Jump to content


Photo

Zapinjanje diska u vožnji i quick release


  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#41 niipheus

niipheus
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 900 posts

Posted 25 April 2016 - 09:43 PM

Пробао сам оно из видеа. Леви клип је штрчао, успео да га вратим. Вратим точак и пакнове, притиснем кочницу неколико пута и водим рачуна да мало "погурам" десну страну, да тај клип мало више изађе (иначе је био у скроз почетном положају), али онда је десни клип превише изашао и качио ротор у празно. Онда сам све поновио, али сам пустио клипове да сами нађу свој положај. И добио сам исто што и раније. Односно, мало боље. Раније би ротор одмах качио пакнове (леву страну). Сада су чељусти центриране и ништа не запиње у празно, али се види да леви клип први притисне ротор и онда га гура на десну страну. Десни клип се стално враћа скроз у почетни положај, а леви вири ~1 милиметар и због тога први стигне до ротора и онда га гура тај 1 милиметар у десно. Како решити тај проблем, односно како натерати леви клип да не изађе? Не бих да отварам резервоар за уље у ручици, јер немам начина да фиксирам бајк.

 

U mom poslednjem postu sam ti objasnio sta da radis u toj situaciji, ali sam mozda bio malo konfuzan (mada sam se trudio da ne budem). Ovo sto ti kolega 1967 pise uklopi zajedno sa snimkom i mojim pisanjem i resices problem.


  • 0

#42 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Posted 25 April 2016 - 09:45 PM

(пробаћу са тефлоном за ланац).

 

Neko bi rekao da je teflon agresivan za O ringove.


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#43 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Posted 25 April 2016 - 09:47 PM

Jedina mast koja je za O ringove je silikonska mast. Problem je sto je retko ko ima i dosta je skupa.


  • 1

#44 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Posted 25 April 2016 - 09:50 PM

Znam neke koji su koristili medicinski vazelin :)


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#45 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Posted 25 April 2016 - 09:53 PM

Vazalin koriste i ronioci kao zamenu za silikonsku mast. Moze da posluzi ali vise za nepokretne delove, npr za o ringove na rucnim satovima gde dihtuje poklopac sata i slicno. Za pokretne delove ipak silikonska mast. Ja sam je kupio i dao bih ti je ali sam u kg tako da ne mogu da ti pomognem...


  • 1

#46 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1899 posts
  • LocationBeograd

Posted 25 April 2016 - 10:05 PM

Помогао си и овако, а можда успем да ископам негде неку маст. У ком случају бајк има да пева, а не да ми зановета да ли је силиконска. :)

Колега нифеус, истина. Али тада нисам добро разумео о чему си говорио, мислио сам да си притискао кочницу када си већ све вратио. Сутра ћу дефинитивно да пробам са вишеструким извлачењем и враћањем клипова, док не личи да је ок. Него, имаш ли представу колико пута смем да притиснем кочницу, а да клип не излети скроз? Хм, можда ћу ставити прст између, он је шири од ротора и пакнова, па ће сигурно бити довољан. Или нешто друго, мало тање, макар и испресавијано парче папира.

 

Иначе, крећу се оба клипа. Проблем је што се десни врати скроз назад, а леви остане напољу, па код следећег кочења леви стално први стиже до ротора. Питање на које немам одговор јесте који клип је у праву. Ја бих пре рекао да је леви, јер клип и треба да буде што ближе ротору/пакновима, а да их не додирује, што леви и ради. Рекло би се да је десни збуњен, јер се сваки пут врати скроз назад, па касни. Но, наставак сутра, на тежи начин сам научио да не почињем посао у поноћ.


  • 0

#47 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Posted 25 April 2016 - 10:10 PM

У ком случају бајк има да пева, а не да ми зановета да ли је силиконска. 

 

Mozes i silikonski sprej, ali prethodno procitati  da li postoji upozorenje loseg uticaja na gumene delove.


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#48 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Posted 25 April 2016 - 10:12 PM

Pa znaces koji klip te zeza po tome koji ima manji hod. Ako npr levi ima hod 2mm a desni 0,5 onda ne radi dobro desni.Ako ne nadjes mast mozes da se snadjes i tako sto ces na stapic za usi da umocis u ulje koje ide u tvoj model kocnica. Ako je mineralno onda mineralno a ako je Dot onda njega.I isto isteras klip par milimetara namazas uljem pa vratis i tako nekoliko puta. To bi trebalo da ocisti necistocu od kocione prasine i druge prljavstine i da klip proradi. Nece nista da smeta ako oba klipa malo ocistis i podmazes.


  • 0

#49 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Posted 25 April 2016 - 10:18 PM

Zaboravio sam na kraju da kazem kad razradis oba klipa, vrati ih u pocetnu poziciju i lepo obrisi suvom krpom da ne lepi prasinu.


  • 1

#50 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5502 posts

Posted 25 April 2016 - 10:19 PM

dal se varam il se ova tema malo promenula...ti si imao problem sa zvukom u toku voznje, sedanja na bicikl a ne prilikom kocenja?

...Проблем је што се десни врати скроз назад, а леви остане напољу, па код следећег кочења леви стално први стиже до ротора. Питање на које немам одговор јесте који клип је у праву. Ја бих пре рекао да је леви, јер клип и треба да буде што ближе ротору/пакновима, а да их не додирује, што леви и ради. Рекло би се да је десни збуњен, јер се сваки пут врати скроз назад, па касни...

daleko sam od poznavaoca u ovom polju pa me zanima

kakve veze ima koji klip/pakna prvi stizu do rotora

zar se pritiskom pakne na rotor ne uveca otpor klipa

pa ga drugi klip stigne te se ceo sistem uravnotezi?

 

Ovaj gore opis mi deluje kao ono sto sam sreo kod mehanickih dikova

gde je jedan klip fiksni a drugi pokretni deformise rotor u stranu i vresi trenje/kocenje.

Uvek sam mislio da se pakne kod hidraulickih same ..."centriraju"


  • 0

#51 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Posted 25 April 2016 - 10:25 PM

U pravu si da se same centriraju ako oba klipa lepo klize, a ako je jedan zaribao a to se cesto desava onda se bas ponasa kako si napisao kao kod mehanickih. Ovaj klip sto dobro radi izlazi igura plocicu a plocica rotor ka ovom nepokretnom, tj zaribalom.To se cesto desava zbog nakupljene prljavstine i redje zbog nabubrele o ring gumice/


  • 0

#52 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1899 posts
  • LocationBeograd

Posted 25 April 2016 - 10:26 PM

Гледано по ходу, већи ход има десни, јер он стално креће са почетне позиције, а леви "ђида". ;) Но, покушаћу да разрадим оба и наравно да ћу да их вратим у почетне положаје. Само, то што кажеш за уље је отприлике овако: "Ако немаш при руци уље кактуса који расте само на планинама Мадагаскара, јако је скупо, можеш да употребиш и латице цвета који расте свуда по Хималајима". Не држимо сви колекције масти и уља по кућама, а минерално уље кошта скоро 10 евра за 50 мл.

 

Игоре, и ја сам мислио да се клипови сами центрирају, јер тако свуда пише. Но, можда је стварно проблем у томе да клипови некако запињу и због тога не раде како треба. Иначе, кад леви клип први притисне ротор он га управо и погура мало на десно, док десни клип не пристигне да удари контру. Човек би очекивао да су кочнице подешене тако да не могу да гурну ротор преко своје половине, али изгледа да је то у истом домену као и херметички затворене набле - свима нормално и очекивано осим онима који их праве.


  • 0

#53 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Posted 25 April 2016 - 10:32 PM

Zaboravio sam na kraju da kazem kad razradis oba klipa, vrati ih u pocetnu poziciju i lepo obrisi suvom krpom da ne lepi prasinu.

 

 

Ja bih ipak koristio neki odmascivac ili alhohol.

 

 

а минерално уље кошта скоро 10 евра за 50 мл.

 

A moze i 700 din za ceo litar ;)


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#54 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4644 posts
  • LocationNovi Beograd

Posted 25 April 2016 - 10:56 PM

A moze i 450din. za litar Tosin bunar trzni centar preko puta s. Grada LHM ulje mineralno proizvođac Agip.
Imaces za dva zivota da se namenjas ulja.
Za odmascivanje i ciscenje imas alkohol 96% u svakom maksiju idea i slicnim marketima oko 200 din. litar, sa njim i diskove cistis.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
  • 0

#55 niipheus

niipheus
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 900 posts

Posted 25 April 2016 - 10:57 PM

Колега нифеус, истина. Али тада нисам добро разумео о чему си говорио, мислио сам да си притискао кочницу када си већ све вратио.

 

Zato sam ti i napomenuo da nisam imao 3 ruke kako bi istovremeno vracao klip i stiskao rucicu. :)

 

Него, имаш ли представу колико пута смем да притиснем кочницу, а да клип не излети скроз?

 

Klip sigurno moze da izadje bar 3 mm, a da ne ispadne. Nisam nikad testirao ovo ali kad sam pre neki dan pravio isto ovo sto i ti sad pravis, klip je bio istisnut bar 3 ako ne i vise.

 

Човек би очекивао да су кочнице подешене тако да не могу да гурну ротор преко своје половине...

 

Ne razmisljaju klipovi dokle guraju, oni samo idu napred dok ne ispadnu ;)

Racunaj da ces onaj klip koji ti je vise ispao vracati nekoliko puta unazad dok pritiskas rucicu, kao i to da ces onaj koji je manje ispao verovatno morati da istisnes dosta vise nego sto ti se cini dok ne uspes da ih potrefis da oba stoje kako valja. Najlakse je da ti rotor predstavlja potporu i regulator koliko klipovi izlaze. Uhvatis ceo sklop kao spric: dva prsta drze rotor sa obe strane, a palcem drzis celjust i pritiskas. Naravno celjust popustis da moze slobodno da se krece kako bi sto manje krivio rotor.

 

kakve veze ima koji klip/pakna prvi stizu do rotora
zar se pritiskom pakne na rotor ne uveca otpor klipa
pa ga drugi klip stigne te se ceo sistem uravnotezi?

 

Ne, jer rotor nema tu krutost da izdrzi pritisak klipa sa jedne strane dok drugi ne dodje. Zato u 99% slucajeva i ne uspeva ona fora centriranja celjusti sa stiskanjem rucice, pa stezanjem celjusti. Druga stvar je u tome da je sistem vec u ravnotezi, i ovim sto ti pises bi se sistem doveo u neravnotezu. Klip koji je vise ispao ima kolicinu ulja iza sebe koja ga drzi u takvom stanju. Sa druge strane klip koji je uvucen nema tu dodatnu kolicinu i zato je uvuceniji. Kada kroz crevo krene da dolazi dodatno ulje, ono popunjava prostor koji se istovremeno oslobadja pomeranjem klipova, pa samim tim nema mesta samoispravljanju gresaka, osim ako ga neka visa sila (caneee u ovom slucaju :)) ne spreci da ide u oba klipa podjednako, vec da ode na onaj sto je manje izbacen tako sto ce se fizicki spreciti izbaceniji klip da napreduje.


  • 0

#56 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1899 posts
  • LocationBeograd

Posted 26 April 2016 - 12:16 PM

Изгледа да је успело, с тим да није ишло глатко. Нашао сам маст зеленкасте боје, а клипове придржавао великим француским кључем. Штапићи (за уши) не могу да се користе за подмазивање, јер су заобљени, па дохвате само ивице, а не и тело клипа. Између чачкалице и пљоснатог шрафцигера, одлучио сам се за шрафцигер и опет је било тешко нанети маст, али нисам хтео да ризикујем испадање клипова.

 

Неколико пута сам враћао и истискивао клипове. Једном се види како леви клип одмах крене, а десни касни. Следећи пут прво крене десни, а леви касни. Онда опет прво леви и тако у круг. Негде код 4. или 5. враћања (и подмазивања) било ми је доста. Сачеках тренутак да клипови буду одокативно на истој позицији после првог стискања кочнице и онда монтирах назад. После неколико стискања кочнице, делује да је и даље све центрирано како треба, односно да пакнови до ротора стижу истовремено. Касније ћу још једном проверити, да не буде "што је баби мило". Још једном хвала свима на помоћи, мада је ово све офтопик. :)

 

П.С. Кад смо код више силе, невероватно је да прашина може да заустави клип кад га не зауставља ни ротор.


  • 0

#57 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Posted 26 April 2016 - 12:19 PM

П.С. Кад смо код више силе, невероватно је да прашина може да заустави клип кад га не зауставља ни ротор.

 

Nije samo prasina, ima jos dosta drugih uticaja... Vlaga, promene temperature... Sve to utice da se prasina "zalepi"


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.





0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users