Jump to content


Fotografije

CANNONDALE TRAIL 7 er29 [MTB]


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
350 odgovora na ovu temu

#281 niipheus

niipheus
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 894 posts

Postavljeno 28 July 2016 - 04:31 PM

...cemu onda flat pedale sa pinovima vise,za trial,freeride i trikove? Ili do pijace...

 

I za sve to, a i za one koji ne zele da vezuju nogu bez obzira na disciplinu.

 

Evo npr najvise koriscena pedala u UCI DH je Crankbrothers Mallet DH (razne varijacije). Ta pedala ima i pinove (platformu) i kliples. Prvo ima jer ne mozes ocekivati da ces uvek uspeti da zakljucas nogu iz prve dok ides preko neravnog terena, a drugo zbog boljeg pedalanja i da ne bi imao bojazan da ce ti noge spasti pri 50 km/h kroz neki kamenjar kad prolazis.

 

n2:party-048


  • 0

#282 Allex

Allex
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1475 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 28 July 2016 - 04:47 PM

Hvala svima na (za mene) svezim informacijama,svaki dan naucis nesto novo,ne bih dalje da odvlacim coveku temu off :)
  • 0

#283 Sharance

Sharance
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 598 posts
  • LocationObrenovac

Postavljeno 28 July 2016 - 05:42 PM

Sa saint pedala teško da može noga da sklizne, meni je spd sr**e i pokajao se što sam ih kupio loša invensticija koju sam uložio u bajs.
  • 0

#284 sajlonac

sajlonac
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 678 posts
  • LocationNiš

Postavljeno 28 July 2016 - 06:54 PM

Ma tebi prosto ne odgovaraju za stil voznje, ocigledno. Ja od kako sam stavio spd apsolutno vise nisam promenio pedale. I po gradu (a bukvalno za sve i svasta idem biciklom + teretana skoro svaki dan) idem u spd patikama, ne smeta mi. One scott trail il kako se vec zovu, koje sam ti preporucivao su stvarno super.
E sad... Imao sam boga mi barem 5,6 padova a koji su bili iskljucivo zbog toga sto sam ukopcan. Doduse pri svakom padu sam imao crankbrothers eggbeater pedale na bajsu i to su mi bile prve clipless pedale a sa njih se (kad su nove pedale i plocice) otkipcavas solidno tesko. Od kako sam presao na shimano nikad nisam pao (zbog pedala)... I prost lateralni pomeraj noge, malo jaci doduse ali to je ionako instiktivno, te iskopca i uvek mozes da se docekas nogom.
  • 0

#285 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3208 posts

Postavljeno 28 July 2016 - 10:26 PM

Mislim da nema nikog ko nije posle prelaska sa običnih na spd pedale bar negde nekad ljosnuo. :) Međutim, to su srećom sve lagani padovi u kojima se više nasmeješ nego što se povrediš, i veće su šanse da izgrebeš bajs nego da zaista zaradiš neku ozbiljnu modricu. 

 

U pravu je Sajlonac za sistem kopčanja, kad se to malo razradi i stekne automatski osećaj za to, onda je ukopčavanje i iskopčavanje nešto što biciklista počne da radi po osećaju i retko o tome zaista razmišlja. Treba samo malo vremena i volje. ;) 


  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#286 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5498 posts

Postavljeno 28 July 2016 - 10:52 PM

Mislim da nema nikog ko nije posle prelaska sa običnih na spd pedale bar negde nekad ljosnuo. :) Međutim, to su srećom sve lagani padovi u kojima se više nasmeješ nego što se povrediš, i veće su šanse da izgrebeš bajs nego da zaista zaradiš neku ozbiljnu modricu. 

ja sam kopcanje/iskopcavanje vezbao pridrzavajuci se za drvenu stativu od gola na betonskom rukometnom terenu lokalne osnovne skole...

dok se jednom gol nije pomerio :)


  • 0

#287 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8906 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 29 July 2016 - 04:42 AM

Mislim da nema nikog ko nije posle prelaska sa običnih na spd pedale bar negde nekad ljosnuo. :) Međutim, to su srećom sve lagani padovi u kojima se više nasmeješ nego što se povrediš, i veće su šanse da izgrebeš bajs nego da zaista zaradiš neku ozbiljnu modricu. 

 

U pravu je Sajlonac za sistem kopčanja, kad se to malo razradi i stekne automatski osećaj za to, onda je ukopčavanje i iskopčavanje nešto što biciklista počne da radi po osećaju i retko o tome zaista razmišlja. Treba samo malo vremena i volje. ;)

 

Kritičan je period kad "si naučio". Kad ti više nije to nešto novo, ali još nije skroz ušlo u krv i postalo potpuno refleksno.

 

Ja nisam pao ni jednom, samo zahvaljujući tome što sam se u poslednji momenat ipak otkopčao i nekako uspeo spustiti nogu pre dupeta. :)   Ali svi oko mene su me već videli na zemlji, jako je bilo smešno.  :)


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#288 sajlonac

sajlonac
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 678 posts
  • LocationNiš

Postavljeno 29 July 2016 - 07:15 AM

Kazem, to je sve tacno i takvo iskopcavanje ubposlednjoj stotinci itd ali ne i sa crankbrothersom :) To su, po meni, pedale za zesce iskusne spd vozace, nikako da budu prve takve pedale, kao sto sam ja napravio gresku...
  • 1

#289 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8906 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 29 July 2016 - 07:29 AM

mozda ih zato zovu egg beaters. :)
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#290 sajlonac

sajlonac
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 678 posts
  • LocationNiš

Postavljeno 29 July 2016 - 08:39 AM

Kod mene su vala bili knee beaters :)
  • 0

#291 Sharance

Sharance
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 598 posts
  • LocationObrenovac

Postavljeno 31 July 2016 - 03:14 PM

Ma tebi prosto ne odgovaraju za stil voznje, ocigledno. Ja od kako sam stavio spd apsolutno vise nisam promenio pedale. I po gradu (a bukvalno za sve i svasta idem biciklom + teretana skoro svaki dan) idem u spd patikama, ne smeta mi. One scott trail il kako se vec zovu, koje sam ti preporucivao su stvarno super.

Nije problem u samom SPD-u teram ih dva meseca i već sam se navikao na njih, ali od one priče da je najveći upgrade na bajsu prelazak sa platforme na SPD je za mene lično čista šarena laža, ama nikakvo poboljšanje nisam osetio u odnosu na moje bivše Shmano saint pedale. Sve mi je potpuno isto kao i sa platformama ,da sam znao da je sve to isto Q*** veruj nikada ih ne bi kupio, jer sam za mnogo više novca dobio sve isto kao i pre + klasično cimanje. Ja bajs vozim bukvalno svaki dan što duže ture što lokal(grad) maksimalno izbegavam auto i non stop sam na bajsu i uvek kad nisam kući trči kući po patike da bi seo na bicikl. To mi nije posao da sam dobio nešto pa i OK ovako se cimam za ništa. Pre neki dan sam vozio u japankama jer me mrzelo da se penjem kući po cipele za 4km koliko mi trebao bajs. Prodao sam odlične pedale za 4000 din koje sam platio 6300 i za mene ubedljivo najbolja pedala Saint. Uzeo SPD za mnogo više novca + patike i dobio sve isto što se pedaliranja tiče + cimanje oko obuće. Jedino ne mogu da se nakajem što sam prodao saint jer bi ih odmah vratio a ovaj spd bi bacio u kutiju i u špaiz. Ovako ćutim i teram jer mi ne pada napamet da bacam silne novce na pedale i da opet kupujem druge. Zeznuo sam se i to je to, probao video da je isto, da ih nisam kupio ne bi znao na čemu sam.


  • 0

#292 shoshonex

shoshonex
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 267 posts

Postavljeno 31 July 2016 - 04:19 PM

A sto ne uzmes platforme i stavis na drugu stranu pedala pa da normalno pedalas kad te mrzi da se cimas sa cipelama?
  • 0

 

 

Ljudi lete na mesec,na sta bi licilo da mi ne znamo srediti kocnicu od neke ponike

 


#293 Architect92

Architect92
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 610 posts

Postavljeno 31 July 2016 - 05:07 PM

SPD nije dovoljno samo nataći na bajs i obuti patike, treba to znati koristiti, ako mislite,da to što vam je pedala vezana za patiku donosi benefit u pedaliranju grdno se varate... treba poraditi i na tehnici. Ono gde spd zaista ima neku prednost u odnosu na flat pedale, jeste u velikim brzinama na izrazito neravnom terenu (korenje, kamenje dropovi i sl.), tada je jako bitno da noga ostane na pedali... Jeste pinovi imaju dobar kontakt sa pedalom, al kad istom zakačiš za nešto, noga sklizne... a kad sklizne, cevanice prokrvare :) Isto tako svako ko je promašio spd pedalu pri ukopčavanju, zna kakav je osećaj kad te neko razvali čekićem po cevanici :)

 

Ne odgovara svakom spd i nije za svakog, ko voli često po gradu da se vozi, klasične spd pedale nisu udobne i klizaju se pod običnim patikama. Šteta što si prodao saint pedale, to je odlična stvar, al nema veze probao si spd i shvatio da nije za tebe, ideš dalje, eksperimentiši :)


  • 4

#294 sajlonac

sajlonac
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 678 posts
  • LocationNiš

Postavljeno 31 July 2016 - 06:59 PM

Ma naravno, ja sam benefit spd-a video na uzbrdicama (pogotovo offroad uzbrdicama), na sprintu, na vecoj kadenci i generalno mnogo vise upotrebljavam zadnju lozu i misice gluteusa 😊
Za lagane voznjice i za grad naravno da nema benefita, stavise smeta.
  • 0

#295 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2436 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 01 August 2016 - 08:59 AM

Nije problem u samom SPD-u teram ih dva meseca i već sam se navikao na njih, ali od one priče da je najveći upgrade na bajsu prelazak sa platforme na SPD je za mene lično čista šarena laža, ama nikakvo poboljšanje nisam osetio u odnosu na moje bivše Shmano saint pedale. Sve mi je potpuno isto kao i sa platformama ,da sam znao da je sve to isto Q*** veruj nikada ih ne bi kupio...

Zapravo razliku ces osetiti tek kad se budes vratio na obicne jer ce ti biti tesko i neefikasno pedalanje.
Veca grupa misica ucestvuje kada pedalas ukopcan, a tu razliku ces morati osetiti, koliko god ti se to sad cinilo isto.


Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
  • 2

#296 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8906 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 01 August 2016 - 09:37 AM

glavna prednost spd-a je povezanost.
to za grupe misica - mala razlika, najvise osetna na usponima, ali da je samo to, spd ne bi vredeo pet para.
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#297 djape48

djape48
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1050 posts

Postavljeno 01 August 2016 - 04:46 PM

O cemu li se ovde prica, kad je na forumu godinama unazad prihvaceno misljenje da je SPD veliki iskorak u poboljsanju bicikla. Eto i ja sam citao kako je to jedna divna stvar, kupio i uverio se u to. Ako sad opet treba da se objasnjava zasto je to tako, onda jbg


  • 2

#298 LakiS

LakiS
  • Members
  • PipPipPip
  • 116 posts

Postavljeno 01 August 2016 - 06:15 PM

SPD nije dovoljno samo nataći na bajs i obuti patike, treba to znati koristiti, ako mislite,da to što vam je pedala vezana za patiku donosi benefit u pedaliranju grdno se varate... treba poraditi i na tehnici. Ono gde spd zaista ima neku prednost u odnosu na flat pedale, jeste u velikim brzinama na izrazito neravnom terenu (korenje, kamenje dropovi i sl.), tada je jako bitno da noga ostane na pedali... Jeste pinovi imaju dobar kontakt sa pedalom, al kad istom zakačiš za nešto, noga sklizne... a kad sklizne, cevanice prokrvare :) Isto tako svako ko je promašio spd pedalu pri ukopčavanju, zna kakav je osećaj kad te neko razvali čekićem po cevanici :)

Ne odgovara svakom spd i nije za svakog, ko voli često po gradu da se vozi, klasične spd pedale nisu udobne i klizaju se pod običnim patikama. Šteta što si prodao saint pedale, to je odlična stvar, al nema veze probao si spd i shvatio da nije za tebe, ideš dalje, eksperimentiši :)

Mudrolije iz Čajniča? :-)
Sorry na off-u

Sent from my D2303 using Tapatalk
  • 0

#299 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8906 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 02 August 2016 - 06:22 AM

Što je vožnja manje isključivo vožnja, već uključuje i druge akcije, ili bajs kao prevozno sredstvo, to je veće cimanje SPD. Ja sam prošao isti krug kao kolega Sharance, za mene su isto platforme bolje rešenje.

 

Sa SPD-om je sama vožnja meni uvek bolja, ali to dodatno cimanje - patike, mi kvari zadovoljstvo. Ta priča da je pedalanje efikasnije - platforme sa šrafovima su podjednako efikasne, mislim da su razlike u delu jednog procenta, čak i na usponima (ne vozi se bicikl zadnjom ložom, ta dodatna pomoć se relativno brzo "ispuca", butine tu rade 99% posla). Ali osećaj povezanosti sa biciklom, mogućnost da se skoči preko ležećeg policajca, rupe i slično - to je svakako super stvar.

 

Izuzetak je opet klizav teren (blato i sneg, led), meni su tu platforme bolje od SPD - lakše i brže spustim nogu kad treba. 

 

Na kraju je stvar ukusa. Kolega Sharance kad za koju godinu pređe na drumaša, da mu to bude drugi bajs, sigurno će moći da ceni lepotu SPD-a i krene ponovo voziti isti.  :)


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#300 Architect92

Architect92
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 610 posts

Postavljeno 02 August 2016 - 07:00 AM

Mudrolije iz Čajniča? :smile:
Sorry na off-u

Sent from my D2303 using Tapatalk

Pada cesto kisa pa ubijam vreme na forumu :) A vidim ljudi raspravljaju o tome šta je bolje, a čovek je lepo napisao da se njemu spd ne dopada... znači pitanje je ša kome više odgovara a ne da li je jedno brže ili efikasnije. 


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika