Jump to content


Fotografije
* * * - - 7 glasovi

Rasprava o kacigama - koliko pomažu, trebaju li biti obavezne


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
604 odgovora na ovu temu

#361 shoshonex

shoshonex
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 267 posts

Postavljeno 28 August 2016 - 06:30 PM

Fora je sto ne ume da pada. Da ume, kao neki, ne bi mu se nista desilo.


  • 0

 

 

Ljudi lete na mesec,na sta bi licilo da mi ne znamo srediti kocnicu od neke ponike

 


#362 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2436 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 28 August 2016 - 08:11 PM

pa de je gledo? :)

Pa gled`o je verovatno gde i svi mi kad vozimo, ali je prevideo (kao i svi mi ponekad) tog lezeceg, jer tog dana nije "planirao" da padne, a narocito nije planirao na glavu.

 

Jedina razlika sto je za razliku od fallout-a ovaj nosio i kacigu i nije se  pouzdao samo u svoju vestinu padanja.

 

Razbiju ljudi glavu dobro i sa kacigom, a kamo`li bez nje ;)


  • 1

#363 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8906 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 28 August 2016 - 08:29 PM

pa da. ja koristim starinsku metodu gledanja ispred sebe. bez nje ni kaciga ni air bag ne pomazu. :)

lezeci policajac je obicno obelezen i obicno na pravcu gde se vidi... i obicno se ne pomera... danima. :)
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#364 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2436 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 28 August 2016 - 08:35 PM



lezeci policajac je obicno obelezen i obicno na pravcu gde se vidi... i obicno se ne pomera... danima. :)

A kad vozis putem kojim nisi prosao ili naidjes na divljeg lezeceg upozorava te tvoje sesto culo ;)


Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
  • 0

#365 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8906 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 29 August 2016 - 05:22 AM

A kad vozis putem kojim nisi prosao ili naidjes na divljeg lezeceg upozorava te tvoje sesto culo ;)


Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

 

Kad vozim nepoznatim putem... zapravo bilo kojim putem, idem dovoljno sporo da mogu da se zaustavim u vidnom polju - tj. za slučaj da je iza krivine, baš nekim slučajem, ostao parkiran šleper preko obe trake, da mogu da se zaustavim. Ako mi je vidno polje 10 metara iza krivine, računam da vozim dovoljno sporo da mogu stati u manje od 10 metara (vreme reakcije, plus kočenje).

 

Na proleće, posle zimskih čarolija, računam da na svakom poznatom putu ima novih kratera, pa se i tome prilagodim.

 

Zdrav razum, ne treba šesto čulo.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#366 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2436 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 29 August 2016 - 09:54 AM

Aha, pa kako si onda uspeo da udaris u pesaka koji je pretrcavao stazu?
Kako njega nisi predvideo?

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
  • 2

#367 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8906 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 29 August 2016 - 10:00 AM

Aha, pa kako si onda uspeo da udaris u pesaka koji je pretrcavao stazu?
Kako njega nisi predvideo?

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

 

U neku ruku jesam - na stazi računam da će mi iza svakog ćoška izleteti, tako da je brzina dovoljno spora da prođe bez nekih posledica. Nikad ne vozim toliko brzo koliko drumom.

 

Druga stvar, još nisam uspeo pasti na glavu. Ni pri udaru u pešaka, ni kad su me kola kupila (par letova sa strane i jedan salto preko haube).  :)

 

Naravno, da znam kad ću pasti, doživeti sudar, stavio bih svu zaštitnu opremu koju imam na sebe - ili preskočio vožnju. Za svakodnevnu vožnju, cenim da je cimanje veće od rizika.

 

Ipak, poenta cele priče je sledeća: ne verujem da u Engleskoj stoje divlji, neobeleženi ležeći policajci, a čoveku kojeg obeleženi ležeći policajac iznenadi, i baci tako da padne na glavu i izlomi se, nošenje/ne nošenje kacige je najmanja briga. :)


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#368 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2436 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 29 August 2016 - 10:07 AM

Drugim recima, hoces da kazes da tako nesto tebi nikad ne moze da se desi?

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
  • 1

#369 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8906 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 29 August 2016 - 10:13 AM

Drugim recima, hoces da kazes da tako nesto tebi nikad ne moze da se desi?

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

 

Može, ali je šansa podjednaka šansi da mi saksija padne na glavu, sa komšinicine terase, dok idem po hleb i mleko - dovoljno mala da ne stavljam kacigu.  :)

 

Za brze spusteve je dobro poneti kacigu... mene uglavnom mrzi, ali to ne mislim da je previše pametno. Ima rupa, prosutog ulja - sto čuda. Ali ležeći policajac... aj'te molim Vas!   :)   Taj konkretan slučaj mi je više za nauk "gledaj uvek kud voziš", nego "bolje staviti kacigu". Ako me razumeš.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#370 Allex

Allex
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1475 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 29 August 2016 - 02:47 PM

Od pocetka pratim temu i nonstop jedno te isto se obrce...Fallout ti ispade neki prorok koji ne gresi nikad i predvidi svaku mogucu i nemogucu situaciju...a i kad se desi neko cudo pa padnes,onda nema zive sanse da padnes na glavu... No jedno ti priznajem,uporan si u svojim stavovima za medalju :)
  • 1

#371 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8906 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 29 August 2016 - 02:57 PM

Od pocetka pratim temu i nonstop jedno te isto se obrce...Fallout ti ispade neki prorok koji ne gresi nikad i predvidi svaku mogucu i nemogucu situaciju...a i kad se desi neko cudo pa padnes,onda nema zive sanse da padnes na glavu... No jedno ti priznajem,uporan si u svojim stavovima za medalju :)

Nisam prorok, inače mi se ne bi desilo ni sa ni bez pada na glavu.

 

Jasno sam napisao šta i kako mislim. Isto je i u ovom slučaju - odmah akcenat "kaciga spasila život" (možda jeste, možda nije), umesto na "slepac, nisam video prokletog ležećeg policajca!"
 


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#372 Allex

Allex
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1475 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 29 August 2016 - 03:09 PM

Rizikujuci da zapocnem novi krug... Pa u tome je poenta cele price.Ljudi grese,uvek i svi. Nista nije idealno.. I ko zna sta moze i kad moze da ti odvuce paznju.. tu pise pao zbog lezeceg. Ko zna sta je prethodilo tome,sta mu je mozda odvuklo paznju,pas,macka,problem kod kuce,rupa na putu,dobra riba na ulici... To nije u nasoj moci da iskontrolisemo,kao ni vecina slucajeva pada,gravitacija i ubrzanje rade svoje... Ti kazes rizik naspram cimanja oko nosenja kacige je zanemarljiv... Mozda, statisticki... Ali i tih 0,00000X % sanse za koban pad je mnogo... Pitaj one koji su uboli tu kvotu ili se seti onih koje ne mozes da pitas nazalost... Kaciga je tu da nas zastiti isto i od drugih i od nas samih...
  • 2

#373 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4654 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 29 August 2016 - 05:52 PM

Joj ljudi već ste i mene istripovali pa razmišljam da sledeća kupovina bude kaciga lol, a ja sam inače gori od Fallouta, zakleti protivnik kacige a često i dosta rizično vozim, samo ne iznosim svoje stavove ovde i ne "hvalim" se mnogo jer bi me svi iznapušavali hehe. Joj da imam gopro bilo bi tu dislajkova i negativnih komentara na YT. A u zadnje vreme stalno mi ova tema u glavi. Za evo deceniju vožnje nisam pošteno pao s bicikla a kamo li na glavu. Dva puta sa mtb-om mi proklizao prednji točak po mokrom, pa sam kliznuo na bok, nije mi baš ništa bilo ni ogrebotina. Oba puta ja kriv, preoštro ušao u krivinu. I jednom davno mi pukla capriolo krš aluminijumska šticna. To je sve od padova, jer gde ja uglavnom vozim na otvorenom suvom drumu u solo varijanti je skoro nemoguće pasti.

A inače uglavnom vozim ziheraški pogotovo po gradu, ko Fallout, za svakog pešaka računam kao da me ne vidi i da će mi izleteti pod točak. Ali nizbrdo i u zavetrini kamiona to jednostavno ne mogu da odolim da ne divljam, jače je od mene. To su mi omiljene discipline. Danas se baš vraćam iz BG i na izlazu iz Pančeva uvatim šleper 70km/h sve do Kovačice, išao bi i dalje nego je ka Padini loš put pa sam batalio. Uneli ste mi nervozu, znam da put nema rupa prošao sam sto puta ali sve vreme se mislim šta ako naletim na nekog mrtvog jazavca a nije da ih nema. Pa onda razmišljam kolko bi mi vredela kaciga uopšte i kako bi izgledao pad... umesto da uživam u jurnjavi.

A kako često draftujem kamione, još ovi što nas pretiču me redovno snimaju ko da sam neka cirkuska atrakcija lol. Niz Divčibare nisam smeo da divljam jer ne znam krivine na pamet, dvosmeran je saobraćaj i loš je put s rupama i rizlom, ali zato niz venac ništa ler nego pun gas. Sad počeo da razgledam kacige, ako i budem kupovao moraće da bude neka baš dobra a ne bilo kakva jer ako me gurtna i težina budu nervirali neću je ni nositi.


  • 2

#374 kasalovic1996

kasalovic1996
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1240 posts

Postavljeno 29 August 2016 - 05:58 PM

И мене је ова тема подстакла на размишљање да почнем опет да носим кацигу,па сам је и купио.
  • 0

#375 shoshonex

shoshonex
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 267 posts

Postavljeno 29 August 2016 - 06:16 PM

Pravite dramu oko kacige kao da su teske po kilo a ne 200 i kusur grama. Stavis je i zaboravis na nju...
  • 2

 

 

Ljudi lete na mesec,na sta bi licilo da mi ne znamo srediti kocnicu od neke ponike

 


#376 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8906 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 29 August 2016 - 06:36 PM

Pravite dramu oko kacige kao da su teske po kilo a ne 200 i kusur grama. Stavis je i zaboravis na nju...

 

Opet, po 100. put u temi  :)

 

Kaciga za sportsku vožnju, posebno ako se planira grupna vožnja, vijanje kamiona (!?! :)  ), brzi spustevi, agresivan off road - super, pametna stvar.

 

Kaciga za vožnju do posla, škole, pijace - žestoko cimanje i smaranje - kome ne smeta svaka mu čast. Ko u radnji šeta sa kacigom, još tri bambija. :)

Još nisam upoznao biciklistu koji svakodnevno koristi bajs kao prevozno sredstvo i da tada nosi kacigu na glavi.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#377 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14861 posts

Postavljeno 29 August 2016 - 09:13 PM

kaplan_bike_crash_causes.jpg
 

http://bicyclinglife...vate/kaplan.pdf


  • 2

#378 LakiS

LakiS
  • Members
  • PipPipPip
  • 116 posts

Postavljeno 29 August 2016 - 09:40 PM

Kaciga za sportsku vožnju, posebno ako se planira grupna vožnja, vijanje kamiona (!?! :)  ), brzi spustevi, agresivan off road - super, pametna stvar.

 

Kaciga za vožnju do posla, škole, pijace - žestoko cimanje i smaranje - kome ne smeta svaka mu čast. Ko u radnji šeta sa kacigom, još tri bambija. :)

Još nisam upoznao biciklistu koji svakodnevno koristi bajs kao prevozno sredstvo i da tada nosi kacigu na glavi.

 

Slazem se, bar ja tako. Ne secam se kad sam stavio kacigu na glavu kad idem da obavim nesto po gradu, ali zato kad idem na "sportsko-rekreativnu" voznju, obavezno nosim kacigu. Tj bez kacige ne krecem! 


  • 0

#379 Belgarath

Belgarath
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1507 posts
  • LocationVrsac

Postavljeno 29 August 2016 - 11:35 PM

Ovo je biciklisticki forum. Gde vecina ucesnika vozi bicikl radi rekreacije bicikl kao neki vid sporta. Ja ne znam zasto odlazak u radnju po hleb i mleko, odlazak i dolazask sa posla biciklom itd svrstavate ovde. Te voznje po gradu od pekare do kuce ako nekome spadaju u rekreaciju ok, ali nemojmo onda razglabati ovde kakav mu bajk za to treba itd. Ja licno nosim kacigu uvek. Na bicikl jos nisam seo da odem do radnje po nesto itd. Ne koristim bicikl kao prevozno sredstvo vec kao vid rekreacije, druzenja i neke vrste nazovi treninga. Da li sam padao jesam i to vise puta. Da li si fallout pao na glavu nisi posto verovatno ti tvoji padovi ukljucuju pad pri brzini od 10-15km/h u gradu ili saobracaju. Ove godine malo je falilo i kravu da udarim:). Ili ona mene (kako se uzme). Kada sednem da vozim bajk imam osecaj da bih mogao go da sednem i da se ne osecam nelagodno. Ali da sednem na bajk bez kacige kao da fali deo mene.
  • 4

#380 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14861 posts

Postavljeno 30 August 2016 - 12:22 AM

Ja bas ostavim kacigu na glavi i blindirane cvike kad udjem u prodavnicu da me paparaci ne prepoznaju.


  • 0




1 članova čita ovu temu

0 članova, 1 gosta, 0 anonimnih korisnika