Jump to content


Fotografije
* * * - - 7 glasovi

Rasprava o kacigama - koliko pomažu, trebaju li biti obavezne


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
604 odgovora na ovu temu

#321 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8922 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 14 August 2016 - 11:01 AM

Pa eto ja kad god znam da cu voziti biciklo vise od 5km stavljam kacigu, bez obzira da li je to svaki dan, svaki drugi ili kako god.

kad smo kod toga, lep je dan, greota da prolazi u kuci...

 

Znači da do 5 km ne stavljaš kacigu?  :)


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#322 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5502 posts

Postavljeno 14 August 2016 - 11:41 AM

Pa ako ti je pekara udaljena sta znam 10-15 km, onda da :)

cekaj, pa gde ti mislis da ja zivim kad imam 15km do pekare :)


  • 0

#323 Sideshow

Sideshow
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 231 posts
  • LocationCANNONDALE Quick

Postavljeno 14 August 2016 - 12:04 PM

Znači da do 5 km ne stavljaš kacigu?   :)

ne stavljam kacigu kad idem do prodavnice, pekare, do terena za basket, fakulteta i tako te  stvari koje su relativno blizu. na tome i nisam potencirao kroz pricu.  tako da nemam da se vozim po gradu 5km u cugu, a da imam prilicno sam siguran da bih nosio kacigu. ocigledno da imamo drugacije shvatenje voznje bicikla, mada sam prilicno siguran da znas o cemu pricam, samo si tvrdoglav puno :)


  • 1

#324 Sideshow

Sideshow
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 231 posts
  • LocationCANNONDALE Quick

Postavljeno 14 August 2016 - 12:12 PM

cekaj, pa gde ti mislis da ja zivim kad imam 15km do pekare :)

ne znam gde zivis, nego si pitao da li treba da stavis kacigu kad ides u pekaru i ja ti rekoh ako si 10-15km, dodajem pa cak i 5km da bi trebalo da stavis.

ne vidim sto bi stavljao kacigu ako imas 100m do pekare/prodavnice, niko ni nije rekao da treba. ili cemo sad da analiziramo od kolko metara/kilometara treba da se nosi kaciga :) krajnje nepotrebno.


  • 0

#325 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8922 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 14 August 2016 - 12:31 PM

ne stavljam kacigu kad idem do prodavnice, pekare, do terena za basket, fakulteta i tako te  stvari koje su relativno blizu. na tome i nisam potencirao kroz pricu.  tako da nemam da se vozim po gradu 5km u cugu, a da imam prilicno sam siguran da bih nosio kacigu. ocigledno da imamo drugacije shvatenje voznje bicikla, mada sam prilicno siguran da znas o cemu pricam, samo si tvrdoglav puno :)

 

Pa koliko sad shvatam, pričamo i mislimo isto. S tim što je ja nisam stavljao ni za vožnju od 10+ km do posla, ali nisam išao rizičnim putevima poput magistrale.

 

Sad još da utvrdimo za decu, do kog uzrasta i u kojim situacijama misliš da treba da nose kacigu.  :)  Mada bih ja to ostavio na procenu roditeljima, ne zakonski uređivao. 


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#326 Sideshow

Sideshow
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 231 posts
  • LocationCANNONDALE Quick

Postavljeno 14 August 2016 - 01:12 PM

Pa koliko sad shvatam, pričamo i mislimo isto. S tim što je ja nisam stavljao ni za vožnju od 10+ km do posla, ali nisam išao rizičnim putevima poput magistrale.

 

Sad još da utvrdimo za decu, do kog uzrasta i u kojim situacijama misliš da treba da nose kacigu.   :)  Mada bih ja to ostavio na procenu roditeljima, ne zakonski uređivao. 

ja bih je verovatno nosio ali opet ne moraju svi isto misliti, samo govorim da kaciga dosta znaci pri bezbednosti i da ljudi olako prelaze preko toga u fazonu "ma ne treba mi".

na primer kad idem do sela da radim, to je nekih 13km od mesta gde zivim nosim kacigu uvek bez obzira da li isao magistralnim putem ili nekim drugim gde i nema mnogo saobracaja. to posle nekog vremena predje u rutinu i ne razmisljam nego po automatizmu uzimam kacigu jer sam navikao i osecam se sigurnije. za dalje rute se tek podrazumeva.

treba ostaviti roditeljima na procenu, mada ako oni sami nemaju naviku da nose kacigu ili smatraju da je nepotrebna, onda se moze desiti da nece ni na decu uticati da nose prilikom voznje. 

 

pa ako bi odrasli trebalo da nose kacigu tek onda za decu bi to trebalo da vazi prilikom voznje. a sigurno ne bi terao dete da stavlja kacigu ako ide do prodavnice, sportskog igralista i tako toga sto je u blizini.

odredjivati od koje do koje godine i nije zahvalno posto rekosmo da ne bi trebalo da podlazi pod zakonsku regulativu.


  • 0

#327 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 14 August 2016 - 01:22 PM

cekaj, pa gde ti mislis da ja zivim kad imam 15km do pekare :)

 iza sedam gora, sedam mora, sedam planina... :D

 

 

Sad još da utvrdimo za decu, do kog uzrasta i u kojim situacijama misliš da treba da nose kacigu.   :)  Mada bih ja to ostavio na procenu roditeljima, ne zakonski uređivao. 

 

Vec sam negde napisao ranije, u Austriji je zakonska obaveza da dete do 15 godina nosi kacigu dok vozi bicikl.


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#328 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14909 posts

Postavljeno 14 August 2016 - 05:06 PM

Uh sto volim da zavitlavam posten narod...

 

AlanFord054.jpg

Ja tako odlucujem da li da ponesem alat za bicikl ili ne, ako je duzina putovanja manja ili jednaka 3768,955 metara od moje kuce onda ne nosim, ako je veca od 5634,98777m onda obavezno ponesem. Ovo izmedju 3768,955 i 5634,98777 kazem sebi ponecu zlu ne trebalo. I tako uvek ponesem a zaboravio sam kad sam zadnji put koristio taj alat, toliko da ni ne znam sta je unutra... Onako po navici ponesem, a sa kacigom nemam tih problema jedino moram da pogledam kakvo je vreme i temperatura, ako je hladno, vetar, ili postoji mogucnost kise onda uzmem zatvorenu ako je suncano i mnogo vruce uzmem normalnu sa rupama da me ne udari suncanica.

Ja ne pokusavam da uklonim uzroke nesrece jer je previse nepoznatih u jednacini, meni je jednostavnije da pokusam da umanjim posledice ako ih bude umesto da vaspitavam ostale ucesnike u saobracaju, da gradim nove staze kao u Holandiji, da govorim roditeljima da ne treba da uce decu da voze bicikle i rolere na biciklistickoj stazi vec da probaju prvo ne nekoj ravnoj povrsini gde nema puno ljudi itd. Primetio sam zadnjih nekoliko voznji da je sve vise vozaca koji voze bicikl bez ruku na upravljacu iako su distance na kojima se mimoilazimo minimalne. Medalju zasluzuje momak koji se redovno bez ruku na upravljacu spusta niz most na Adi u punoj brzini sa slusalicama na usima i bez majice da se vidi lepo telo. Doduse uvek nosi naocare za sunce, mozda su blindirane cvike pa mu nece biti nista ako padne... (Zavrtanj u navrtku)


  • 1

#329 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8922 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 14 August 2016 - 05:59 PM

Konačni odgovor je:

 

42.gif

 

n2:hahaha


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#330 Sharance

Sharance
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 598 posts
  • LocationObrenovac

Postavljeno 14 August 2016 - 06:13 PM



iza sedam gora, sedam mora, sedam planina... :D


Sedam brda, sedam dolina, sedam reka, sedam jezera, sedam okeana živela jedna strašna aždaja. Jedno jutro probudi se aždaja i kaže " uuuu je***e gde ja živim" :D
  • 1

#331 Vanja_V

Vanja_V
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 313 posts

Postavljeno 14 August 2016 - 09:33 PM

Pratim ovu temu od pocetka, i mam ja 1 pitanje za Fallouta, iz kog konteksta je izvukao da ce se ljudi manje baviti biciklizmom i da stave zakonom kacigu kao obaveznu. Onaj ko voli biciklizam taj ce da vozi i sa kacigom, ne znam zasto bi mu ona smetala.
Pa i do pekare ako mu je preslo u naviku :D Ja prvi jurim da nadjem odgovarajucu.


Послато са GT-I9060 уз помоћ Тапатока
  • 0

#332 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14909 posts

Postavljeno 14 August 2016 - 11:13 PM

Sad moram da branim Folauta da ne ispadne on jedini koji ne nosi kacigu, koliko sam procitao u Engleskoj oko 20% biciklista nosi kacigu dok onda oko 80% ne nosi. Mislim ko hoce da je nosi nek je nosi, ko nece ne mora, meni jedino smeta kad pocnu neki izgovori, to je zavera, to vanzemaljci kontrolisu mozak, ne pomazu one nista ako te udari Shinkansen direktno u glavu, moj deda je vozio bicikl a nije imao kacigu jer nije ni postojala pa je preziveo nekoliko ratova, kad znam da cu da padnem ja je ponesem kad znam da ce lopovi da dodju ja zakljucam vrata itd...


  • 0

#333 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8922 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 15 August 2016 - 06:56 AM

Pratim ovu temu od pocetka, i mam ja 1 pitanje za Fallouta, iz kog konteksta je izvukao da ce se ljudi manje baviti biciklizmom i da stave zakonom kacigu kao obaveznu. Onaj ko voli biciklizam taj ce da vozi i sa kacigom, ne znam zasto bi mu ona smetala.
Pa i do pekare ako mu je preslo u naviku :D Ja prvi jurim da nadjem odgovarajucu.


Послато са GT-I9060 уз помоћ Тапатока

 

Takva su iskustva u svetu. U Australiji je uvedena, pao broj biciklista, broj povreda glave po biciklisti u procentima ostao sličan.

 

U Švedskoj je po početku propagiranja kacige pao broj biciklista. Nešto opširnije ima u ovim tekstovima NSBI, a koga ne mrzi može izguglati i originalne studije po kojima je rađeno:

 

Pad broja biciklista uvođenjem obaveze:

http://www.cyclehelmets.org/1020.html

 

Švedska, sama promocija kaciga za decu se poklapa sa padom broja klinaca koji voze bajs, tako da kasnije uvođenje zakona ne utiče na dodatno smanjenje, već smanjenog broja malih biciklista:

 

12799205_1075988485796366_82231258732658

 

 

Veza između broja povreda i procenta pešaka u saobraćaju:

http://www.treehugge...edestrians-too/

 

Isto za bicikle:

http://www.treehugge...r-cyclists.html

 

 

 

http://www.nsbi.org....ste-pala-u-vodu

 

http://www.nsbi.org....a-su-bezbedniji

 

http://pressrs.ba/in...ciga-09-04-2012


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#334 Vanja_V

Vanja_V
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 313 posts

Postavljeno 15 August 2016 - 07:19 AM

Kad budem stigao procitacu, da zakonom obavezu nosenje kacige jel bi prestao da vozis bajs? Samo da cujem tvoje misljenje, ne mislim na studije i istrazivanja.

Послато са GT-I9060 уз помоћ Тапатока
  • 0

#335 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8922 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 15 August 2016 - 07:22 AM

Kad budem stigao procitacu, da zakonom obavezu nosenje kacige jel bi prestao da vozis bajs? Samo da cujem tvoje misljenje, ne mislim na studije i istrazivanja.

Послато са GT-I9060 уз помоћ Тапатока

 

Da obavežu da se nosi kaciga kad ideš peške, da li bi prestao da pešačiš?

 

Da uvedu isto za kola, da li bi prestao da ih voziš?

 

 

Ja ne bih, ali bi vijao prevozni model koji mi pruža najmanje cimanja. Bicikli s obavezom kacige bi dobio velik penal na praktičnost. Sada, ovako, mi je puno praktičniji od kola, a i od motora, najviše zbog cimanja sa stavi-skini-spakuj (ili vuci u ruci) kacigu.

 

 

Kaciga je dobra za pojedinca, mislim da su netačne priče da može da smeta - jer povećan rizik povrede vrata je minimalan, spam smanjenog rizika povrede glave - jer kad je udarac takav da kaciga cimne vrat, kako bi tek bilo bez nje? Sa druge strane, za tog istog biciklistu sa kacigom je puno bezbednije kada ima puno biciklista - a to se ne postiže obavezom i propagiranjem kacige. 

 

Zdravije i humanije društvo se, pogotovo u gradovima, se između ostalog postiže i propagiranjem biciklizma, boljom infrastrukturom, a kaciga tu po dosadašnjim iskustvima više smeta nego što pomaže.

 

Slična priča je sa štednjom. Kada pojedinac štedi, to je dobro za njega. Kada se na nivou privrede forsira štednja (skuplji krediti, fiskalna politika koja destimuliše investicije), često ume da se obije o glavu, često i do te mere da pojedinac sa početka priče ostane bez posla. Treba naći ravnotežu.  :)


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#336 Belgarath

Belgarath
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1527 posts
  • LocationVrsac

Postavljeno 15 August 2016 - 07:40 AM

Ove statistike koje postavljas su teska glupost. I sluze za zatupljivanje vec glupih narodnih masa. Praviti presek biciklista u periodu od 30 godina, u periodu koji se proteze u dva veka je idiotizam. Postoji tu mnogo veci broj faktora pored tog da je uvedena obaveza kaciga. Daj statistiku (sigurno ih ima) za meso i mesne proizvode. Hajmo svi da postanemo vegani. To je i ovako novi trend. Drugo ne mozes gledati global vec svaku zemlju posebno. Mi smo jedno, amerika je drugo svedska je trece. U norveskoj je uvedeno da ne sme vise na kutijama od igracaka biti naslikan samo decak ili samo devojcica kako se igraju sa predmetnom igrackom. Posto oni to smatraju kao polnu diskriminaciju. E sada da li je pala ili porasla prodaja babika od strane decaka od kada je naslikan i decak na ambalazi vidi pa iskopaj statistiku. Pa ako je porasla daj da izadjemo na protest da trazimo ista prava za nasu decu
  • 1

#337 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1899 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 15 August 2016 - 07:59 AM

Ма да, када ти искуства из свих земаља говоре исто најпаметније би било да ипак пробаш и у Србији очекујући да буде другачије, јер смо ми нешто друго. И стварно, ако нас обавеза ношења бициклистичке кациге не учини паметним, нема нам помоћи. То нам је последња нада, Оби-Ван Кеноби.


  • 0

#338 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8922 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 15 August 2016 - 08:00 AM

Ove statistike koje postavljas su teska glupost. I sluze za zatupljivanje vec glupih narodnih masa. Praviti presek biciklista u periodu od 30 godina, u periodu koji se proteze u dva veka je idiotizam.


Statistike koje pokazuju prednost kacige u smanjenju povreda su glupost i služe za zatupljiva.... :)

Statistike se mogu praviti samo od vremena nešto pre uvođenja zakonske obaveze, ili od vremena pre masovne propagande za nošenje kacige, kao u slučaju Švedske.

Kako meriti uticaj uvođenja zakonske obaveze bez preseka perioda pre uvođenja iste?
 

Postoji tu mnogo veci broj faktora pored tog da je uvedena obaveza kaciga. Daj statistiku (sigurno ih ima) za meso i mesne proizvode. Hajmo svi da postanemo vegani. To je i ovako novi trend. Drugo ne mozes gledati global vec svaku zemlju posebno. Mi smo jedno, amerika je drugo svedska je trece. U norveskoj je uvedeno da ne sme vise na kutijama od igracaka biti naslikan samo decak ili samo devojcica kako se igraju sa predmetnom igrackom. Posto oni to smatraju kao polnu diskriminaciju. E sada da li je pala ili porasla prodaja babika od strane decaka od kada je naslikan i decak na ambalazi vidi pa iskopaj statistiku. Pa ako je porasla daj da izadjemo na protest da trazimo ista prava za nasu decu

Sve se slažem, sem što je ovde reč o kacigama, pa ne vidim vezu između potrošnje mesa i igračaka sa istim.

 

Sa druge strane, statistički je jasno da se drastičan pad broja biciklista poklapa sa uvođenjem obaveze kacige, u svim zemljama gde je ta obaveza uvedena. Da li se to uvek poklopilo sa drugim faktorima i nema veze sa zakonskom obavezom? Sumnjam.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#339 Belgarath

Belgarath
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1527 posts
  • LocationVrsac

Postavljeno 15 August 2016 - 09:00 AM

Ма да, када ти искуства из свих земаља говоре исто најпаметније би било да ипак пробаш и у Србији очекујући да буде другачије, јер смо ми нешто друго. И стварно, ако нас обавеза ношења бициклистичке кациге не учини паметним, нема нам помоћи. То нам је последња нада, Оби-Ван Кеноби.


Iskustva drugih zemalja nisu relevantna za donosenje zakona i ostalih prwvnih akata u jednoj zemlji. Cak sta vise moze biti negativno. Za pisanje jednog zakona u jednoj zemlji potrebno je mnogo vise od same prepiske zakona druge zemlje ili uzeti zakon druge zemlje kao reper. Ako zelis da saznas sta je potrebno za pisanje jednog dobrog zakona procitaj uvod u opsti imovinski zakonik za knjazevinuncrnu goru. Napisao ga je fospodin Valtazar Bogisic 1888godine. A bio primenjivan sve do 1945 godine. I da naravno MI SMO NESTO DRUGO. mi rumuni madjari bugari amerikanci nemci sve ove nacije su peica za sebe. Vise o ovome procitaj u gore navedenom komentaru zakona. Drugo nema potrebe biti sarkastican u tvojim komentarima da li ce tebe mene ili nekog drugog kaciga uciniti pametnijim ili ne. malo nesto procitaj ali stvarno procitaj o svojoj zemlji i zakonima koji se primenjuju, primenjivali se i koji ce se tek primenjivati. Ali procitaj literaturu koju su pisali ljudi koji imaju znanje i iskustva u tome sto pisu a ne pozivati se na neke tekstove i statistike sa interneta koje nemaju nikakvog valjanog osnova. Poslednja nada nam je da cutimo i drzimo se necega sto znamo da radimo (ako znamo ista da radimo) a ne da budemo priuceni i da se pravimo pametni kako mi sve znamo a pritom to sto znamo smo procitali sa interneta i doneli zakljucak o tome na ime 5 procitanih clanaka koje je pisao tamo neki pera.
  • 2

#340 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8922 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 15 August 2016 - 09:42 AM

Meni je sasvim za očekivati da bi se obavezom kacige broj biciklista smanjio. Kod nas su i svetla problem.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png





0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika