Jump to content


Photo

Ciklo Kompjuter


  • Please log in to reply
1238 replies to this topic

#741 laci86

laci86
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 229 posts
  • LocationKovin

Posted 30 January 2014 - 09:59 AM

Baci pogled na spisak aplikacija.
Možda bi mogao da instaliraš top 5 aplikacija i sve ih startuješ pre vožnje, posle vožnje pregledaš podatke i vidiš čija ti funkcionalnost najviše odgovara.
Vidim za jednu da ima sinhronizaciju mapmyride.com, što može biti zanimljivo.
  • 0

#742 himzo

himzo
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1310 posts

Posted 30 January 2014 - 10:00 AM

IpBike može, odvojeno za svaki bicikl (ako koristiš nekoliko) ili trčanje, kao i za sve aktivnosti ukupno.
  • 0
Pozdrav

#743 chameleon

chameleon
  • Members
  • Pip
  • 21 posts
  • Locationcustom workshop

Posted 30 January 2014 - 02:23 PM

E super, hvala ljudi za ovaj info. =D>
  • 0

centurion | off road


#744 bockokg

bockokg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1029 posts

Posted 15 February 2014 - 02:51 AM

Jel moze nekako preko tih pametnih fonova i heart, samo kako naci traku :?:

Probao neko ovo:

http://www.aliexpres... ... 50353.html
  • 0

#745 Ridik

Ridik
  • Members
  • PipPipPip
  • 73 posts
  • LocationNBG

Posted 15 February 2014 - 09:34 AM

Jel moze nekako preko tih pametnih fonova i heart, samo kako naci traku :?:

http://shop.sports-t...m/products.html
  • 0

#746 himzo

himzo
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1310 posts

Posted 15 February 2014 - 10:39 AM

Jel moze nekako preko tih pametnih fonova i heart, samo kako naci traku :?:


Zavisi koji je pametni fon. Ako imaju samo običan Bluetooth onda je izbor za trake ograničen, ali mnoge aplikacije podržavaju Polar Wearlink+ Bluetooth traku koja košta oko €60. Ja je koristim već duže vreme za bicikl i trčanje.
Samsung Galaxy 4 i neki Sony modeli imaju Ant+ i tu već može bilo koja Ant+ traka pošto je protokol standardizovan. Ove trake su nešto jeftinije, a ima ih i kineskih za ~$30. Ant+ može i na običan telefon ako se kupi Ant+ dongle.
Iphone i telefoni sa Androidom 4.3 ili novijim podržavaju BLE tj. Bluetooth Smart, tu je priča slična kao i sa Ant+.
Inače, za Ant+ i BLE postoji i dosta senzora za brzinu, kadencu i snagu.
  • 0
Pozdrav

#747 bockokg

bockokg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1029 posts

Posted 16 February 2014 - 04:27 AM

Jel moze nekako preko tih pametnih fonova i heart, samo kako naci traku :?:

http://shop.sports-t...m/products.html


Hvala Ridik, nisam imao pojma :D :wink:
Hvala =D>

U brate Himzo, sta je podataka, treba dobro da proucim tehnologiju. Ctajuci naletih na podatak, da je preko satelita u stvari tacnija kiolmetraza nego kada imas manual standardno merenje ciklomasterom, da li je to tacno? Meni ne ide nekako... :oops:
  • 0

#748 Ridik

Ridik
  • Members
  • PipPipPip
  • 73 posts
  • LocationNBG

Posted 16 February 2014 - 07:45 AM

Ctajuci naletih na podatak, da je preko satelita u stvari tacnija kiolmetraza nego kada imas manual standardno merenje ciklomasterom, da li je to tacno? Meni ne ide nekako... :oops:

Ovo možda važi za profesionalne GPS uređaju, kod mobilnih (bar koje sam ja koristio)
nije takva situacija, ima odstupanja, ne prevelikih ali ima.
Iz mog iskustva zavisi od blizine visokih objekata, raznih antena, oblačnosti, vetra, kiše ...
  • 0

#749 pavaobg

pavaobg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1706 posts

Posted 16 February 2014 - 01:29 PM

Kod upotrebe mobilnog kao ciklokompa vidim dva problema. Prvi je vidljivost po suncu.Malopre slikam dete napolju i jedva vidim šta je na ekranu. Morao sam da skinem naočare. Mogu da pojačam kontrast i stvar učinim boljom, ali onda dolazimo do drugog problema, a to je trajanje baterije. Nisam ubeđen da bi na mom S4 baterija potrajala malo dužu vožnju sa upaljenim ekranom sve vreme. O aktivnoj navigaciji i ne pomišljam.

Kakva su vaša iskustva?
  • 0

#750 himzo

himzo
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1310 posts

Posted 16 February 2014 - 01:34 PM

Teorijski, civilni GPS je trenutno precizan u ± par metara (oko 3 mislim) idealno, a do aplikacije je kako će da usrednjava podatke kako bi povećala preciznost. Na preciznost najviše utiče teren i okruženje (zgrade i drveće), vremenske prilike nemerljivo.
Na primer, trčeći kroz grad, tj. okružen zgradama i drvećem, često je putanja vijugava i zbog toga mi na kraju doda par procenata na ukupan pređeni put, recimo do 5% max. Vozeći bicikl na otvorenom razlike između GPS i ciklokompjutera je bila jako mala, i putanja je veoma pravilna. Čak i nedavno po oblačnom vremenu kada samo što vnago još nisu padala.
  • 0
Pozdrav

#751 Ridik

Ridik
  • Members
  • PipPipPip
  • 73 posts
  • LocationNBG

Posted 16 February 2014 - 01:54 PM

trajanje baterije. Nisam ubeđen da bi na mom S4 baterija potrajala malo dužu vožnju sa upaljenim ekranom sve vreme. O aktivnoj navigaciji i ne pomišljam.

Kakva su vaša iskustva?

Ne znam konkretno za S4, ali 3-4 sata bi trebala baterija da traje sa upaljenim ekranom.
Naravno na 2G, pogašene sve sinhronizacije, WIFI, samo GPS da radi.
Za ozbiljniju vožnju, nedovoljno :? , za rekreaciju sasvim ok.
  • 0

#752 pavaobg

pavaobg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1706 posts

Posted 16 February 2014 - 03:25 PM

Testiraću kad krenem na prvu vožnju. I moja predpostavka je da bi 3-4 sata bio max.
Za ozbilnu upotrebu mobilnog kao ciklokompa potrebna je i jedna malo jača externa baterija.
  • 0

#753 Ridik

Ridik
  • Members
  • PipPipPip
  • 73 posts
  • LocationNBG

Posted 16 February 2014 - 03:48 PM

Nezgodno je sve to, treba imati i držač za mobilni.
Plus, pri padu može da strada ekran/mobilni i veća šteta nego korist.
Ja lično ne razumem nošenja mobilnog na rekreaciju i merenje svega živog,
nisam profesionalac, nego rekreativac, da li sam prešao 38 ili 36,5km mi je svejedno.
Al' dobro, nismo svi isti :D
  • 0

#754 himzo

himzo
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1310 posts

Posted 16 February 2014 - 04:19 PM

Meni uz upaljen ekran uz najveću osvetljenost baterija traje preko 3 sata, sa ugašenim ekranom preko 9, uz upaljen Bluetooth inače. Uzgred, u pitanju je HTC Wildfire S.
Ili možda je zanimljivije da navedem potrošnje za moj telefon:
Upaljen telefon, ali sa svime ugašenim (wifi, internet, bluetooth, gps, ekran) <5mA. Ovo se još malko smanji odlaskom u airplane mode, ali je par mA uštede skoro beznačajno kada se uključi npr. GPS.
Ekran na max doda oko 150mA.
GPS doda oko 100-150mA.
WiFi doda oko 50mA.
Slušanje muzike na slušalicama na max. jačini doda oko 70mA.
Bluetooth sam zaboravio, ali je manje od WiFi.
Mobilni internet ne dodaje ništa dok ne postoji transfer podataka.
I generalno GPS aplikacije su laka kategorija, i samo povremeno opterećuju procesor, sa sporadičnim pikovima preko 300mA.
Baterija je oko 1200mAh pa otprilike znam koliko vreme mogu da očekujem

Inače, postoje i ozbiljnije vožnje od samo sat vremena :mrgreen: .
Za nešto duže vožnje dodatne baterije, za jako duge vožnje dinamo.
  • 0
Pozdrav

#755 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Posted 16 February 2014 - 05:45 PM

Moj telefon moze oko 200km (mozda malo preko) u danu da izmeri, tj toliko da mu izdrzi baterija, uz ugasen 3G (tj komplet mobile data) i uz slusanje muzike na 50%, naravno ugasen ekran. Ne znam sad tacno koliko je to u satima aktivnog koriscenja sa GPSom, ali sam zadovoljan.
  • 0

#756 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4654 posts
  • LocationBeograd

Posted 16 February 2014 - 07:58 PM

Jel bi mogla dinamo nabla da se iskoristi za punjenje različitih uređaja i eventualno nimh baterija?
Ne razumem se baš, pa ne znam koliko je komplikovano izvesti pošto se traže različiti naponi i struje. Ali ako nije zahtevno ili skupo sklepao bih jedan točak za tu namenu pošto mi deluje veoma praktično, a nabla nije nešto skupa, ona 3d35.
Gledao sam neke klipove, vidim već na 20km/h generiše popriličan napon.
  • 0

#757 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Posted 16 February 2014 - 08:08 PM

I ja sam razmisljao jedan tocak da upletem sa dinamo nablom. Ali koliko vidim ima razlicitih modela, neki su 2.4W, neki 3W, ne znam jel ima razlike u realnoj upotrebi. Negde sam procitao da je elektro deo kod svih shimano nabli isti/slican, jedino je razlika u lezajevima itd, kao i kod klasicnih shimano klasa.
  • 0

#758 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2437 posts
  • LocationnBGd

Posted 16 February 2014 - 10:41 PM

Teorijski, civilni GPS je trenutno precizan u ± par metara (oko 3 mislim) idealno, a do aplikacije je kako će da usrednjava podatke kako bi povećala preciznost. Na preciznost najviše utiče teren i okruženje (zgrade i drveće), vremenske prilike nemerljivo.
Na primer, trčeći kroz grad, tj. okružen zgradama i drvećem, često je putanja vijugava i zbog toga mi na kraju doda par procenata na ukupan pređeni put, recimo do 5% max. Vozeći bicikl na otvorenom razlike između GPS i ciklokompjutera je bila jako mala, i putanja je veoma pravilna. Čak i nedavno po oblačnom vremenu kada samo što vnago još nisu padala.

Ciklo kompjuter je ipak dosta precizniji od bilo kog GPS uredjaj na mobilnom telefonu, jer on matematicki izracunava i daje trenutnu brzinu na tocku i predjeni put / proteklo vreme.

Gps, radi tako sto periodicno ocitava tvoje kordinate na terenu plus proteklo vreme i tako izracunava putanju, brzinu i predjeni put.
Njegova preciznost prosto zavisi od ucestalosti frekvencije uzimanja uzorka a to opet zavisi od softvera koji se koristi, tako da tu opet morate praviti kompromise da bi baterija sto duze trajala.

Inace ja se ne bi zezao sa dinamom, za te pare prakticnije je kupiti externi battery back.
  • 0

#759 bockokg

bockokg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1029 posts

Posted 17 February 2014 - 03:14 AM

Ctajuci naletih na podatak, da je preko satelita u stvari tacnija kiolmetraza nego kada imas manual standardno merenje ciklomasterom, da li je to tacno? Meni ne ide nekako... :oops:

Ovo možda važi za profesionalne GPS uređaju, kod mobilnih (bar koje sam ja koristio)
nije takva situacija, ima odstupanja, ne prevelikih ali ima.
Iz mog iskustva zavisi od blizine visokih objekata, raznih antena, oblačnosti, vetra, kiše ...


OK. Razumeh, procitah sve postove.
Išao bih na soluciju sa bike ciklomasterom, koji ima kadencu i puls. I ništa mi više ne treba. Znam da i ove opcije, kada kreneš da voziš, kasnije budu odmah prepoznate od vozača, tipa znaš da okrećeš tolikim br obrta i td, pa čak i puls, ali je dobro znati pred ulazak u sezonu ove parametre pa i onda kada si u najboljoj formi. Nabaviću to za drumaša, ali kada, ne znam :D :wink:
  • 0

#760 radar

radar
  • Members
  • Pip
  • 19 posts

Posted 14 March 2014 - 04:06 PM

Kakvi su ovi Trelock brzinomeri koje nudi Planet Bike? Ima li neko iskustva sa njima? Na primer http://planetbike.rs...funkcija/13423/
ili
http://planetbike.rs...funkcija/13422/
Kakvi su u odnosu na Cat Eye ili Sigmu u sličnom cenovnom rangu?
  • 0




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users