Jump to content


Photo
* * * - - 7 votes

Rasprava o kacigama - koliko pomažu, trebaju li biti obavezne


  • Please log in to reply
604 replies to this topic

#281 coolg66

coolg66
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 178 posts

Posted 12 August 2016 - 12:31 PM

Naravno da treba ljudima ostaviti izbor !

Takodje treba da bude normalno da se kod povrdeda glave zbog ne nosenja kacige cena lekarske intervencije napalcuje od lica koji istu nije nosio ...

 

KACIGA TOKOM VOZNJE BICIKLA OBAVEZNA !

Izuzetak je naravno trenazer....


  • 0

#282 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8922 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Posted 12 August 2016 - 12:39 PM

Obozavam suceljavanje misljenja I rasprave jer smatram da iz svake rasprave sa pametnim ljudima moze da se nesto novo nauci. Tako gledam I ovu temu.

Ja, kako sam vec pisao, pripadam grupi onih ljudi koji smatraju da kaciga treba da se nosi ali da bude licni izbor, ne zakonska obaveza. Samim tim, gledam sebe, nije me sramota da iznesem svoj stav ali postujem I suprotne.

Ali, kada procitam tekst da je kaciga zapravo stetna jer biciklisti misle da su zasticeniji a I vozaci tada smatraju bicikliste obezbedjenijima a su tim manje pazljivi( voze 3 in blize:-)))???), moram da se oglasim.

Po toj analogiji, kvalitetnije auto gume koje bolje prijanjaju I imaju vrhunske performanse su zapravo stetne jer se vozaci osecaju bezbednije pa brze ulaze u krivine, kasnije koce itd..... :smile:)) isto je sa airbag-ovima ili pojasevima koji mogu da ozlede vozaca u odredjenim situacijama.....ukinuti!

Sve u svemu, neka kaciga ostane stvar licnog izbora I afiniteta I shvatanja....

 

To za bicikliste i vozače je bilo istraživanje u Engleskoj. Stvarno su kola ostavljala 10ak cm manje mesta biciklistima sa kacigom.

Za kola, Švabe su radile eksperiment: dali ista kola sa i bez ABS-a većoj grupi taksista i pratili statistiku. Svako je znao da li mu auto ima, ili nema ABS. Oni sa ABS-om su imali više udesa, jer su bili manje pažljivi, oslanjali se na ABS.

Tako da ima tu istine. Ipak, glavni argument kod propagiranja kaciga, a to je pokazano u praksi, je što propagiranje nošenja kacige, čak i ako nije zakonska obaveza, dovodi do doživljavanja biciklizma kao opasnog sporta, te smanjenja broja biciklista. To je pokazano na primeru Švedske, gde je kampanja za nošenje kacige pokazala trend smanjenja broja biciklista. Australija, gde je uvođenjem obaveze kacige broj povreda glave ostao približno isti, a broj biciklista se znatno smanjio.

 

Još jedna bitna stvar, kod broja biciklista, je što veći broj biciklista povećava bezbednost istih u saobraćaju - vozači su više naviknuti na njih i više obraćaju pažnju. Tako da kaciga, smanjenjem broja biciklista, praktično utiče na pad bezbednosti.

 

Zato je, pomalo apsurdno, najbezbednije da se u društvu ne propagira nošenje kacige na bajsu, da nije zakonska obaveza, a ti da uzmeš i nosiš je.  :)   Ako si u stanju zadržati isti nivo opreza kao i bez kacige - što nije slučaj najčešće.  :)

ono


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#283 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8922 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Posted 12 August 2016 - 12:42 PM

Naravno da treba ljudima ostaviti izbor !

Takodje treba da bude normalno da se kod povrdeda glave zbog ne nosenja kacige cena lekarske intervencije napalcuje od lica koji istu nije nosio ...

 

 

Ovde je pomalo nezgodna oblast, jer je pitanje gde onda povući granicu. 

 

Šta misliš da se onima koji ne nose full plastične protektore na biciklu krene naplaćivati lekarska intervencija u slučaju loma? Da li bi vozio bajs u komplet opremi?


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#284 coolg66

coolg66
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 178 posts

Posted 12 August 2016 - 12:58 PM

Ovde je rec o kacigi .

povrede glave mogu povuci za sobom ozbiljne posledice i kumulativno !!!

 

KACIGA OBAVEZNO ! iz licnog iskustva ....


  • 1

#285 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8922 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Posted 12 August 2016 - 01:05 PM

Ovde je rec o kacigi .

povrede glave mogu povuci za sobom ozbiljne posledice i kumulativno !!!

 

KACIGA OBAVEZNO ! iz licnog iskustva ....

 

Pa... više kaciga = manje bicikala = veća šansa za povrede, sa ozbiljnim posledicama.

 

Ja iz ličnog iskustva (koje nije statistički validan podatak) mogu reći da je kaciga nepotrebna  - 0 povreda glave do sada.  

 

Banalizujem malo, ali nadam se da se razumemo. 


  • -1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#286 pjesak1972

pjesak1972
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1130 posts

Posted 12 August 2016 - 01:10 PM

Mislim da ova tema treba da se zakljuca.Skoro svi clanovi su iznijeli svoje misljenje i sada se samo vrti u krug i stara ploca.Nema tu vise sta da se kaze sto nije receno.
  • 3

#287 ZareSD

ZareSD
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 236 posts

Posted 12 August 2016 - 02:07 PM

Mislim da ova tema treba da se zakljuca.Skoro svi clanovi su iznijeli svoje misljenje i sada se samo vrti u krug i stara ploca.Nema tu vise sta da se kaze sto nije receno.

Pjesak1972, svaka ti je na mjestu☺

Pa... više kaciga = manje bicikala = veća šansa za povrede, sa ozbiljnim posledicama.

Ja iz ličnog iskustva (koje nije statistički validan podatak) mogu reći da je kaciga nepotrebna - 0 povreda glave do sada.

Banalizujem malo, ali nadam se da se razumemo.


  • 0

#288 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1899 posts
  • LocationBeograd

Posted 12 August 2016 - 02:31 PM

Mislim da ova tema treba da se zakljuca.Skoro svi clanovi su iznijeli svoje misljenje i sada se samo vrti u krug i stara ploca.Nema tu vise sta da se kaze sto nije receno.

 

Ваљда ће форум имати и нове чланове којима треба омогућити да се изразе. Друго, можда неко сазна нешто ново или има да дода неки нови линк са истраживањем релевантним за тему.

 

"Ali, kada procitam tekst da je kaciga zapravo stetna jer biciklisti misle da su zasticeniji a I vozaci tada smatraju bicikliste obezbedjenijima a su tim manje pazljivi( voze 3 in blize:-)))???), moram da se oglasim"

 

Због чега? Да ли мислиш да је то неко тако лупио из досаде, а не рекао на основу истраживања или не верујеш у истраживање зато што имаш другачије мишљење? Мени лично упада у очи да они који наводе штетне ефекте кацига обично причају само о опадању броја бициклиста, али ја мислим да постоје ситуације код којих кацига може заиста да направи већу штету. Конкретно, повећавање угла главе и врата и клизање кациге са главе при удару тако да каиш може да направи проблем.

 

Још нисам видео озбиљно истраживање које би рекло колико је тачно било повреда главе код бициклиста (са и без кациге) и оцена стручњака (лекара) колико повреда би било ублажено да бициклиста јесте/није носио кацигу. Са таквим подацима можда бих и ја одлучио да су предности кациге веће од мана, али такве податке нисам нигде нашао. Такође, обавезно треба навести и ко је крив за повреду, односно за пад бициклисте. Остаје и чињеница да је тешко правити директна поређења. Рецимо, да ли би истраживање у Холандији или на Гренланду било релевантно за Србију?


  • 0

#289 ZareSD

ZareSD
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 236 posts

Posted 12 August 2016 - 02:46 PM

canee, ne mislim da je neko lupio niti da ne verujem u istrazivanje. Radi se o tome da svaka analiza koja se ne radi u identicnim laboratorijskim uslovima menjanjem jedne promenjive ne moze dati egzaktan odgovor. U ovom slucaju, cak iako je to priblizavanje od 3 in tacno ( isti vozaci u istim uslovima???) , da li su ta 3 in ugrozila bicikliste pa je zato onakav zakljucak? Dakle, ukljucio sam se jer izvodjenje zakljucaka na osnovu cinjenica koje ne moraju biti relevantne jeste proizvoljno zakljucivanje a ne naucno potkovana tvrdnja. ..nista drugo.a kao sto rekoh, kaciga je licni izbor i odraz ubedjenja a ja postujem svaki izbor☺
  • 0

#290 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8922 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Posted 12 August 2016 - 03:04 PM

canee, ne mislim da je neko lupio niti da ne verujem u istrazivanje. Radi se o tome da svaka analiza koja se ne radi u identicnim laboratorijskim uslovima menjanjem jedne promenjive ne moze dati egzaktan odgovor. U ovom slucaju, cak iako je to priblizavanje od 3 in tacno ( isti vozaci u istim uslovima???) , da li su ta 3 in ugrozila bicikliste pa je zato onakav zakljucak? Dakle, ukljucio sam se jer izvodjenje zakljucaka na osnovu cinjenica koje ne moraju biti relevantne jeste proizvoljno zakljucivanje a ne naucno potkovana tvrdnja. ..nista drugo.a kao sto rekoh, kaciga je licni izbor i odraz ubedjenja a ja postujem svaki izbor☺

 

Ovo istraživanje u engleskoj je rađeno sa, koliko je moguće kontrolisati, jedinom promenjivom - kaciga na, ili ne na glavi. Isti put, isto vreme, isti bicikli i biciklisti.

 

Jedino što može biti upitno je veličina uzorka. Mogu iskopati link ako te baš zanima, mene je iznenadilo.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#291 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5502 posts

Posted 12 August 2016 - 03:26 PM

.... U ovom slucaju, cak iako je to priblizavanje od 3 in tacno ( isti vozaci u istim uslovima???) , da li su ta 3 in ugrozila bicikliste ...

jok,

msm da svako (pa i ovo istrazeno) priblizavanje motorizovanog saobracaja biciklistima za 3 cola ili za nesto vise od 7 cm

poboljsava uslove saobracaja i da dovodi do uvecane bezbednosti ucesnika a posebno biciklista u saobracaju. :(

 

A i ovu kosulju sto svaki dan nosim, kopcaju mi je na ledjima, valjda da se ne mucim prilikom oblacenja :)


  • 1

#292 pjesak1972

pjesak1972
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1130 posts

Posted 12 August 2016 - 05:02 PM

Ваљда ће форум имати и нове чланове којима треба омогућити да се изразе.
U pravu si.Vjerujem da ce novi clanovi iznijeti nesto novo sto vec nije receno na temi.Stalno je na ovoj temi nesto novo,samo sam ja glup da to shvatim,pa mi bse cini da se pise isto.Uostalom ne moram ja da citam sve sto se napise na forumu.Za mene je zakljucana.


  • 0

#293 Sideshow

Sideshow
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 231 posts
  • LocationCANNONDALE Quick

Posted 12 August 2016 - 05:28 PM

Generalno kacigu nosim zato sto sam je dobio na poklon a verovatno bi je vremenom kupio iako nikad nisam mislio da ona nesto znaci, ali vrlo je korisna bar meni, posto se mnogo puta desilo kad me na putu prestigne neko teretno vozilo (kamion, kombi) da odzvrkne kamencic i lupi u kacigu. Zato je nosim uglavnom na duzim relacijama.

A za decu bi propisao obavezno nosenje kacige a granice bola, ocvrscavanje i ucenje cuvanju neka sticu na povredama ruku i nogu kada padnu a ne na glavi.
  • 0

#294 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14909 posts

Posted 12 August 2016 - 07:06 PM

Jel' poceo drugi krug? Lepo je Fiery napisao u postu 260 obrazac ponavljanja... (zavrtanj u navrtku)

 

http://www.aans.org/...ead injury.aspx

http://injuryprevent...nt/9/3/266.full


  • 0

#295 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5502 posts

Posted 12 August 2016 - 07:15 PM

Jel' poceo drugi krug? Lepo je Fiery napisao u postu 260 obrazac ponavljanja... (zavrtanj u navrtku)...

cekaj, do sad smo zavrtali, sad odvrcemo :)


  • 1

#296 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Posted 12 August 2016 - 07:24 PM

cekaj, do sad smo zavrtali, sad odvrcemo :)

 

Po nekoj logici sad bi oni koji su bili protiv za, a ovi sto su bili za da budu protiv :)


  • 1

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#297 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14909 posts

Posted 12 August 2016 - 09:37 PM


  • 0

#298 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8922 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Posted 13 August 2016 - 07:48 AM

Generalno kacigu nosim zato sto sam je dobio na poklon a verovatno bi je vremenom kupio iako nikad nisam mislio da ona nesto znaci, ali vrlo je korisna bar meni, posto se mnogo puta desilo kad me na putu prestigne neko teretno vozilo (kamion, kombi) da odzvrkne kamencic i lupi u kacigu. Zato je nosim uglavnom na duzim relacijama.

A za decu bi propisao obavezno nosenje kacige a granice bola, ocvrscavanje i ucenje cuvanju neka sticu na povredama ruku i nogu kada padnu a ne na glavi.

 

Meni je to preterano i sumanuto. Ajde ona specijalna sedišta što se moraš cimati, to razumem, brzina, pojas ne radi kad je dete malo, ali na bajsu, na igralištu... Lepo reče čovek u onom video - prodaju i kacige za nošenje po kući - da deca ne povrede glavu ako se okliznu i padnu. Meni to stvarno izgleda kao pravljenje debila od ljudi i dece.


  • -1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#299 ZareSD

ZareSD
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 236 posts

Posted 13 August 2016 - 08:48 AM

jok,
msm da svako (pa i ovo istrazeno) priblizavanje motorizovanog saobracaja biciklistima za 3 cola ili za nesto vise od 7 cm
poboljsava uslove saobracaja i da dovodi do uvecane bezbednosti ucesnika a posebno biciklista u saobracaju. :(

A i ovu kosulju sto svaki dan nosim, kopcaju mi je na ledjima, valjda da se ne mucim prilikom oblacenja :)

Interesantan odgovor...kulturan i potkrepljen ozbiljnim cinjenicama. Hvala☺
  • 0

#300 Sideshow

Sideshow
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 231 posts
  • LocationCANNONDALE Quick

Posted 13 August 2016 - 09:20 AM

Meni je to preterano i sumanuto. Ajde ona specijalna sedišta što se moraš cimati, to razumem, brzina, pojas ne radi kad je dete malo, ali na bajsu, na igralištu... Lepo reče čovek u onom video - prodaju i kacige za nošenje po kući - da deca ne povrede glavu ako se okliznu i padnu. Meni to stvarno izgleda kao pravljenje debila od ljudi i dece.

To sto prodaju kacige za po kuci i gomila drugih stvari to je vec pravljenje debila i neka druga prica. Ne vidim sto bi se od deteta koje nosi kacigu dok vozi biciklo napravio debil, jer ako vec padne ( a pasce kao i svako dete) bolje da povredi nesto drugo, pre ce se zaleciti nego glavom da udari od beton.


  • 1




1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users