Jump to content


Photo

Ciklo Kompjuter


  • Please log in to reply
1238 replies to this topic

#281 stolegrom

stolegrom
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4578 posts

Posted 05 July 2010 - 09:24 PM

Nisi menjao bateriju do sada? I tebi cudno sto stuca brzinometar. :lol: Moj je imao iste simptome zimus, nakon zamene baterija, sve se vratilo u normalu. :)
  • 0

#282 Galenika

Galenika
  • Members
  • PipPipPip
  • 141 posts
  • LocationZemun - Nova Galenika

Posted 05 July 2010 - 10:18 PM

Па брате како тако [-X
Мора бити под директним ударом сунца, кад се возим преко дана, нема му другог излаза :?
Једино да направим мали сунцобран :mrgreen:
Идем ових дана до Техноманије да пазарим два комаТа батерија, па да видим како ће да шљака. Јављам у новембру како је радио, тад бајс иде на распуст до пролећа.
Хвала обојици на одговорима :o
  • 0

#283 atomic

atomic
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 317 posts
  • LocationKikinda

Posted 12 July 2010 - 02:31 PM

Može li mali savet koji od ova dva ciklokompjutera kupiti?
1. Sigma BC 1200 wired - 1750din
2. Ciclosport CM 4.1 wireless - 2190din
  • 0

#284 misaxtr

misaxtr
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3059 posts
  • LocationBeograd

Posted 12 July 2010 - 05:34 PM

Uskoro ocekujte review Cateye Adventure ciklo kompjutera...
Sto se pulsmetra tice - Onyx pro je mnogo bolja kupovina od PC 15 varijante - provereno.
  • 0
Postavljena slika


MTB do groba a i posle...

#285 goran18

goran18
  • Members
  • Pip
  • 12 posts

Posted 16 August 2010 - 08:02 AM

Dvoumim se oko kupovine ciklomastera sa pulsmetrom. Izbor je pao na dva modela Sigme:

1.) Sigma Sport BC 2209 MHR STS
http://www.sigmaspor... ... t=features

2.) Sigma Sport BC 2006 MHR DTS
http://www.sigmaspor... ... t=features

Koji je bolji od ova dva modela? :D
  • 0

#286 atomic

atomic
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 317 posts
  • LocationKikinda

Posted 19 August 2010 - 06:46 PM

Jedno pitanje za matematičare ili fizičare. Ja sam totalno zaribao što se tiče ovih nauka. :oops:
Razmišljam danas gde je bolje pozicionirati magnet i odašiljač na vili, odnosno da li je bolje postaviti ga niže ili višlje? Pogubio sam se kontajući obimnu, ugaonu brzinu... Cilj mi je da odašiljač šalje signal brže.
Jednostavno, gde da postavim odašiljač/magnet da bi magnet brže rotirao?:lol: Razumete me valjda. :mrgreen:

Npr. da li bi pri 20 km/h magnet pre napravio krug ako je bliži osovini ili ako je bliži obruču? :wink:
  • 0

#287 Milos91

Milos91
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 231 posts

Posted 19 August 2010 - 07:25 PM

#-o
Brzina slanja signala zavisi od brzine kojom se kreces.
Bilo gde da ga stavis, magnet ce slati signale istom frekvencijom.
  • 0
.

#288 Darkman

Darkman
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1333 posts
  • LocationBeograd, NBG

Posted 19 August 2010 - 07:36 PM

Npr. da li bi pri 20 km/h magnet pre napravio krug ako je bliži osovini ili ako je bliži obruču? :wink:

Izaberi jednu žicu na točku, i okreni točak za ceo krug; pa vidi da li je više krugova prešao kraj žice bliži osovini točka, ili bliži felni ;)

p.s. ovde je bitna ugaona brzina, koja je ista za sve tačke na jednom točku; a brzina (ne ugaona) je veća što je rastojanje od centra točka veće (što je za tebe, magnet i brzinomer nebitno)
  • 0
22km u 2012 :P Cilj: diploma :D Do kraja: diplomski...
256km u 2011.
1592km u 2010.
1987km u 2009.

#289 atomic

atomic
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 317 posts
  • LocationKikinda

Posted 19 August 2010 - 07:39 PM

#-o
Brzina slanja signala zavisi od brzine kojom se kreces.
Bilo gde da ga stavis, magnet ce slati signale istom frekvencijom.


Kako to? Ako ja trčim neki krug od 100m brzinom 10 km/s i trčim neki krug od 400m istom brzinom, sigurno neću pre istrčati veći krug. :)
Izgleda sam sam sebi dao odgovor. =D> Grešim li mnooogo?
  • 0

#290 atomic

atomic
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 317 posts
  • LocationKikinda

Posted 19 August 2010 - 07:45 PM

Npr. da li bi pri 20 km/h magnet pre napravio krug ako je bliži osovini ili ako je bliži obruču? :wink:

Izaberi jednu žicu na točku, i okreni točak za ceo krug; pa vidi da li je više krugova prešao kraj žice bliži osovini točka, ili bliži felni ;)

p.s. ovde je bitna ugaona brzina, koja je ista za sve tačke na jednom točku; a brzina (ne ugaona) je veća što je rastojanje od centra točka veće (što je za tebe, magnet i brzinomer nebitno)


Pa da, jedan krug je jedan krug. :D
Brzinomer će meriti dobro gde god da je magnet to mi je jasno. Samo ja želim da se podaci osvežavaju malo brže (ako je to moguće). Recimo da pri manjim brzinama meri 15.8km/h pa kad brzina opadne za malo da to prikaže kao 15.7km/h, pa 15.6kmh, a ne odmah da padne na 15.5km/h.
  • 0

#291 atomic

atomic
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 317 posts
  • LocationKikinda

Posted 19 August 2010 - 07:52 PM

@Darkman

p.s. ovde je bitna ugaona brzina, koja je ista za sve tačke na jednom točku; a brzina (ne ugaona) je veća što je rastojanje od centra točka veće (što je za tebe, magnet i brzinomer nebitno)

Sad me ovo buni. :) Pomagaj, molim te. :mrgreen:
  • 0

#292 Darkman

Darkman
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1333 posts
  • LocationBeograd, NBG

Posted 19 August 2010 - 08:47 PM

Samo ja želim da se podaci osvežavaju malo brže (ako je to moguće).

Ovo nije moguće, barem ne sa "običnim" modelima koji svi mi (99% nas) imamo. Ciklokompjuter dobije signal svaki put kad magnet prođe pored senzora, i onda na osnovu vremenskog razmaka između 2 prolaska magneta računa našu brzinu kretanja. Ako meriš brzinu pomoću nekog GPSa možda ćeš imati češće osvežavanje svoje brzine - da to tako nazovemo.



Znaš i sam šta je brzina, V=s/t (pređeni put/vreme). Kod obrtnog kretanja (kretanje, tj. obrtanje točka oko svoje ose) tačke koje su najbliže centru obrtanja se kreću najsporije, a one koje su najdalje od centra se kreću najbrže. Međutim, ugaona brzina je ista za sve tačke na točku (recimo da je ugaona brzina = brzina obrtanja točka, npr. 100 obrtaja u minuti). Kod obrtnog kretanja, brzina tačke je jednaka proizvodu ugaone brzine i rastojanja od centra obrtanja.
  • 0
22km u 2012 :P Cilj: diploma :D Do kraja: diplomski...
256km u 2011.
1592km u 2010.
1987km u 2009.

#293 astrodule

astrodule
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 396 posts
  • LocationNovi Beograd

Posted 19 August 2010 - 08:51 PM

Ako hoćeš da ti se podaci sa brzinomera brze "osvežavaju" onda bi trebalo da napravis neki sistem sa više magneta na točku i da promeniš "firmware" na ciklo kompjuteru. Naravno, mislim da bi to mogao da uradi neki elektroničar, ako je uopšte moguće da se preprogramira procesor.
  • 0
Per Aspera Ad Astra
http://www.dusanpopovic.com - Trčanje, bajs, planinarenje, putovanja, kuvanje...

#294 atomic

atomic
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 317 posts
  • LocationKikinda

Posted 19 August 2010 - 09:08 PM

OK! :D
Ova matematička strana mi je sada jasna. Hvala na lekciji, Darko. :)
Kako biste prokomentarisali ovo što reče jedan čo'ek:

With one-magnet cyclecomputers, you usually have a choice of several places on the wheel to attach the spoke magnet, depending on the spoke pattern of the wheel. Generally, it is best to mount the magnet as close in toward the hub as possible. The closer in you mount it, the more slowly it will pass by the sensor, giving the sensor's magnetic switch more time to respond. If the magnet is too far out, the computer may give erratic readings at higher speeds.


  • 0

#295 Darkman

Darkman
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1333 posts
  • LocationBeograd, NBG

Posted 19 August 2010 - 09:19 PM

Nema na čemu :)
A što se tiče ovog poslednjeg, verovatno i sama elektronika u ciklokompjuteru ima svoja ograničenja, tipa ne može da detektuje magnet ako ovaj prebzo proleti pored (magnetni impuls prekratko traje), ili nešto slično... ja ne vozim tako brzo pa nemam tih problema :mrgreen:
  • 0
22km u 2012 :P Cilj: diploma :D Do kraja: diplomski...
256km u 2011.
1592km u 2010.
1987km u 2009.

#296 atomic

atomic
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 317 posts
  • LocationKikinda

Posted 19 August 2010 - 09:29 PM

OK. :D
Sad je sve u savršenom redu. Sledeće je: kako najpreciznije kalibrisati ciklokompjuter? Markerima na gumi dobijam različit rezultat od onog u tablici i on varira u zavisnosti od toga da li sedim na bajku dok merim ili ga guram. Ovo mi je jasno zbog čega je tako. :lol: Na ovakvom merenju dobijem:
guranje (bez opterećenja na gumu) - 2032-2035mm
vožnja (opterećenje) - 2005-2015mm
tablica (za gumu 26x2.00) - 2055.
Šta raditi? Vaditi prosek ili?
  • 0

#297 Milos91

Milos91
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 231 posts

Posted 19 August 2010 - 11:38 PM

http://www.cikloberz...&p=56898#p56898
Na ovoj temi sam malo pisao o tome, trebalo bi da ti pomogne.
  • 0
.

#298 atomic

atomic
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 317 posts
  • LocationKikinda

Posted 20 August 2010 - 12:37 AM

http://www.cikloberz...&p=56898#p56898
Na ovoj temi sam malo pisao o tome, trebalo bi da ti pomogne.


Hvala! :D Naravno da je pomoglo.
Koristio sam pretragu, ali vidite vi ljudi koliko tu ima postova! :D Pa ko će pretresti sve poruke svih tema koje se tiču ovih stvari!? :lol:
Zato hvala Milošu i Darku za cenjenu pomoć. =D> Sutra ćemo probati uporedno brzinomere drugar i ja, pa da vidimo šta kaže.
  • 0

#299 StefanMD

StefanMD
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 220 posts
  • LocationModricha, RS/BiH

Posted 20 August 2010 - 06:08 AM

Nema na čemu :)
A što se tiče ovog poslednjeg, verovatno i sama elektronika u ciklokompjuteru ima svoja ograničenja, tipa ne može da detektuje magnet ako ovaj prebzo proleti pored (magnetni impuls prekratko traje), ili nešto slično... ja ne vozim tako brzo pa nemam tih problema :mrgreen:



Ako se ne varam, magnetni prekidaci (senzor u nasem slucaju) mogu da rade frekvencijama i do 1000000Hz, sto ce reci danema te brzine koja se nece moci ocitati... :wink:

E sad, sto se tice pozicioniranja senzora i magneta, ja gledam da ih stavim blize obrucu, jer se brze krece i tacnije mjeri (po nekoj mojoj logici da magnet brze prodje pored senzora tj. manje se zadrzava kraj njega sto znaci da ovaj brze spoji/prekine) :)

Pozz
  • 0

#300 Milos91

Milos91
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 231 posts

Posted 20 August 2010 - 12:18 PM

Izaberi jednu žicu na točku, i okreni točak za ceo krug; pa vidi da li je više krugova prešao kraj žice bliži osovini točka, ili bliži felni ;)

Svejedno je gde si postavio magnet.
  • 0
.




4 user(s) are reading this topic

0 members, 4 guests, 0 anonymous users