Jump to content


Fotografije

Pedale i sprinterice


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
275 odgovora na ovu temu

#101 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2436 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 05 November 2017 - 09:57 PM

Dobro si to primetio, a to je odgovor zasto su nove tako stare sprinterice, to je standard koji se vise ne koristi:
https://www.rosebike...pter/aid:667157
Interbike-Northwave-thin-speedplay-pedal


  • 0

#102 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4654 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 05 November 2017 - 11:00 PM

Ma jok, uz sprinterice se dobija umetak koji se prvo montira u to ležište i onda idu pločice najnormalnije. Sprinterice su odlične, večeras pala prva test vožnja 100km iako sam ih kupio još letos. Pokidao sam, šteta što nisam uključio stravu  :mrgreen:  nisam još stekao naviku. Malo je hladno jer su letnje ali nisam hteo da čekam proleće za probu.
Pločice sam postavio idealno iz drugog pokušaja. Na drugačije ukopčavanje sam se navikao čim sam seo. Ne znam kako ljudi imaju problema. I još padaju. Baš se prelako iskopčava i to mi smeta. Više volim da je teže i da ima lufta u stranu pre nego što se iskopča jer često preskačem prepreke, sigurnije mi je. I hodanje je katastrofa, spd zakon za grad. Kruto totalno, ideš na petama i još klizavo, a tek niz stepenice avantura :) moram da se pridržavam za gelender svi mi se smeju :mrgreen:

Moram da nađem i spd opet neke dobre, udobne, kolko tolko savitljive za hodanje i da ne štrče pločice i povoljne. Jer diadora posle 5 sezona akanja posustaju, još jednu će bar izgurati

Attached Thumbnails

  • 20171105_233520.jpg

  • 0

#103 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2436 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 05 November 2017 - 11:19 PM

Au bre sta je ovo :D
Daj sliku iz profila.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
  • 0

#104 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 06 November 2017 - 10:22 AM

Postoje pločice za Look sa gumenim umecima protiv klizanja, a pedale bi trebalo da imaju šraf za zatezanje opruge ako nisu Keo Easy. Vidi na još par vožnji ako ti se sviđa kako rade drumske pedale, možda vredi uložiti u nove pedale i pločice da se ti detalji srede (možda tom prilikom preći na SPD-SL koje su još stabilnije za hodanje).
  • 0

#105 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4634 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 06 November 2017 - 01:12 PM

Dobro si to primetio, a to je odgovor zasto su nove tako stare sprinterice, to je standard koji se vise ne koristi:
https://www.rosebike...pter/aid:667157
Interbike-Northwave-thin-speedplay-pedal



Sent from my SM-G900F using Tapatalk
  • 0

#106 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4654 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 06 November 2017 - 02:45 PM

Au bre sta je ovo :D
Daj sliku iz profila.
Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Attached Thumbnails

  • 20171106_153307.jpg

  • 0

#107 srdjoni

srdjoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 06 November 2017 - 03:27 PM

Jer diadora posle 5 sezona akanja posustaju, još jednu će bar izgurati

Na tim čuvenim od 1000 din ja sam promenio donju gumu (trošak 600 din), a od gore su ko nove :)


  • 0
Homesick for a place you've never been...

#108 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4654 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 06 November 2017 - 09:20 PM

I meni se odlepio gumeni đon ali zalepio sam. Od gore daleko da su kao nove ali cele su skroz, iznutra se nisu pocepale i čičkovi rade savršeno. Najbolje spd patike ikad, po ceni uloženo dobijeno :) A udobne i savitljive za hodanje, koliko sam se samo našetao u njima, čičkove takođe više volim nego pertle za čas obuješ, izuješ. Leti prozračne a i zimi sam ih nosio uz zatvaranje mrežica flasterom s unutrašnje strane i kamašne po potrebi.

 

Sledeće spd bih isto gledao na prvom mestu udobnost kod hodanja, da ne kopitaju i da budu otvorene da se ne pari noga leti.


  • 0

#109 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 10 April 2020 - 06:42 PM

Koliko vam traju (drumske) sprinterice i u čemu se ogleda njihova istrošenost.
Takođe za pločice.
  • 0

#110 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3208 posts

Postavljeno 10 April 2020 - 07:28 PM

Dobro pitanje. Drumske sprinterice same po sebi mogu jako dugo da traju jer realno gledano nema tu sta mnogo da se trosi sem plocica, pod uslovom da su od nekog krstenog proiizvodjaca. Ja sam moje Scott sprinterice kupio jos avgusta 2015. i jos uvek su u full funkcionalnom stanju, nigde pukle ili tome slicno ali ja ne prelazim godisnje bas mnogo, svega 3 do 4 tkm. Imam osecaj da ce trajati jos dugo, dugo. Jedino sto se vidi na djonu da su dosta izgrebane jer i to malo sto moram da hodam sa njima, pogotovo ako je preko nekog kamenja ili neravnog terena, ostavlja im oziljke.

To koliko ce plocice trajati najvise ce zavisiti isto od toga koliko sa plocicam hodas po betonu, jer u dodiru sa betonom imaju najvise trenja, pa se ta plastika na njima izlize, deformise i na kraju totalno promene originalni oblik, imaju previse lufta cak i kad se pedala dotegne.

Dole na slikama su moje stare sprinterice i plocice koje su presle nekoliko hiljada km. Mogu jos da se voze...

Attached Thumbnails

  • IMG_20200410_2110523.jpg
  • IMG_20200410_2111123.jpg
  • IMG_20200410_2111277.jpg

  • 1

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#111 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3208 posts

Postavljeno 10 April 2020 - 07:39 PM

Bas prosle nedelje kupih druge sprinterice. Nisu mi bile preko potrebne, ali ispalo je nesto extra povoljno pa jos moj broj, i bilo greota ne uzeti.

Uzeo sam SPD za enduro, Shimano M089 u crno beloj varijanti i mogu reci da sam odusevljen. Lepo izgledaju, model je malko siri u poredjenju sa klasicnim ultra uskim drumskim sprintericama ali daleko od toga da su glomazne. Mehanizam za zatvaranje gornje kopce radi super mada je malo plastican pa nisam siguran koliko ce trajati. Medjutim sprinterice su extra udobne i tacno se oseti da iako su kao i druge sprinterice tvrde, da u njima za razliku od drumskih sprinterica ipak ima te neke gume na djonu koja koliko god tvrda bila, ipak je daleko meksa od plasticnog djona drumskih sprinterica, omogucava potpuno normalno i sto najbitnije bezbedno hodanje po stepenicama i van njih. Danas sam presao 80 km u njima i pred kraj sam osetio da mi tek malko trnu prsti na desnoj nozi ali to je zato sto plocice nisu na obe identicno podesene.

Inace voznja sa mtb pedalama i pre svega mogucnost da se ukopcam sa obe strane pedale i da ne moram da gledam kako stoji pedala, zaboravio sam kako je dobar osecaj.

Ostavicu i ove drumske jer za njih imam kvalitetne kamasne, a i ako mtb pedale krenu da skripe, uvek treba imati back up varijantu kad se nema vremena za podmazivanje. :)
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#112 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 10 April 2020 - 07:41 PM

Mislio sam da se ploceice troše ubacivanjem/izbacivanjem sprinterice jer hodanjem samo fizički mogu da se oštete.
Uzeo sam crne sprinterice (Fizik), mislim da sam pogrešio boju, ne znam da li će da bude vrućina leti ili to nema veze.
  • 0

#113 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3208 posts

Postavljeno 10 April 2020 - 07:45 PM

Trose se one i ukopcavanjem i iskopcavanjem, ali vise hodanjem. A meni bar uvek jedna plocica bude vise potrosena od druge jer sam navikao da uvek levu nogu iskopcavam kad stajem a desna uvek ostaje na pedali.

Jeste da crno privlaci Sunce, ali ako sprinterice imaju dovoljno ventilacije sto vecina drumskih ima, neces se previse skuvati leti u njima, ne brini...
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#114 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 10 April 2020 - 10:11 PM

Neko ko je probao i spd i drumske, jel ima primetne razlike u prenosu snage? Predpostavljam da ima zbog vece povrsine kacenja, ali ne znam da li dobre spd pedale to koliko-toliko nadomeste.
Do sada sam spd uvek birao jer mogu normalno da hodam u njima, pa shodno tome imam sve od obuce/pedala u spd.
  • 0

#115 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4654 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 10 April 2020 - 11:12 PM

Lepše je malo na drumskim zbog te veće površine ali presudan je kvalitet i krutost sprinterica. Ima i mtb sprinterica koje su izuzetno kvalitetne i krute ali ove obične jeftinije ne mogu da pariraju drumskim. Vozim već dugo Shimano neke jeftinije spd sprinterice, kad sam prešao na njih sa onih Diadora razlika je bila ogromna Diadora su premekane, ko obične patike. I to ove Shimano su samo ok, i dalje to nije kruto kako može da bude, ali razlika između njih i drumskih nekih starih Northwave što imam je mnogo manja nego između Shimano i Diadora. Planiram neke moderne drumske karbonske da nabavim ove ili sledeće sezone.

 

 

Inace voznja sa mtb pedalama i pre svega mogucnost da se ukopcam sa obe strane pedale i da ne moram da gledam kako stoji pedala, zaboravio sam kako je dobar osecaj.

Pa pedala na drumskim stoji uvek u položaju spremnom za ukopčavanje i one se takođe ukopčavaju bez gledanja bez problema


  • 0

#116 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 10 April 2020 - 11:26 PM

Za drumske bitno je da su karbonske, lake tj što manje mase i krute za šta postoji index krutosti koji ide do 10.
Takođe sistem vezivanja (Boa) je vrlo značajan.
  • 0

#117 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3208 posts

Postavljeno 11 April 2020 - 06:37 AM

Neko ko je probao i spd i drumske, jel ima primetne razlike u prenosu snage? Predpostavljam da ima zbog vece povrsine kacenja, ali ne znam da li dobre spd pedale to koliko-toliko nadomeste.
Do sada sam spd uvek birao jer mogu normalno da hodam u njima, pa shodno tome imam sve od obuce/pedala u spd.[/quote]



Ima razlike, kao sto Gadjan rece izmedju losih i premekanih mtb i nekih solidnih drumskih,tu je ogromna razlika. Ali ako su i MTB solidno krute, tu se oseti manja razlika jer imas manju fleksiju djona kad nagazis pedalu. Neke studije pokazuju da je i kod poredjenja vrhunskih drumskih i vrhunskih MTB sprinterica opet prednost u prenosu snage kod drumskih. U praksi je ta prednost tako mala da moze da je primeti samo neko ko tako sivonjski trenira da se sprema za neku trku, triatlon ili tome slicno, dakle profesionalci ili ovi sto se zovu ozbiljni amateri.

Za mene licno posao radi kvalitetna mtb sprinterica i udri, mada ni na drumske nisam gadljiv...

P.S I naravno, ono sto je mnogima bitno, drumske su skoro duplo lakse...
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#118 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 11 April 2020 - 06:56 AM

Drumske su spustili na 250g težine i indexa krutosti čak 10. Taj karbon je čudo ali nije jeftin. Takođe idealno prate sve krivine stopala i tabana čemu doprinosi i Boa zatezanje.
  • 0

#119 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 11 April 2020 - 07:30 AM

Hvala na odgovorima, ispade da je najracionalnije da uzmem bolje sprinterice ako hocu bolji prenos snage i to je to, u suprotnom cu morati i sve pedale da menjam ako prelazim na drumske.
Imam neke shimano sprinterice koje nazalost ne koristim jer su mi kao samo za teren. Vise se ni ne secam kakav im je djon. Scott koje sad koristim sam namerno uzeo sa meksim djonom zbog hodanja na poslu, ali kad vozim u njima ceo dan, isto kao sa Diadorom koju Gadjan pominje, stopalo se savija oko pedale i nije bas prijatno.
  • 0

#120 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 11 April 2020 - 07:39 AM

Ne postoji univerzalni "indeks krutosti", svaka firma ima svoje načine kako to opisuju. Karbon se za đonove koristi da bi se dobila krutost sa što tanjim đonom, zbog ergonomije koliko i težine. Na težinu obraća pažnju nekoliko proizvođača u poslednje vreme, ali daleko od toga da je najbitnija. Vrhunske sprinterice za MTB imaju istu konstrukciju kao vrhunske drumske, znači karbon, krutost, boa.

U teoriji Shimano SPD-SL i Time Iclic sistemi su najstabilniji zbog najveće površine, odmah zatim Look KEO, pa Speedplay i na kraju Shimano SPD, Eggbeater, Time ATAC i ostali sistemi za MTB. U praksi, sve zavisi od toga kako voziš i koliko si osetljiv, kao i od gorepomenutih sprinterica. Naročito za MTB bitno je ne samo koliko je krut đon nego i kako sprinterice leže na pedalama, da li đon pored pločice dobro naleže na pedalu.

Imao sam prilike da posedujem i vozim relativno jeftine Shimano MTB sprinterice s plastičnim đonom, kao i Bont drumske sprinterice s karbonskim đonom u obliku kadice (najkruća i najstabilnija konstrukcija na tržištu) u kombinaciji sa SPD-SL. Razliku u krutosti sam osetio, ali u stabilnosti baš i ne toliko. Glavna razlika za mene i moja stopala je što sa ekstremno krutim đonom anatomski ulošci i tačna pozicija pločice malo bitniji zbog udobnosti. Zaključio sam da mi je na kraju bitnije da oblik i veličina obuće tačno odgovaraju nego koliko je krut đon. Takođe mi je bitnije kako sistem za kopčanje "radi" pod nogom nego koliko je široka platforma.
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika