Jump to content


Photo

Pitanja oko viljuske (Manitou Axel)


  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#21 bachaman

bachaman
  • Members
  • PipPip
  • 48 posts

Posted 01 November 2008 - 11:07 AM

Pozz narode!
Takodje imam Manitou Axel viljushku, sa remote lockout-om, 80mm hoda , ulje-vazduh...itd
Elem, pukla mi sajla od lockouta i reshim da je zamenim.
Rasturim levi sthap vile (pri tome mi iscuri malo ulja), nadjem caku za sajlu, stavim drugu, sve vratim kako je bilo, kad prc! Lockout ne radi kako treba, tachnije, kad zakljucham, amort i dalje radi.
Predpostavljam da je problem nastao usled gubitka ulja, mada nije neka kolichina iscurela, ali nikad se ne zna...
Pitanje za majstore: :)
- koje ulje ide u tu viljushku? Predpostavljam neko mineralno za suspenzije? da li mogu iskoristiti neko za kola ili moram da jurim bash ulje za bajk amorte?
- po uputstvu koje sam nashao, za Manitou Axel nivo ulja ide od 115-125mm. To mi nije bash najjasnije, stha znachi, odakle - dokle se meri?
Da od vrha shtapa, tj. skinem gornji veliki shraf (23mm), izvadim onu cev sa dihtungom na kraju i umochim neki shtapic?

Mozda josh neki savet?

Hvala!
  • 0
БаћАман
http://www.dzirafa.info

#22 misaxtr

misaxtr
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3059 posts
  • LocationBeograd

Posted 01 November 2008 - 11:30 AM

U viljušku se stavlja specifično ulje za amortizere - ne mora da bude striktno za amortizere za bicikl, može i za motorcikle. Gradacija - 2,5w; 5w; 7,5w; 10W...Što ređe ulje - viljuška brže radi ( lično preferiram ređa ulja - 2,5w ). Dakle, NE TREBA sipati ulja za motore, jer su po sastavu i funkciji drugačiji. Ima ih ovde da se nađu, recimo Castrol, Motul, Motorex i sl.
Što se tiče drugog pitanja, nivo se meri od vrha štapa pa naniže. Sipaš ulje i onda sa nekim štapićem ili sl. predmetom odmeriš tačan nivo. Najbolje da nivo bude srednja vrednost - dakle oko 120mm.
  • 0
Postavljena slika


MTB do groba a i posle...

#23 ciklopia

ciklopia
  • Members
  • Pip
  • 28 posts

Posted 30 November 2008 - 04:23 PM

Ajd videcu ja da pitam ja ove moje shwabe da li mogu da porucim kompletne dihtunge ma pomenutu viljusku,jer ne vredi raditi servis a ne zameniti kompletne dichtunge.Bar ja tako radim.A oni i nisu nesto preskupi,oko...10-20 evrica.A za srafove ne bi trebao da bude problem.Mada je tema malko "matora"da se i ja prikljucim...
  • 0

#24 bachaman

bachaman
  • Members
  • PipPip
  • 48 posts

Posted 30 November 2008 - 05:39 PM

Slobodno se prikljuchi, poshto su problemi i dalje aktuelni :)
Naime, nivo ulja je na mestu, ali lockout i dalje ne radi.
Ostavio sam je kod Profe, da Braca pogleda o chemu se radi.
Koliko bi to moglo da me koshta maximalno, da mi sredi taj lockout, shta mislite?
Realno ta vila ne moze da vredi vishe od 50ak eur i po meni, sve preko 10eur za taj servis je mnogo?
  • 0
БаћАман
http://www.dzirafa.info

#25 Hari

Hari
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1921 posts
  • LocationBeograd

Posted 30 November 2008 - 09:03 PM

Imajuci u vidu godiste viljuske i realne trzisne vrednosti ne bi trebalo puno da kosta, ali racunaj da izgubljeno vreme provedeno na tvojoj viljusci na nekom skupljem amortu moze vise da se naplati. :twisted:
  • 0

#26 ciklopia

ciklopia
  • Members
  • Pip
  • 28 posts

Posted 06 December 2008 - 08:11 AM

Ja pitao,i kolega mi rece da viljuske za proizvedene zadnjih dve godine se mogu naci dihtunzi,a za starije mozes zaboraviti,jer su povuceni iz proizvodnje.Cena jednog seta je 14.90 evrica,ali je pitanje da li uopste vredi popravljati tu vilu.Ja bih je mogao otvoriti,zameniti delove i ulje,ali je pitanje da li bih mogao dati ikakvu garanciju posle servisa s obzirom na kvalitet same viljuske.Razmisli...
  • 0

#27 cvimi

cvimi
  • Members
  • PipPipPip
  • 72 posts
  • Locationns

Posted 04 February 2010 - 01:52 PM

Da ne otvaram novu temu kad vec postoji ova:

Imam Manitou Axel comp 2005 godiste, hod je 100mm a od tehnologija ima TPC lokaut i FFD damping. E sad, vila je kod mene od 2007me a ja nisam nikad radio servis (osim redovnog ciscenja stapova od prasine i dodavanja malo teflona u spreju) a sasvim sam siguran da nije ni prethodni vlasnik. Vila nema lufta, nista ne curi...problem je u tome sto je vila dosta lenja, tj sporo se vraca i dosta je tvrda, (i teska ko tuc, ali takva je oduvek:) prilikom duzih spusteva gotovo da potpuno prestaje sa radom, tj umesto da se giba gore-dole kao da se ukruti. Zimi je to stalno prisutno.
Podesavanje rebaunda ne postoji. Hteo bih da otvorim vilu i da zamenim ulje (i satvim po Misinoj preporuci neko 2.5 w), ocistim oprugu i sl. dakle bez zamene ikakvih unutrasnjih delova posto se to ocigledno ne isplati a mislim i da nema potrebe jer stvarno nije ni toliko puno eksploatisana. Na Manituovom sajtu nema instrukcija za ovaj model konkretno...pa bi mi mnogo znacilo ako bi neko ko se ranije susretao sa ovom ili slicnim vilama podelio svoje znamnje i iskustvo...ili ako ima neki link sa video uputstvom.Hvala.
  • 0

#28 gamzzy

gamzzy
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3667 posts
  • LocationNovi Sad

Posted 04 February 2010 - 05:58 PM

Zimi je to stalno prisutno.

Nemoj da se nerviraš (osim ako se upravo nisi razočarao u viljušku), jer te viljuške imaju elastomere pored opruga i oni ne rade baš lepo na hladnoći, odnosno jako se smekšaju na vrućini i vremenom propadaju (gume elastičnost), pa su za naše uslove najzahvalnije viljuške sa oprugom i vazduhom.

Prošle zime ja hteo da ne habam Fox-a preko zime pa kupio Manitou Six (verujem da je to stara verzija Axel-a) i dobio sam krutu vilu od 1,9kg :mrgreen:
Nešto kasnije sam vratio Fox-a i preporodio se, a Six sam prodao dalje 8)
  • 0

#29 cvimi

cvimi
  • Members
  • PipPipPip
  • 72 posts
  • Locationns

Posted 05 February 2010 - 10:09 AM

@ Gamzzy

sa 1.9 kg tvoj mora da je bio six sport varijanta :D a moj mislim da ima 2.2 kg
Dakle, mislis da se ne trosim vreme nego da prodajem vilu i kupim nesto sto ima vazduha u sebi?
Nazalost ja nemam para za lisicu a realno mislim i da joj nisam dorastao :D
Nesto razmisljam, posto sam vec na neki nacin naviknut na krutu vilu, za oko 100 evra bi mogao da nkupim novu karbonsku mtb vilu (oko 800gr)...kako bi to funkcionisalo po Fruskoj Gori za xc voznju?
  • 0

#30 stolegrom

stolegrom
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4578 posts

Posted 05 February 2010 - 11:09 AM

Nesto razmisljam, posto sam vec na neki nacin naviknut na krutu vilu, za oko 100 evra bi mogao da nkupim novu karbonsku mtb vilu (oko 800gr)


Bio je skoro Manitou (Black ili Skareb nisam siguran) na oglasima, 100eur nov, ali 80mm hod. :wink:
  • 0

#31 gamzzy

gamzzy
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3667 posts
  • LocationNovi Sad

Posted 05 February 2010 - 11:37 AM

imam ja neki Skareb od 100mm, javi se na PM ako si zainteresovan.
  • 0

#32 marko035

marko035
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 991 posts
  • LocationJagodina

Posted 05 February 2010 - 11:57 AM

Ima ovde neki skoro nov Rs Recon za 135e.To je dobra vila,kvalitetna i lepo radi,bolje to nego Skareb,Black i druge starije varijante.Prvo naravno konsultuj Ariota on je Rock Shox znalac.Evo oglasa,mozda covek i spusti cenu ,red bi bio ljudi smo :wink:

http://www.cikloberz...ow.php?id=13357
  • 0

#33 zuba88

zuba88
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 893 posts
  • LocationBeograd

Posted 05 February 2010 - 12:13 PM

to je recon sa oprugom, tkao da i nije bas dobra kupovina
  • 0
........

#34 cvimi

cvimi
  • Members
  • PipPipPip
  • 72 posts
  • Locationns

Posted 05 February 2010 - 01:47 PM

to je recon sa oprugom, tkao da i nije bas dobra kupovina


tako i ja mislim, nekazem da taj recon ne vredi toliko ali pre bi uzeo neku ulje-vazduh ili vazduh vazduh varijantu ali mislim da za tako nesto nemam para... To se tice Skareba ili Blacka svidja mi se varijanta platinum IT (infinite travel) sa podesavajucim hodom, mislim da su to verzije iz 2005 i 2006te e sad Skareb mislim da bi na mojih 95 kila mozda imao vise ugibanja pa bi Black bio verovatno kruci...namam pojma sta vi mislite?
  • 0

#35 mouse

mouse
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 420 posts
  • LocationNiš

Posted 05 February 2010 - 01:47 PM

Ima ovde neki skoro nov Rs Recon za 135e.To je dobra vila,kvalitetna i lepo radi,bolje to nego Skareb,Black i druge starije varijante.Prvo naravno konsultuj Ariota on je Rock Shox znalac.Evo oglasa,mozda covek i spusti cenu ,red bi bio ljudi smo :wink:

http://www.cikloberz...ow.php?id=13357

A i pitanje je da li je zaista bolji od Scareb-a... :-k jeste kao nov, barem po oglašivaču, ali...

Recon... [-X
Recon COIL n:happy0192

(sve prethodno navedeno se odnosi na poređenje Gamzzyjevog Scareb-a i Recon-a)
  • 0

#36 zuba88

zuba88
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 893 posts
  • LocationBeograd

Posted 05 February 2010 - 01:55 PM

najbolja kombinacija je ona reba race za 160e stvarno dzabe
  • 0
........

#37 nblexel

nblexel
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1137 posts
  • LocationNovi Sad

Posted 05 February 2010 - 02:37 PM

a ja ti toplo preporučujem ovo: http://www.cikloberz...ow.php?id=13171

takav sam vozio 3 godine, i ne mogu da kažem lošu reč u vezi toga amorta :)

ili ovo, ako si za agresivniju vožnju :mrgreen: : http://www.cikloberz...ow.php?id=13366

trenutno vozim isti taj model Marzocchi-ja, i prezadovoljan sam njime, jaaako je strava :wink:
  • 0
Haro X6

Definition of freeride: Ride and feel free! [Richie Schley]

#38 zuba88

zuba88
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 893 posts
  • LocationBeograd

Posted 05 February 2010 - 03:35 PM

duke je preskup ma u kolko god dobrom stanju bio, realna cena je 100e max po meni ipak to je stari model koji se vise en proizvodi.
  • 0
........

#39 nblexel

nblexel
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1137 posts
  • LocationNovi Sad

Posted 05 February 2010 - 03:43 PM

duke je preskup ma u kolko god dobrom stanju bio, realna cena je 100e max po meni ipak to je stari model koji se vise en proizvodi.


realno jeste tako.... al uvek može da se cenka malo :mrgreen:
  • 0
Haro X6

Definition of freeride: Ride and feel free! [Richie Schley]

#40 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Posted 05 February 2010 - 04:08 PM

Ima kod Damira neki za manje pare. A ova Reba za te pare - ako ih imaš - je ubod.
  • 0




1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users