Jump to content


Fotografije
* * * - - 7 glasovi

Rasprava o kacigama - koliko pomažu, trebaju li biti obavezne


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
604 odgovora na ovu temu

#201 djs_cale

djs_cale
  • Members
  • PipPipPip
  • 132 posts

Postavljeno 28 July 2016 - 01:02 AM

Sledece nece trebati pojasevi u kolima jer stezu a i alkohol ce se piti za volanom jer je napolju 38'c pa se suse usta  ....


  • 4

#202 djs_cale

djs_cale
  • Members
  • PipPipPip
  • 132 posts

Postavljeno 28 July 2016 - 01:15 AM

Voznja bicikla u saobracaju podleze pod Zakon o bezbednosti u saobracaju i tice se svih koji u njemu ucestvuju bez obzira na njihovo misljenje ili stav . 


  • 3

#203 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14910 posts

Postavljeno 28 July 2016 - 02:17 AM

Za Folauta znam, njegov stav mi je jasan ali bih zamolio Caneta da pojasni, da li poseduje kacigu i ako da koji je "algoritam" po kome donese odluku da je stavi na glavu?


  • 1

#204 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8922 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 28 July 2016 - 04:11 AM

Sledece nece trebati pojasevi u kolima jer stezu a i alkohol ce se piti za volanom jer je napolju 38'c pa se suse usta  ....

 

U istom maniru, s podjednakim "argumentima": 

 

Sledeće će trebati i štitnici za ramena, laktove, kao i obavezna kaciga za šetanje ulicom...


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#205 ZareSD

ZareSD
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 236 posts

Postavljeno 28 July 2016 - 05:54 AM

:-)))) diskusija se bas rasplamsala...citam Vase argumente i nekako mogubda se slozim sa svima, iako imamo oprecna misljenja. Ja bi da pojasnim moj stav: ne smatram da kaciga mora biti zakonska obaveza, isto tako ni reflektujuci prsluk uvek ali licno, kada vozim sve duze od odlaska po hleb:-) nosim kacigu, rukavice i dres ili majicu zivljih boja....Mislim da sam time bezbedniji a ne zelim da rizikujem vise nego sto je neminovno. Ovde je vise rec o potrebi edukacije i argumentovanih stavova a ne licnih afiniteta. Uvek se smejem kada vidim ljude na mopedima koji nose industrijske slemove jer je obaveza posedovanja kacige. Time nismo dobili nista na bezbednosti tih ljudi a forma je ispostovana...Po zakonu je sediste za dete obavezno do njegove 3 godine!!! Zar je dete od 4 godine bezbedno vezano pojasem? Ja licno smatram da je krajnje neodgovoran svako ko svoje dete prevozi postujuci samo minimalne zakonske norme....Da se vratimo na kacige: pristojna se moze naci vec od 15 eur i mislim da svako ko vozi bajs kao mi moze to sebi da priusti. Dakle, novac nije primarni problem...Da sublimiram, kaciga je po meni korisna, prakticna i treba je nositi ali nema potrebe zakonski obavezivati osim za decu do nekog uzrasta (npr. 12)jer njima vratni misici nisu dovoljno jaki i glava ide ka zemlji pri svakom jacem padu.
  • 2

#206 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1899 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 28 July 2016 - 07:33 AM

"Voznja bicikla u saobracaju podleze pod Zakon o bezbednosti u saobracaju i tice se svih koji u njemu ucestvuju bez obzira na njihovo misljenje ili stav"

Закони увек и треба да се односе на све (укључујући и пешаке за које нико не тражи штитнике и кациге) и управо је због тога важно шта ће све закони да пропишу. Свакако није важно о чему бициклисти (на Туру, Ђиру или Вуелти) имају или немају појма. Већина њих зна италијански и вози бицикле од преко 10.000 евра, па хоћемо ли и то да пропишемо законима? Одлазак у баналности је основни показатељ немања аргумената. Где су било какви релевантни подаци о предности кацига? Нпр, у Београду је постављен онај бесмислени бројач бициклиста. Рецимо да је регистровано 200.000 вожњи. Колико је у том периоду било (тежих) повреда главе за које се може рећи да би сигурно биле избегнуте употребом кациге? Не зна се. А кад тражиш постављање једног пешачког прелаза, онда Секретаријат за саобраћај шаље читаву екипу на терен, да гледају и премеравају и броје да ли постоји потреба. Зашто се и питање кацига не обрађује тако озбиљно? Зашто је на свим базенима у Београду одједном обавезно ношење скупе капице (која подстиче гљивице), али не и појасева за спасавање, "шлауфа" и осталих помагала?

 

Можда можемо овде да почнемо са неким истраживањем? Рецимо, анкета "Колико пута сте пали са бицикла на део главе који је иначе заштићен кацигом?", уз објашњење ситуације (нпр, трка или лагана вожња по стази). Само да учешће буде законски обавезно ;) односно да се изјасне и сви они који никада нису пали. Тако бар можемо да дођемо до неких званичних препорука о томе у којим ситуацијама је ношење кациге пожељно.

 

@Душан Питање је бесмислено, али ево - имао сам две или три кациге, носио још једну позајмљену. Мислим да тренутно не поседујем више ниједну.

@ЖареСД Ја увек имам код себе рефлектујући прслук и стављам га ако сам на прометном путу, поготово предвече. Некад и ако пут није прометан. Што се сублимирања тиче, мој став јесте да је кацига за своју примарну намену једва донекле корисна, а да има и бројне мане о којима се никада не говори.


  • -2

#207 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5502 posts

Postavljeno 28 July 2016 - 07:33 AM

:smile:))) diskusija se bas rasplamsala...Ovde je vise rec o potrebi edukacije i argumentovanih stavova a ne licnih afiniteta....

.....Uvek se smejem kada vidim ljude na mopedima koji nose industrijske slemove jer je obaveza posedovanja kacige....

Time nismo dobili nista na bezbednosti tih ljudi a forma je ispostovana...

msm da za ovo vise nisi u pravu...

ranije je ZOBS trazio "posedovanje kacige" sto su mopedisti zadovoljavali cak i voznjom sa zakacenomm kacigom na lakat.

Bar ovde u NS...Zakon kaze da mora da je poseduje i on je bespogovorno poseduje.

 

msm da je aktuelni zakon precisniji u pogledu da kaciga mora da bude odgovarajuca za to vozilo,

ne znam kako se to strucno kaze...posebna za skuter, posebna za veliki motor

i mora da bude propisno postavljena na glavu. Cvrc...doskocio im zakon.

Jedino je ostalo da se sprovede.


  • 1

#208 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8922 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 28 July 2016 - 07:33 AM

ovo za decu, nama nije glava isla u zemlju pri svakom padu.

i sa tim sedistima, pojasevima...

nas je cetvoro klinaca sedelo pozadi (6 do 10) godina, keva i ujak napred, pa sa sve skijama na krovu do austrije. u jugu! sad ako imas jedno dete, treba ti karavan. te stolica, te pojas pozadi...

ne sporim sve te mere za bezbednost, ali fulamo na osnovnim stvarima, a ovo se forsira. mislim vise zbog para i gluposti, nego zbog bezbednosti.
  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#209 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5502 posts

Postavljeno 28 July 2016 - 07:39 AM

zasto izmisljamo toplu vodu?

 

Zakonske norme postoje u drugim drzavama i mozemo da ih iskopiramo, doslovce.

Nismo bas toliko posebni koliko (volimo da) mislimo!

Samo je pitanje da li zelimo da imamo situaciju kao u Holandiji, Danskoj gde je bicikl svakodnevno prevozno sredstvo

ili kao u npr. SAD (gde je kaciga ako ne zakonska onda neka druga norma) gde se na bicikl gleda kao na deciju igracku ili sportski rekvizit?


  • 1

#210 Allex

Allex
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1475 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 28 July 2016 - 09:55 AM

Можда можемо овде да почнемо са неким истраживањем? Рецимо, анкета "Колико пута сте пали са бицикла на део главе који је иначе заштићен кацигом?", уз објашњење ситуације (нпр, трка или лагана вожња по стази). Само да учешће буде законски обавезно ;) односно да се изјасне и сви они који никада нису пали.

Bar se moji argumenti ne odnose toliko na vaznost kacige pri da ga tako nazovem "slobodnom" padu,tj kad padnes sam od sebe,to su relativno kontrolisane situacije gde mozes da se docekas na ruke,laktove bok. Ja govorim o vaznosti kacige u slucaju saobracajne nesrece kada te pokupi auto,i kada nemas nikakvu kontrolu nad padom.. mislim da tu kaciga moze biti razlika izmedju zivota i smrti... Bila je tema,cini mi se da je Jone na Ciklonautu pisao,kada ga je od nazad skupio kamion.. mozda nije Jone al nebitno.. Covek se probudio posle pola sata,stavili ga pod drvo da sedi,bilo sve u redu sa njim samosto jecitav zadnji deo kacige falio.. Bukvalno pola kacige,okacio i sliku. Kaze da nije nje bilo odnelo bi mu potiljak ko od sale.. e za takve situacije ja pricam da je bolje imati nego nemati kacigu,a ne na vozikanju po keju..
  • 0

#211 Gagilano

Gagilano
  • Members
  • PipPip
  • 36 posts

Postavljeno 28 July 2016 - 10:14 AM

Ja sam oduvek vozio bez kacige i smatrao da je nepotrebna, iz mnogih razloga (gotovo svi su već pomenuti na temi od strane raznih članova).

 

A onda se desilo nekoliko situacija:

 

  • Prvo je moj otac, koji je ranije dosta rekreativno vozio bicikl, na jednom manjem spustu uleteo prednjim tockom u rupu koju nije video, preleteo je preko volana i docekao se glavom pravo na kamen. Završio je u bolnici, sa potresom mozga, i operacijom ocnog luka. Procena doktora je bila da, u slucaju da je imao kacigu, sigurno ne bi toliko lose prosao, verovatno bi svakako delom povredio lice, ali udarac ne bi bio toliko jak i direktan.
  • Ja se ni tad nisam opametio, i nastavio sam da vozim bez kacige... Zatim se meni u jednom trenutku desilo da sam u krivini proklizao zbog neočekivano klizave podloge, i usled sletanja sa bicikla na bok bukvalno milimetrima glavom prosao od betonskog zida pored puta.
  • Neposredno nakon toga sam procitao clanak o momku koji je vozio neku turu bez kacige, vozilo ga je zakacilo u prolazu, pao je i udario glavom o ivicnjak i poginuo.

 

Tada sam resio da kupim kacigu, i sada je nosim bukvalno pri svakoj voznji. I verujem da je verovatnoca da ce mi se nesto toliko lose desiti dok vozim po biciklistickoj stazi ili do prodavinice jako mala, ali dokle god postoji, a ja kacigu imam, nosicu je svaki put. Jer dovoljno je da je jednom ne ponesem i da se pokajem, a onda pada u vodu uopste svrha imanja kacige...


  • 3

#212 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 28 July 2016 - 11:37 AM

nas je cetvoro klinaca sedelo pozadi (6 do 10) godina, keva i ujak napred, pa sa sve skijama na krovu do austrije. u jugu! sad ako imas jedno dete, treba ti karavan. te stolica, te pojas pozadi...

 

Kad sam ja bio mali, svaki dan smo morali da ustajemo u deset uveče, pola sata pre nego što bi legli u krevet, da doručkujemo po grumen hladnog otrova, radimo dvadeset devet sati dnevno u pilani, da plaćamo gazdi za dozvolu da uopšte dolazimo na posao, a kad bi se vratili kući, otac bi nas poubijao i onda plesao na našim grobovima. E.


  • -1

#213 niipheus

niipheus
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 900 posts

Postavljeno 28 July 2016 - 12:52 PM

Jel moze meni neko iz ove ekipe ljudi koja se zalaze za to da je kaciga za pi*ke pokaze post nekog clana koji je rekao da treba uvesti zakonsku obavezu nosenja? Ne mogu to da pronadjem, a vidim da ste se vi dobro uhvatili za taj deo i ne pustate (iako koliko sam propratio temu to niko nije ni rekao).

