Jump to content


Fotografije

Pomoc oko pogona


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
25 odgovora na ovu temu

#1 mitja74

mitja74
  • Members
  • Pip
  • 26 posts

Postavljeno 22 September 2015 - 06:34 PM

Pozdrav svim biciklistima , naime , zeleo bih da skinem prvi i treci lancanik na pogonu , da mi ostane samo onaj srednji (2) tako da fakticki bude 1x8 , ali sa srednjim lancanikom . Pa sad je pitanje , da li ja mogu da skinem ta dva lancanika da ostavim samo srednji , (imam sifter za zadnji menjac, dakle to nije problem ) ili moram da kupim komplet srednji pogon sa jednim lancanikom . Hoce li mi spadati lanac ? Svaki savet je dobrodosao . Postavio sam sliku bicikla . 

Attached Thumbnails

  • WP_20150922_16_49_35_Pro.jpg

  • 0

#2 Reloaded92

Reloaded92
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 178 posts

Postavljeno 23 September 2015 - 11:40 AM

Mozes, ja sam to uradio sa mojim drumskim pogonom koji je na mtb i ostavio manji lancanik. Lanac ne pada dok vozis po ravnom i manje truckavom terenu, ali cim bude nekih veci skokova i rupa ocekuj da ce spasti. Meni je pre dva dana spao dok sam trucnuo u rupu, propade mi desna noga, malo je falilo da sletim sa bajsa. Sad je u planu stavljanje shain guide, a mozes i samo da ostavis prednji menjac da igra ulogu chain guide-a. Ili da nabavis single lancanik sa sirim zubima, navodno pomaze u spadanju lanca sa lancanika. Meni licno odgovara ovaj jedan lancanik jer veci nisam ni koristio i izbacio sam sajlu i prednji sifter.
  • 0

#3 Architect92

Architect92
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 610 posts

Postavljeno 23 September 2015 - 11:51 AM

Slikaj pogon sa druge strane. Ne vidim da li pogon ima šrafove ili je kao moj prošli spojen nitnama. Ako skineš lančanike, bilo bi dobro da kupiš ili napraviš chainguide, da ti ne spada lanac. 


  • 0

#4 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 23 September 2015 - 12:22 PM

Uglavnom svi pogoni koji imaju montazu sajbni na sraf mogu da se unakaze pa prerade na jednu sajbnu, neke sa postojecim srafovima za pogon, a neki traze custom srafove zbog duzine istih. Ako se prednji menjac ostavlja da igra ulogu vodica lanca treba imati u vidu njegovu sirinu da bi ceo snop zupcanika kasete bio dostupan.


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#5 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8906 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 23 September 2015 - 01:18 PM

Uglavnom svi pogoni koji imaju montazu sajbni na sraf mogu da se unakaze pa prerade na jednu sajbnu, neke sa postojecim srafovima za pogon, a neki traze custom srafove zbog duzine istih. Ako se prednji menjac ostavlja da igra ulogu vodica lanca treba imati u vidu njegovu sirinu da bi ceo snop zupcanika kasete bio dostupan.

Glasno razmišljam: možda kavez prednjeg menjača može malo da se pokrivi, pa da odgovara. Malo klešta, malo turpija. 

 

Sad šta se želi dobiti skidanjem lančanika, to je drugo pitanje.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#6 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 23 September 2015 - 01:20 PM

Glasno razmišljam: možda kavez prednjeg menjača može malo da se pokrivi, pa da odgovara. Malo klešta, malo turpija.


Naravno da moze ali koja je poenta unistavanja funkcionalanog menjaca...

Edit:
Ako se vec menjac upopascava onda je bolje odstaniti kavez i spustiti ostatak menjaca do sajbne.
  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#7 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8906 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 23 September 2015 - 01:49 PM

Slažem se, ne znam ni čemi skidanje šajbni.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#8 Reloaded92

Reloaded92
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 178 posts

Postavljeno 23 September 2015 - 03:08 PM

Ja sam skinuo samo iz razloga sto veliku sajbnu nisam koristio, a i dobio sam vise prostora da ne udara i lomi zube preko prepreke posto je drumski pogon u pitanju. U sustini skida se zbog tezina, koja je po meni zanemarljiva, i jesnostavnosti u voznji, jer ne brines o liniji lanca, opet po meni nije neki problem. Po meni je to samo marketinski trik zbog prodaje.
  • 0

#9 Sharance

Sharance
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 598 posts
  • LocationObrenovac

Postavljeno 23 September 2015 - 08:10 PM

Kada smo vec kod pogona zasto se sada prave pogoni sa dva zupcanika? Od novijih pogona sto sam gledao tesko moze da se nađe sa tru zupcanika uglavnom su sa dva za MTB? znali neko u cemu je fora sem ako zanemarimo tezinu.

Evo konkretno mislim na ove

http://planetbike.rs...vi/Pogoni/5783/

http://planetbike.rs...vi/Pogoni/5777/

Jedino ima još deore sa tri zupcanika za 10f

http://planetbike.rs...x24-175mm/7732/


  • 0

#10 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8906 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 23 September 2015 - 08:13 PM

Kad se stavi kaseta sa 10 zupčanika pozadi, dva lančanika sa velikim razmakom između zuba su dovoljni, pošto kaseta obezbeđuje i velik raspon dužina prenosa, a i dovoljno gusto poređane stepene prenosa.

 

Kod manje zupčanika pozadi (6, 7 i 8), ako se hoće i velik raspon, a da ne bude velikih skokova u stepenima prenosa, mora se imati napred tri lančanika, sa nešto manjim međusobnim razmacima u broju zuba, ali velikom razlikom u broju zuba između najmanjeg i najvećeg.

 

 

Ne znam koliko sam dobro objasnio.

 

Igraj se s ovim, pa vidi prenosne stepene u gir inčima i biće jasnije:

 

http://www.gear-calculator.com/


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#11 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5498 posts

Postavljeno 23 September 2015 - 09:24 PM

Kada smo vec kod pogona zasto se sada prave pogoni sa dva zupcanika? Od novijih pogona sto sam gledao tesko moze da se nađe sa tri zupcanika uglavnom su sa dva za MTB? znali neko u cemu je fora sem ako zanemarimo tezinu.

the show must go on

necu valjda da me vide kako vozim model od prosle godine pa da me ubije blam.


  • 1

#12 mitja74

mitja74
  • Members
  • Pip
  • 26 posts

Postavljeno 29 September 2015 - 03:06 PM

Evo slika pogona , imam jos jedan problem , kada ubacim u 7-8 brzinu cujem krckanje u pogonu i preskakanje lanca , zna li neko u cemu je problem ? pogon sam sad slikao prljav je od voznje  n2:bikegirly 3 lancanik nikako ne koristim . 

Attached Thumbnails

  • WP_20150929_16_53_02_Pro.jpg
  • WP_20150929_16_52_37_Pro.jpg

  • 0

#13 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 29 September 2015 - 03:22 PM

Krckanje moze biti patrona, a preskakanje cenim da je do tih potrosenih zuba.
  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#14 mitja74

mitja74
  • Members
  • Pip
  • 26 posts

Postavljeno 29 September 2015 - 03:56 PM

da onda menjam ceo pogon ?


  • 0

#15 Architect92

Architect92
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 610 posts

Postavljeno 29 September 2015 - 04:27 PM

Hajde uslikaj pogon sa druge strane (leva strana bicikla) da malo bolje pogledamo te zube. Krkcanje može biti patrona, al preskakanje može biti i da je kaseta u kombinaciji sa potrošenim lancem. Koliko lančanika imaš nazad?


  • 0

#16 mitja74

mitja74
  • Members
  • Pip
  • 26 posts

Postavljeno 29 September 2015 - 05:16 PM

Evo slika :  n2:Dizzy

Attached Thumbnails

  • WP_20150929_19_11_11_Pro.jpg
  • WP_20150929_19_11_27_Pro.jpg

  • 0

#17 Architect92

Architect92
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 610 posts

Postavljeno 29 September 2015 - 05:26 PM

Meni zubi deluju ok. A da proveriš jel ti naštelovan menjač kako treba. Jel nazad imaš 8 brzina?


  • 0

#18 mitja74

mitja74
  • Members
  • Pip
  • 26 posts

Postavljeno 29 September 2015 - 05:35 PM

Tako je , 8 brzina vise mi stvarno i ne treba za moje potrebe :D


  • 0

#19 mitja74

mitja74
  • Members
  • Pip
  • 26 posts

Postavljeno 29 September 2015 - 05:37 PM

Normalno ja menjam brzine , ali kada sam u vecoj brzini na zadnjem lancaniku  i kada "uprem" jace pedale on krene da preskace i krcka :/ da li je moguce da mi je kriv pogon ?


  • 0

#20 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 29 September 2015 - 05:39 PM

Pogon deluje potroseno. Da bi ustanovio tacno moras da krenes sistemom eliminacije. Prvo premeri lanac, onda pogon i kaseta. Mozda ne bi bilo lose da odes do nekog servisa.
  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.





1 članova čita ovu temu

0 članova, 1 gosta, 0 anonimnih korisnika