Jump to content


Fotografije
* * * - - 7 glasovi

Rasprava o kacigama - koliko pomažu, trebaju li biti obavezne


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
604 odgovora na ovu temu

#301 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 13 August 2016 - 10:44 AM

Licno je koristim, ali treba da bude izborna stvar.

 

625526_397971763600256_638908149_n.jpg

 

Klik


  • 3

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#302 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8922 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 13 August 2016 - 12:13 PM

To sto prodaju kacige za po kuci i gomila drugih stvari to je vec pravljenje debila i neka druga prica. Ne vidim sto bi se od deteta koje nosi kacigu dok vozi biciklo napravio debil, jer ako vec padne ( a pasce kao i svako dete) bolje da povredi nesto drugo, pre ce se zaleciti nego glavom da udari od beton.

 

Ako se zakonom uvede obaveza, to znači da kad dete pustiš na livadi da vozi bajs, moraš da mu stavljaš kacigu. 

 

Kad vozi na biciklističkoj stazi, sa tobom, mora da ima kacigu. Kad ide biciklom da se voza sa društvom - kaciga.

 

Time se, po meni, prave dve loše stvari:

1) Roditeljima se šalje poruka da je to opasna aktivnost. 

2) Deci je cimanje vući i stavljati stalno kacigu, pa će manje uživati pri vožnji, manje voziti bajs.

 

U slučaju pada, udarca temenom, pomoći će. Naravno, to ne sporim. I opet ponavljam - spram procene rizika, koristi se zaštita. Bajs i obično trčanje, fudbal na primer, su akcije sa sličnom šansom za pad i udarac glavom. Ni u ludilu ne bih terao ni jedno dete da nosi kacigu dok šeta, ili igra fudbal, pa ne bih onda ni kada vozi bajs.  To što mnogi, i ovde na forumu, doživljavaju biciklizam kao puno opasniju i rizičniju aktivnost, je njihov subjektivan osećaj, ne statistički validan podatak. Pogotovo kad je procenat povreda glave u pitanju. Slično ko džemper: odevni predmet koji deca nose kada je mamama hladno.   :)


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#303 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8922 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 13 August 2016 - 12:21 PM

Interesantan odgovor...kulturan i potkrepljen ozbiljnim cinjenicama. Hvala☺

 

Pitanje je bilo da li da manje rastojanje pri preticanju biciklista sa kacigom ne ugrožava bicikliste?

 

Time se povećava šansa da se zakači biciklista, ako malo skrene sa putanje, samim tim i povećava šansa za povrede - imao isti kacigu ili ne. Računam da je na dvotočkašu prvi prioritet smanjiti šansu za bilo kakav udar, jer svaki ima veliku šansu da bude sa ozbiljnim povredama. 


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#304 Sideshow

Sideshow
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 231 posts
  • LocationCANNONDALE Quick

Postavljeno 13 August 2016 - 04:50 PM

Ako se zakonom uvede obaveza, to znači da kad dete pustiš na livadi da vozi bajs, moraš da mu stavljaš kacigu. 

 

Kad vozi na biciklističkoj stazi, sa tobom, mora da ima kacigu. Kad ide biciklom da se voza sa društvom - kaciga.

 

Time se, po meni, prave dve loše stvari:

1) Roditeljima se šalje poruka da je to opasna aktivnost. 

2) Deci je cimanje vući i stavljati stalno kacigu, pa će manje uživati pri vožnji, manje voziti bajs.

 

U slučaju pada, udarca temenom, pomoći će. Naravno, to ne sporim. I opet ponavljam - spram procene rizika, koristi se zaštita. Bajs i obično trčanje, fudbal na primer, su akcije sa sličnom šansom za pad i udarac glavom. Ni u ludilu ne bih terao ni jedno dete da nosi kacigu dok šeta, ili igra fudbal, pa ne bih onda ni kada vozi bajs.  To što mnogi, i ovde na forumu, doživljavaju biciklizam kao puno opasniju i rizičniju aktivnost, je njihov subjektivan osećaj, ne statistički validan podatak. Pogotovo kad je procenat povreda glave u pitanju. Slično ko džemper: odevni predmet koji deca nose kada je mamama hladno.   :)

Dobro verovatno sam se lose izrazio kad sam rekao da treba propisati. Mislio sam da bi trebalo da to postane neko nepisano pravilo da deca treba da nose kacigu, a za odrasle je vec malo teze ako sami ne shvataju znacaj kacige. Ali detetu je lakse to usaditi u glavu dok je malo, kao kad mu govoris sta valja a sta ne.

 

Meni znaci i bila je od koristi u par situacija. 

 Niko ne kaze da treba da nose kad voze na livadi bajs ( do sad nisam video da deca voze bicikle po livadi) ali na biciklistickoj stazi, na asfaltu, kao ucesnik saobracaja, biciklista bi trebao da nosi kacigu. A porediti trcanje, fudbal i voznju biciklom bas i nije merodavno jer se biciklom brze kreces i samim tim prouzrokujes jaci udarac pri padu. Ne zelim da budem statisticki podatak, (kao ni deta kad ga budem imao) jer onda je kasno za bilo sta.


  • 0

#305 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5502 posts

Postavljeno 13 August 2016 - 06:06 PM

Interesantan odgovor...kulturan i potkrepljen ozbiljnim cinjenicama. Hvala☺

cekaj, ti si ovo ozbiljno pitao?

 

... U ovom slucaju, cak iako je to priblizavanje od 3 in tacno ( isti vozaci u istim uslovima???) , da li su ta 3 in ugrozila bicikliste pa je zato onakav zakljucak? ....

ako jesi onda ti se izvinjavam i dajem (koliko je u mojoj moci) ozbiiljan odgovor:

Ja msm da ugrozava biciklistu, ako nista bar njegov subjektivni osecaj bezbednosti,

nosio/nenosio kacigu, koji utice na njegovo ponasanje u saobracaju na negativan nacin.

 

Ne mogu da verujem da je bilo ko pomislio nesto drugo.

Samo, msm da je poenta u onom pitanju koje je ovde nekoliko puta postavljeno: u kojoj meri?

Gde po(d)vuci crtu...godine starosti, brzina kretanja, broj vozaca u grupi, predhodno iskustvo...kad zaista treba nositi kacigu?

Na to pitanje msm da mi ovde (a ni struka/nauka) jos nemamo konkretan odgovor tj zajednicki stav.

 

Kako se ti osecas kad te obidje neki manijak kolima/sleperom na razdaljini 20cm

nakon sto te 10 vozaca pre toga obislo sa rastojanjem od barem 1m?

Burazeru, taj mi sjebe lazni osecaj sigurnosti toliko da nekad sidjem sa kolovoza od straha.


  • 0

#306 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5502 posts

Postavljeno 13 August 2016 - 06:19 PM

... Ne vidim sto bi se od deteta koje nosi kacigu dok vozi biciklo napravio debil, jer ako vec padne ( a pasce kao i svako dete) bolje da povredi nesto drugo, pre ce se zaleciti nego glavom da udari od beton.

ne secam da sam negde procitao niti u bilo kakvoj prici cuo da je neko dete (a imam dvoje dece "biciklista", nisam bas toliko van tokova)

vozikajuci se palo sa bicikla i povredilo glavu, a kamoli ozbiljno povredilo glavu (pu-pu-pu). Kljucna kost, podlaktica i saka su druge price. 

Al je zato moj klinac nekoliko puta dosao kuci krvave glave i sa fudbala i sa bask...sa kosarkaskog terena.


  • 1

#307 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8922 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 13 August 2016 - 09:33 PM

Lično prisustvovao kad je čovek na fudbalu pao temenom na beton, posle nezgodnog starta. Krv na usta, okrenuli ga na bok, saigrač mu vadio jezik jer je dobio neki kao epi napad - užas. Nagledao se porazbijanih glava, puknutih arkada i slično.

 

Lično doživeo gubitak svesti od udarca lopte u potiljak.

 

Na bajsu - 0 udaraca glavom do sada.

 

 

Dobro verovatno sam se lose izrazio kad sam rekao da treba propisati. Mislio sam da bi trebalo da to postane neko nepisano pravilo da deca treba da nose kacigu, a za odrasle je vec malo teze ako sami ne shvataju znacaj kacige. Ali detetu je lakse to usaditi u glavu dok je malo, kao kad mu govoris sta valja a sta ne.

 

Meni znaci i bila je od koristi u par situacija. 

 Niko ne kaze da treba da nose kad voze na livadi bajs ( do sad nisam video da deca voze bicikle po livadi) ali na biciklistickoj stazi, na asfaltu, kao ucesnik saobracaja, biciklista bi trebao da nosi kacigu. A porediti trcanje, fudbal i voznju biciklom bas i nije merodavno jer se biciklom brze kreces i samim tim prouzrokujes jaci udarac pri padu. Ne zelim da budem statisticki podatak, (kao ni deta kad ga budem imao) jer onda je kasno za bilo sta.

 

Kao klinac vozao sam se po raznim šumama i livadama. I još uvek kad stignem.   :)

 

Udarac zavisi od brzine kojom udaraš o podlogu. Kad ideš pravo, po ravnom asfaltu, sam udar o zemlju nije puno jači od udara kad stojiš i sapleteš se - čak može biti i slabiji jer padaš sa veće visine kad stojiš - pa onda rezultanta vektora... :)

 

Meni i dalje izgleda da ljudi subjektivno doživljavaju bajs kao puno opasniji nego što jeste. 


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#308 Sideshow

Sideshow
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 231 posts
  • LocationCANNONDALE Quick

Postavljeno 13 August 2016 - 10:13 PM

Sve ste u pravu ali opet kaciga pruza vecu zastitu kako god da se okrene, bez obzira da li ljudi shvatali biciklizam kao opasniji vise nego sto treba i kuda god da se vozi. 


  • 0

#309 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5502 posts

Postavljeno 13 August 2016 - 10:33 PM

Sve ste u pravu ali opet kaciga pruza vecu zastitu kako god da se okrene, bez obzira da li ljudi shvatali biciklizam kao opasniji vise nego sto treba i kuda god da se vozi. 

pa niko to ne spori. Kaciga pruza vecu zastitu. To je tacno.

I to, ne pruza vecu zastitu samo na biciklu, vec svuda (nadam se da i to niko ne spori), i u kolima, i peske...

...pa jel bio u novinama onaj "sretnik" sto su mu tri puta saksije pale na glavu, za njega samo full-face kad izadje iz kuce ! :)

 

Ptanje je kada treba da se stavi na glavu.

 

Meni je bilo bezveze kad sam video komentare na nekom americkom bici forumu

kad je tip objavio video kako je u samogradnji napravio cargobike i testirao ga na nekom parkingu

...vecina komentara nije bila o konstrukciji vec o tome kako daje los primer nenosenjem kacige!

 

Msm da je veca sloboda bolji izbor.


  • 1

#310 Belgarath

Belgarath
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1527 posts
  • LocationVrsac

Postavljeno 13 August 2016 - 10:37 PM

Poenta je da ne smeta staviti je na glavu. Da skodi ne moze sigurno. Te gluposti ma ja nisam nosio kacigu kao mali pa sta mi je falilo i ostalo na tu temu mi je idiotizam i ne treba rasprwvljati o tome. Ranije ni pojasevi na automobilu nisu bili obavezni pa su sada standardni i cak se kaznjava ako nisi vezan. Sta ti smeta da se vezes kada udjes u auto? Da li si veci mangup ako se ne vezes? Isto tako je i sa kacigom. Ako je imas ne kosta te nista da je stavis na glavu. Ne smeta sigurno, samo moze da pomogne. U X situacija je bilo dobro sto sam imao kacigu. Od izletanja pasa prwvo u tocak do padanja nizbrdo i udaranja glavom u razne nasipe bankine i ostale prepreke na putu. Znam ljude koji su padali i imali poderotine i posekotine koje ne bi postojale da je bilo kacige. Ko hoce nosice je ko nece ne mora. Ne skodi da se stavi pa daj boze nikada ne trebala. Ja sam iskreno bez kacige kao go. Moze da mi se desi da zaborwvim spd patike a da krenem na voznju :). Ali kacigu do sada nikada nisam zaboravio.
  • 3

#311 Sideshow

Sideshow
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 231 posts
  • LocationCANNONDALE Quick

Postavljeno 13 August 2016 - 11:27 PM

 

 

 

Ptanje je kada treba da se stavi na glavu.

 

 

Pa treba je staviti kad se vozi biciklo. :)


  • 0

#312 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5502 posts

Postavljeno 13 August 2016 - 11:41 PM

Pa treba je staviti kad se vozi biciklo. :)

i kad idem biciklom u pekaru?


  • 1

#313 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14909 posts

Postavljeno 14 August 2016 - 01:32 AM

He, he, izgleda da ste uspeli da stvorite petlju unutar petlje.

Kacige

Treba ih nositi
Ne treba ih nositi
Treba ih nositi
Ne treba ih nositi
Treba ih nositi
Ne treba ih nositi
Treba ih nositi

Pitanje je kada treba da se stavi na glavu

 Pa treba je staviti kad se vozi biciklo
 I kad idem biciklom u pekaru
 Pa treba je staviti kad se vozi biciklo
 I kad idem biciklom u pekaru
 Pa treba je staviti kad se vozi biciklo
 I kad idem biciklom u pekaru
 Pa treba je staviti kad se vozi biciklo
 I kad idem biciklom u pekaru
....

Ne treba ih nositi
Treba ih nositi
Ne treba ih nositi
Treba ih nositi
Ne treba ih nositi
....

E a sada ozbiljno, uskoro cete nositi kacige u kuci i to dobrovoljno (link) (Zavrtanj u navrtku)


  • 0

#314 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8922 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 14 August 2016 - 06:11 AM

Poenta je da ne smeta staviti je na glavu. Da skodi ne moze sigurno. Te gluposti ma ja nisam nosio kacigu kao mali pa sta mi je falilo i ostalo na tu temu mi je idiotizam i ne treba rasprwvljati o tome. Ranije ni pojasevi na automobilu nisu bili obavezni pa su sada standardni i cak se kaznjava ako nisi vezan. Sta ti smeta da se vezes kada udjes u auto? Da li si veci mangup ako se ne vezes? Isto tako je i sa kacigom. Ako je imas ne kosta te nista da je stavis na glavu. Ne smeta sigurno, samo moze da pomogne. U X situacija je bilo dobro sto sam imao kacigu. Od izletanja pasa prwvo u tocak do padanja nizbrdo i udaranja glavom u razne nasipe bankine i ostale prepreke na putu. Znam ljude koji su padali i imali poderotine i posekotine koje ne bi postojale da je bilo kacige. Ko hoce nosice je ko nece ne mora. Ne skodi da se stavi pa daj boze nikada ne trebala. Ja sam iskreno bez kacige kao go. Moze da mi se desi da zaborwvim spd patike a da krenem na voznju :). Ali kacigu do sada nikada nisam zaboravio.

 

Primer sa autom nije isti kao kaciga na bajsu. Kod auta postoje validni statistički dokazi da pojasevi čine vožnju bezbednijom.

 

Kod bicikla ne, zbog situacije da forsiranje kaciga smanjuje broj biciklista, čime smanjuje njihovu bezbednost. Rešenje je ostavljanje kacige kao 100% lični izbor, uz 0 propagiranja i nikakvu pravnu obavezu. 

 

Ko kaže da kaciga ne smeta, ja sam uveren da ne koristi bicikl svakodnevno kao prevozno sredstvo do posla, ili škole. Ili pijace, što reče Igor. :)  Takvog još nisam upoznao. Znam ih dosta koji voze kad se rekreiraju, ali u svakodnevnom prevozu po Novom Sadu - ne.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#315 Sideshow

Sideshow
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 231 posts
  • LocationCANNONDALE Quick

Postavljeno 14 August 2016 - 08:56 AM

i kad idem biciklom u pekaru?

Pa ako ti je pekara udaljena sta znam 10-15 km, onda da :)


  • 0

#316 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2437 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 14 August 2016 - 09:24 AM

Ja iz ličnog iskustva (koje nije statistički validan podatak) mogu reći da je kaciga nepotrebna  - 0 povreda glave do sada.

I kolega bojan je imao 0 povrede glave do tad:

http://www.blic.rs/v...agedija/862vx13


  • 0

#317 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8922 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 14 August 2016 - 09:31 AM

I kolega bojan je imao 0 povrede glave do tad:

http://www.blic.rs/v...agedija/862vx13

 

Opet kažem - lična procena rizika. Nije isto alpski spust, vožnja od 50+ km u danu, i vožnja do pijace. Ne nose isti rizik.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#318 Sideshow

Sideshow
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 231 posts
  • LocationCANNONDALE Quick

Postavljeno 14 August 2016 - 09:55 AM

Opet kažem - lična procena rizika. Nije isto alpski spust, vožnja od 50+ km u danu, i vožnja do pijace. Ne nose isti rizik.

niko nije ni rekao da treba nositi kacigu kad se ide na pijacu, kad se seta, boravi u kuci ide do pekare i tako dalje sto je navedeno. ne znam zasto se to poistovecuje sa  voznjom koja traje nekoliko sati ili desetine/stotine kilometara. valjda se razumemo kad kazemo voznja biciklom, na sta se misli i da u takvim situacijama treba nositi kacigu...


  • 0

#319 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8922 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 14 August 2016 - 10:10 AM

niko nije ni rekao da treba nositi kacigu kad se ide na pijacu, kad se seta, boravi u kuci ide do pekare i tako dalje sto je navedeno. ne znam zasto se to poistovecuje sa  voznjom koja traje nekoliko sati ili desetine/stotine kilometara. valjda se razumemo kad kazemo voznja biciklom, na sta se misli i da u takvim situacijama treba nositi kacigu...

 

Pa - meni je vožnja bicikla nešto što uključuje i 5-6 km po gradu do posla, pijace, radnje. 

 

Uveren sam da ni jedan od ljudi koji uvek nose kacigu ne voze bicikl svaki dan (ili bar svaki radni) kao prevozno sredstvo. Još nisam upoznao ni jednog/jednu takvog.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#320 Sideshow

Sideshow
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 231 posts
  • LocationCANNONDALE Quick

Postavljeno 14 August 2016 - 10:19 AM

Pa - meni je vožnja bicikla nešto što uključuje i 5-6 km po gradu do posla, pijace, radnje. 

 

Uveren sam da ni jedan od ljudi koji uvek nose kacigu ne voze bicikl svaki dan (ili bar svaki radni) kao prevozno sredstvo. Još nisam upoznao ni jednog/jednu takvog.

Pa eto ja kad god znam da cu voziti biciklo vise od 5km stavljam kacigu, bez obzira da li je to svaki dan, svaki drugi ili kako god.

kad smo kod toga, lep je dan, greota da prolazi u kuci...


  • 0




3 članova čita ovu temu

0 članova, 3 gosta, 0 anonimnih korisnika