Jump to content


Photo

Prelazak sa 7-faza na 8 ili 9...


  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#21 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Posted 10 June 2015 - 09:22 PM

a u stvari ima,ja licno montirao pre neki dan u kombinaciji sa x5 shifterima i 32t kasetom


  • 0
puno znoja,malo krvi

#22 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Posted 10 June 2015 - 09:33 PM

U praksi i tx55 moze da se rastegne na 9 kad se skine gornji granicni sraf, ali tesko nabacuje na poslednji. Sa X3 nisam probao pa se oslanjam na tehnicku dokumentaciju, svakako korisna informacija
  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#23 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Posted 10 June 2015 - 09:36 PM

postoji 8 b kaseta od 32 t,kao i 9b kasete.Kaseta za 8 brzina je oko 1mm uza od kasete 9 brzina.Pa po tome ne vidim neko posebno rastegljivanje.mnoge specifikacije su davno pale u vodu


  • 0
puno znoja,malo krvi

#24 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4654 posts
  • LocationBeograd

Posted 10 June 2015 - 09:44 PM

A pa taj anolis ima vertikalni drop i normalnu kuku. Ja bih lično to prebudžio ali bih menjao samo ono što je neophodno da bude što jeftinije.

I to bih išao na 8faz definitivno jer nema neke bitne razlike (da ne kažem skoro nikakve a za 9 mora dodatno što šta da se menja...) i plus su 8faz kasete i lanci jeftiniji.

Onda dobijaš to što si hteo, naravno pod pretpostavkom da si dobro opisao problem :) jel ti teraš taj 48/14 i imaš snage to da navrtiš do te mere da ne možeš održati obrataje već ti treba jači prenos?


  • 0

#25 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Posted 10 June 2015 - 09:55 PM

i ja mislim da je najpametnije na osmofaz da predje.Neku 11 32 kasetu i da pici ko covek.


  • 0
puno znoja,malo krvi

#26 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8906 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Posted 11 June 2015 - 06:05 AM

9 faz: jedan zupčanik više. Skuplji lanci, "pipavije" menjanje brzina zbog manjeg razmaka među zupčanika, skuplje kasete, potreba za zamenom šiftera, kao i prednjeg menjača.


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#27 najericam

najericam
  • Members
  • PipPip
  • 42 posts

Posted 30 June 2015 - 07:48 PM

Evo mal oda osvezim temu. Posto je potraga za 8-fazom sa 11-12 zuba na najmanjem zupcaniku a da je na navoj bila bezuspesna uzeo sam 9-faz na anvoj. Sunrace 11-32T. Racna deluje OK, oprao sam je i podmazao freewheel sa nekim sprejem za lanac. Naspricao sam ga unutra jer sam ga bas posteno isprao. Sad se lepo vrti i to je OK. Ali imam koje pitanje.

 

Da li je normalno da ove racne na navoj imaju malo lufta? Jako malo... I ova stara 7-faz ima i ova nova sto sam je uzeo, ali manje od stare...

 

Drugo, menjanje lanca je obavezno, tako? Da li je i srednjeg pogona? Posto mi odgovara trenutni, 28/38/48, ako satvim manji onda nista nisam uradio. Znaci da li ta jpogon moze da sljaka ako lanac lepo na njega naleze? Kontam da moze, ali reko da pitam. Ako ne moze, zasto ne moze?

Attached Thumbnails

  • IMAG0088.jpg
  • IMAG0089.jpg

  • 0

#28 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8906 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Posted 30 June 2015 - 07:57 PM

Devetofaz na navoj je opasan po zadnju osovinu.

 

Pogledaj gde stoje ležajevi kod navoja, a gde kod freewheel (kasetne glave):

 

2000px-Labeled_Bicycle_Hub_Comparison-en

 

Sve preko 6 zupčanika sa navojem je nezgodno jer prilično opterećuje osovinu.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#29 ciklostar

ciklostar
  • Members
  • PipPipPip
  • 101 posts

Posted 30 June 2015 - 08:15 PM

Lanac mora devetofaz, taj lanac ce raditi bez problema na pogonu 7/8-o faz, znaci na tvom starom. Moraces da promenis sifter za zadnji menjac, znaci da kupis devetofazni ali za SRAM tip menjaca.


  • 0

#30 najericam

najericam
  • Members
  • PipPip
  • 42 posts

Posted 30 June 2015 - 08:17 PM

Aha... Iskreno nisam znao da su lezajevi na freehub-u skroz na kraju, nisam razmisljao o tome... Ali, sad sta je tu je. Ako strada osovina, nabla, kezajevi itd, onda ide nova nabla i kaseta i resen problem. Za sad ce ostati ova racna a u buducnosti cu lako uzeti novu nablu i kasetu pa zameniti...
  • 0

#31 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5498 posts

Posted 30 June 2015 - 08:17 PM

Da li je normalno da ove racne na navoj imaju malo lufta? Jako malo... I ova stara 7-faz ima i ova nova sto sam je uzeo, ali manje od stare...

u kom smislu *lufta*? Objasni malo detaljnije, pliz...

 

Drugo, menjanje lanca je obavezno, tako? Da li je i srednjeg pogona? Posto mi odgovara trenutni, 28/38/48, ako satvim manji onda nista nisam uradio. Znaci da li ta jpogon moze da sljaka ako lanac lepo na njega naleze? Kontam da moze, ali reko da pitam. Ako ne moze, zasto ne moze?

lanac treba da bude prilagodjen broju lancanika u zadnjem snopu, zbog sirine zazora medju lancanicima. Ako imas lanac sa 9 brzina samo teraj, ako nemas onda ide zamena. Pogonski lancanici predvidjeni za 7, 8 i 9 brinske sisteme napred lepo funkcionisu sa 7, 8 i 9 brzinskim lancima u svim kombinacijama (za 10ku ne znam) tako da ako istrosenost delova nije problem (pojedinacna ili medjusobna) onda mozes da koristis stari pogon. Istrosenost neces moci naoko da prepoznas, isprobavanje je tu najbolji sistem dijagnoze.


  • 0

#32 najericam

najericam
  • Members
  • PipPip
  • 42 posts

Posted 30 June 2015 - 08:20 PM

Lanac mora devetofaz, taj lanac ce raditi bez problema na pogonu 7/8-o faz, znaci na tvom starom. Moraces da promenis sifter za zadnji menjac, znaci da kupis devetofazni ali za SRAM tip menjaca.



Hvala na odgovoru, bitno mi je da pogon moze da ostane... Siftera menjam oba jer prelazim na Shimano, imaju nekako bolju ponudu od Sram-a. Naravno menjam i zadnji menjac a prednji otom-potom... I tu da pitam, nije obavezna njegova zamena ako korostim odgocarajuce kombinacije prednjih i zadnjih lancanika?

Edit: ima zera lufta izmedju dela koji se srafi na nablu i lancanika, u lezaju u samoj racni. Recimo usrafis je na tocak i uzmes je u ruku i ako je pomeras oseti se blagi luft... Nista starsno ali je tu, manje nego kod ove sto skidam.
  • 0

#33 ciklostar

ciklostar
  • Members
  • PipPipPip
  • 101 posts

Posted 30 June 2015 - 08:26 PM

Prednji menjac mozes svakako da zadrzis zato sto su tu kompatibilni i SHIMANO i SRAM, mali ali mali luft u racni kad uhvatis za najveci lancanik racne i "cimas"  levo, desno je "prihvatljiv" zato sto je to razmak u rotirajucem telu racne i uvrnutom stacionarnom delu narocito ako je polovna :D.


  • 0

#34 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Posted 30 June 2015 - 08:28 PM

Da li je normalno da ove racne na navoj imaju malo lufta? Jako malo... I ova stara 7-faz ima i ova nova sto sam je uzeo, ali manje od stare...

Ako se luft odnosi na setanje racne levo desno onda je to normalno, opet zavisi i koliko seta.

 

Fallout ti je napisao misljenje vezano za racnu 9-ku, samo da se nadovezem puna osovina je pozeljnija od suplje. Nabla kao nabla nece stradati, stradace osovina jer ona najvise trpi u delu gde je racna.

 

Pogon 48 je ok, i stvar je licnog izbora. Moj izbor za 9-ku bi bio 44


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#35 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5498 posts

Posted 30 June 2015 - 09:08 PM

Edit: ima zera lufta izmedju dela koji se srafi na nablu i lancanika, u lezaju u samoj racni. Recimo usrafis je na tocak i uzmes je u ruku i ako je pomeras oseti se blagi luft... Nista starsno ali je tu, manje nego kod ove sto skidam.

kod snopa zadnjih lancanika koji se navrcu na glavu tocka treba postici kompromis izmedju zazora i otpora. Zazor u lezajima naravno treba da bude sto manji ali isto tako i otpor koji se stvara pri okretanju racne unazad tako da...

Inace je mali zazor (IMHO) pogubniji od srazmerno male pretegnutosti lezaja jer su povrsine po kojima kuglice trce projektovane i izradjene da dugotrajno trpe takvu vrstu habanja ali nisu predvidnjene na trpe udare kuglica koji se javljaju kod lezaja sa zazorom i nakon kojih ostaju rupice i kratercici koji lose uticu na rad lezaja. Znaci sto manji zazor to bolje :)

 

Pitao sam jer sam hteo da te umirim da racne imaju uobicajeno kretanje levo-desno, kao lelujanje, koje pomaze da lanac brze preskoci sa jednog na drugi lancanik i to je uobicajena pojava i ako je to u pitanju nece da bude problema :)


  • 0

#36 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8906 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Posted 01 July 2015 - 06:08 AM

Dovoljna je bila i pretraga sa "luft kasete", već je pisano detaljno o tome:

 

http://www.2bike.rs/...l=+luft +kasete


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#37 najericam

najericam
  • Members
  • PipPip
  • 42 posts

Posted 02 July 2015 - 09:31 PM

Nisam radi pretragu "luft kasete" jer nije u pitanju kaseta, ali u temi se nigde ne spominje luft racne osim u pitanju, i to se ne zna da li je racna ili kaseta. Meni je jasno zasto seta i to nije problem nego je problem sto ima malo lufta u samoj racni, u njemom mehanizmu tj. freewheel-u, tacnije u lezajevima. Pitanje za to, davno sam razvaljivao racnu i vise se ni ne secam da li ima nekp stelovanje zazora njenih lezajeva, sve mi nesto u glavi da ima stel platni kod matice koja ga steze a i lezajevi su konusni, matica se steze do kraja pa mora da ima mesto da se steluje zazor... Pa pitanje da li ih ima i da li je neko otvarao ovakvu racnu i ako jeste jer joj je matica od nazad, kod najveceg zupcanika ili je kao kod Shimanovih kod najmanjeg pa se moraju skinuti prvo dva najmanja pa je onda rastaviti? Sto se lufta tice ima video pa akonse vidi...

Drugo pitanje, za osovinu. Sta mislite o stavljanju jace osovine, napravljene recimo od srafa tvrdice 10.9? Da li je bezbedno i izvodljivo?

https://youtu.be/5wvLnfxNMo8
  • 0

#38 najericam

najericam
  • Members
  • PipPip
  • 42 posts

Posted 04 July 2015 - 11:14 AM

I ajde da pitam jos jedno. Posto jos nisam uzeo siftere i menjac, jurim nesto sto mi pase, a lanac sam uzeo za 9-faz posto je moj stari otisao, da li moze bez problema da se koristi na 7-fazu?
  • 0

#39 najericam

najericam
  • Members
  • PipPip
  • 42 posts

Posted 04 August 2015 - 09:03 AM

Evo posle svega izmenjanog ostao samo jos zadnji menjac. Siftere sam uzeo Deore m530, pa jurim neki odgovarajuci menjac za to. Gledao sam isto m530 zadnji menjac ali mi se ne svidja sto je Rapid Rise, ali i preko toga bi presao jer za te novce nov nema a da je normalan.
  • 0

#40 Reloaded92

Reloaded92
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 178 posts

Posted 02 November 2015 - 09:14 AM

Pozdrav, da ne otvaram novu temu pitacu ovde. Naime pazario sam shifter za zadnji menjac za 9 brzina, posto polako sa 7-faza prelazim na 9. Zanima me da li bih mogao da taj shifter trenutno postavim na racnu sa 7 brzina a da moze da menja brzine, jer sam cuo ima neka fora sa sajlom i mestom gde se strze da tako vuce vise menjac?
  • 0




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users