Jump to content


Fotografije
* * * - - 7 glasovi

Rasprava o kacigama - koliko pomažu, trebaju li biti obavezne


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
604 odgovora na ovu temu

#101 Allex

Allex
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1475 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 06 November 2015 - 07:49 AM

Da baš nosim kacigu, ne nosim, s obzirom da sam stalno na nekim usputnim vožnjama od posla do trgovine, banke i tamo-vamo, pa bi mi kaciga samo smetala.
A da li treba ili ne, uveri(li)o sam se na ličnom primeru. Pre dve godine, vraćali smo se ja i supruga sa kupanja na jezeru biciklima, normalno bez kaciga i onako, pri lepoj brzini od 25-6 na sat, izleti s kraja puta pušteni staford koga je gazda izveo u šetnju. Iako i nije imao nameru da nas napadne, moja žena se refleksno skuca u moj zadnji kraj i popadamo momentalno, ja oderem celu levu stranu od rebara do stopala, a ona napravi salto i padne glavom direktno na asfalt. Ja sam nekako uspeo da se okrenem i pogledam ka njoj, a ona je ostala da leži potrbuške nepomična, dok joj je ispod glave tekao potočić krvi. Nekako sam se dovukao do nje i uzeo joj glavu u šake, oči staklene, nema glasa, a moje šake pune krvi. U momentu sam pomislio da je poginula i tek kad su se tu stvorili još neki ljudi i dodali vode da je umijem, počela je da polako dolazi sebi. Neko je pozvao hitnu i završili smo na urgentnoj, ja dezinfikovan, ona propisno izušivana po glavi, sa prenoćištem na odelenju.
E, od tada bih stavio ne jednu, nego sto kaciga na glavu, samo da to više ne doživim.

Karpova prica bi trebala da okonca ovu raspravu...od bezazlene voznje sa kupanja umalo zena da izgubi zivot... Jos jednom kazem,manite se statistike,jednom je dovoljno da se desi i kraj...a ulog je najveci-tvoj zivot!
  • 0

#102 himzo

himzo
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1310 posts

Postavljeno 06 November 2015 - 11:52 AM

Jos jednom kazem,manite se statistike...

 

Imam utisak da statistika često služi više kao izgovor, a da je glavni razlog to što je ljude blam da nose kacigu. Slično sam primetio i da je ljude često blam da voze onaj najklasičniji city bicikl ili ponekad i da nose biciklističko odelo (čak i da pristanu da ga nose ne žele da bude pripijeno uz telo).


  • 0
Pozdrav

#103 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4654 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 06 November 2015 - 12:55 PM

Tako je, a čim je tu veliki broj ljudi u pitanju a ne malobrojni pojedinci znači da postoje opravdani razlozi... + mi je skupo, cimanje, iritirajuće, neudobno i nepotrebno za moj način vožnje. Kao da nije dovoljno što su sve te utegnute sintetičke stvari neprijatne i na granici iritirajućeg, ne mogu da se porede sa pamukom ali su nužno zlo. Samo mi još kaciga fali. Da je besplatna, laka kao perce i da nekako magično nema gurtne da me dave kao da sam na vešalu možda bih je i nosio. Zato nek nosi ko želi, voli, ko je sklon padovima... ali neka me niko ne prisiljava na prsluke kacige... i da mi preti novčanim kaznama. Ili da mi popuje na forumu ili na grupnoj vožnji što ne nosim :) Fair enough?

A i za đubretarski prsluk me isto niko nikad neće ubediti da je toliko potreban pa da je opravdano prisiljavati bicikliste zakonom i kaznama. Da, potreban je za pešake koji noću bauljaju po drumu jer su neosvetljeni i da potreban je za vozače kad noću izađu iz kola na put. Ali vozila uključujući i bicikle su savršeno dobro osvetljena i sijaju pa ubijaju, vide se s kilometra. A nijedno drugo vozilo nema propisanu obaveznu reflektujuću ciradu.


  • 2

#104 himzo

himzo
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1310 posts

Postavljeno 06 November 2015 - 05:29 PM

Čekaj, pa ti ono voziš drumaša, tu je već druga priča. Kaciga tu nije zbog zaštite, zakona, udobnosti... jednostavno to je deo drumaške toalete :).


  • 0
Pozdrav

#105 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4290 posts

Postavljeno 06 November 2015 - 05:38 PM

Ja bih u zakon uveo pravilo da na drumasu ne sme da se vozi vise od 2x8 brzina a svi znamo zbog cega. Za sve ostalo da se placa porez  n2:hahaha . 


  • 0
.

#106 Vanja_V

Vanja_V
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 313 posts

Postavljeno 07 November 2015 - 05:58 PM

Tako je, a čim je tu veliki broj ljudi u pitanju a ne malobrojni pojedinci znači da postoje opravdani razlozi... + mi je skupo, cimanje, iritirajuće, neudobno i nepotrebno za moj način vožnje. Kao da nije dovoljno što su sve te utegnute sintetičke stvari neprijatne i na granici iritirajućeg, ne mogu da se porede sa pamukom ali su nužno zlo. Samo mi još kaciga fali. Da je besplatna, laka kao perce i da nekako magično nema gurtne da me dave kao da sam na vešalu možda bih je i nosio. Zato nek nosi ko želi, voli, ko je sklon padovima... ali neka me niko ne prisiljava na prsluke kacige... i da mi preti novčanim kaznama. Ili da mi popuje na forumu ili na grupnoj vožnji što ne nosim :) Fair enough?
A i za đubretarski prsluk me isto niko nikad neće ubediti da je toliko potreban pa da je opravdano prisiljavati bicikliste zakonom i kaznama. Da, potreban je za pešake koji noću bauljaju po drumu jer su neosvetljeni i da potreban je za vozače kad noću izađu iz kola na put. Ali vozila uključujući i bicikle su savršeno dobro osvetljena i sijaju pa ubijaju, vide se s kilometra. A nijedno drugo vozilo nema propisanu obaveznu reflektujuću ciradu.

Moza malo odem u off, ako vozis kola koliko puta si naisao uvece na neosvetljene bicikliste. Ja X puta. Da li bi tu prsluk bio od pomoci?! Isto sam tako naisao na biciklistu u prsluku i osvetljenog. To je sve stvar licnog izbora kao i sa kacigom. Ko hoce, nosice je.

Послато са GT-I9060 уз помоћ Тапатока
  • 0

#107 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 08 November 2015 - 09:36 AM

http://bikemagazin.i...nije-dobra/3023


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#108 Mehemed

Mehemed
  • Members
  • Pip
  • 10 posts

Postavljeno 18 November 2015 - 08:00 AM

Ima raznih vrsta & nivoa zaštite. Spram objektivnog rizika i subjektivnog osećaja straha.

 

Working-on-downhill-mountain-biking.jpg

Jesul skupi ovi štitnici za ramena ? Imajul se gdje naručiti na ebayu ili slično, pravo mi se sviđaju i pravo mi mogu trebati.

 

Kacige obavezno treba nositi, većina boljih zemalja ima zakon o obaveznom nošenju kacige u toku vožnje bicikla, te daju kazne za one koji bez kacige voze biciklo.

Meni kaciga toliko ne smeta na glavi i toliko je lahka, da često mislim da mi je ostala negdje i onda rukom pipam po glavi da vidim imam li kacigu na glavi jer baš ne osjetim razliku da li mi je kaciga na glavi ili nije, osim ljeti kada se oznojim pa osjetim da mi skroz malo puše u glavu dok vozim malo brže, samo tada znam da mi je na glavi. Cca 290 grama težine je moja kaciga i opet je često i ne osjetim da mi je na glavi.

Čak šta više ljepše izgledam sa kacigom i naočalama na biciklu nego bez, i to mi je razlog više da ih nosim :)


  • 0

#109 zookarma

zookarma
  • Members
  • PipPipPip
  • 99 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 18 November 2015 - 09:44 AM

Ma kad je kaciga " Lahka " onda lahko i prihaja  :-) 


  • 0

#110 Nikola989

Nikola989
  • Members
  • 4 posts

Postavljeno 25 November 2015 - 07:15 PM

Kacigu uvek nosim :)


  • 0

#111 Allex

Allex
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1475 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 25 November 2015 - 07:33 PM

Ne bih da dzaram u osinjak opet al sad mi pade na pamet jedan dogadjaj kojem sam prisustvovao pre neka dva meseca,septembar bese.. U Beogradu u ulici Tadeusa Koscuska bio sa curom,tacnije cekao je ispred teretane da ona nesto obavi unutra posto je tada radila tu.. Smaram se ja tako,kad samo cujem krs i lom i vidim kako bajs putem prolece u vazduhu bez vozaca.. Istrcim na put vozac lezi na ledjima,rasirenih ruku,ne mrda! Bajs odleteo dobrih 30 metara obzirom da je tu spust ka 25om maju imao je prilicno ubrzanje.. Pritrcim,pre mene stignu dvoje strendzera sa sve rancevima i kaubojskim sesirima,biciklista i dalje ne mrda... Pridjem ja,ovaj mrdne malo,pogleda i krene ovima na engleskom da se obraca..ziv izubijan..pogledam ga,vidim da gleda levo desno,nit zna koje nit zna gde je...a na glavi iznad cela sa desne strane ako se secam dobro,oderotina brat bratu 10ak santima.. Pitam : "Care jesi li dobro", on me pogleda kaze " Nemam pojma ti mi kazi". U pogledu mu se vidi da mu nista nije jasno..podignemo ga,ja mu doteram bajs,tek tad je ukapirao sta mu se desilo...po njegovoj prici tocak mu uleteo u šine i pao,kaze ni sam ne zna kako...pitam oces da zovem hitnu,kaze ne ne,samo malo da sednem u park bicu ok.. Navalim ja da zovem hitnu,vidim nije mu dobro,medjutim on insistira i ja popustim,iako sam se kasnije pokajao,povreda nije bila nimalo bezazlena,plus sto je glava u pitanju...zahvali se covek i ode,razidjosmo se i mi... Poenta moje price je da je mogao debelo gore da prodje,bogu hvala pa nije a mogao je lagano i da pogine...medjutim da je kacigu nosio,prosao bi samo sa odranim laktovima i dupetom.. Covek kaze sto puta se spustao tu i eto pade sad ni sam ne zna kako...jednom je dovoljno.. Ako je neki kolega sa foruma pa se prepozna,pozdravljam ga :)
  • 0

#112 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4445 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 25 November 2015 - 08:00 PM

Ne bih da dzaram u osinjak opet al sad mi pade na pamet jedan dogadjaj kojem sam prisustvovao pre neka dva meseca,septembar bese..

 

 

Poenta moje price je da je mogao debelo gore da prodje,bogu hvala pa nije a mogao je lagano i da pogine...medjutim da je kacigu nosio,prosao bi samo sa odranim laktovima i dupetom.. Covek kaze sto puta se spustao tu i eto pade sad ni sam ne zna kako...jednom je dovoljno.. Ako je neki kolega sa foruma pa se prepozna,pozdravljam ga :)

I Snežana Radojičić u sptembru pade tamo negde oko Vijetnama.. imala je sitne povrede. Glava je ostala čitava zahvaljujući gomilici stiropora i plastike zvanoj kaciga. 

Spasoje Spasojević.. poznatiji kao Spasa. Ja mu skidam kapu zbog učešća na brevetu u njegovim godinama. I njemu glava ostade zahvaljujući kacigi koja je nažalost prepolovljene. Pišem nažalost jer mu je to uspomena sa Pariz - Bresta 1200 al' nema veze, bitno je da je glava u redu. Biće još breveta pa samim tim biće i neka druga kaciga. 

 I moja lobanja je čitava zahvaljujući mojoj kacigi.. nije pukla ali ima ožiljak na njoj (mislim na moju kacigu). Spasla me letos u povratku sa ture iz Rumunije.. kod Tekije vozeći po mraku trenutak nepažnje, očešem se o branik pored puta i zabodem se u asfalt. Bilo je tu nkoliko sitnih povreda (nos, leva arkada kod oka, levi obraz, levo koleno) ali sve sitne prirode. Imam i sliku ali nije najprijatnija za gledaoce. 

 

Kao što je Allex napisao.. da ne džaram u osinjak ali je nebulozno napisati kako kaciga nije bitna prilikom pada i kako se sam pad može kontrolisati te se biciklista može adekvatno dočekati prilikom prizemljenja.

 

Ukratko.. ko ne želi da nosi kacigu na glavi NEMA obavezu da je nosi. Ja ću je i dalje koristiti kao i do sada.


  • 1
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#113 Nikola989

Nikola989
  • Members
  • 4 posts

Postavljeno 25 November 2015 - 08:18 PM

Kaciga glavu cuva :)


  • 0

#114 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5502 posts

Postavljeno 25 November 2015 - 08:37 PM

.. da ne džaram u osinjak ali je nebulozno napisati kako kaciga nije bitna prilikom pada i kako se sam pad može kontrolisati te se biciklista može adekvatno dočekati prilikom prizemljenja.

msm nije u redu ovakvo... dzaranje osinjaka jer...
koliko sam razumeo kolega koji pisao nesto nalik ovome gore je govorio o drugacijim situacijama od jos gore pomenutih i u prvom licu.
joj, jedva cekam da se osice pojave :)

 

popcorn_jon_stewart.gif


  • 0

#115 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5502 posts

Postavljeno 25 November 2015 - 08:44 PM

...,tek tad je ukapirao sta mu se desilo...po njegovoj prici tocak mu uleteo u šine i pao,kaze ni sam ne zna kako...pitam oces da zovem hitnu,kaze ne ne,samo malo da sednem u park bicu ok.. Navalim ja da zovem hitnu,vidim nije mu dobro,medjutim on insistira i ja popustim...

koliko sam shvatio, da si zvao hitnu i da su intervenisali dobio bi prijavu za saobracajni prekrsaj...ugrozavanje (svoje) bezbednosti ucesnika u saobracaju, kao ona gospoja u NS sto joj se bicikl okliznuo na bici stazi pa otisla do urgentne pa je nakon previjanja sacekali panduri i uradili zapisnik i prijavu...tako da...


  • 0

#116 Allex

Allex
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1475 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 25 November 2015 - 08:55 PM

O tome nisam uopste razmisljao u tom trenutku...covek nije izgledao bas najbolje,zakoni mi nisu bili bas na pameti.. A to je bio nesrecan slucaj,sva sreca put je bio cist,ali verujem ti da bi popio neku prijavu na zalost,jedva bi docekali da ispisu :/
  • 0

#117 Sharance

Sharance
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 598 posts
  • LocationObrenovac

Postavljeno 25 November 2015 - 10:05 PM

koliko sam shvatio, da si zvao hitnu i da su intervenisali dobio bi prijavu za saobracajni prekrsaj...ugrozavanje (svoje) bezbednosti ucesnika u saobracaju, kao ona gospoja u NS sto joj se bicikl okliznuo na bici stazi pa otisla do urgentne pa je nakon previjanja sacekali panduri i uradili zapisnik i prijavu...tako da...

Ja sam u martu prošle godine pao na biciklističkoj stazi i slomio ruku. Početak staze nizbrdica moj sin ispred mene na bajsu, ja magarac držim kameru u desnoj ruci i snimam ga, klinac na pola spusta počinje da koči, ja nabadam kočnicu naravno prednju jer sam držao volan levom rukom, ostalo ne moram da vam pričam. Završim u urgentnom i posle sa gipsom u policiju da dam izjavu. Napišem da mi je izleteo pas lutalica i da sam zakočio i pao sa bicikla. Nikakvu kaznu nisam dobio samo sam napisao takvu izjavu. Inače nisam imao kacigu, a leteo sam baš lepo, glavi ništa od povreda gips na levoj ruci, nagnječeno rebro i polomljena leva ručica menjača :)
  • 0

#118 niipheus

niipheus
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 900 posts

Postavljeno 26 November 2015 - 12:58 AM

Mozes sad da dzaras kolko oces, osovi su izasli iz gnezda :D


  • 0

#119 damir78

damir78
  • Members
  • PipPipPip
  • 156 posts

Postavljeno 26 November 2015 - 11:45 AM

Kad bi čovek znao kada će pasti on bi seo;)

Šalu na stranu, znam za čoveka koji je nekoliko dana proveo u komi jer je pao na glavu. On kaže da više bez kacige nikada neće sesti na bajk.
Moje mišljenje je da ipak treba nositi kacigu.
  • 0

#120 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3257 posts

Postavljeno 26 November 2015 - 04:04 PM

Kad bi čovek znao kada će pasti on bi seo;)

 

 

Da, seo bi, ali na bajs! :) 

 

 

 

 

Čini mi se da je svako od nas, manje - više imao neko iskustvo, ili bar iz prve ruke video situacije u kojima se ispostavilo da je nošenje kacige zaista dobar vid zaštite, ili još u gorem slučaju, nemanje iste problem zbog kojeg nastaju manje ili veće povrede.

 

 

S tim u vezi, pre samo 2 meseca, devojka i ja smo krenuli na laganu vožnju. Baš nekoliko trenutaka pre nego što ćemo krenuti, ja sam eksperimentisao sa visinom sica za koji sam mislio da nije odgovarajuća. Samo što sam podesio sic, izašli smo na put u krenuli na vožnju. Ona je išla ispred mene, a ja sam ukopčavao drugu nogu u pedalu i gledao svoje koleno, pokušavao da odmerim da li sam pogodio veličinu sica, to jest da li mi je koleno u donjem položaju blago povijeno.... I pre nego što sam shvatio da li sam dobro podesio sedište ili ne, udario sam prednjim točkom o njen ram i preleteo preko i mog i njenog bicikla. Srećom, dočekao sam se sa obe noge na zemlji, iznenađen kako je sistem za otkopčavanje pedala savršeno odradio posao i kako su se pedale otkopčale prilikom udara... Ispostavilo se da baš u momentu kada sam ja gledao dole, ona, koja je bila 20-tak metara ispred mene je odlučila da stane i obuče duks... Bio je to mali momenat nepažanje sa moje strane, ali ono što nisam znao jeste da u momentu sudara bicikla, ja sam čelom, odnosno prednjim delom kacige udario u njenu kacigu, a zbog naleta adrenalina to nisam ni osetio.... Što zbog adrenalina, što zbog činjenice da smo oboje imali kacigu na glavi. Da nismo, verujem da bismo u najboljem slučaju zaradili čvoruge ako ne i nešto više. 

 

U Srbiji ne postoji kultura nošenja kaciga na biciklima i to je de facto. Nose ih samo strastveni biciklisti koje je iskustvo naučilo da se ne nošenje iste, nekada pre, a nekada kasnije, plati. Sećam se da kada samo odlučio da nosim kacigu prilikom dužih vožnji i treninga, u početku mi je bilo malo glupo. Pomislio sam kako ću izgledati kad me drugi vide. Naravno, komentari nisu izostali, pa drugari i prijatelji koji su me viđali iz auta su komentarisali da u uskoj odeći, toj kacigi i naočarima ličim na automskog mrava, pa kad su još videli da imam i sprinterice sa pločima na nogama, onda sam bio atomski mrav na štiklama... No ti komentari me nisu mnogo doticali, a i oni koji me viđaju su se već navikli. Jednostavno što više voziš bicikli i uživaš u rekreaciji, to ti je manje bitno šta drugi kažu i misle. 

 

Malo sam otišao u off topic, ali da napomenem da bih se složio sa kolegom iznad. Dakle, kad bi čovek stvarno znao kad će pasti, on bi seo, ili bi bar tog dana poneo kacigu. :) Što više vozite bicikl i što više uživate u vožnji, veća je verovatnoća da padnete. Naravno da niko to ne želi da se desi, ali se uvek desi onda kada se tome najmanje nadamo. Znam da uvek kada se spuštam na nekoj nizbrdici, na 60 ili više km na sat, onako povijen na dropovima i prstima na kočnicama, pomislim šta bi se desilo kada bi mi u tom trenutku, ne daj Bože neki pas uleteo u točak ili kad bih odmah iza sledeće krivine naišao na neki veliki kamen na putu što u Srbiji i nije toliko nemoguća pojava. Znam samo da pad ne bio bio bezazlen, ali da bih u tom trenutku uvek poželeo da imam kacigu na glavi. Nikad se ne zna.... 


  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford





0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika