Jump to content


Fotografije

Kupovina pogona

pogon patrona shimano sram truvativ

  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
17 odgovora na ovu temu

#1 Lekic93

Lekic93
  • Members
  • Pip
  • 26 posts

Postavljeno 06 June 2015 - 10:34 PM

Pozdrav svima, hteo bih da promenim pogon zajedno sa patronom.  ( trenutni je dosta star i ne isplati mi se da menjam izlizane zupcanike, a patrona je gotova)
Raspolazem sa 5000RSD, u to bi trebalo da se uklopi i patrona...
Pitanje je da li da kupim nov pogon octalink ili square kao i novu patronu u planetbike-u ili da uzmem neki polovan holowtec 2 u dobrom stanju ...  Nesto ovako ...


  • 0

#2 sajlonac

sajlonac
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 678 posts
  • LocationNiš

Postavljeno 07 June 2015 - 12:56 AM

Ja sam uvek za ocuvano polovno iz vise klase ali izbor je na tebi :)
  • 0

#3 OldMountainMTB

OldMountainMTB
  • Members
  • PipPipPip
  • 134 posts
  • LocationZajecar

Postavljeno 07 June 2015 - 05:02 AM

Uzmi Truvativ neces zazaliti.Kvalitet,tezina,dizajn,ime.........


  • 0

#4 Lekic93

Lekic93
  • Members
  • Pip
  • 26 posts

Postavljeno 07 June 2015 - 08:43 AM

A kako vam se čini ovaj Truvativ ?
Koliko će moći još da tera ?
  • 0

#5 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 07 June 2015 - 01:44 PM

Mozdaja samo do mene ali ne racunam one bas visoike klase.J bih za te pare pre deore pogon uzeo.Imao sam i firex i deore.Na deore pogonu se mnogo lakse i brze penje lanac.


  • 0
puno znoja,malo krvi

#6 Lekic93

Lekic93
  • Members
  • Pip
  • 26 posts

Postavljeno 07 June 2015 - 04:37 PM

Videćemo kako će se pokazati Truvativ...
  • 0

#7 djoti

djoti
  • Members
  • PipPipPip
  • 109 posts

Postavljeno 17 November 2015 - 02:38 PM

http://www.bike24.com/p2137674.html Kupio bih ovaj pogon za drumasa tj  da promenim ,inace na bajku mi je claris sve osim zadnjeg menjaca on je sora, imam problema kada saltam glavi mi i posle stelovanja i bla bla ostane rucica u polju da kazem ,aj to i nije neki problem razlog kupovine  bi bio  da  se popnem malo sa osonovne oprememe inace  mi je nov bajk , scott contesa kupljen pre par meseci , sta da radim ...isplatili se , Hvala na odogovorima unapred i naravno na predlozima...


  • 0

#8 Nion

Nion
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1715 posts

Postavljeno 17 November 2015 - 02:45 PM

http://www.2bike.rs/...le#.Vks9Lb-J1_E


  • 0

5500km-2010
6400km-2011
3800km-2012
6080km-2013
7660km-2014

8500km-2015

5000km-2016
Moj zanat mi je dao vrh sa koga ću pasti“... Ako ste dostigli vrh, onda i pad može da bude veličanstven!“ D.V


#9 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8922 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 17 November 2015 - 03:01 PM

http://www.bike24.com/p2137674.html Kupio bih ovaj pogon za drumasa tj  da promenim ,inace na bajku mi je claris sve osim zadnjeg menjaca on je sora, imam problema kada saltam glavi mi i posle stelovanja i bla bla ostane rucica u polju da kazem ,aj to i nije neki problem razlog kupovine  bi bio  da  se popnem malo sa osonovne oprememe inace  mi je nov bajk , scott contesa kupljen pre par meseci , sta da radim ...isplatili se , Hvala na odogovorima unapred i naravno na predlozima...

Planiraš menjati samo pogon, ili komplet grupu?

 

Što se isplativosti tiče, to znaš jedino ti. Prelaskom sa Claris na Tiagru dobićeš malo manju težinu pogona. Ako menjaš komplet grupu, dobićeš i nešto brže menjanje brzina. 3x10 je super kombinacija. Tiagra klasa opreme daje najbolji odnos plaćeno-dobijeno od Shimano drumske opreme po mom mišljenju - eventualno se isplati ići na 105 grupu ako budžet dozvoljava i planira se baš puno kilometara, ili takmičenje, treniranje.  Mana ove opreme je nešto skuplji potrošni materijal (lanci, kasete) - u odnosu na ovo što sad imaš. 

 

Inače taj problem koji navodiš kod svoje sadašnje grupe mislim da je ili neka falinka kod konkretnog dela, ili nije dobro podešeno. Kad je sve ispravno i podesi se kako treba, ne bi smelo da pravi probleme. Eventualno prednji menjač da se pogleda: Claris prednji menjači jesu malo "trapaviji", ali već sa Sora menjačem trebalo bi da sve radi bez greške.

 

 

P.S. Ovde sam detaljno objasnio zašto ja ne bih menjao 3x8 grupu za desetofaznu, koje su mane (i prednosti) više zupčanika u odnosu na manje, pa vidi spram svojih prioriteta šta je za tebe bolje:

http://www.bikegreml.../koliko-brzina/


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#10 djoti

djoti
  • Members
  • PipPipPip
  • 109 posts

Postavljeno 17 November 2015 - 04:32 PM

http://www.bike24.com/p2137674.html Kupio bih ovaj pogon za drumasa tj  da promenim ,inace na bajku mi je claris sve osim zadnjeg menjaca on je sora, imam problema kada saltam glavi mi i posle stelovanja i bla bla ostane rucica u polju da kazem ,aj to i nije neki problem razlog kupovine  bi bio  da  se popnem malo sa osonovne oprememe inace  mi je nov bajk , scott contesa kupljen pre par meseci , sta da radim ...isplatili se , Hvala na odogovorima unapred i naravno na predlozima... Na grupu sam mislio.....


  • 0

#11 djoti

djoti
  • Members
  • PipPipPip
  • 109 posts

Postavljeno 17 November 2015 - 05:04 PM

Planiraš menjati samo pogon, ili komplet grupu?

 

Što se isplativosti tiče, to znaš jedino ti. Prelaskom sa Claris na Tiagru dobićeš malo manju težinu pogona. Ako menjaš komplet grupu, dobićeš i nešto brže menjanje brzina. 3x10 je super kombinacija. Tiagra klasa opreme daje najbolji odnos plaćeno-dobijeno od Shimano drumske opreme po mom mišljenju - eventualno se isplati ići na 105 grupu ako budžet dozvoljava i planira se baš puno kilometara, ili takmičenje, treniranje.  Mana ove opreme je nešto skuplji potrošni materijal (lanci, kasete) - u odnosu na ovo što sad imaš. 

 

Inače taj problem koji navodiš kod svoje sadašnje grupe mislim da je ili neka falinka kod konkretnog dela, ili nije dobro podešeno. Kad je sve ispravno i podesi se kako treba, ne bi smelo da pravi probleme. Eventualno prednji menjač da se pogleda: Claris prednji menjači jesu malo "trapaviji", ali već sa Sora menjačem trebalo bi da sve radi bez greške.

 

 

P.S. Ovde sam detaljno objasnio zašto ja ne bih menjao 3x8 grupu za desetofaznu, koje su mane (i prednosti) više zupčanika u odnosu na manje, pa vidi spram svojih prioriteta šta je za tebe bolje:

http://www.bikegreml.../koliko-brzina/

hvala na odgovoru , a sad pitanje glasi ako bih upario prednji menjac sa zadnjim da kupim soru triple(umesto clarisa) gubim li nesto ili dobijam posto su mi samaraljke claris triple i koje bi po tebi mogao da stavim samaraljke da bude komplet uzeo bih sa unutrasnjim buzirima kao kod tebe na tvom bajsu da nema one antene ako me razumes..,...onda mi ostaje samo pogon da kupim sora i ...mislim da je to to ...ili ....


  • 0

#12 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8922 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 17 November 2015 - 07:02 PM

hvala na odgovoru , a sad pitanje glasi ako bih upario prednji menjac sa zadnjim da kupim soru triple(umesto clarisa) gubim li nesto ili dobijam posto su mi samaraljke claris triple i koje bi po tebi mogao da stavim samaraljke da bude komplet uzeo bih sa unutrasnjim buzirima kao kod tebe na tvom bajsu da nema one antene ako me razumes..,...onda mi ostaje samo pogon da kupim sora i ...mislim da je to to ...ili ....

Prvo bih video oko podešavanja, da nema neki problem sa postojećim menjačem, ili sajlom, bužirom. Moguće da je kvar i u samoj šamaraljki - da ne povlači/otpušta dovoljno sajle. To bih svakako prvo proverio da vidim šta pravi problem.

 

Ako je sam prednji menjač problem, Sora triple menjač bi trebalo da reši problem i radi sasvim OK sa postojećim šamaraljkama. Košta je oko 3 hiljade dinara nov. Nećeš ništa izgubiti, samo ćeš dobiti bolji prednji menjač.

 

 

Pogon koji je još nov ne bih menjao. Pogotovo za samo jednu klasu više. Claris pogon je, ako se ne varam, sa čeličnim lančanicima. To znači da je malo teži, ali da će trajati 1000 godina - neće se pojesti lančanici (uz redovne zamene lanca). Sora je nešto malo lakši, i možda osetiš i veću krutost same konstrukcije zbog drugačije osovine. Opet, pitanje koliko to znači u praksi i da li se oseti neka razlika sem na štoperici. 

 

Sistemi kod kojih i bužir kočnice i menjača ide ispod trake kormana su od 10 brzina i više, ne znam da ima osmofaznih kao tvoj. Provlačenje sajle menjača ispod kormana povećava trenje i utiče na malo manje precizno menjanje brzina, tako da ne bih trčao pošto poto da uzimam takav sistem. Radi zadovoljavajuće sa novim sajlama i bužirima, ali imam utisak da malo narušava funkcionalnost zbog estetike. Sad vidi šta je tebi veći prioritet. Da je lepše i urednije, jeste. Da radi sasvim OK, radi, ne mogu reći. Uglavnom, za sistem sa žicama ispod trake kormana, mislim da bi morao uzeti komplet drugu grupu (desetofaz, ili jedanaestofaz).


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#13 djoti

djoti
  • Members
  • PipPipPip
  • 109 posts

Postavljeno 17 November 2015 - 07:29 PM

Prvo bih video oko podešavanja, da nema neki problem sa postojećim menjačem, ili sajlom, bužirom. Moguće da je kvar i u samoj šamaraljki - da ne povlači/otpušta dovoljno sajle. To bih svakako prvo proverio da vidim šta pravi problem.

 

Ako je sam prednji menjač problem, Sora triple menjač bi trebalo da reši problem i radi sasvim OK sa postojećim šamaraljkama. Košta je oko 3 hiljade dinara nov. Nećeš ništa izgubiti, samo ćeš dobiti bolji prednji menjač.

 

 

Pogon koji je još nov ne bih menjao. Pogotovo za samo jednu klasu više. Claris pogon je, ako se ne varam, sa čeličnim lančanicima. To znači da je malo teži, ali da će trajati 1000 godina - neće se pojesti lančanici (uz redovne zamene lanca). Sora je nešto malo lakši, i možda osetiš i veću krutost same konstrukcije zbog drugačije osovine. Opet, pitanje koliko to znači u praksi i da li se oseti neka razlika sem na štoperici. 

 

Sistemi kod kojih i bužir kočnice i menjača ide ispod trake kormana su od 10 brzina i više, ne znam da ima osmofaznih kao tvoj. Provlačenje sajle menjača ispod kormana povećava trenje i utiče na malo manje precizno menjanje brzina, tako da ne bih trčao pošto poto da uzimam takav sistem. Radi zadovoljavajuće sa novim sajlama i bužirima, ali imam utisak da malo narušava funkcionalnost zbog estetike. Sad vidi šta je tebi veći prioritet. Da je lepše i urednije, jeste. Da radi sasvim OK, radi, ne mogu reći. Uglavnom, za sistem sa žicama ispod trake kormana, mislim da bi morao uzeti komplet drugu grupu (desetofaz, ili jedanaestofaz).

Tako cu i da uradim, proverim pa vidim gde je problem , a ako menjam menjam sve , drugacije je sve da kazem krpljenje  hvala puno  na pojasnjenju , sve mi je jasno...ko dan ...


  • 0

#14 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8922 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 17 November 2015 - 08:05 PM

Ne bih se složio da je drugačije krpljenje. Promeni se deo koji je pokvaren i sve opet radi. 


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#15 djoti

djoti
  • Members
  • PipPipPip
  • 109 posts

Postavljeno 17 November 2015 - 08:13 PM

Ne bih se složio da je drugačije krpljenje. Promeni se deo koji je pokvaren i sve opet 

Da.,ja sam se pogresno izrazio...


  • 0

#16 karpkg

karpkg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1810 posts

Postavljeno 17 November 2015 - 10:56 PM

Još nešto, što ti FB već nije rekao:

 

Stani, ne žuri. Ne pravi grešku koja već postaje hronična kod svih koji poćinju i odmah bi da nešto menjaju i poboljšavaju, a još nisu ni upoznali ono što imaju, a da ne pričamo o tome kako tek pojma nemaju o onome što bi kao hteli da uzmu.

Slažem se da je potrebno da se prvo dobro podesi ono što već imaš i eventualno otkloni neispravnost ako je ima.

Onda uzmi to i vozi, vozi, vozi...

Usput malo proučavaj teoriju i praksu, pretraži ovaj forum, konsultuj se sa drugim biciklistima, ukradi nešto i od servisera...

Tada će ti sve biti mnogo jasnije.


  • 2
"Nesposobni su jedino sposobni da onesposobe sposobne"

#17 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 17 November 2015 - 11:04 PM

ukradi nešto i od servisera...

Alat nikako...


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#18 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8922 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 18 November 2015 - 05:14 AM

Još nešto, što ti FB već nije rekao:

 

Stani, ne žuri. Ne pravi grešku koja već postaje hronična kod svih koji poćinju i odmah bi da nešto menjaju i poboljšavaju, a još nisu ni upoznali ono što imaju, a da ne pričamo o tome kako tek pojma nemaju o onome što bi kao hteli da uzmu.

Slažem se da je potrebno da se prvo dobro podesi ono što već imaš i eventualno otkloni neispravnost ako je ima.

Onda uzmi to i vozi, vozi, vozi...

Usput malo proučavaj teoriju i praksu, pretraži ovaj forum, konsultuj se sa drugim biciklistima, ukradi nešto i od servisera...

Tada će ti sve biti mnogo jasnije.

+1   Upravo tako!


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png






Also tagged with one or more of these keywords: pogon, patrona, shimano, sram, truvativ

0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika