Jump to content


Fotografije

Kaciga u gradskoj vožnji


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
55 odgovora na ovu temu

#41 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8904 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 14 May 2015 - 07:20 PM

Ako ćeš da voziš bajs u saobraćaju, po meni trebalo bi da se držiš nekih pravila, kao i ostali učesnici. To znači obavezna kaciga, obavezno osvetljenje. U suprotnom teraj točak po trotoaru, pa se ravnjaj sa pešacima.

Istraživao sam malo, pa radi korektnost moram da navedem da je jako mali broj zemalja na svetu uveo pravilo obaveznosti kacige za bicikliste. Link:http://en.wikipedia....laws_by_country

Bicikl i auto se drastično razlikuju. Za svetla se slažem. Što se ostalog tiče, ja se (ne tvrdim da to tako treba i da treba i ostali, ali znam da je za mene bezbedno): provlačim između kola kad stoje na semaforu, ne vidim svrhu čekanja u redu (pazim da neko ne krene motati, ili otvoriti vrata). Prolazim na crveno kao da je znak stop: sa bicikla je puno preglednije nego iz kaveza, pa mogu lepo snimiti ugrožavam li ikog. Vozim suprotnim smerom hvatajući prečice. Ne koristim kacigu gotovo nikad. Naočare gotovo uvek, rukavice često, svetla obavezno kad god je mrak (ili magla, jaka kiša). Uz puno reflektujućih traka i odeće.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#42 -Nikola-

-Nikola-
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 495 posts
  • LocationSubotica

Postavljeno 14 May 2015 - 09:37 PM

Kad idem u rekreativnu vožnju često stavim kacigu, rukavice i naočare (ovo drugo "obaveznije"). Ali kad idem do radnje, pijace, do posla, gotovo nikad. Niti bih voleo da me iko tera na to. 

 

Da živimo u malo razvijenijoj zemlji što se biciklizma tiče, sa ovim bi mogla da se povuče paralela da bi vozači automobila trebali da vezuju pojas samo kad se rekreativno voze ali ne i kada idu u prodavnicu ili na pijacu jer tada su manje šanse da ih neko drugi spuca vozilom koje se dosta brže kreće.

 

 

Inače ja nisam za to da svi biciklisti po zakonu moraju imati kacigu, pre sam za to da se podigne svest o tome koliko može biti korisna. Lično je uvek nosim gde god da idem a bicikl nigde ne ostavljam bez nadzora. Kada ga parkiram negde pored sebe ili treba da ga guram, kacigu zakačim za šine sedla tako da visi preko torbice koja je takođe tu zakačena, i još u nju stavim naočare i rukavice, kao u korpu. Sve je fino, kompaktno.

 

Pošto ne možemo menjati zakon a i da možemo, kaciga kao obaveza verovatno ne bi urodila plodom, najbolje bi bilo samo sugerisati biciklistima početnicima da nose kacigu ako učestvuju u saobraćaju sa ostalim motornim vozilima jer je na dosta mesta kolovoz uzak i frekventan a nema biciklističke staze, dok sa druge strane pešačke staze svuda ima. Falloutboy, pošto si iz Novog Sada, verovatno znaš (iz ugla bicikliste a ne motocikliste) koliko je nezgodan put do Petrovaradina tj Preradovićeva ulica - nema biciklističke staze a kolovoz skršen sa strane i još plus obilaziš udubljene šahtove a pored tebe šibaju automobili i kamioni. Naročito nezgodno kad obilaziš autobus na stajalištu. Još jedan primer - vožnja od Narodnog pozorišta kroz Jovana Subotića pa do Temerinske i kroz nju. Jednom sam bio u špicu saobraćaja i od tada je izbegavam.

 

p.s. Drago mi je da ide diskusija, bilo rasprave ili ne, iz svega se može po nešto naučiti :)


  • 0

#43 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8904 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 15 May 2015 - 05:27 AM

Da živimo u malo razvijenijoj zemlji što se biciklizma tiče, sa ovim bi mogla da se povuče paralela da bi vozači automobila trebali da vezuju pojas samo kad se rekreativno voze ali ne i kada idu u prodavnicu ili na pijacu jer tada su manje šanse da ih neko drugi spuca vozilom koje se dosta brže kreće.


Vozač automobila vezuje pojas jer je svaki udarac, pri 40 na sat i manje otpozadi potencijalno smrtonosan: lupe ljudi glavom o volan i ostanu na mestu mrtvi - bez preterivanja.

Inače ja nisam za to da svi biciklisti po zakonu moraju imati kacigu, pre sam za to da se podigne svest o tome koliko može biti korisna. Lično je uvek nosim gde god da idem a bicikl nigde ne ostavljam bez nadzora. Kada ga parkiram negde pored sebe ili treba da ga guram, kacigu zakačim za šine sedla tako da visi preko torbice koja je takođe tu zakačena, i još u nju stavim naočare i rukavice, kao u korpu. Sve je fino, kompaktno.


Potpuno se slažem za pravac razmišljanja: podizanje nivoa svesti. Na svim poljima. Kod nas se radi upravo suprotno, uz sve strožije propise do granice besmisla.

Što se zaključavanja bajsa tiče, kome bajs služi kao prevozno sredstvo: posao, pijaca, škola, radnja... taj retko kad može da ostavi bajs pod nadzorom. Meni bajs bude celu noć zaključan na ulici nekad. Ružan izgled, dobra brava, pa kako bude. :)

Pošto ne možemo menjati zakon a i da možemo, kaciga kao obaveza verovatno ne bi urodila plodom, najbolje bi bilo samo sugerisati biciklistima početnicima da nose kacigu ako učestvuju u saobraćaju sa ostalim motornim vozilima jer je na dosta mesta kolovoz uzak i frekventan a nema biciklističke staze, dok sa druge strane pešačke staze svuda ima. Falloutboy, pošto si iz Novog Sada, verovatno znaš (iz ugla bicikliste a ne motocikliste) koliko je nezgodan put do Petrovaradina tj Preradovićeva ulica - nema biciklističke staze a kolovoz skršen sa strane i još plus obilaziš udubljene šahtove a pored tebe šibaju automobili i kamioni. Naročito nezgodno kad obilaziš autobus na stajalištu. Još jedan primer - vožnja od Narodnog pozorišta kroz Jovana Subotića pa do Temerinske i kroz nju. Jednom sam bio u špicu saobraćaja i od tada je izbegavam.
 
p.s. Drago mi je da ide diskusija, bilo rasprave ili ne, iz svega se može po nešto naučiti :)


Jeste nezgodno. U takvim situacijama često vozim sredinom svoje trake. Novi Sad je prilično bike-friendly. :)
  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#44 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2436 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 15 May 2015 - 07:17 AM

Motor i bicikl se drastično razlikuju. Ako je kaciga obavezna za bajs, ne vidim zašto ne bi bila obavezna i kad hodaš ulicom pored solitera, ili kad prelaziš peške put.

Nije ti dobro poredjenje.
Pesaci se krecu malom brzinom i prelaze malo kilometara.
Biciklista, motorista i automobil prelaze vise kilometara i to vecom brzinom pa je i njihov rizik veci.
  • -1

#45 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8904 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 15 May 2015 - 08:07 AM

Nije ti dobro poredjenje.
Pesaci se krecu malom brzinom i prelaze malo kilometara.
Biciklista, motorista i automobil prelaze vise kilometara i to vecom brzinom pa je i njihov rizik veci.

Nije brzina ono što ubija, već razlika u brzini. Kad se zakucaš u drvo, ili kad te pokupi auto. Pešak prelazi put i auto ide bočno, dok biciklista ide u pravcu kola, pa ako voziš 30, a auto 50, onda je razlika u brzini 20 na sat, dok je u slučaju pešaka ta razlika 50 na sat. I još biciklista ima zadnji točak i uzdignutiji je. Ko je tu ugroženiji?


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#46 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2436 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 15 May 2015 - 08:15 AM

Aj budi ozbiljan
Koliki si danas presao put kao pesak, a koliko kao biciklista?

Cak je i vozac taksija rizicniji od vozaca koji kolima ide samo na posao.
I ne pricamo o ubijanju nego o povredjivanju, a i biciklista ne mora uvek da ide u pravcu kola.
  • 0

#47 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8904 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 15 May 2015 - 08:26 AM

30 godina po NS & okolini na bajsu. 4 puta me kupila kola. Nikad glavom udario. Svaki put bio bez kacige.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#48 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2436 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 15 May 2015 - 08:29 AM

Hehe...i sta sad to treba da znaci?
Da nikad i neces?
Pa da jesi ne bi sad imali s kim da pisemo ;)
  • 0

#49 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8904 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 15 May 2015 - 09:26 AM

Znači da je rizik na bajsu dovoljno mali da se kaciga ne treba staviti obavezno - stvar procene.


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#50 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2436 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 15 May 2015 - 09:30 AM

Sve zavisi koliko kilometara pravis.
Ja cesto biciklom napravim vise kilometara nego autom i jako bi bilo glupo da je ne stavim na glavu.
Potpuno isto kao i ne vezati pojas u autu, koji fala bogu nije nikad trebao a nadam se i da nece.
  • 0

#51 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8904 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 15 May 2015 - 09:38 AM

Nemam auto.  :)   

 

 

Pravim 10 do 30 dnevno. 


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#52 vladags

vladags
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 351 posts

Postavljeno 15 May 2015 - 09:56 AM

E jbg... onda su kacige izmislili trgovci da otimaju narodu pare, a mi znamo da ne trebaju...

 

Nekada davno (starije generacije znaju i pamte TV Palma, posebno po programu nakon 02) bila je jedna špica gde je išao 

tekst " U ovoj zemlji su svi majstori"... Vrlo realno i u našem slučaju primenjljivo za masu situacija.


  • -1

#53 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8904 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 15 May 2015 - 10:04 AM

Ma kacige su super, samo dok nisu obavezne zakonom. 


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#54 vladags

vladags
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 351 posts

Postavljeno 15 May 2015 - 10:59 AM

Pa jesu, ali malo malo pa se dovodi u pitanje da li ih treba nositi, kojim brzinom to vozimo, padamo al se ne povredjuje glava i sl...


  • 0

#55 SnowBeliever

SnowBeliever
  • Members
  • PipPip
  • 46 posts

Postavljeno 15 May 2015 - 11:37 AM

Jos jedan glas za kacigu na bajsu, posto je na skijanju nosim vec 5 godina,i ne pada mi na pamet da skijam beze nje ni metar, toliko sam se navikao.. a posto sam nov u svetu biciklizma,bajs mi je stigao ore par dana,kaciga vec narucena preko aliexpressa i cekam isporuku... Mislim da je bolje nositi, zlu ne tebalo...
  • 3

#56 pjesak1972

pjesak1972
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1130 posts

Postavljeno 18 May 2015 - 03:39 PM

Ne znam ko dade covjeku minus za prethodni post.Ne znam zasto.Evo ti plus pa da si na nuli.Razlog pisanja je vijest koju sam sada procitao u blicu.U Kursumliji biciklista 35 godina na nizbrdici udario u parkiran kamion i zadobio teze povrjede glave.Mislim da cu sada nositi kacigu i na krace ture.Nikada se nezna kada ce da zatreba.
  • 1




2 članova čita ovu temu

0 članova, 2 gosta, 0 anonimnih korisnika