Jump to content


Fotografije

Prelazak sa 7-faza na 8 ili 9...


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
68 odgovora na ovu temu

#1 najericam

najericam
  • Members
  • PipPip
  • 42 posts

Postavljeno 10 June 2015 - 12:01 PM

Bilo je slicnih tema ali da pitam i ja nesto... Dakle razmisljam se da predjem na 8-faz. Glavni razlog je manji broj zuba na najmanjem zupcaniku i da malo bude kvalitetnije, u sutini bi mogao i da ostane 7-faz ali kad vec radim da predjem bar na brzinu vise. Trenutno mi je racna na navoj i radi ona posao ali kao sto sam rekao trebalo bi mi jos malo brzine a racnu sa manje od 14 zuba na najmanjem lancaniku ne mogu naci. Postoji cak i racna na navoj sa 11 zuba ali je nemoguce naci, pogotovo kod nas. Dakle presao bi na kasetu.

Znam da treba da menjam zadnju nablu i tu odma imam prvo pitanje, da li su iste za 7-8-9 brzina, ili mogu biti a ne mora da znaci...

Drugo da li bi sifter za 7 brzina radio na 8-faznoj kaseti i obrnuto, sifter za 8 brzina radio sa racnom od 7? Ovo me zanima samo za pocetak, jer bi prvo uzeo jedno ili drugo pa da znam. Naravno ne ocekujem da radi svih 8 brzina sa rucicom za 7, ili ako je obrnuto pa prvo uzmem rucice za 8 brzina, jel moze da se koristi samo prvih 7 polozaja... Za 9-fazznam da nije isti razmak izmedju zupcanika, ali kolimo sam shvatio kod 7- faza i 8-faza je isti ili ne?

Trenutno je nazad Sram X3 za 7/8 brzina, tako da menjac za sad ostaje taj a posle bi i njega zamenio za neki bolji...

I trece pitanje, da li i kolika kaseta moze da se stavi zbog rama. Ima li neke dimenzije, sirina zadnjih vila za odredjeni broj brzina ili nesto slicno?
  • 0

#2 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14861 posts

Postavljeno 10 June 2015 - 12:16 PM

Jesi li razmisljao da umesto da smanjujes zupcanike pozadi stavis prednje sa vise zuba, to sa 11 zuba pozadi pije vodu tek od klase Ultegra pa na vise...


  • 0

#3 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8906 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 10 June 2015 - 12:50 PM

Za 8 brzina treba nabla koja ima freewheel (za kasetu). To znači ili novi točak, ili preplitanje starog. Osim ako je stari sistem bio 7-faz sa freewheelom. Onda bi možda mogao da se uzme samo freewheel (ako se nađe, da ne košta više nego cela nabla. :)

Šifter bi trebalo da radi, kao i zadnji menjač, jedino će biti na raspolaganju samo 7 stepeni prenosa - osim ako nije onaj frikcioni šifter, što nije na "klik-klik". :) U tom slučaju možda bude dovoljno hoda da se izvuče svih 7+1 stepeni prenosa.

Zbog trajnosti lanca i zupčanika, ja bih pre stavio napred veće lančanike. 28-38-48 "city" pogon. 48 x 14 je sasvim OK brzina, ako se ne trkaš. Svaki zupčanik sa manje od 13 zuba pravi oštar ugao lanca i uvećava mehaničke gubitke. 42/12 je gotovo isto kao i 48/14, ali uz duži vek lanca.

6, 7 i 8 imaju isti razmak između zupčanika, koliko znam.
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#4 najericam

najericam
  • Members
  • PipPip
  • 42 posts

Postavljeno 10 June 2015 - 01:24 PM

Srednji pogon je vec 28/38/48 i fali mi jos zera u odrecenim situacijama kad ga poteram malo zesce... :D Begaju mi ovi sa drumasima a ne bi da prelazim i ja na drumasa...

Nazad je nabla sa navojem i znam da treba da je menjam, vec sam to gore napisao...
  • 0

#5 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 10 June 2015 - 01:25 PM

Trenutno na biciklu imas sram koji nije kompatibilan sa shimanom pa ne bi bilo lose da povedes racuna o tome prilikom nabavke menjaca/siftera, jer ako lupis shimano siftere a ostane ti sram menjac napravices sebi problem. Ili predji na shimano kompletno ili zadrzi sram...

Ako ti treba  8faz racna 13-32 javi se na PP


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#6 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4654 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 10 June 2015 - 02:20 PM

Srednji pogon je vec 28/38/48 i fali mi jos zera u odrecenim situacijama kad ga poteram malo zesce... :D Begaju mi ovi sa drumasima a ne bi da prelazim i ja na drumasa...

 

Ma oni ti begaju jer ti voziš mtb neće ti jači prenos mnogo pomoći kad su ramovi skroz drugačijih geometrija, drugačiji položaj sedenja, bicikli za skroz različite namene, lakši su i lakše se voze, veći točkovi i uže gume... ma u svemu su u prednosti :)

Radio sam svojevremeno isto to što ti sad hoćeš, jer me je nerviralo što ne mogu da ga navučem 60 niz vetar. Kad sam se presabrao kupio sam nove lepe točkove za manje od 40e bolje i lakše mi to izašlo nego da preplićem zadnji. Onda uzeo novu 8faz kasetu i polovne šiftere za 10e i zadovoljan sam od onda, ali to ni sad nije niti će ikad biti brz i povozan bicikl.

Bolje prvo stavi neke uske gume ako pržiš samo po asfaltu. I kakav dropout imaš nazad? Ako nije vertikalni onda je to jedan od većih problema. Ja sam i to bio prerađivao i zadebljavao...


  • 0

#7 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4634 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 10 June 2015 - 02:26 PM

Srednji pogon je vec 28/38/48 i fali mi jos zera u odrecenim situacijama kad ga poteram malo zesce... :D Begaju mi ovi sa drumasima a ne bi da prelazim i ja na drumasa...

Nazad je nabla sa navojem i znam da treba da je menjam, vec sam to gore napisao...

Bojim se da nikakav upgrade nece pomoci da uhvatis drumase na mtb-u jednostavno, kao sto reli auto nema sanse protiv formule na asfaltu.
  • 0

#8 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8906 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 10 June 2015 - 02:43 PM

Ne bih se složio sa kolegom Vidakom. Ako je vožnja sa drumašima u pitanju, onda razumem da 48-14 nije dovoljno "brzo". Kad se vozi u grupi, u zavetrini, po ravnom, razlika između MTB-a (sa krutom vilom, ili zaključanom, praktično bez ogibljenja) i drumaša nije toliko drastična. To se oseti na usponima, ubrzanjima, u solo vožnji gde na drumašu obično može da se zauzme aerodinamičniji položaj, ali za grupne vožnje ne bi trebalo da pravi problem - ako je dobar motor. :)


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#9 najericam

najericam
  • Members
  • PipPip
  • 42 posts

Postavljeno 10 June 2015 - 03:12 PM

Uze gume su vec namontirane, taman da ide lepo a da ostane koliko tolilo udoban... Ne moram ja da picim kao drumas, znam da nimad ni necu, ali da na nekim vecim brzinama bar malo sporije okrecem nego sad a samim tim cu moci i malo brze po nekad da idem...
  • 0

#10 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4654 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 10 June 2015 - 03:17 PM

To jeste, ja dok sam imao takvu kombinaciju 48/38/28 i 14-28 vozio sam najviše veliku daleko više veliku šajbnu nego srednju sva se bila zašiljila kao cirkular a srednja bila odlična :) kad sam nazad prešao na 11-34 od onda mnogo više koristim srednju.


  • 0

#11 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4634 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 10 June 2015 - 07:14 PM

Ne bih se složio sa kolegom Vidakom. Ako je vožnja sa drumašima u pitanju, onda razumem da 48-14 nije dovoljno "brzo". Kad se vozi u grupi, u zavetrini, po ravnom, razlika između MTB-a (sa krutom vilom, ili zaključanom, praktično bez ogibljenja) i drumaša nije toliko drastična. To se oseti na usponima, ubrzanjima, u solo vožnji gde na drumašu obično može da se zauzme aerodinamičniji položaj, ali za grupne vožnje ne bi trebalo da pravi problem - ako je dobar motor. :)

Jao....
  • 0

#12 najericam

najericam
  • Members
  • PipPip
  • 42 posts

Postavljeno 10 June 2015 - 07:47 PM

Ajde jos jedno pitanje. AKo bi isao 9-faz, ako moze da stanje u ram, onda bi morao da mejam i lanac, jel tako? A sta je sa sredjim pogonom? Da li je lanac samo uzi ili je i drugog koraka? 


  • 0

#13 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 10 June 2015 - 08:14 PM

Ako bi isao na 9ku stavke su sledece (tako bi trebalo)
- Sifteri
- Prednji menjac
- Zadnji menjac
- Lanac (zato sto je lanac za 9 uzi)
- Pogon preporuceni pogon je 44/34/24...itd
- Odgovarajuca patrona
- Nabla za kasetu
- Kaseta 9

Pored navedenog, postoji mogucnost da ces morati da siris zadnju viljusku, ako siris viljusku moraces da ispravis dropove. Tako da sve to moze da bude skup poduhvat
  • 1

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#14 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4654 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 10 June 2015 - 08:23 PM

Postavi sliku tog bajsa što sad voziš pa će biti jasnije šta sve treba i koliko se ne isplati :).


  • 0

#15 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 10 June 2015 - 08:31 PM

Postavi sliku tog bajsa što sad voziš pa će biti jasnije šta sve treba i koliko se ne isplati :).


Capriolo Anolis imas ga u nekoj temi od skoro
  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#16 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8906 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 10 June 2015 - 09:03 PM

Zar ne bi trebalo da menjač 7-faza odgovara i za devetofaz?


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#17 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 10 June 2015 - 09:11 PM

odgovara.na sram 3.0 je gornja rolnica istih dimenzija kao na x9.Tako da lanac nece praviti problem.A kolega Grbic preporucuje pogon 24 34 44 ,to je dosta retka kombinacija.


  • 0
puno znoja,malo krvi

#18 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8906 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 10 June 2015 - 09:12 PM

Tako i ja kontam. Sam lanac mora 9-fazni, ali zadnji menjač bi trebalo da može ostati isti.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#19 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 10 June 2015 - 09:15 PM

Ma sljaka.Ima samo jedan problem kod sram 3.0 menjaca.Rolnice nisu zamenjive.Zanitovane su za menjac,a brze se trose nego najgore shimano.Pa bi ja presao na shimano grupu na njegovom mestu.


  • 0
puno znoja,malo krvi

#20 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 10 June 2015 - 09:20 PM

Rolnice nemaju veze sa sirinom lanca radice na 6/7/8/9 bez problema. X3 je za 7/8b, sto bi znacilo da nema gornji raspon za 9b.
https://www.sram.com...rear-derailleur
  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.





1 članova čita ovu temu

0 članova, 1 gosta, 0 anonimnih korisnika