Ishrana za bicikliste
Ishrana za bicikliste je sastavni deo sportske rutine svakog pojedinca koji uživa u vožnji bicikla. Vožnja bicikla uključuje potrošnju energije koja može da utiče i na oporavak nakon treninga. Profesionalni vozači bicikla su upravo zato oslonjeni na plan ishrane koji može sastaviti nutricionista. U tom smislu, postoji režim ishrane koji se odnosi na vreme pred početak vožnje, tokom vožnje ili nakon vožnje bicikla.
Najbolja hrana za bicikliste
Suplementacija kao podrška ishrani biciklista
Najpoznatiji suplementi namenjeni biciklistima
Koje namirnice biciklisti treba da konzumiraju?
izvor: freepik.com
Tri perioda ishrane biciklista
Prilikom duže vožnje se gube zalihe ugljenih hidrata pa ih je potrebno nadoknaditi putem napitaka ili jednostavno ponesite sa sobom voće kao što su banane ili sušeno voće.
Važni saveti za svakog biciklistu
Jedna od posledica prilikom vožnje bicikla jeste znojenje te dehidratacija, dok dolazi istovremeno i do pražnjejna zaliha energije u mišićima te umora. Unos dovoljne količine tečnosti je ključno za izdržljivost bilo da je reč o treningu ili vožnji u cilju trke. Pošto je reč o sportskoj disciplini koja zahteva izdržljivost, svakako je važno naći način da telo nadoknadi izgubljenu tečnost i energiju, jer vožnje bicikla često mogu biti dugotrajne.
Mišići nogu usmeravaju snagu na okretanje pedala što vodi oslobađanju energije dok termoregulacija tela štiti od pregrejavanje. Iz tog razloga telo se znoji ali takođe troši elektrolite koji su važni za hidrataciju. U slučaju dehidratacije koja je češća prilikom vožnje bicikla pri visokoj temperaturi i vlažnosti vazduha dolazi do gubitka tečnosti preko 2%. Ne zaboravite, telo koje je pregrejano vodi intenzivnijem radu srca pa vožnja velikim intenzitetom ugrožava zdravlje, a dehidratacija utiče na prekid vožnje pre planiranog vremena.
2. Punjenje odnosno obezbeđivanje obnovljivih rezervi glikogena
Pod pojmom punjenja podrazumevamo upotrebu ugljenih hidrata i masti koji se troše kroz trening. Troše se glukozne rezerve ali i glikogen iz jetre i mišića. Kada dođe do potrošnje glikogenske rezerve u toku treninga, telo troši glikogen iz jetre da bi se održao nivo glukoze u krvi. U suprotnom, ako se i te rezerve isprazne, nastupa umor što može uticati na kvalitet i dužinu od vožnje.
3. Oporavak nakon treninga ili takmičenja
Svakako da je od presudnog značaja da se nakon vožnje bicikla nakon treninga ili takmičenja izvrši oporavak organizma te nadoknade zalihe glikogena, izvrši hidratacija izgubljenih elektrolita, pri čemu se istovremeno izgrađuje mišićno tkivo. Preporuka je da se uzme do 60 g ugljenih hidrata po satu treninga od 1-2 sata ili do 90 g ugljenih hidrata po satu ukoliko je vožnja bicikla duža od 2 sata. Na tržištu postoji mnogo energetskih barova koji su bogati ugljenim hidratima.
izvor: freepik.com
Zaključak
Ishrana za bicikliste je, uz pravilan oporavak tela nakon treninga ili takmičenja, ključan deo u sportskoj rutini ljubitelja biciklizma. Osim ugljenih hidrata, proteina i masti, ishrana se može dopuniti različitim voćnim smutijima, kvalitetnim proteinskim barovima i suplementima koji pospešuju izdržljivost i veću energiju. Za optimalne rezultate neophodno je i obratiti pažnju na pravilnu hidrataciju unosom dovoljne količine tečnosti. Na taj način vaša vožnja bicikla može trajati onoliko koliko ste planirali, bez posustajanja i pada energije.