Jump to content


Fotografije

CARBON ROAD FRONT FORK - is 1" really 1" ??? JIS vs ISO


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
18 odgovora na ovu temu

#1 Biodiesel

Biodiesel
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 771 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 22 August 2008 - 03:36 PM

E ovako........ Kupim ja pre neki dan novu karbonsku viljušku koja ima prečnik vrata 1inč (25,4 mm). Uzmem A head šoljice za 25,4 i dođem kući. Pogledam da li šoljice staju u ram, ma staju malo gusto ali staće. Uzmem onaj prsten (donji deo šoljice koji se nabija na vilu, a inače trpi najveće opterećenje) i pokušam da ga stavim čisto provizorno na vilu. Kad cvrc....ne može. Mislim može.......šta više ima jedno pola milimetra do milimetar lufta. Kad bi to tako stavio viljuška bi se mrdala i jako brzo bi zeznuo deo rama u koji ulazi šoljica ako ne i vilu.

Pomislim kako je to verovatno šoljica neka škart (pošto je poznato da Capriolo nabavlja neke od delova iz kante za smeće nekog od ozbiljnih proizvođača). Odem ja do Kapriola u Zagrebačku i popričam sa vrlo predusretljivim prodavcem (izgleda da se konačno opametili pa zaposlili nekog pametnog jer pored Tome on jedini deluje kao da nešto i zna). Probamo mi gomilu nekih ovih i onih šoljica međutim ni jedna ne valja. Sad već meni gusto, pomislio sam da sam dobio škart prednju vilu. Ne bi to bio problem da toga ima pa samo kažem "zamenite mi molim vas". Problem je jer je to teško da se nađe. Kao što reče Gaja u nekom od prošlih postova to je stari drumski standard i jako su retke i obične vile bez navoja, a nekmoli karbonske.

Počnem da bijem glavu kako to da sredim biksnovanje kod strugara, čak sam dobio predlog da stavim oko vile jedan sloj aluminijuma od limenke pa preko toga da nabijem šoljicu. Izmeri onaj prodavac u Kapriolu prečnik cevi kod mesta gde treba da legne šoljica 26,4 mm, a treba da bude 27 mm . No dobro....vratim se ja kući i rešim da malo proguglam..... Nađem na Parktool-u standarde za 1" i kaže

One-inch Japanese Industrial Standard (JIS)

* Common on many Asian manufactures bicycles, both road and MTB
* Fork column outside diameter- 25.4mm (1")
* Head cup race OD- 30.0mm
* Acceptable head tube ID range- 29.75mm to 29.9mm
* FORK CROWN RACE ID- 27.0mm
* Fork crown seat OD acceptable range- 27.1mm to 27.2mm
* Threadless stem diameter- 25.4mm (1-inch)

One-inch "Modern European" Standard

* Many road bike and some MTB bikes
* Fork column outside diameter- 25.4mm (1-inch)
* Head cup race OD-30.2mm
* Acceptable head tube ID range- 29.9mm to 30.1mm
* FORK CROWN RACE- 26.4mm
* Fork crown seat OD acceptable range- 26.5mm to 26.7mm
* Threadless stem diameter- 25.4mm (1-inch)

Poenta priče.....Odem do Partizana i nađem šoljice za 26,4 mm ( FSA ). Znači ko god ima stariji ram koji ima u ramu otvor za šoljice oko 30 mm može da stavi karbonsku vilu ako hoće da olakša bajs (i malo džep :mrgreen: ) da ne bi olakšao džep za ceo bajs. Ja sam prošao malo skuplje sa Amoeba Scud vilom ali kod Željka u Partizanu ima Microtech Carbon 1" vila za oko 60 eura.....Može sve samo se mora obratiti pažnja na to koje šoljice za koju vilu...Ovo pišem za one koji bi to uradili ali misle da ne može tj. da može samo sa klasičnom vilom sa navojem. Imam par poznanika koji me pitali kako, pa reko ako ima još neko takav ko posećuje ovaj forum, evo kako :D
  • 0
Bože mili, čuda velikoga!
Kad se ćaše po zemlji Srbiji,
po Srbiji zemlji da prevrne
i da druga postane sudija,...

