Jump to content


Fotografije
* * * - - 7 glasovi

Rasprava o kacigama - koliko pomažu, trebaju li biti obavezne


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
604 odgovora na ovu temu

#181 djs_cale

djs_cale
  • Members
  • PipPipPip
  • 132 posts

Postavljeno 26 July 2016 - 02:12 PM

neka me isprave strucniji ako gresim, ali koliko znam u savremenoj gramatici zabranjena je latinica, a dozvoljeno sve sto se pogresno koristi jer kao jezik se menja. tako da je po novom pravilno na primer:
oba dva i cak stavise. mozda i troduplo, to nisam proveravao.

troduplo bi trebalo da znaci puta sest .


  • 1

#182 djs_cale

djs_cale
  • Members
  • PipPipPip
  • 132 posts

Postavljeno 26 July 2016 - 02:13 PM

Mislis sestostruka  n2:party-021 .

3x2=6


  • 1

#183 djs_cale

djs_cale
  • Members
  • PipPipPip
  • 132 posts

Postavljeno 26 July 2016 - 02:19 PM

Lepo je izneti svoje misljenje , cak i ako si protiv nosenja kacige , samo i na taj nacin utices indikektno na misljenje i stav mladih ljudi koji upravo formiraju svoje .U pravu je kolega koji je pomenuo pojas u autu .Jednom kad naviknes na kacigu vise ti nije na smetnji a moze i zivot da spasi .Moj konacan odgovor je pod A , treba nositi kacigu .


  • 1

#184 djs_cale

djs_cale
  • Members
  • PipPipPip
  • 132 posts

Postavljeno 26 July 2016 - 02:20 PM

....jos ako je kupljena od mene...xe,xe...


  • 0

#185 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8922 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 26 July 2016 - 02:23 PM

Lepo je izneti svoje misljenje , cak i ako si protiv nosenja kacige , samo i na taj nacin utices indikektno na misljenje i stav mladih ljudi koji upravo formiraju svoje .U pravu je kolega koji je pomenuo pojas u autu .Jednom kad naviknes na kacigu vise ti nije na smetnji a moze i zivot da spasi .Moj konacan odgovor je pod A , treba nositi kacigu .

 

Bila je već diskusija. I sve to ima dve strane. Ako se priča kako je kaciga obavezna i kako je bicikl opasan, onda se opet stvara kontraefekat. 

 

Zemlje gde je biciklizam najrasprostranjeniji su one gde kaciga nije obavezna zakonom i većina je ne nosi većinu vremena: Holandija, Danska i sl.

 

Jasno sam obrazložio svoje gledište. 


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#186 djs_cale

djs_cale
  • Members
  • PipPipPip
  • 132 posts

Postavljeno 26 July 2016 - 02:37 PM

Dvoduplo, troduplo, cetvoroduplo, petoduplo, sestoduplo... Nadji gramatiku pa vidi ko je nepismen. Mene bi bilo sramota da se uopste i javljam na forumu kada me toliko ljudi ispljuje a ti ocigledno nemas taj problem. 

Koliko me to ljudi pljuje ?

Za sedam godina bezbroj zadovoljnih musterija ,

ovom nezadovoljnom ponudjen novac nazad ako se njegov *majstor*  izvini ,

a rekao mi je : SLUSAJ BRE TI SOME JEDAN* .

Ja preko toga necu preci .

A da je TOLIKO u pravu nebi mu administrator obrisao oglas .

Za zadnja dva dana imam 6 zadovoljnih musterija a ti Zare da si ikad poslovao samnom nebi nikad pisao o meni sa toliko mrznje .

Ja imam 50god. i zivim od svog rada i prehranjujem zenu i dvoje dece , nisam *mamin i tatin sin* A NISAM NI SOM !

U oglasu za EYBL je pisalo i da je lula karbonska , a nije .

Dali smo mi iz unutrasnjosti ovce pa da nas neko iz prestonice sisa ? Kad kupim - original a kad prodajem - Kinez .


  • 2

#187 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8922 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 26 July 2016 - 02:41 PM

"Da li" se piše odvojeno...    n2:Heristical

 

Okanite se ljudi prepucavanja... ipak je ovo tema o gramatici.  :)


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#188 djs_cale

djs_cale
  • Members
  • PipPipPip
  • 132 posts

Postavljeno 26 July 2016 - 03:06 PM

"Da li" se piše odvojeno...    n2:Heristical

 

Okanite se ljudi prepucavanja... ipak je ovo tema o gramatici.   :)

Srpski i matematika se polazu na svakom prijemnom ispitu i nigde nije neophodno 100%-tno resavanje testa , tako da ne zamerite ako nesto lupim .


  • 3

#189 sajlonac

sajlonac
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 678 posts
  • LocationNiš

Postavljeno 27 July 2016 - 02:03 PM

Gosn Slavisa, ajd iskreno napisite da li vam je TOLIKO opala prodaja na berzi pa tek sada posle famoznih sedam godina postajete tako posveceni i aktivni na forumu? ;)

Na stranu preprodaja robe sa aliexpressa za koju, kako smo neinformisan i nezainteresovan narod, verujem i dalje ima kupaca...

 

PS sto se kacige tice, nemam je, ali sam imao do sada 2,3 solidna pada, od poslednjeg i dalje vucem posledice, pa u buducnosti mozda i nabavim jednu.


  • 0

#190 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4290 posts

Postavljeno 27 July 2016 - 02:23 PM

A tek sto se primio na lupanje minusa, kao dete u cirkusu  n2:hahaha . Da nije smesno, bilo bi zalosno. 


  • 0
.

#191 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1899 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 27 July 2016 - 03:41 PM

Да ли закон прописује да неко ко хоће да се пење на Копаоник мора да има кацигу? Да возач скејта или ролера мора да има кацигу? Девојчице које прескачу ластиш, па запну, падну и разбију се? По мени, кацига има пуно проблема, почев од цене. Потом, та чувена статистика. Сервирали су нам је на првом Београд-Велоград. Каже толико и толико повређених, толико и толико са повредама главе, итд. На обично питање какве су повреде главе у питању и где је анализа сваког појединачног случаја да ли би и колико кацига помогла, остали су збуњени. Нису ни размишљали на тему. Колико  би оних који су загинули без кациге преживело да су имали кациге? Немају појма. Колико њих би били биљке због и даље тешке повреде главе? Немају појма. Највише падова које сам ја видео (уживо, на ТВ или сликама) било је на браду и делове главе које кацига уопште не штити. У неким случајевима, сматрам да облик кациге (обично издужен врх) може да доведе и до теже повреде, односно одбацивања главе уназад и (тешке) повреде врата.

 

Даље, нисам никада видео (не значи да не постоји) истраживање које се бави ефектима кациге на возача. Рецимо, повећана температура испод кациге, па тако сатима и сатима, јер не возимо сви по снегу или 50 на сат или само пола сата до посла. А зној (влага) и температура = гљивице. Такође, све кациге имају отворе на фиксним местима кроз које сунце може да пржи директно у главу, односно кожу. Десет сати на бајку, баш би било весело ако носиш кратку косу или си ћелав. Итд.

 

Све у свему, сматрам да је кацига решење за безбедност бициклиста исто колико и ношење оружја, односно прилично промашена тема. Пуно мањкавости о којима нико не размишља, јер њихово увођење као обавезне опреме није последица стварне анализе и бављења темом него само лобирања. Једни причају да је кацига одлична и потребна зато што су неки возачи манијаци. Па ваљда је решење њих да склонимо, а не да ми носимо оклопе? Други кажу да је то заштита ако сам паднеш. Како Фолаут рече, постоје ситуације у којима и сам возач може да очекује пад, јер вози брзо и агресивно (ризично) на тешком терену. За остале - како кациге нису обавезне у Холандији, земљи са највише бициклиста? Возе боље од нас, па не падају?

 

Да направе капу са ваздушним јастуком која кошта 100 динара, то бих свакако купио и носио, по резону "може бити корисно". Кацигу не, бар генерално гледано. Но, то чак и није битно, јер овде причамо о законском обавезивању на кацигу, а ја стварно не видим поенту. Стварно, као да законом пропишу обавезне штитнике за колена за оне који се пењу уз степенице, а носе послужавник у рукама. Зашто закон не обавезује да кувари морају да носе заштитне гумене рукавице, да се не посеку?

 

Ја мислим да су деца најбитнија, али постоји ниво заштите при ком се чини медвеђа услуга. Ако су од свега потпуно заштићена, онда неће ни научити да брину о себи. Погледајте, рецимо, децу коју су родитељи мазили и пазили и која и са 20 година не умеју себи ни сендвич да направе, камоли да испрже јаја. Сад одох предалеко, али уопште не разумем толику жељу некога да ношење дела бициклистичке опреме буде законом прописано. Осим ако је лобирање. Мада...


  • 1

#192 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8922 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 27 July 2016 - 04:14 PM

+1

 

Meni je zanimljivo bilo istraživanje po kojem najveći faktor za bezbednost biciklista u urbanim sredinama predstavlja broj biciklista: što ih je više, to je manji procenat udesa - vozači su naviknuti na njih, očekuju ih i više paze.

 

Isto tako, statistički je potvrđeno da uvođenje zakonske obaveze nošenja kacige utiče na smanjenje broja biciklista - jer je mnogima cimanje, doživljavaju bicikl kao opasniju stvar i slično.

 

 

Dizanje svesti svih učesnika u saobraćaju, obrazovanje, obuka - to su sve 100% dobre i ispravne stvari. Objašnjenje kako i koliko kaciga štiti je isto dobro. Zakonska obaveza je po meni kontraproduktivna i loša stvar. 


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#193 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14910 posts

Postavljeno 27 July 2016 - 05:32 PM

A sta vi to nosite umesto kacige na ovom suncu a da ne oduva vetar sa glave? I jel to tvrdite da se ispod kape manje ugreje glava nego ispod kacige od stiropora sa ogromnim rupama za ventilaciju?


  • 1

#194 Allex

Allex
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1475 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 27 July 2016 - 06:21 PM



Рецимо, повећана температура испод кациге, па тако сатима и сатима, јер не возимо сви по снегу или 50 на сат или само пола сата до посла. А зној (влага) и температура = гљивице. Такође, све кациге имају отворе на фиксним местима кроз које сунце може да пржи директно у главу, односно кожу. Десет сати на бајку, баш би било весело ако носиш кратку косу или си ћелав. Итд.

Uz svo postovanje Cane,ovo nema veze sa vezom.. Ako pricamo o klasicnoj bici kacigi a ne o skejt/bmx ili fullface nista od ovoga sto si napisao nije ni priblizno tacno..
Prvo temperatura glave se zbog kacige nikako ne povecava. Kaciga je nenormalno lagana,ima dobru ventilaciju i prostor izmedju temena i kacige nije mali tako da vazduh sasvim pristojno cirkulise i nema nikakvog zagrevanja,sto dovodi i do zakljucka da je znojenje isto kao i kada se vozi bez kacige. Sto se tice probijanja sunca kroz rupe za ventilaciju i "przenje" koze,to je da kazem glupost. Hoces da kazes da je bolje bez kacige kada ti sunce bije u nezasticenu glavu nego sa kacigom?Cak i kada bi vozio satima bez menjanja pravca u odnosu na sunce da bi ti bili osuncani isti delovi glave (sto je skoro nemoguce) opet ne bi od toga nista bilo jer i sam pomeras glavu a i osuncani delovi su suvise mali da bi glava pretrpela bilo kakvu stetu..tako da kaciga moze samo da te zastiti od sunca a ne da ti skodi..
  • 0

#195 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1899 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 27 July 2016 - 07:03 PM

Алекс, то је из мог искуства. Не смета ми ако је твоје другачије нити ћу да те терам да не носиш кацигу. Можда је боље на скупим моделима. Али прилично сам сигуран да би ретки куповали скупе кациге када би била уведена обавеза. Већина би куповала најјефтиније. Хајде да уведемо законску обавезу ХТ кочница и мењача. То би далеко више допринело безбедности. А и технички преглед за бицикле.

 

"Hoces da kazes da je bolje bez kacige kada ti sunce bije (...)"

Ако не знаш шта хоћу да кажем, питај. Да ли си, рецимо, возио бицикл са кацигом у Дубаију на преко 40 степени 8 сати? Или цео дан у Србији на 37 у хладу, од јутра до мрака по сунцу? Ја носим најобичнију капу. Пре вожње залијем главу хладном водом и натопим капу. То понављам током вожње код сваке чесме. Капа нуди бољу вентилацију, јер ваздух струји кроз сваки њен део. И још ме расхлађује. Уз то, капа нема скоро никакву тежину. После неколико сати (а и раније), итекако осећам притисак кациге на глави. "Кацига је нормално лагана" вероватно се односи на скупље моделе. Мада, ни ~240 грама не буде мало кад носиш цео дан. Капу носим и на сваку шетњу. Хоћеш да кажеш да ти не би сметала кацига да кренеш на неку "хајкинг" туру цео дан?

 

Не, капа не штити ни од каквих удараца, за разлику од кациге, то је сасвим јасно. Али, колика је вероватноћа да паднеш баш на теме? А гине се и са кацигом. Надлежни нису имали ни ту статистику - колико је бициклиста са кацигом задобило повреде главе или погинуло. А и све повређене и погинуле без кациге трпали су у исти кош. Узели и оне са поломљеним прстима. Па онда причају како кацига у статистици прави огромну разлику. Иста прича као за просечне плате.

 

Но, јасно је да се разликују ставови, јер се разликују и искуства и потребе. Мислио сам да ћемо овде управо да размењујемо искуства и износимо своје ставове, а не да се нападамо. Наравно, није ни важно да ли ћемо да се сложимо, јер је овде један други детаљ најважнији - евентуална законска обавеза. Ја мислим да би била погубна. А Фолаут је (опет) у праву. И Холанђани и многи други причају о томе (има и на нету, потражите). Што више бициклиста, то мање несрећа и чим се уведе обавеза ношења кацига одмах је мање бициклиста. Ерго ;) - мање су безбедни. "Али, ја немам намеру да ризикујем здравље детета зарад неке борбе, права, принципа, итд!" То ми је сасвим јасан став. Проблем је што некада нисмо ни имали могућност да заштитимо децу од много чега, а данас да можемо штитили бисмо их и од мрког погледа. И онда се нађе компанија која то хоће да искористи, па срачуна да је у Србији нпр 100.000 релативно активних бициклиста, па пута 50 евра за кацигу... Довољан разлог да се обиђу странке.


  • 0

#196 Allex

Allex
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1475 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 27 July 2016 - 07:10 PM

Ovo mi je tt zabagovao pa postovao sam sad ne mogu da obrisem post,samo da editujem...
  • 0

#197 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1899 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 27 July 2016 - 07:12 PM

Да поменем још нешто. Ја не желим да живим у Америци. Не желим да живим у земљи у којој је нормално да у упутству за веш машину пише да није за прање паса, мачака, папагаја, корњача, човечјих рибица, ронилаца и антилопа. Не желим да живим у држави у којој је све живо прописано неким законима и правилима и ништа није препуштено нормалној људској интелигенцији и личним потребама и одлукама. Не желим да од мене праве робота. Да будемо сви исти. Као да сам коњ са оним на очима (сељак човек не зна како се то зове) и само идем где ми газда каже.


  • 0

#198 Allex

Allex
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1475 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 27 July 2016 - 07:20 PM

Да ли си, рецимо, возио бицикл са кацигом у Дубаију на преко 40 степени 8 сати? Или цео дан у Србији на 37 у хладу, од јутра до мрака по сунцу?

Nemam mogucnosti bas da se vozam po Dubaiju ili bilo gde van Srbije,ali sam prosle godine vozio do Vrnjacke Banje u avgustu od 10 ujutru do 9 uvece na 44C na asfaltu,i nosio sam belu majicu kao bandanu natopljenu vodom..tako da znam sta je voznja po vrucini. I zao mi je ako si moj prethodni post doziveo kao napad,bilo je to samo iznosenje misljenja iako ne znam iz cega si stekao utisak da te napadam,izvinjavam se zbog toga.


Sa ovim se niposto ne bih slozio.. Kao prvo pesaka i biciklistu ne mozes porediti..pesaci imaju svoje mesto u saobracaju,svoje pesacke staze(trotoare),svoje pesacke prelaze i svoje zelene i crvene cikice na semaforima.. Mi biciklisti nemamo nista! O tih prosecnih par km bici staze po svakom gradu ne zelim da pricam. Dakle mi ucestvujemo u saobracaju sa ostalim vozilima uglavnom na kolovozu. Znajuci nase vozace koji ce pre da te zgaze nego da izgube svojih dragocenih 10 sekundi dok te obidje,koji su za bicikliste "slepi",fala bogu pijanih i ludih ne manjka kao i kakva ludnica vlada na ulicama,poznati "zakon jaceg",kazem da je kaciga u gradskoj voznji obavezna! Ti si padao sto puta i nista,pasces 101 na glavu bez kacige i puci ce ti glava ko bostan.. Nesrece se desavaju,u gradu zavisis od stotina drugih ucesnika u saobracaju u sumi zavisis od sebe,tako sto se mene tice nepotrebno je reci gde je kaciga potrebnija..
Kao sto rekoh,mi smo preziveli,dosta njih nije,a mnogima je kaciga spasla glavu. Dovoljno je samo jednom da se dogodi..

Ovde sam izneo svoj stav o vaznosti kacige,zasto je nama potrebnija kaciga nego pesacima i zasto je bitna u gradu,pa se ne bih ponavljao.
  • 0

#199 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1899 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 27 July 2016 - 08:18 PM

Е, не може, ја се први извињавам. :) Данас сам мало напет, јер сам коначно предао своју игрицу Мајкрософту на сертификацију. :)
Није напад, него оно "хоћеш да кажеш" некако увек прочитам са узвичником. А нећу да кажем, нити сам Дубаијем хтео нешто сад да се хвалим. Наравно да већина није тамо возила бајк, то је за посебне пацијенте. Али поента је баш то да сви имамо неки другачији стил вожње и другачије потребе за које кациге могу више или мање да одговарају или сметају. А законска обавеза се не би сигурно истовремено побринула за то да сви имамо квалитетне кациге и да их добијемо бесплатно из буџета. Него, обавезно носите кациге, а да ли ће ваљати баш нас брига. Онда није зарад безбедности него нечег другог.


  • -1

#200 djs_cale

djs_cale
  • Members
  • PipPipPip
  • 132 posts

Postavljeno 28 July 2016 - 12:58 AM

Znaci oni na turu , djiru i vuelti nemaju pojma . 


  • 4




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika