Jump to content


Photo

1x10 i 1x11


  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#21 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8906 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Posted 29 May 2015 - 08:42 AM

Da ponovim: nisam siguran da je lancu ekstremno loše u 1x kombinacijama. Ako se prednji lančanik po uzdužnoj osi bicikla postavi naspram 5. najvećeg zupčanika pozadi, onda ne bude lanac ekstremno ukožen pri usponima, a može pokriti vožnju po ravnom i nizbrdo. Barem u 1x10 kombinaciji (mislim da je 11 fazna kaseta za nijansu šira od 10fazne).  Tako bi lanac išao za 4 lančanika u levo i za 5 lančanika u desno. Što nije previše kritično.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#22 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4437 posts
  • LocationBeograd

Posted 29 May 2015 - 09:36 AM

E taj problem se rešava izumom koji nije toliko moderan i atraktivan već odavno osmišljen i proveren u praksi, zove se double ili triple pogon :)

Po meni je ovo izmišljotina samo da bi se nešto menjalo reda radi i uzimale pare.

+1

Sasvim dorbo radi kombinacija 3x8.. pa su izmislili 3x9 (ili 2X9) koji je po meni idealan. E onda su izmislili 3x10 a sad i 3x11.. početni zupčanik nazad je i dalje 11 i završni 34 (i 36). Jedina razlika je u manjem rasponu izmedju zupčanika na kaseti sa više brzina. Nekad davno se vozilo 3X6 i to sa čeličnim ramovima pa ljudima nije ništa falilo. Sad mnogima smeta i 3X10 pa hoće 3X11. A eto, pomodarstvo je čudo pa sad počinje furanje sa 1X10 i 1X11. 

 

I u oku proizvodjača sve to je uglavnom zarad njihovog stivanja kapitala.. malo atraktivne reklame i gle čuda, većina odjednom pojure ka novom izumu.

 

Da me mnogi ne shvate pogrešno.. nemam ništa protiv noviteta u sferi biciklizma.. pitanje je koliko nam to uopšte treba s obzirom da je sve to novo prilično skupo. Nasuprot tome tripla je i dalje u prednosti zbog većeg izbora prenosa + manje habanje lanca.

Što se mene tiče ja na trekingu ostajem na 3X9, na hibridu 2X10.


  • 1
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#23 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8906 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Posted 29 May 2015 - 11:47 AM

Neka me isprave stručniji ako grešim, ali koliko sam shvatio 1x11 je zgodan za neke podloge za trkanje na MTB-u. Nešto u vezi brzine prebacivanja i stabilnosti lanca. 

 

Sve preko 8 zupčanika je manje pouzdano, osetljivije na lošije/zaprljane sajle i bužire. Sa 3 lančanika napred, dobija se i velik raspon prenosa i dosta gusti prenosi. 10 i više pozadi ima smisla za trkanje, za rekreativce... lično nisam siguran ni koliki je napredak, čak i da novci nisu problem.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#24 forum1nick

forum1nick
  • Members
  • PipPip
  • 38 posts

Posted 29 May 2015 - 12:22 PM

Idem odmah da skinem dva zupčanika :)
  • 0

#25 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Posted 29 May 2015 - 07:46 PM

Ma kazem vam monocikl je zakon...Bre davnih 90-tih sam bio prezadovoljan sa 3x7 u shimano STX .A posle i sa deore DX.Jedina mana im je sto nikako da crknu n2:cool2


  • 0
puno znoja,malo krvi

#26 Architect92

Architect92
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 610 posts

Posted 29 May 2015 - 08:40 PM

E sad kad si pomenuo STX, nedavno sam kupio takve 8faz šiftere. Zanimljivo da i ako su jako matori rade odlično!

1x sistem je u svetu već prihvaćen, kod nas to sve malo kasni. Ima smisla, manje održavanja, a i u vožnji je jednostavnije, nema onog "skoka" sa jedne šajbne na drugu.


  • 0

#27 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8906 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Posted 29 May 2015 - 08:56 PM

Manje održavanja je 3x8, a ne 1x11.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#28 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Posted 29 May 2015 - 09:21 PM

aj kad vec spominjes 3x8.Koje shiftere mi preporucujes da ganjam zeni za bajs 3x8.Alivio ili acetu ovu noviju.


  • 0
puno znoja,malo krvi

#29 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8906 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Posted 29 May 2015 - 09:31 PM

Alivio je bolji od Acere, ali Acera radi sasvim dobro. 


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#30 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Posted 29 May 2015 - 09:47 PM

znam da je bolji imao sam ranije m420 cini mi se i mislim da radi kao i deore 530,ali aceru nisam probao osmofaznu


  • 0
puno znoja,malo krvi

#31 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8906 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Posted 29 May 2015 - 09:49 PM

Acera je najniža Shimano MTB klasa koja radi sasvim kako treba. Ispod toga ne bih išao ako ne mora.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#32 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Posted 29 May 2015 - 09:55 PM

ma jel deliju dugotrajno.posto mi je zena emotivac pa se vezuje za stvari.bicikl je prevozno sredstvo.do 20 km dnevno


  • 0
puno znoja,malo krvi

#33 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8906 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Posted 29 May 2015 - 10:11 PM

Žena se vezuje za šporet!  :)

 

Trajaće dok ne ukradu.  :)     Dugotrajna, pouzdana, leto, zima, nema šta da brineš.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#34 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Posted 29 May 2015 - 10:23 PM

Ma otkud da ukradu.Imam nesto delova pa da joj sklepam jedan bajs.Vozi mog starog simplona ali joj je veci pa se tegli na njemu.Dao bog ima sad jeftinih ramova,i krutih vila.


  • 0
puno znoja,malo krvi

#35 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4654 posts
  • LocationBeograd

Posted 29 May 2015 - 11:17 PM

Kad ste već otišli u off da dodam i ja da ne znam za novije acere ali sa starijim stef50 nikako nisam zadovoljan, radi to ali preglasno lupa, ružan zvuk krljanja imaju, a od nedavno posle podmazivanja wd-om i zaglavljuju jezičci na oba šiftera pa onda usled toga kod narednog šiftanja dodatno jednom glasno krcne, sada je počela i da žvaće desna ručica moraću da je rasturim ponovo.

I ja kad sam kupovao uzeo sam najjeftinije 8faz što sam našao, mislio sam da nema tu šta loše da radi niti da se pokvari ali recimo deore m510 neuporedivo lepše (mekše i tiše) šalta. Uskoro ću da se prebacim na 3x9.


  • 0

#36 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8906 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Posted 30 May 2015 - 06:09 AM

To da ne radi dobro, ako se kupi novo, nisam baš siguran da je uobičajeno. To da je glasno... kozmetički subjektivni osećaj. I menač na mojoj jamahi tera ljude da skaču na semaforu kad ubaci u prvu, ali radi kao sat. :)

 

Deore je najskuplje što ima smisla dati za rekreativnu vožnju i A-B prevoz, ali Acera radi dobro i pouzdano. Napravio sam kilometara po svim vremenskim uslovima (vozim cele godine bajs, i po snegu i ledu) bez ikakvih problema s full Acera opremom.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#37 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4654 posts
  • LocationBeograd

Posted 30 May 2015 - 10:44 AM

Obrnuo sam i ja preko 12k km od zamene i po meni je za šiftere to premala kilometraža da već pobrljave, a kako je nova acera skuplja od polovnog xt-a za mene lično ubuduće više nema dileme.


  • 0

#38 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8906 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Posted 30 May 2015 - 12:37 PM

Meni se nisu kvarili. 12k jeste malo.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#39 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Posted 30 May 2015 - 12:53 PM

stef shifteri i nisu bas u acera rangu bar po ceni.Ipak su integrisane sa kocnicama.To mu dodje skoro upola cene


  • 0
puno znoja,malo krvi

#40 draka

draka
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1058 posts
  • LocationBeograd, Trosarina

Posted 01 June 2015 - 11:29 AM

Vozim 1x pogon vec 4 godine.

 

Prosao i 1x9 i 1x10. Trenutno sam na 32 napred i 11-36 pozadi, a neki buduci plan je preci na 11faz u nekih godinu kada kada jos vise opadne cena i izadje SLX verzija 11faz grupe.

 

Nakon 4 godine, nema teoretske sanse da se vratim na prednji menjac ili u skorije vremen na zatezac.

 

Lancanici sa naizmenicnim profilom su iz raja izasli :)


  • 0

ಠ_ಠ





0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users