o__
_.>/ _
(_) \(_)

#2 milencepilence

milencepilence
  • Members
  • PipPip
  • 31 posts

Postavljeno 24 August 2008 - 09:26 PM

Cini mi se da sam citao neki tvoj raniji post. Uzeo si onaj plavi ram u capriolu. I ja sam uzeo taj ram i set a-head soljica 25.4 , pa cu verovatno i ja imati problem sa vilom, da li u partizanu imaju vilu kojoj ce odgovarati ovaj set soljica? Nije mi problem da uzmem druge, nego mi djavo nije dao mira pa sam ih vec uglavio u ram, i to jedva, uz pomoc cekica pa mi se cini da ih ni bog otac vise nece skinuti sa rama. [-o< U principu ako sam dobro razumeo treba mi vila radjena po japanskom standardu da bi odgovarala ovi soljicama! :?
  • 0

#3 Biodiesel

Biodiesel
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 771 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 24 August 2008 - 09:36 PM

To je zato što si pokušao da šoljice JIS standard uglaviš u ram sa ISO standardom. Pogledaj temu trkački ramovi i vidi šta sam ti napisao tamo...

Sada moraš te šoljice da vadiš i u Partizanu da kupuješ nove (ja sam dobio FSA možda ima još nekih). Željko reče da toga ima koliko hoćeš...i prednju vilu koja im odgovara.
  • 0
Bože mili, čuda velikoga!
Kad se ćaše po zemlji Srbiji,
po Srbiji zemlji da prevrne
i da druga postane sudija,...

o__
_.>/ _
(_) \(_)

#4 milencepilence

milencepilence
  • Members
  • PipPip
  • 31 posts

Postavljeno 24 August 2008 - 09:44 PM

Nista oticicu u partizan, a sta si mislio od opreme da stavljas, shimano 105? Citao sam neki post o narucivanju opreme online iz inostranstva, stvarno ima svasta za male pare na rasprodajama, ova radnja cak i salje u srbiju samo ne znam koliko ce banda na carini da nas odrapi. http://www.chainreactioncycles.com/
  • 0

#5 Biodiesel

Biodiesel
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 771 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 24 August 2008 - 09:49 PM

Ja sam se odlučio za novu mehaniku Tiagra.....105 je malo mnogo "vremena" za mene... :wink: Napisao sam u temi Trkački ramovi i otprilike koliko novca me izađe....šta znam....meni dosta 8)

Za naručivanje i carinu pregledaj ovu temu, ali mislim da te neće ohrabriti.....

viewtopic.php?f=5&t=55
  • 0
Bože mili, čuda velikoga!
Kad se ćaše po zemlji Srbiji,
po Srbiji zemlji da prevrne
i da druga postane sudija,...

o__
_.>/ _
(_) \(_)

#6 milencepilence

milencepilence
  • Members
  • PipPip
  • 31 posts

Postavljeno 24 August 2008 - 09:51 PM

Ma videcu i ja jos. Nemam ni ja bas "vremena" stize i skolarina. Aha, citao sam to, samo vidim da su poruke stare dve godine, ko zna sta se od tad promenilo, mislim da carini podlezu i stvari ispod 100e. pardon ima i novijih, nisam citao do kraja, brzoplet.
  • 0

#7 milencepilence

milencepilence
  • Members
  • PipPip
  • 31 posts

Postavljeno 27 August 2008 - 10:55 PM

pretpostavljam da nema potrebe da vucem ram sa sobom u partizan. Jel si probao te soljice koje si tamo uzeo, jel sve proslo ok kad si namestio vilu na kraju? Nije bilo problema?
  • 0

#8 Biodiesel

Biodiesel
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 771 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 28 August 2008 - 06:35 AM