 

Gremline zar ne rece ti u istoj ovoj temi da se iskljucujes iz dalje rasprave pa sad opet zaris i palis ovde ne znam samo iz kog razloga? Obnavljas gradivo?

 

 

Колико пута сте пали са бицикла на део главе који је иначе заштићен кацигом?

 

Na koji deo glave vi mislite da se pada sa bicikla? Na bradu? Evo mogu mozda da ti malo docaram situaciju, iako nije to to, ali se da izvesti neki zakljucak ako zeli bilo ko od vas nenosaca da zakljuci. Lezi na stranu na pod ili bilo kakvu tvrdu podlogu sa ramenom na zemlji i dohvati glavom do poda u bilo kom polozaju i vidi kojim delom si dohvatio. Lezi na ledja pa vidi koji deo glave dodiruje pod. "Padni" na lakat (ili na ruke) i pusti glavu da padne na pod i vidi koji deo glave prvi dodiruje. Ovo naravno sve deluje dosta smesno, ali posto takve vrste padova mozes ocekivati u bar 50% slucajeva dok vozis bicikl ako ne i vise, meni je to dovoljan pokazatelj da treba da je nosim.

 

Vama ljudi ako ne treba kaciga i ako mislite da ona stoji samo kao ukras na glavi, sluzi za pregrevanje, doprinosi cescim padovima, omeksava vas i vasu decu ili sta god jos da (s)mislite, vi onda terajte bez nje. Ne znam cemu vise ganjanje u ovoj temi oko toga treba li nositi ili ne kacigu. Ej o cemu mi raspravljamo!


  • 3

#214 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4290 posts

Postavljeno 28 July 2016 - 01:07 PM

Kakava luda zemlja i lud narod... Ne mislis valjda da cemo da raspravljaju o necem normalnom  n2:hahaha . To to je ona varijanta, cega se pametan stidi, time se budala ponosi.

A pre neki dan procitam na jednom lokalnom sajtu udarnu vest da je Anastasija Raznatovic posetila Kragujevac. Idol mladih je paradirao po nekom teniskom terenu pa su pacenici mogli da je vide i naravno zalepe neki selfi na fejsglup. 

 

A trebi i dalje nije jasno zasto nekima ne treba kaciga  n2:hahaha .


  • 1
.

#215 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1899 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 28 July 2016 - 01:21 PM

Пре свега, ја нисам питање поставио као било какву прозивку, него као идеју да се започне неко истраживање. Чак нисам мислио да то буде ова тема. Друго, пусти дочаравање ситуације, него причај како си ти лично пао. Хоћеш да ти покажем своје слике главе баш из таквог пада о ком причаш? Највећи ударац на браду и потом ка горњем делу лица. Остатак ништа. Пад је био прво на раме, али како нисам пао у месту, ситуација није иста као када лежиш на плажи. Да ли се ти плашиш могућности да кацига није толико корисна колико ти се чини?

 

"Vama ljudi ako ne treba kaciga i ako mislite da ona stoji samo kao ukras na glavi"

Ето, поново неке прозивке и препуцавања и карикирање реченог. И опет исти стил поруке као и неке претходне, банализовање. Зашто? Нико овде не брани избор ношења кациге. Али, увођење законске обавезе је нешто сасвим друго. Ако се ти залажеш за то, образложи због чега мислиш да би сви морали да је носе. Ја ниједног тренутка нисам видео ову тему као "треба ли носити или не кацигу". Изнео сам своје мишљење због чега не треба да буде обавезна. Нисам видео истраживање које показује да је кацига јако корисна. Али свакако не мислим да треба да буде забрањена. Ако стигне другачији модел кациге или неко другачије решење које се заиста покаже као изузетно корисно, а без мана које мени сметају, вероватно ћу је носити. Али, овако како је, мислим да кацига не сме бити обавезна. И не видим како то тебе може да погађа, јер ти свеједно можеш да је носиш.


  • -1

#216 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1899 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 28 July 2016 - 01:26 PM

@жаре Дакле, ти си већ одлучио да они који не носе кациге када возе бицикл истовремено прате неку Анастасију Ражнатовић и постављају селфије на фејсбук? Другим речима, ко се по било ком мишљењу не слаже са тобом, тај је персонификација свега најгорег што ти можеш да замислиш? Занимљиво. Ако ти тај аргумент не прође, не знам шта ће.


  • 1

#217 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4290 posts

Postavljeno 28 July 2016 - 01:47 PM

Da li se neko slaze ili ne slaze sa mnom, ni malo me ne interesuje, niti coveka cenim po tome.

Ja samo kazem da je potpuno nenormalno (pa jos i javno) zastupati stav da ne treba nostiti nesto sto je namenjeno zastititi. A ko se tu pronadje i kako i ako se uopste pronadje, tek me to ne interesuje. 


  • -1
.

#218 niipheus

niipheus
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 900 posts

Postavljeno 28 July 2016 - 01:48 PM

Jel moze meni neko iz ove ekipe ljudi koja se zalaze za to da je kaciga za pi*ke pokaze post nekog clana koji je rekao da treba uvesti zakonsku obavezu nosenja? Ne mogu to da pronadjem, a vidim da ste se vi dobro uhvatili za taj deo i ne pustate (iako koliko sam propratio temu to niko nije ni rekao).

 

Daj ti meni odgovor na ovo pitanje pa cu mozda imati nesto da napisem kao odgovor na tvoj drugi pasus.

 

Да ли се ти плашиш могућности да кацига није толико корисна колико ти се чини?

 

Nemam sta da se plasim mogucnosti, ja je nosim pa nosim. Kaciga je osmisljena da zastiti vitalni deo glave, a to je mozak i kosti koje ga cuvaju. Nikad nije ni pravljena da stiti bradu ili oci, iako i to dosta dobro radi. Sa razdreljenom bradom moze da se zivi, a sa frakturom lobanje bas i ne. Imao sam padove bez kacige i znam cime sam gadjao u zemlju, delom oko slepoocnice i bokom glave iznad usiju, a oba dela su vrhunski zasticena kacigom. Srecom otkako nosim kacigu, nisam imao priliku da je isprobam.


  • 0

#219 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4290 posts

Postavljeno 28 July 2016 - 01:53 PM

Mene interesuje da li ovi koji se zalazu za ne nosenje kaciga u svojim kolima iskljucuju i skidaju vazdusne jastuke ili pirotehnicke zatezace pojaseva?

 

A sto se mene tice, ko hoce da nosi kacigu neka nosi, ko nece ne mora. Svako neka radi kako misli da treba. 


  • 0
.

#220 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8922 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 28 July 2016 - 02:37 PM

Da li se neko slaze ili ne slaze sa mnom, ni malo me ne interesuje, niti coveka cenim po tome.

Ja samo kazem da je potpuno nenormalno (pa jos i javno) zastupati stav da ne treba nostiti nesto sto je namenjeno zastititi. A ko se tu pronadje i kako i ako se uopste pronadje, tek me to ne interesuje. 

 

Ne znam za ostale, moj stav je jasan:

1) kaciga ne treba da bude zakonska obaveza

2) bicikl nije toliko opasan da je kaciga nešto bez čega se ne može. Dosta zavisi od vozača i načina vožnje.

 

Pojas u kolima vezujem, ali kacigu u kolima ne stavljam - a i tu bi koristila u slučaju sudara - a nije teško nositi je u kolima, lakše nego na bajsu. Isto važi za pešačenje, kao i 99% vožnje biciklom. Da znam kad ću pasti, nosio bih svu moguću opremu.

 

Pisao sam već anegdotu: udario me je auto na bajsu, na prelazu. Bio sam u full zaštitnoj moto opremi, samo bez kacige. Sve sam izudarao osim glave, leteo sam, a oprema me je spasila lomova najverovatnije. Da li oblačim full opremu kad vozim bajs? Gotovo nikad, sem ako se bajsom vraćam iz garaže, pa je već na meni. :)   Šansa da me tako udari auto je relativno mala, a cimanje i znojenje relativno veliki.


  • -1

bikegremlin-logo-250x80-1.png





5 članova čita ovu temu

0 članova, 5 gosta, 0 anonimnih korisnika