Bredli Vigins povukao se sa takmičarskih drumova
Minule nedelje, ser Bredli Vigins odvezao je poslednju elitnu trku. Simbolično, prošao je kroz „Pakao severa” u okviru čuvenog monumentalnog klasika Pariz – Rube, kako bi kraj učinio viteškijim, romantičnijim, poetičnijim, u duhu odricanja koja je morao da poduzima kako bi u petnaest profesionalnih godina ostvario zacrtane ciljeve na dva točka.
Vigins je, zaista, postigao mnogo toga. Vrhunac karijere na drumu bilo je osvajanje žute majice namenjene pobedniku najvažnije biciklističke trke Tur d'Frans 2012. Iste godine iskoristio je priliku da pred domaćom publikom na Olimpijskim igrama u Londonu postane šampion vožnje na hronometar. Pre toga već je imao tri najsjajnija olimpijska odličja u velodromskom biciklizmu. Aktuelni je i svetski prvak na hronometru.
Čini se, međutim, da je Bredlijeva najveća zaostavština sportu i ono po čemu će ostati upamćen, specifičan karakter i nekonvencionalni jezik koji je upotrebljavao u javnim obraćanjima.
Dok se 2009. spremao da učestvuje na Turu kao član Garmin ekipe, Vigins je na sledeći način ocenio mogućnosti za trijumf na tronedeljnom megdanu.
- To vam je kao da nameravate da osvojite Ligu Šampiona, ali da bi ispunili želju, treba da odete u tim poput Mančester Junajteda da biste u tome uspeli. Trenutno sam ja verovatno u biciklističkom Viganu, tako da nisam siguran koliko je realno da se nadam pobedi na Turu – istakao je Vigins.
Bredli se, međutim, kasnije pokajao za izjavu, pošto mu je supruga i dosta familije iz Vigana. Još se ubrzo desilo da je fudbalski klub savladao Čelzi.
Posle lutanja koz postave šest timova, Mančester je konačno pronašao u britanskoj ekipi Skaj. Stvari, međutim, nisu išle tako bajkovito kako se nadao. U momentima kad je ostvario najveći uspeh pobedom na Turu, postavši prvi Britanac ikad kome je takav podvig pošao za pedalom, slavljenički šampanjac bio je gorak. Tokom trke, timski kolega Kristofer Frum u više navrata osramotio ga je u direktnom prenosu pokazavši se snažnijim vozačem, ali je zbog politike ekipe morao da nastavi da pomaže Viginsu. Nedugo zatim, i sam Skaj je na izvestan način okrenuo leđa nekadašnjem zlatnom pulenu. Zarad Frumovih ambicija, za Bredlija više nije bilo mesta u selekciji za naredna dva Tura.
U suštini, od momenta najvećih uspeha leta 2012, Vigins se prilično povukao u ilegalu, kako rezultatsku, tako i medijsku. Pojavljivao se s vremena na vreme u kolumnama britanskih novina kako bi istakao da je protiv dopinga i kako nikad nije koristio nedozvoljena sredstva.
- Na kraju me je skupo koštala pobeda na Turu. Osim toga što mi je poštovanje potpuno uskratila ekipa, našao sam se na udaru medija koji su uspehe gledali kroz optuženičku lupu dopinga – objasnio je Vigins.
Čitav Bredlijev životni put bio je oivičen kontradikcijama, nerazumevanjima i teškoćama. Napušten od oca, sledio je ipak njegovu ljubav prema biciklizmu i surovim treninzima na velodromu. S obzirom na odrastanje u Kilburnu, na severu Londona, moglo se očekivati da će u najboljem slučaju postati fudbaler. Iako protivnik dopinga, ugledao se na Toma Simpsona, britanskog vozača koji je izgubio život na Turu, na Mon Vantu, usled smrtonosne kombinacije lekova i sunca na paklenom usponu. Vigins je želeo da se sklanja sa medijskog svetla, ali je na kraju dobio areol prave rok zvezde u biciklističkom karavanu, što je pratio i odgovarajući imidž. Nije se suzdržavao od piva, a hvalio se da je alkoholom zalio zlatnu olimpijsku medalju u Londonu... Ne može se, međutim, nikako reći, da sport nije učinio zanimljivijim i da takva figura na drumovima neće nedostajati.
Pohod na rekord
Vigins će 7. juna u Londonu pokušati da obori rekord brzine na sat na biciklu. Aktuelnu granicu od 52,491 kilometara po času postavio je Australijanac Rohan Denis 8. februara ove godine.
- Ovaj rekord je Sveti Gral za bicikliste. Silni velikani su se oprobali i zato će mi biti drago da pokušam da ga oborim – istakao je Vigins koji namerava i da se na OI u Rio de Žaneiru takmiči na velodromu.