Jump to content


Fotografije
* * * - - 7 glasovi

Rasprava o kacigama - koliko pomažu, trebaju li biti obavezne


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
604 odgovora na ovu temu

#61 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8922 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 04 November 2015 - 08:26 AM

bakara, on 04 Nov 2015 - 08:15 AM, said:
Ne znam samo kakve veze u ovoj tvojoj matematici ima tezina bicikla, kada je sila masa puta ubrzanje.

Ima velike veze. Ogromna razlika pri padu s bajsa i motora. Čak i kad se motor vozi pri manjoj brzini. Baš zbog te težine.

bakara, on 04 Nov 2015 - 08:15 AM, said:
I ne znam u kom to gradu se krecu automobili 50-60km/h obicno se krecu prosecnim brzinama ispod 30km/h, a bicikli se krecu prosecno 25km/h, dok pesaci svega 3-4km/h

Tek onda nema problema. Ako auto ide 30.

bakara, on 04 Nov 2015 - 08:15 AM, said:
Nekontrolisan pad?
Hoces da kazes da inace kontrolisano i planirano padas?
E onda tebi kaciga stvarno ne treba ;)

Uvek kontrolisano. Jedna je priča kad se upetljaš sa kolegom, ako on uradi nešto neočekivano, ili iznenada padne, pa može da te udari i njegov korman, pedala i slično, a onih par na 5 cm iza tebe se zapucaju u vas. Potpuno druga kad sam padneš i prospeš se po asfaltu. U gustoj grupi greška jednog utiče na sve okolne. Rizik za pad se višestruko uvećava, a šanse za povrede pri istom takođe - iz navedenih razloga.


I opet kažem - kad padneš idući peške, možeš udariti glavu, dobro je tada imati kacigu. Kolike su šanse za to, ko nosi kacigu kad šeta ulicom? Šanse za pad i opasan udarac glavom na bajsu su tek za nijansu veće. Mene su za prethodnih 30 godina 4 puta udarala kola, nikad povreda glave. A ja baš vozim non-stop, stalno sam na bajsu i vozim dosta rizično. Velikoj većini ljudi se to ni ne desi. Isto kao što im ne padne saksija na glavu dok šetaju ulicom.


Zanimljivo mi je bilo ovo istraživanje o ponašanju vozača, u zavisnosti od nošenja kacige bicikliste?!

http://www.eurekaler...b-wah091106.php
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#62 pavaobg

pavaobg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1706 posts

Postavljeno 04 November 2015 - 08:56 AM

Svima nama je tvoj stav jasan.

 

Ono što meni nije jasno zašto imaš potrebu da banalizuješ nošenje kacige primerima ala saksija i slično i da li si svestan da će neki klinac pročitati tvoje pisanje i bataliti kacigu jer ima "naučno" pokriće.

 

Nemoj je nositi, tvoja stvar, ali nemoj potpaljivati druge da to ne rade.


  • 1

#63 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8922 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 04 November 2015 - 09:02 AM

Zato što jeste tako. Najbolja stvar za bezbednost biciklista je puno biciklista na ulici.

Kaciga = > bicikl je opasan = > manje ljudi, pa i klinaca na bajsevima = > manje bezbedno za bicikliste.

:)


Evo još jednom za pešake, kratko i jednostavno napisano:

http://www.howiechon.../2/bike-helmets


Da napišem da deci ne trebaju kacige kad igraju fudbal, a lupao sam tu 100 puta glavu, puno više nego na bajsu, jednom čak doživeo i nok aut, da li bi i to bilo neodgovorno?
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#64 pavaobg

pavaobg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1706 posts

Postavljeno 04 November 2015 - 09:25 AM

Ne znam te ali mi je jasno da nemaš dece niti razumeš njihov način razmišljanja i usvajanja obrazaca ponašanja.

 

Dok su mali oni usvajaju obrazac ponašanja koji vide od roditelja. Ja nosim kacigu i moje dete će je nositi.

Kad dođu u puberter kreće buntovništvo i želja da budu svoji i različiti od roditelja. Tada će neki da skinu kacigu jer su negde pročitali tvoje kvazinaučno objašnjenje.

 

Pri svemu tome debelo grešiš u postavci. Nebitno je šta je bezbednije za biciklizam kao pokret, bitno je jedino šta je bezbedno za pojdinca, a tu su samo dva faktora defanzivna vožnja i hladna glava.  Kaciga je tu kad sve ode u tri lepe. Koliko toliko štiti deo tela koji je najranjiviji (ne u statističkom smislu, nego u smislu da su povrede najopasnije)


  • 2

#65 milan86

milan86
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 187 posts

Postavljeno 04 November 2015 - 10:02 AM

Zato što jeste tako. Najbolja stvar za bezbednost biciklista je puno biciklista na ulici.

Kaciga = > bicikl je opasan = > manje ljudi, pa i klinaca na bajsevima = > manje bezbedno za bicikliste.

:)


Evo još jednom za pešake, kratko i jednostavno napisano:

http://www.howiechon.../2/bike-helmets


Da napišem da deci ne trebaju kacige kad igraju fudbal, a lupao sam tu 100 puta glavu, puno više nego na bajsu, jednom čak doživeo i nok aut, da li bi i to bilo neodgovorno?

 

 

Jel ti to namerno radis?

 

Ne znam da li si nekad bio na skijanju, ali tamo mozes da vidis bas taj tvoj stav. U austriji u gondoli koja prima 70 ljudi nas troje nije imalo kacigu. Kupimo mi kacige, odemo na kop posle toga, samo nas troje je i nosi. Ja sam imao isti stav, koji ce mi kaciga, sta moze da se desi i tako to, pa sam je ipak uzeo i sad ne bih izasao na stazu bez nje. Siguran sa da je svabe ne nose zato sto uce da skijaju, nego zato sto je odlican safety net.

Sto se bicikla tice, nosim je kad idem van grada. Po gradu je ne nosim uvek.


  • 0

#66 pavaobg

pavaobg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1706 posts

Postavljeno 04 November 2015 - 10:14 AM

Zapad i mere bezbednosti često počivaju na drugim osnovama nego kod nas.

 

Kao što zimske gume ne moraju da se imaju, ali ako se napravi neki belaj pa ti skinu kožu s leđa, moguće je da je slično i sa kacigama i skijanjem. Ono skijaj ti do mile volje, ali ako razvališ glavu, a nisi imao kacigu, osiguranje neće da ti pokrije troškove lečenja pa ti vraćaj dugove ceo život.

 

To je po meni ok princip. Imaš mogućnost da malo misliš i o sebi i o drugima i da si relativno miran, a imaš i mogućnost da si buntovnik, al onda sam plati.


  • 0

#67 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8922 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 04 November 2015 - 10:22 AM

Ja sam preživeo i porastao bez kaciga na skijanju i biciklu. Kao i sva braća i sestre. Inače sam naišao na istraživanje u USA da ni skijaške kacige nisu smanjile broj & procenat povreda glave na skijanju kod njih. :) Objašnjavaju time da se ljudi tada osećaju sigurnije i da voze manje pažljivo.


Za pojedinca je najvažnije da nauči da se pazi, da gleda oko sebe, ispravlja tuđe greške. Kad ne nosiš kacigu, strah za opstanak radi u tvoju korist - više paziš, veća je šansa da izbegneš udes. Ono što vidim oko sebe - zgražavam se kad vidim oklopljenu decu, imam utisak da prave od njih idiote. Plus što verujem da je mnogima lakše da im nabiju kacigu, nego da ih nauče kako da se čuvaju i da obraćaju pažnju.
  • -1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#68 zookarma

zookarma
  • Members
  • PipPipPip
  • 99 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 04 November 2015 - 10:26 AM

 

 

Ono što vidim oko sebe - zgražavam se kad vidim oklopljenu decu, imam utisak da prave od njih idiote. Plus što verujem da je mnogima lakše da im nabiju kacigu, nego da ih nauče kako da se čuvaju i da obraćaju pažnju. 

 

Sto kazu stari, kad budes imao svoje i hranio onda ce ti se neke stvari i razbistriti   :smile:  Ti jednostavno nemas taj " view " koji te sputava u razumevanja ovog sto ti pricaju.


  • 0

#69 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8922 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 04 November 2015 - 10:38 AM

Je li neko od vas nosio kacigu kao dete? Fali nekom nešto? Jesu vas roditelji puštali na bicikl iako nemate kacige? Mene jesu, braću i sestre isto - bez ikakvih problema.

Tih priča "videćeš kad (porasteš/zaposliš se/dobiješ dete...)" sam se naslušao u životu. Obično ljudi svoje neke strahove, ograničenja, ili mane pravdaju time. Kao što za bicikl govore: videćeš kad te udari auto, presešće ti bicikl, pa ja i dalje uporan, a znao sam i pre toga da se neću potresati, umre se samo jednom, a živi se svaki dan.
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#70 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14911 posts

Postavljeno 04 November 2015 - 11:03 AM

Tad nisu ni postajale kacige kad sam bio mali, pogotovo ne decje. Madmaks, ovo je soba za razmenu iskustva koje su kacige dobre koje lose a ne da li ih treba nositi ili ne. Ako budes nosio neki konkretan model kacige napisi ova mi se svidja zbog toga i toga ili ova mi se ne svidja zbog toga i toga. Ne vredi da ovde ubedjujes ljude koji nose kacige i znaju zasto ih nose, samo trolujes za dzabe.


  • 2

#71 sajlonac

sajlonac
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 678 posts
  • LocationNiš

Postavljeno 04 November 2015 - 12:33 PM

@Fallout koliko se ne slazem sa tvojim stavom "kruta vila i osmofaz zakon" toliko se slazem sa svime sto si ovde napisao za kacigu :)

Inace, naravno, nemam nista protiv njih niti onih koji ih nose ali nikako ne bih voleo da mi neko namece kacigu kao obaveznu... 


  • 1

#72 pavaobg

pavaobg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1706 posts

Postavljeno 04 November 2015 - 12:48 PM

Je li neko od vas nosio kacigu kao dete? Fali nekom nešto? Jesu vas roditelji puštali na bicikl iako nemate kacige? Mene jesu, braću i sestre isto - bez ikakvih problema.

Ovo je poznata matrica iz mnogih rasprava koja je pokušaj relativizacije svega.

Ista je kao "da li su te vozili fićom bez klime, folija..... na more i da li ti je nešto falilo, a dasa moram da se vezujem i do trafike"

 

Momci vas niko ne tera da nosite kacige, ali nemojte uticati na druge da ih ne nose. To je sve.


  • 0

#73 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8922 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 04 November 2015 - 01:00 PM

Pojas dokazano smanjuje povrede i smrtnost pri brzinama do 60 na sat. Pri čeonim udarima sa preko 80 na sat, pojas dokazano povećava povrede i stepen smrtnosti (praktično je tad najbolje da izletiš iz kola, pa ako promašiš drugi auto, preživiš, ako ne, isto kao da si ostao vezan - kraj).

 

 

Za kacigu ne postoji dovoljno precizna statistika koliko pomaže, a koliko odmaže. Naveo sam dosta tekstova gde se navode i negativni efekti kacige, koji za prosečnog biciklistu važe.

 

Kacigu nikom ne branim, samo sam protiv zakonske obaveze. Priča je krenula vezano za takav tekst NSBI, mislim da je Grbić link postavio. Dok nije obavezna za pešake i vozače, ne treba da bude obavezna ni za bicikliste. Ne zato što je neko pomislio da mu tako deluje bezbednije - kao kad moraš da obučeš džemper zato što je mami hladno.  :)    Isto važi i za reflektujuće prsluke, koji su po nacrtu zakona obavezni za nas bicikliste i u gradu kad stupi na snagu - lud sam da ga nosim po gradu.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#74 milan86

milan86
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 187 posts

Postavljeno 04 November 2015 - 01:06 PM

^^

 

Sa ovim se potpuno slazem. Nametanje da su prsluk i kaciga obavezni je suludo, a verujem da i krsi neka ljudska prava :)


  • 0

#75 pavaobg

pavaobg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1706 posts

Postavljeno 04 November 2015 - 03:49 PM

Ako je procena da je veća korist nego šteta onda niti je suludo niti se krše ljudska prava.

 

Zakonodavac to gleda kroz prizmu finansija. Koliko prosentualno biciklisti učestvuju u saobraćajnim nezgodama, koja je vrsta i stepen povreda i koliko to košta.

Ako se proceni da .će se sve navedeno, a naročito troškovi, smanjiti uvođenjem nekih mera uvešće ih i neće nas pitati.

 

Mada, kod nas sada sve dolazi iz EU, tako da dok Evropa ne uvede neke obaveze neće ni naši.


  • 0

#76 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4290 posts

Postavljeno 04 November 2015 - 04:19 PM

Odakle vam ta glupost da ce novim zakonom biti obavezno nosenje prsluka i kaciga???

Lepo u predlogu zakona stoji da je prsluk obavezan nocu i u uslovima smanjenje vidljivosti i za bicikle i za motocikle. Malo onih sto vozi nocu je valjda toliko svesno i razumno da prsluk nosi nocu i bez zakonske obaveze. 

 

A sto se tice cele price o tome da li nositi ili ne nositi kacigu to ostavljam svakome da radi po savesti. Ali da sam neka vlast na ovom forumu nikako ne bih dozvolio ikakvu pricu da je potpuno normalno i nepotrebno nositi kacigu. Sto neko rece (moja slobodna interpretacija), ako si lud radi sta hoces ali nemoj druge da ubedjujes u to. 


  • 0
.

#77 Allex

Allex
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1475 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 04 November 2015 - 04:24 PM

E ne da se ovaj Fallout pa to ti je,od zilave je sorte ;)
  • 0

#78 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8922 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 04 November 2015 - 04:28 PM

Odakle vam ta glupost da ce novim zakonom biti obavezno nosenje prsluka i kaciga???

Lepo u predlogu zakona stoji da je prsluk obavezan nocu i u uslovima smanjenje vidljivosti i za bicikle i za motocikle. Malo onih sto vozi nocu je valjda toliko svesno i razumno da prsluk nosi nocu i bez zakonske obaveze. 

 

A sto se tice cele price o tome da li nositi ili ne nositi kacigu to ostavljam svakome da radi po savesti. Ali da sam neka vlast na ovom forumu nikako ne bih dozvolio ikakvu pricu da je potpuno normalno i nepotrebno nositi kacigu. Sto neko rece (moja slobodna interpretacija), ako si lud radi sta hoces ali nemoj druge da ubedjujes u to. 

Nošenje prsluka u gradu je potpuno nepotrebno. Dovoljna su svetla - koja su i po starom zakonu obavezna. To je posebna tema, bilo je i oko toga dosta polemike. Uglavnom oko obaveze da se i unutar naseljenog mesta nosi prsluk na bajsu.

 

Što se nenošenja kacige tiče, da li ti misliš da je normalno i nepotrebno nositi full protektore na biciklu? Mislim, pomažu, u slučaju udesa. A nisu obavezni (kao ni kaciga kod nas i u zemljama gde se najviše voze bicikli - Holandiji, Danskoj....).


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#79 pavaobg

pavaobg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1706 posts

Postavljeno 04 November 2015 - 04:34 PM

Praviš li ti razliku između polomljene ruke ili noge i neurohirurgije glave?


  • 0

#80 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8922 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 04 November 2015 - 04:42 PM

Praviš li ti razliku između polomljene ruke ili noge i neurohirurgije glave?

Pravim. I isto onda može da se kaže za kacigu za pešake. Ili fudbalere. S tim što nikom ne pada na pamet da priča o tome, ali za bicikl ispada da je tabu reći da su šanse za tešku povredu glave isto zanemarivo male, kao i za pešake i vozače kola, tako da nema potrebe cimati se sa kacigom. 


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png





0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika