Jump to content


Fotografije
* * * - - 7 glasovi

Rasprava o kacigama - koliko pomažu, trebaju li biti obavezne


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
604 odgovora na ovu temu

#81 pavaobg

pavaobg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1706 posts

Postavljeno 04 November 2015 - 04:47 PM

Kakve veze imaju pešaci i fudbaleri sa temom?

 

Reći da su šanse da teška povreda glave nastane prilikom pada sa bicikla zanemarljivo male nije tabu nego pogrešno.

 

Tačno je da su povrede glave pri biciklističkim nesrećama ređe od npr pucanja ključne kosti, oguljenih dlanova i sličnih povreda, ali je tačno i da se, kada se dese, javljaju u svim stepenima težine do fatalnog, a da je najčešće samo sreća faktor koji utiče na stepen povrede. I kaciga.


  • 0

#82 karpkg

karpkg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1810 posts

Postavljeno 04 November 2015 - 05:00 PM

Da baš nosim kacigu, ne nosim, s obzirom da sam stalno na nekim usputnim vožnjama od posla do trgovine, banke i tamo-vamo, pa bi mi kaciga samo smetala.

A da li treba ili ne, uveri(li)o sam se na ličnom primeru. Pre dve godine, vraćali smo se ja i supruga sa kupanja na jezeru biciklima, normalno bez kaciga  i onako, pri lepoj brzini od 25-6 na sat, izleti s kraja puta pušteni staford koga je gazda izveo u šetnju. Iako i nije imao nameru da nas napadne, moja žena se refleksno skuca u moj zadnji kraj i popadamo momentalno, ja oderem celu levu stranu od rebara do stopala, a ona napravi salto i padne glavom direktno na asfalt. Ja sam nekako uspeo da se okrenem i pogledam ka njoj, a ona je ostala da leži potrbuške nepomična, dok joj je ispod glave tekao potočić krvi. Nekako sam se dovukao do nje i uzeo joj glavu u šake, oči staklene, nema glasa, a moje šake pune krvi. U momentu sam pomislio da je poginula i tek kad su se tu stvorili još neki ljudi i dodali vode da je umijem, počela je da polako dolazi sebi. Neko je pozvao hitnu i završili smo na urgentnoj, ja dezinfikovan, ona propisno izušivana po glavi, sa prenoćištem na odelenju.

E, od tada bih stavio ne jednu, nego sto kaciga na glavu, samo da to više ne doživim.


  • 1
"Nesposobni su jedino sposobni da onesposobe sposobne"

#83 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5502 posts

Postavljeno 04 November 2015 - 05:10 PM

Da baš nosim kacigu, ne nosim, s obzirom da sam stalno na nekim usputnim vožnjama od posla do trgovine, banke i tamo-vamo, pa bi mi kaciga samo smetala.

....

E, od tada bih stavio ne jednu, nego sto kaciga na glavu, samo da to više ne doživim.

cekaj, i pored toga i dalje ne nosis kacigu?


  • 0

#84 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8922 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 04 November 2015 - 05:16 PM

Doživeo sam da na fudbalu čovek padne, udari glavom o beton i da mu drugar nije izvadio jezik na vreme, ko zna šta bi bilo - krenula krv na usta, počeo da se trese - užas. I ne bih stavljao kacigu dok igram fucu, ni na betonu.  O tome pričam. Dešavaju se nezgode. Koliko često, koliko ozbiljne? Da sedim u kolima i da me neko pre sudara pita hoću kacigu, rekao bih obavezno. Ali da me neko ovako pita da je stavim - jesi lud?! Da se toliko brinem za bezbednost, ne bih ni sedao na bajs, ni u kola. Putovao bih samo avionom.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#85 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5502 posts

Postavljeno 04 November 2015 - 05:18 PM

.... Putovao bih samo avionom.

...jer tu kaciga (prilikom nesrece uopste) ne pomaze :)


  • 0

#86 pavaobg

pavaobg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1706 posts

Postavljeno 04 November 2015 - 05:30 PM

Osim ako je paketu sa padobranom. :D


  • 0

#87 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8922 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 04 November 2015 - 05:39 PM

:)
 

Avion je najbezbedniji vid putovanja. Šansa za udes, statistički gledano, je najmanja kad letiš. Jedan od razloga zašto nema padobrana u avionima - spram rizika se ne isplati.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#88 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4445 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 04 November 2015 - 07:34 PM

 Er begovi, pojasevi, ograničenja na sve strane - prave idiote od ljudi (i dece).

U saobraćaju sam već 24 godina.. od toga 21 za volanom autobusa. Malo je neozbiljno napisati da er begovi i pojasei postoje u vozilu samo da bi se ljudi napravili na idiote. Video sam i više nego dovoljno situacija u kojoj je er-beg ili pojas spasio život. 

 

Kaciga.. nije obavezna po zakonu i samim tim biciklista koji ne želi neće je ni koristiti.

 

Ja lično gotovo uvek nosim kacigu.. izuzetno ako sam kratko na biciklu onda je ostavim kod kuće ali to je jako retko. Ista ta kaciga spasla mi je glavu u julu ove godine kad sam imao susret sa asfaltom kod Kladova.. i pored nje bilo je sitnih povreda u predelu nosa, dela brade i arkade kod levog oka.. šta bi bilo da je nisam imao na glavi nisam hteo ni da razmišljam. Svakako ne bi bilo dobro jer je kaciga pretrpela najveći udarac na lovoj strani.. nije pukla ali ulubljenje je ostalo. Moja greška je bila što sam zbog vrućine olabavio kaiš pa je prilikom udara kaciga skliznula malo u stranu i tad je došlo do povrede arkade.. da je bila zategnuta ne bi ni toga bilo. 

 

Pomaže mnogo a da li treba da bude obavezna nije ni bitno. Prosto rečeno.. stvar ličnog izbora, slično kao i kod fluo prsluka.


  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#89 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 04 November 2015 - 08:10 PM


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#90 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 04 November 2015 - 08:17 PM

:)
 

Avion je najbezbedniji vid putovanja. Šansa za udes, statistički gledano, je najmanja kad letiš. Jedan od razloga zašto nema padobrana u avionima - spram rizika se ne isplati.

 

Popularna zanimljivost koju "svi znaju", a koja nije tako jednostavna. Avion je najbezbedniji ako posmatraš broj poginulih po broju pređenih kilometara, ali to je normalno - avioni prelaze najveće kilometraže u cugu, pa nam to ne govori mnogo. Ako posmatraš broj poginulih po broju prevezenih, tada je avion daleko iza autobusa, automobila, vozova i brodova. Ako se gleda broj poginulih po satima puta, avion je i dalje iza autobusa, a otprilike je jednak sa vozovima. Sve u svemu, jedino je sigurno da motocikl jeste ubedljivo najopasniji vid transporta, po svim kriterijumima :-D


  • 0

#91 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8922 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 04 November 2015 - 08:29 PM

Kako drugačije nego po putniku po broju km?

 

Ako računaš drugačije, podaci se ne mogu porediti. Čist zakon verovatnoće.  I po toj računici bus i voz su ispred aviona, u pravu si.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#92 Serbian_SPIRIT

Serbian_SPIRIT
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1079 posts
  • LocationMeckenheim

Postavljeno 04 November 2015 - 08:49 PM

 

Jelen rešio da vidi koliko lik pazi pošto nosi kacigu. Išao je oko 35mph.

 

Sve vas koji predlažete da se kaciga ne nosi (ne pričam o tome da li treba ili ne da bude zakonski obavezna) predložio bih za Darvinovu nagradu. Pa da se radujemo našem prvom dobitniku. :twisted:


  • 1

And now something completely different
 

https://www.youtube....d8weJKBVCnAPfgx


#93 niipheus

niipheus
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 900 posts

Postavljeno 04 November 2015 - 10:16 PM

Jedan od razloga zašto nema padobrana u avionima - spram rizika se ne isplati.

 

Ne, to nije jedan od razloga zbog kojih nema padobrana u avionu.

 

Iskren da budem, nisam se u zivotu nacitao ovoliko gluposti kao u ovih 5 strana. Da ne bude zabune, imamo ti i ja dosta istih misljenja po pitanju nekih stvari koje su uglavnom izricite i lako dokazive, ali ovo razmisljanje koje ti imas po pitanju kacige je tolika nebuloza, da ja ne mogu da verujem da neko od verovatno 25+ godina ovako nesto moze da pise. Da sad ne nabrajam ovde redom sa cim se sve ne slazem, mislim da si ovde toliko zastranio sa zalaganjem da isteras svoje, da si otisao u neke teme o kojima apsolutno nemas pojma sta pricas. 

 

Nije poenta kacige samo da spasava zivote, kao sto neko napisa ranije "zivot ili smrt", vec da spreci povrede glave koje mogu biti izuzetno opasne. Moj pokojni ujak je stradao na ulici dok je setao i slosilo mu se, pa je u padu udario glavom o asfalt koja ga je kostala zivota. Da je imao tad zastitu, danas bi bio ziv. Naravno, neces kao pesak nositi kacigu, ali ne razumem tvoju pricu da je bajs priblizan pesacenju, i da se vodis nekim statistikama o tome kolike su sanse da padnes i udaris glavom o zemlju. Neka je sansa 1% (a nije, ako imalo ozbiljnije vozis biciklu nebitno da li je suma ili put u pitanju), taj jedan pad koji se desi u 100 voznji te moze kostati zivota, pogotovu sto brzine na bicikli nisu 15 km/h, nego mnogo vece, i tu se ne moze vaditi prosek nego treba gledati gornje vrednosti iz razloga sto su tad i najvece sanse za pad, a gornje vrednosti su velike (40-90 km/h).

 

Ne znam koja ti je poenta ovakve banalizacije bezbednosti, ali gresis i to zestoko, i trebao bi kao pojedinac da shvatis tezinu takvih tvrdnji i da pojmis da ima ljudi koji ovo citaju i koji mogu sutra izaci da voze bajs sa prihvacenim informacijama sa ovog foruma. Pokazi malo zrelosti, ozbiljnosti i odgovornosti kad vec na ovom forumu vazis za clana koji ima sta pametno da napise.


  • 8

#94 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5502 posts

Postavljeno 04 November 2015 - 10:24 PM

...jer tu kaciga (prilikom nesrece uopste) ne pomaze :)

 

Osim ako je paketu sa padobranom. :D

ajd da zamislimo scenu da pilot objavi da ce avion da se srusi

i da na 100 putnika ima 50 kaciga i 50 padobrana

sta mislis oko cega ce da izbije tuca ?

  n2:hahaha  n2:hahaha  n2:hahaha  n2:hahaha sorry n2:Heristical  n2:Heristical  n2:Heristical  n2:Heristical


  • 0

#95 pavaobg

pavaobg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1706 posts

Postavljeno 04 November 2015 - 10:27 PM

Oko vrata. :D


  • 0

#96 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8922 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 05 November 2015 - 05:51 AM

Ne, to nije jedan od razloga zbog kojih nema padobrana u avionu.

 

Iskren da budem, nisam se u zivotu nacitao ovoliko gluposti kao u ovih 5 strana. Da ne bude zabune, imamo ti i ja dosta istih misljenja po pitanju nekih stvari koje su uglavnom izricite i lako dokazive, ali ovo razmisljanje koje ti imas po pitanju kacige je tolika nebuloza, da ja ne mogu da verujem da neko od verovatno 25+ godina ovako nesto moze da pise. Da sad ne nabrajam ovde redom sa cim se sve ne slazem, mislim da si ovde toliko zastranio sa zalaganjem da isteras svoje, da si otisao u neke teme o kojima apsolutno nemas pojma sta pricas. 

 

Nije poenta kacige samo da spasava zivote, kao sto neko napisa ranije "zivot ili smrt", vec da spreci povrede glave koje mogu biti izuzetno opasne. Moj pokojni ujak je stradao na ulici dok je setao i slosilo mu se, pa je u padu udario glavom o asfalt koja ga je kostala zivota. Da je imao tad zastitu, danas bi bio ziv. Naravno, neces kao pesak nositi kacigu, ali ne razumem tvoju pricu da je bajs priblizan pesacenju, i da se vodis nekim statistikama o tome kolike su sanse da padnes i udaris glavom o zemlju. Neka je sansa 1% (a nije, ako imalo ozbiljnije vozis biciklu nebitno da li je suma ili put u pitanju), taj jedan pad koji se desi u 100 voznji te moze kostati zivota, pogotovu sto brzine na bicikli nisu 15 km/h, nego mnogo vece, i tu se ne moze vaditi prosek nego treba gledati gornje vrednosti iz razloga sto su tad i najvece sanse za pad, a gornje vrednosti su velike (40-90 km/h).

 

Ne znam koja ti je poenta ovakve banalizacije bezbednosti, ali gresis i to zestoko, i trebao bi kao pojedinac da shvatis tezinu takvih tvrdnji i da pojmis da ima ljudi koji ovo citaju i koji mogu sutra izaci da voze bajs sa prihvacenim informacijama sa ovog foruma. Pokazi malo zrelosti, ozbiljnosti i odgovornosti kad vec na ovom forumu vazis za clana koji ima sta pametno da napise.

Kao prvo, napisao sam da za neki agresivniji off, grupne drumske vožnje i slično, gde je veći rizik, kaciga ima smisla, donekle. Mada gledam onaj Grbićev video i kako je čovek pao... deluje mi kao da je to počeo raditi sa 20, ili 30 godina. Tom treba i kaciga i medicinska sestra da idu s njim u vožnje. 

 

Posle 30 godina vožnje bicikla, ni jednom nisam udario glavu, razbio je barem. 4 puta me udarala i kola. Šansa za pad i udarac glavom je možda malčice veća nego kad se pešači (ako se gleda po pređenom kilometru).

 

Ko hoće dodatnu zaštitu ne branim nikome, samo ovde kad čitam neke ljude, ispadne da bismo svi izginuli bez kaciga na biciklu. Od mog društva niko ne nosi kacigu i nikom ništa ne fali. Sve preko 30 godina ekipa, mnogi ceo život na bajsu. I po Fruškoj off road i po asfaltu se naputovali. 

 

Razumem da se ne slažemo, ali kao što ti misliš da su gluposti to što ja pišem, tako i ja mislim da je glupost da kaciga mora da se nosi. Zemlje gde je najviše biciklista i najmanje povreda su one gde retko ko nosi kacigu - Danska i Holandija. Znači potvrđeno u praksi.

 

 

Ja ću se isključiti iz dalje rasprave na ovu temu jer vidim da se ljudi baš potresaju i da je rasprava na granici vređanja. 


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#97 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 05 November 2015 - 07:59 AM

Kako drugačije nego po putniku po broju km?

 

Ako računaš drugačije, podaci se ne mogu porediti. Čist zakon verovatnoće.  I po toj računici bus i voz su ispred aviona, u pravu si.

 

Pa napisao sam - računa se i po broju putovanja, na primer. Ako recimo jednom nedeljno putuješ negde 100 km, bezbednije je ići busom nego avionom. Ako putuješ 1000 km, avion je ipak bezbedniji. Opasnije je leteti pet puta godišnje u Tivat nego jednom godišnje u Njujork, a to ti statistika po kilometru neće reći. Jasnije?

 

Zato praviš grešku i dole kad porediš pešake i bicikliste po pređenom kilometru, jer biciklisti rutinski prelaze desetostruko veće distance nego pešaci. Potpuno je nebitno što si po kilometru bezbedniji ako svakodnevno na biciklu prelaziš 20-30 km, a pešice 2-3. Čista statistika.


  • 1

#98 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4445 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 05 November 2015 - 07:00 PM

 

 

Posle 30 godina vožnje bicikla, ni jednom nisam udario glavu, razbio je barem. 4 puta me udarala i kola. Šansa za pad i udarac glavom je možda malčice veća nego kad se pešači (ako se gleda po pređenom kilometru).

 

 

 

Znaš kako se kaže.. uvek postoji prvi put (pu, pu, daleko bilo). Inače tikva puca kao ljuska oraha. Šanse za pad nastaje onog trenutka kad kreneš sa biciklom.. i traje sve dok s ne zaustaviš. A čime će se udariti pri padu to se teško može predvideti. 

 

 

Već sam napisao iznad.. ko hoće nek nosi kacigu, ko neće onda i ne mora. Nema tu mnogo rasprave, svako odgovara za sebe.


  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#99 Architect92

Architect92
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 610 posts

Postavljeno 05 November 2015 - 10:07 PM

Pre dve nedelje sam pao u šumi, na stazi kojom sam prošao bar 50 puta. Mnogo lišća, nisam video granu, prednji točak proklizao i lepo padnem na rame, a glavom udarim u jedan jedini koren u krugu od 20m... Brzina kretanja oko 20kmh. Da mi je neko pre vožnje rekao, eto pašćeš tu i tu, ja bi umro od smeha, pa gde tu može da se padne? Poenta moje priče: ne možeš znati, gde ćeš pasti i kako, ali ćeš pasti sigurno.


  • 1

#100 karpkg

karpkg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1810 posts

Postavljeno 05 November 2015 - 10:14 PM

Da, kad bi čovek znao kada će da padne i kako, pa da se unapred spremi, uključujući i kacigu.

Postoji neki apsurd (Marfi ili šta već), da možeš da uđeš ko zna koliko puta u ozbiljnim vožnjama u riskantne situacije bez da ti fali dlaka, a da izgineš kad se najmanje nadaš, recimo pođeš bajkom do prodavnice.

Nekako mi se čini da sa kacigom važi izreka tipa: "leti se obuci, a zimi kako hoćeš", tj  koristi u nekim normalnim situacijama, a relativno malo ako te na putu pokupi šleper.


  • 0
"Nesposobni su jedino sposobni da onesposobe sposobne"




3 članova čita ovu temu

0 članova, 3 gosta, 0 anonimnih korisnika