Nisam ja još stavio šoljice i prednju vilu na ram. Šoljice sam probao i staju bez problema, a vila odgovara šoljicama. Ne želim još da sklapam jer mi ovako zauzima manje mesta pošto sve držim u stanu. Ram bi možda trebalo da odneseš ako ne možeš da izvadiš stare šoljice napolje. Ako ih sam izvadiš, samo odeš i kažeš imam onaj plavi ram za trkača. Eventualno možeš da poneseš šubler da izmeriš onaj deo šoljica koji ulazi u ram, a naravno da prethodno premeriš ram, mada mislim da to nije neophodno.
  • 0
Bože mili, čuda velikoga!
Kad se ćaše po zemlji Srbiji,
po Srbiji zemlji da prevrne
i da druga postane sudija,...

o__
_.>/ _
(_) \(_)

#9 milencepilence

milencepilence
  • Members
  • PipPip
  • 31 posts

Postavljeno 29 August 2008 - 11:08 PM

Zvao sam partizan danas i pitao da li imaju neku viljusku za trkacki bicikl, 1 inc sirine , za a head i kazu nemaju nista takvo, zvao sam i planet bike, piranu, bozzaro, nema, ti si bese vilu uzeo u capriolu a u partizanu samo odgovarajuce solje?
Cini mi se da se u nekom postu procitao da bi mogla cak i vila sa navojem samo sa odgovarajucim soljama, dal je to moguce?Dal je moguce uopste i takvu vilu naci? Takodje nesto se mislim, nove vile su deblje,1' 1/8", da li je moguce naci nekog ko to moze da stavi u neki metalni strug i lepo stanji na pravu meru? Ali oticicu prvo do partizana sa sve ramom , pa da vidim dal moze ista da se nabudzi.
Bio sam nesto poslom do subotice pre par dana, a tamo su radnje sa biciklima na svakih 100 metara u centru, voze svi , od 5-95 godina, svratim u jednu radnju, prilicno dobro opremljenu, ispricam prodavcu za ram i sta mi treba i on mi rece da meni u stvari treba vila sa navojem sirine22.2 valjda i da to naravno nema nigde, on je navodno isto prodao jedan takav ram nekom pa se taj namucio ko isus! Ja ne znam ima li to sta smisla sto mi je rekao?
  • 0

#10 milencepilence

milencepilence
  • Members
  • PipPip
  • 31 posts

Postavljeno 30 August 2008 - 11:13 AM

Danas sam razgovarao sa zeljkom, neko drugi mi se javio prosli put. ima sve, idem u ponedeljak.
  • 0

#11 Biodiesel

Biodiesel
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 771 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 30 August 2008 - 11:55 AM

Sad kada si našao one velike stvari nemoj da zaboraviš one male bez kojih takođe ne možeš...na istom mestu (jedino sam ih tu našao)...

Image054.jpg

Stopovi za bužir...
  • 0
Bože mili, čuda velikoga!
Kad se ćaše po zemlji Srbiji,
po Srbiji zemlji da prevrne
i da druga postane sudija,...

o__
_.>/ _
(_) \(_)

#12 milencepilence

milencepilence
  • Members
  • PipPip
  • 31 posts

Postavljeno 03 September 2008 - 11:04 PM

Evo je , napokon :D :-({|= Uzeo sam i soljice, posto one aluminijumske koje sam uzeo u capriolu nisu odgovarale, seta prsten. Soljice su malo skuplje, 2000 din, ali izgledaju odlicno i cini mi se da su bas kvalitetne, boja se slaze sa viljuskom! Vidi se na slici! Ali nesto sam zaboravio. Stopovi za buzir ](*,) ](*,) Jbga, oticicu opet kad stignem.

Attached Thumbnails

  • DSCF3114.JPG

  • 0

#13 Biodiesel

Biodiesel
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 771 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 03 September 2008 - 11:34 PM

Baš je lepa.... =D> =D> =D>
  • 0
Bože mili, čuda velikoga!
Kad se ćaše po zemlji Srbiji,
po Srbiji zemlji da prevrne
i da druga postane sudija,...

o__
_.>/ _
(_) \(_)

#14 Biodiesel

Biodiesel
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 771 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 04 September 2008 - 12:52 PM

Evo je , napokon :D :-({|= Uzeo sam i soljice, posto one aluminijumske koje sam uzeo u capriolu nisu odgovarale, seta prsten.


O tome sam blebetao u kilometarskom postu na početku teme. FORK CROWN RACE (taj prsten) je različit za JIS i ISO standard. Za JIS (japanski industrijski standard) je FORK CROWN RACE (taj prsten :) ) 27 mm dok je za ISO (moderni evropski standard) isti taj prsten 26.4 mm. Sve jednoinčne karbonske vile koje se kupuju ovde (ili bar u većini) su rađene po ISO standardu (tj prsten je 26.4 mm). A u Kapriolu prodaju A-head koji je rađen po JIS standardu koji se danas gotovo i ne koristi. Znači NICHTS kupovina A-head za jedan inč u Kapriolu... :mrgreen: .

Eto to je POJENTA :) priče.
  • 0
Bože mili, čuda velikoga!
Kad se ćaše po zemlji Srbiji,
po Srbiji zemlji da prevrne
i da druga postane sudija,...

o__
_.>/ _
(_) \(_)

#15 milencepilence

milencepilence
  • Members
  • PipPip
  • 31 posts

Postavljeno 04 September 2008 - 06:57 PM

citao sam taj post, al prekasno. dobra im fora, prodaju evropske viljuske a japanske soljice. kakva bi lula nama odgovarala? taj srednji pogon sto si narucio je crne boje, kad bi mogao da nadjes sve u crnoj boji, bilo bi bruka!
  • 0

#16 Biodiesel

Biodiesel
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 771 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 04 September 2008 - 07:04 PM

Lulu uzmi koju hoćeš. Imaš u Kapriolu reducir sa 1" na 1.1/8".

Pozzz
  • 0
Bože mili, čuda velikoga!
Kad se ćaše po zemlji Srbiji,
po Srbiji zemlji da prevrne
i da druga postane sudija,...

o__
_.>/ _
(_) \(_)

#17 milencepilence

milencepilence
  • Members
  • PipPip
  • 31 posts

Postavljeno 10 September 2008 - 09:32 PM

Uzeo sam i stopere za buzir, ali su raspar, t.j. oba su levi( ili oba desni)tako da kad se stave , deo u koji ulazi bozur nije na istoj visini. Zeljko je imao samo to, puna kutija istih. Ali sam se dosetio, moze da se otsrafi metalni deo i usrafi sa suprotne strane, malo teze u pocetku dok se plastika ne rasiri i dodje do metalnog navoja, moras i feder malo da skratis, posle toga pase odlicno! :)
  • 0

#18 Biodiesel

Biodiesel
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 771 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 10 September 2008 - 09:35 PM

E svaka ti čast majke mi.... On je nešto uspeo da izbunari prošli put za mene. To je bio drugi par stopova koji sam uzimao. Mislio sam da će da nabave i one "desne". Još jednom pohvale za umešnost i dovitljivost... :)
  • 0
Bože mili, čuda velikoga!
Kad se ćaše po zemlji Srbiji,
po Srbiji zemlji da prevrne
i da druga postane sudija,...

o__
_.>/ _
(_) \(_)

#19 negas

negas
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 450 posts
  • LocationKako kad !

Postavljeno 23 September 2011 - 12:17 AM

Ljudi dajte slike - uslikajte solje, lulu, vilu, da vidim kako sve stoji! Ja planiram takodje jedan satri ram sa vilom koja ima navoj 25.4 da preuredim u takvo stanje, kao sto Vi opisaste u prethodnim postovima!
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika