Jump to content


Fotografije

Sredjivanje stare specijalke


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
246 odgovora na ovu temu

#141 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 25 February 2016 - 09:38 AM

2. leva samaraljka je Shimano 105, dva lancanika napred, ima dva klika (skoka) i kad otpusta i kad steze, mada mi je to neobicno ali uvek tako radi, kao dva manja pomeraja da ima, i moze da ostane na sredini, ali je za dve brzine konstruisana, i fabricki je setup

 Zove se medjuhod, popularno trim. Prilikom upotrebe daje utisak kao da je za triplu. Ima primera i za mtb sa istom funkcijom na starijim saks sifterima trim je na velikoj i srednjoj sajbni pa se stice utisak da moze da menja 5 brzina napred.

 

Ne moras da rasturas samaraljku da bi je podmazao, pomeri gumu napni rucicu u polozaj za kocenje i naprskaj u sve otvore, mali savet umotaj neku krpu oko volana. Pusti da se wd ocedi i uzmi teflon sprej ili neko kapilarno ulje u spreju u naprskaj kao sto si wd. 

 

Ako hoces da proveris samaraljku kako radi i ustanovis da li je do nje ili menjaca onda otkaci sajlu od menjaca uzmi je u ruku i lagano menjaj brzine.


  • 1

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#142 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 25 February 2016 - 10:37 AM

Hvala puno, sve lepo napisano, resicemo problem :)

Wd40 bih izbegavao do samog kraja, jer on ume da bude kratkoga daha, pa jos gore da se spekne posle, od ostataka stare masti...


  • 0

#143 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8907 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 25 February 2016 - 10:45 AM

Hvala puno, sve lepo napisano, resicemo problem :)

Wd40 bih izbegavao do samog kraja, jer on ume da bude kratkoga daha, pa jos gore da se spekne posle, od ostataka stare masti...

WD ne zapekne - samo lako siđe - zajedno sa starom mašću ili prljavštinom. Što reče Grbić: teflonski sprej posle ispiranja sa WD, za podmazivanje - nakon što se uveriš da dobro radi tako "ispran".


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#144 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 25 February 2016 - 11:22 AM

Probavao sam tako da resim spekle racne, radi super neko vreme, ali ubrzo se skameni jos gore, jedino je otvaranje pomagalo :)

Ali svakako dobri saveti, sad su mi se razjasnile nedoumice, prvenstveno oko medju koraka na samaraljci. Delovalo mi je da tako treba, ali nisam razumeo zasto.


  • 0

#145 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 25 February 2016 - 11:02 PM

  Pocela je da se oseca samaraljka, napokon, imao sam vise problema.

Prednji menjac je morao da se digne malo gore, sad je na jedno 4 mm od zupcanika, Kad je bio na 2 mm, pregrubo je ubacivao na veci zupcanik, tj bilo je nekog odbitka od lanac(u inner nose, na semi), koji je onda blokirao na sekund samaraljku, tj zatezao sajlu, a takodje je pregrubo ulazilo.

Primarni problem je bio los buzir, za sad sam namazao sajlu sa mascu, i tog trenutka je samaraljka pocela da kvrcka, dakle prevelik mu je otpor bio od pocetka...


  • 0

#146 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8907 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 26 February 2016 - 06:16 AM

  Pocela je da se oseca samaraljka, napokon, imao sam vise problema.

Prednji menjac je morao da se digne malo gore, sad je na jedno 4 mm od zupcanika, Kad je bio na 2 mm, pregrubo je ubacivao na veci zupcanik, tj bilo je nekog odbitka od lanac(u inner nose, na semi), koji je onda blokirao na sekund samaraljku, tj zatezao sajlu, a takodje je pregrubo ulazilo.

Primarni problem je bio los buzir, za sad sam namazao sajlu sa mascu, i tog trenutka je samaraljka pocela da kvrcka, dakle prevelik mu je otpor bio od pocetka...

Mast zapekne u bužirima, čak i ulje. Samo stavi nove sajle i bužire, bez mazanja.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#147 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 27 July 2016 - 11:41 PM

http://steelmagic.blogspot.rs

 

Evo malo fotkica.


  • 2

#148 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 13 October 2016 - 06:45 AM

IMG_20161008_155338.jpg
-nove vintage trake volana
-presvlacenje gripova kozom
-presvlacenje sedista kozom
-ispavljanje prednjeg tocka savijanjem u kalupu
-ispravljanje rama, savijanjem
-ispravljenje prednje viljuske savijanjem(zamena solja)
-zamena lule, i upravljaca, koji su bili polomljeni
-raznorazna stelovanja, nove sajle, buziri...
-poliranje rama, i lakiranje ostecenja.
-light poliranje alamuinijuma
-zamena pneumatika
 
 

20160917_105406.jpg
 
Ovo je slika kad sam ga uzeo, najbolje se vidi kako je kriv head tube, u odnosu na seat tube.
Tagodje se vidi koliko ide navise top tube, kao i lula koliko je popila udarac
 Tocak je malo savijen, pa se ne provali viljuska, inace je obruc zapinjao o sajle menjaca, ja sam ga ispravljao po uzoru na slike originalnog modela...
Vesto oko ako uporedi slike moze da vidi na donjem mufu, koliko je doslo do krivljenja celika, jer sam ja ogromnu silu upotrebio, da vratim bicikl u vozno stanje.
 
Medjutim onda je novi problem bio sto je uzasno vukao, u stranu, tek sa uravnotezenjem viljske sam dobio, da moze da se vozi bez ruku...
IMG_20160930_212819.jpg

  • 1

#149 bjanko

bjanko
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 176 posts

Postavljeno 13 October 2016 - 04:28 PM

Odlicno odradjen posao prelep bajs


  • 0

#150 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 13 October 2016 - 05:14 PM

  Hvala puno, i meni se svidja, mada je mali ram 52ka, sasvim se lepo na njemu smestim iako sam 183, ima dugu top tube, pa tu negde pravi kompenzaciju...

Jako se lepo vozi, lepo skrece, mozda malo nervozan kad se vozi pravo, ali to moze da se pripise, kracoj luli, od fabrickog dizajna, zato sto sam ga namenio za nizeg zenskog vozaca.

U svakom slucaju jedan lep projekat, i dosta naucenih novih stvari, prevashodno oko centriranja rama i viljuske.


  • 0

#151 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 22 October 2016 - 09:58 AM

Koga Miyata Gent's Racer 1977g, model sa samog pocetka osnivanja fabrike.

Holandsko-japanska  saradnja, inace Miyata radi ramove od 1890.

Interesantan celik, hi-teen ali butovane tanjene cevi, tezina oko 10,8kg

Prva generacija Shimano 600 opreme.

Uzeo sam ga u zaista ocajnom stanju, visio  je u nekom ambaru 20 godina, vezan zicama za gredu, donesen iz Svice.

Sve celicno na njemu, jako zagrizao zub rdje, pogon kriv, bicikl,nepokretan.

 

Al svideo nam se se onako zut.

 

Ideja je bila da ostane autentican, ali da se dovede u vozno stanje, bez vecih ulaganja.

 

Uglavnom hemijski antikorozivni tretman svega celicnog, poliranje, popravka laka, sredjivanje mehanike, ispravljanje pogona.

osovine su ostale u fenomenalnom stanju, a i kvalitet te prve 600ke je extra, cak sam ostavio fabricku mast u zadnjem toscku, jer se vrti perfektno. Uzete nove gume, novi lanac, nove sajle, i nesto lezajeva...

Pletenje prednjeg tocka, koji je inicijalno bio tabular, prelazak na klincer.

 

O-to stanje

 

IMG_20160615_222313_1.jpg

 

 

Izgled tokom prvih test voznji....

 

IMG_20160629_200202.jpg

 

 

Utisci iz voznje

 

Ja ovaj bajs jednostavno obozavam, jer je bas izvadjen iz zaborava, iako nema snage da se nosi sa jacim trkackim modelima iz svoje generacije, ima dva kvaliteta, koji ga izdvajaju, izuzetno dobra upravljivost Miyatinog rama, i extra udobnost, na krstarecim brzinama za ovaj bicikl, i mene to je nekih 30-32km/h.

Svez se vratim posle celog dana voznje, sto mi drugi bajsevi bas i ne pruzaju.


  • 1

#152 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8907 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 22 October 2016 - 01:48 PM

Super izgleda, super posao, samo ne razumem zašto ostavi fabričku mast - morala je degradirati, koliko god kvalitetna bila. Evo, srce me boli dok čitam da tako voziš.  :)

 

Mislim, lako je meni da pametujem, ti si odradio sav posao, ali shvati ovo, ne kao kritiku, već dobronamernu sugestiju kolege bolesnika.  n2:redbull

 

I, nemoj zameriti na "zloupotrebi" teme, ali: gde mogu da nabavim (i koje bi preporučio) felne da se sa retro tabulara prebaci na klinčere? Imam nekog prastarog pacijenta u top stanju, pa bih hteo da očuvam originalni dizajn što je više moguće, ali da bude funkcionalan.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#153 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 22 October 2016 - 02:17 PM

  Ne verujem u te mantre oko masti, posto sam otvarao tockove sa fabrickom Campi masti posle 30 godina, i sta god stavim posle te masti, ne bude to vise to....

Dakle ako se bicikl ne vozi po kisi, blatu, izrazeno losim uslovima, malo ga proverima, pod prstom, skinem konus, bacim pogled, ako je sve savrseno, cepam dalje...

Ovo vazi samo za prvu ligu opreme, tj. visu klasu. Te fabricke masti lice na med, lepljive su, bar Shimanova, a ove zamenske, veze nemaju sa tom mascu...

 

Sto se tice price gde naci obruce, ja to sve nalazim gde stignem, pijace, buvljaci, oglasi...

 

NA koji god trkacki tocak naletim, ja ga uzmem.

 

Imam cak i nekoliko funkcionalnih tabular tockova, ali imaju nezgodan obicaj, da puknu kad najmenje ocekujem :)


  • 0

#154 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 20 June 2017 - 07:49 AM

I evo posle brda celicnih bajseva, u svim mogucim i nemogucim stanjima, prva stvar koja je pukla je nova celicna viljuska CroMo, kvalitet....

Vozeno 6 meseci....

Dao burazeru koji ima oko 100kg da proba, i samo se rascvetala na navoju...

 

 

 

5pfs6d.jpg


  • 0

#155 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 10 July 2017 - 12:15 PM

Kako skinuti zavarenu alu lulu, u pitanju je celicni ram.

Sila ne pomaze, samo dovodi do krivljenja viljuske....


  • 0

#156 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5498 posts

Postavljeno 10 July 2017 - 01:20 PM

I evo posle brda celicnih bajseva, u svim mogucim i nemogucim stanjima, prva stvar koja je pukla je nova celicna viljuska CroMo, kvalitet....

Vozeno 6 meseci....

Dao burazeru koji ima oko 100kg da proba, i samo se rascvetala na navoju...

 

 

 

5pfs6d.jpg

kolika je duzina vrata ispod navoja, mozda moze kao a-head za neki mali ram?!?!


  • 0

#157 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 10 July 2017 - 02:14 PM

Trebalo bi da su mi odobrili reklamaciju, za viljusku, Capriollo je u pitanju.

 

Sad me muci kako da resim zapkelu lulu.

Uzeo sam neki custom build Peugeot ram - Columbus Cromor, ali avaj, lula skamenjena u viljusci.....


  • 0

#158 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5498 posts

Postavljeno 10 July 2017 - 03:24 PM

Trebalo bi da su mi odobrili reklamaciju, za viljusku, Capriollo je u pitanju.

 

Sad me muci kako da resim zapkelu lulu.

Uzeo sam neki custom build Peugeot ram - Columbus Cromor, ali avaj, lula skamenjena u viljusci.....

odseces deo lule koji viri napolje, tako bar mozes da skines vilu i iskoristis ram :)

 

onaj koji je zapekao izbusis, izseces, isturpijas ili potopis u neku hemiju koja ne izjeda celik a pojede aluminijum

Ove mehanicke intervencije sam radio ali ovu hemijsku nisam, ali je radio drugar koji je video snimak na youtube!


  • 0

#159 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 11 July 2017 - 07:51 AM

Uh znam to za secenje, ali me zanima neka manje agresivna metoda...

Ima cak tri rama sa skamenjenim lulama, steta da sve lule rasturim....


  • 0

#160 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5498 posts

Postavljeno 11 July 2017 - 01:32 PM

Uh znam to za secenje, ali me zanima neka manje agresivna metoda...

Ima cak tri rama sa skamenjenim lulama, steta da sve lule rasturim....

hm...pa ne znam sta si sve probao..mozda sam propustio..jedino sto sam nasao je da sila ne pomaze

naravno ne mislis na Silu...jer...ona uvek pomaze (may the FORCE be with you)

tako da sam pomislio da si vec sve probao i da ti je ostalo samo krljanje :(


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika