Jump to content


Fotografije

Pitanja u vezi gume i felne


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
61 odgovora na ovu temu

#41 markota

markota
  • Members
  • Pip
  • 17 posts

Postavljeno 07 January 2016 - 09:19 PM

A da li bi ta uza guma zaista dala vecu prosecnu brzinu na MTBu kada se ide po asfaltu? I koliko?


  • 0

#42 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8906 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 07 January 2016 - 09:32 PM

A da li bi ta uza guma zaista dala vecu prosecnu brzinu na MTBu kada se ide po asfaltu? I koliko?

Sama širina utiče manje od vrste gume. Kvalitetna guma koja je savitljiva, sa glatkim (ćelavim) profilom je brža od lošije, još ako ima krampone...

 

Uža guma pravi nešto manje otpora vazduha, ali s obzirom na položaj sedenja na MTB-u, vozač tu igra puno veću ulogu od same gume. Takođe, uža guma je i nešto lakša, pa se pri ubrzavanju i penjanju uzbrdo malo lakše zauka. Opet, važniji je kvalitet i profil gume, nego sama širina.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#43 Allex

Allex
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1475 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 08 January 2016 - 05:57 AM

@Fallout Boy Hmmmm,uza guma pravi manje otpora vazduha?! Slazem se da je vazniji kvalitet i (posebno) profil gume od sirine ali to sa otporom vazduha? Zar nece pre biti,manja sirina=manja gazna povrsina=manje trenje(otpor)pri kotrljanju,samim tim laksa(brza) voznja?
  • 0

#44 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8906 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 08 January 2016 - 08:56 AM

@Fallout Boy Hmmmm,uza guma pravi manje otpora vazduha?! Slazem se da je vazniji kvalitet i (posebno) profil gume od sirine ali to sa otporom vazduha? Zar nece pre biti,manja sirina=manja gazna povrsina=manje trenje(otpor)pri kotrljanju,samim tim laksa(brza) voznja?

Dobro pitanje. Razlike u otporu kotrljanju su minimalne. Više zavise od profila (kramponi ili ćelava) i kvaliteta gume (savitljivost zidova).

 

Inače, ako gume od 25 i 28 mm naduvaš obe na po 7 bara, guma od 28 mm će imati manji otpor kotrljanja, za nijansu. Ali i biti za nijansu tvrđa.

 

 

patch.gif


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#45 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 08 January 2016 - 10:37 AM

Ovde sam pre nekoliko godina nadrobio celu disertaciju o tome kako guma utiče na brzinu, koga zanima:

 

http://www.2bike.rs/...cling/?p=127203

 

Nije uključeno ovo o obliku kontaktne površine, tako da može da se računa kao dopuna ovoga što je FalloutBoy postavio.


  • 0

#46 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8906 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 08 January 2016 - 10:40 AM

Ovde sam pre nekoliko godina nadrobio celu disertaciju o tome kako guma utiče na brzinu, koga zanima:

 

http://www.2bike.rs/...cling/?p=127203

 

Nije uključeno ovo o obliku kontaktne površine, tako da može da se računa kao dopuna ovoga što je FalloutBoy postavio.

+1 Odlično objašnjeno!


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#47 Reloaded92

Reloaded92
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 178 posts

Postavljeno 15 January 2016 - 06:32 PM

Imam problem, zadnja guma od kako je prebacena na novu felnu nikako da sedne lepo, uvek je na jednom mestu nekih 10-15cm unutra i nikako da je izvucem da sedne lepo na ivicu felne. Probao sam sapunicu i sa home made kompresorom od motora za frizider, nisam uspeo, probao sam da je izvlacim palcevima, gazim petom, nista nije uspelo. Kako vi resavate te probleme?


  • 0

#48 Allex

Allex
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1475 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 15 January 2016 - 06:41 PM

Ne razumem,kako 10-15cm unutra? Mislis ne mozes da montiras zadnju gumu na felnu?
  • 0

#49 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4634 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 15 January 2016 - 08:22 PM

Imam problem, zadnja guma od kako je prebacena na novu felnu nikako da sedne lepo, uvek je na jednom mestu nekih 10-15cm unutra i nikako da je izvucem da sedne lepo na ivicu felne. Probao sam sapunicu i sa home made kompresorom od motora za frizider, nisam uspeo, probao sam da je izvlacim palcevima, gazim petom, nista nije uspelo. Kako vi resavate te probleme?

Probaj da zarotiras gumu, ispumpaj zarotiraj je cetvrtinu kruga u odnosu na felnu pa probaj ponovo da napumpas

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
  • 0

#50 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 15 January 2016 - 08:28 PM

Prvo zarotiraj gumu kako je vidak napisao, na taj deo koji koji ostaje u felni sa obe stane tanko namazi mast. Napumpaj gumu malo tvrdje i udaraj sa njom kao sa basket loptom u krug, napumpaj preko zeljenog pritiska, tj ako je zeljeni pritisak 4 bara ti napumpaj na 5-5.5 bara da bi guma nalegla u falc felne. Izduvaj gumu opet na 4 bara. Meni je ova metoda pomogla x puta. Alhoholom ili nekim odmascivacem (AKRA) ukloni visak masti. 


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#51 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4634 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 15 January 2016 - 08:31 PM

Naravno prvo pregledaj da se nije pomerila zastitna traka i da nije usla u falc na felni.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
  • 0

#52 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8906 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 15 January 2016 - 08:33 PM

To što kažu kolege, plus:

 

Meni se umesto masti super pokazalo sredstvo za pranje prozora na bazi alkohola. Oni sprejevi od pola litre - litre za prozore. Sjaj i slični. Samo da je na bazi alkohola. Ispari sve, ne masti felnu, ne masti gumu.

 

 

Proveri je li unutrašnja dobro legla, da se nije uvrnula unutra. Ako si unutrašnju montirao izduvanu, probaj je blago naduvati pri montiranju. Kad namontiraš spoljnu preko, unutrašnju doduvaj još malo, ali na nizak pritisak (do jednog bara, da je guma jako mekana). Palčevima je ispritiskaj sa svih strana, da lepo legne. 

 

Doduvaj još malo, tek koliko da felna ne udara o pod kad gumu tapkaš poput basket lopte, što kaže Grbić. U krug je tapkaj. Naprskaj sredstvom za prozore prostor između felne i spoljne gume. Posle tapkanja doduvaj gumu.

 

Pri duvanju pazi da nije negde krenula da se smiče sa felne (i da unutrašnja krene viriti napolje). Doduvaj na preporučeni pritisak. PROVERI opet da negde ne počne da silazi s felne. Ispusti i rukom vrati ako treba. Kad je pristojno legla, naprskaj sredstvom za prozore i naduvaj na viši pritisak - tamo gde je legla dublje nego treba, pod višim pritiskom, kad su "podmazani" zidovi felne i guma, iskočiće na mesto uz manje-više glasno POP.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#53 Reloaded92

Reloaded92
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 178 posts

Postavljeno 15 January 2016 - 08:40 PM

Probao, vidim da se polako izvlaci sama od sebe,jedna strana se skroz izvukla, valjda ce i druga za njom. Ostavicu malo gumu na visokom pritisku.

Sent from my LG-D290 using Tapatalk
  • 0

#54 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8906 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 15 January 2016 - 09:35 PM

Probao, vidim da se polako izvlaci sama od sebe,jedna strana se skroz izvukla, valjda ce i druga za njom. Ostavicu malo gumu na visokom pritisku.

Sent from my LG-D290 using Tapatalk

Neće polako. Ponovi postupak. Mora brzo da legne.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#55 Reloaded92

Reloaded92
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 178 posts

Postavljeno 15 January 2016 - 09:39 PM

Sve je namesteno kao sto si rekao tako je bilo i prvi put, samo sto je uz taj POP jedna strana opet ostala uvucena. Malo sam vozio tako, ali se oseti jaje. Sada sam je opet ispustio, zarotirao, naduvao na veci pritisak, i posle minut je legla jedna strana i ova se polako izvlaci vidim. Ostavicu malo ako ne probacu sa tim sredstvom za prozore.


  • 0

#56 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8906 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 15 January 2016 - 09:40 PM

Obavezno, podmaži.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#57 Mica89

Mica89
  • Members
  • PipPipPip
  • 112 posts

Postavljeno 16 January 2016 - 12:54 AM

Da li je felna kriva ili guma nije legla valjano?
Izvinjavam se, probao sam video da postavim ali nesto ne ide..
Uglavnom, kada podignem korman i zavrtim tocak na jednom delu gume bezi u desnu stranu za 5mm..
Cuje se i grebanje diska o pakne pa zatim se i tocak brzo zaustavi.
  • 0

#58 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8906 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 16 January 2016 - 08:21 AM

Je l' samo meni ovaj post iznad nejasan?   n2:scratch


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#59 Mica89

Mica89
  • Members
  • PipPipPip
  • 112 posts

Postavljeno 16 January 2016 - 08:38 AM

ispid prvog pitanja je trebao da stane video snimak tocka ali nisam uspeo da ga uploadujem pa sam dodao tekst u zamenu za video
  • 0

#60 kasalovic1996

kasalovic1996
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1240 posts

Postavljeno 16 January 2016 - 09:09 AM

Провери да ли на гуми имаш јаје,да ли гума лежи добро на фелни,да ли је точак добро затегнут,да ли су ти чељусти добро центриране,провериш нацентрираност точак.Као што видиш може свашта да буде,тако да мораш мало боље да објасниш.
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika