Jump to content


Photo

Pogon sa 48 na 42 zencetu za 8. mart :)


  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1 ivandecofun

ivandecofun
  • Members
  • PipPip
  • 43 posts

Posted 03 March 2015 - 07:39 PM

Drugari, zeleo bih zeni da olaksam nase pocetnicke muke penjanja po brdima Zapadne Srbije. Novi smo u ovome al vredno napredujemo, zence cak nauci da vozi svoj Polar Modesty, nov kupljen lane. Vidim da joj tesko ide penjanje po gudurama (u Uzicu i okolini su samo gudure, ravno nema) sa pogonom 28-38-48 i kasetom 11-28 te zakljucih da bi promena na 22-32-42/44 bila olaksanje. Pitam ovde jer hocu sam da to obavim, citam danima po forumu, izlistavam Simanove pdf-ove, gledam po netu delove al me par stvari muci:

 

1. skontah da ako zamenim pogon sa 48 na 42 moram i prednji menjac al mi nije najjasnije da li moram i siftere da menjam?

2. ako stavim pogon 22-32-44 da li mogu menjac za 42 (recimo fd c050)?

3. gledam na Shimanovim uputstvima sta se sa cim slaze i nikako da uparim sve, da li imate neki predlog?

 

Ram joj odgovara te bih joj ovu biciklu prepravio dok ne nauci dovoljno da vozi klasican MTB(muski) ram a stvarno nam je problem ovaj odnos pogona i kasete. Pomagajte jer se 8.mart a i lepo vreme blizi:)

 

P.S. link tehnickih podataka bicikle je http://www.polarbikes.com/modesty-2/


  • 2

#2 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Posted 03 March 2015 - 08:05 PM

42/32/22 ce doneti veliko olaksanje, menjac ne moras da menjas je radi do 48 zuba, kao ni siftere. Ako bas hoces da obradujes zenu i olaksas joj maksimalu onda prebaci na 3x7, zahteva novu racnu 7faz kao i siftere. Imas u capriolu 6-faz racnu u megarange izvedbi. Sve da zamenis sam je prosto, samo je potreban alat za skidanje pogona, i malo vestine oko podesavanja prednjeg menjaca koji ces morati malo da spustis da bi radio korektno.

44/32/22 je pogon za 9-ku, pa bolje nemoj.


  • 1

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#3 ivandecofun

ivandecofun
  • Members
  • PipPip
  • 43 posts

Posted 03 March 2015 - 08:18 PM

Hvala na preporuci. Super ako mogu da ostavim postojeci menjac. Alat za pogon je otprilike neka gedora? Oko kasete sam razmisljao al mi nije najjasnije koji tip kasete da trazim, da l na navoj ili onu sto se nabija, izvinjavam se ako lupam:). Zadnji menjac podrzava 7faz, gledah i kasete sa megarangeom. Imam masu alata, nemam za bicikle pa bi mi dobro dosao i savet sta bi mi namenskog alata za ovu akciju bilo potrebno? 


  • 0

#4 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Posted 03 March 2015 - 08:26 PM

Alat za skidanje pogona je radapciger, ima ga na berzi http://www.2bike.rs/...er#.VPYY7XyG83k.
Tebi treba racna, tj kaseta sa navojem tj. freewheel. Ako neces da se izlazes preteranom trosku 6faz megarange zavrsava posao izgleda ovako http://www.capriolo....imano-megarange ova je 7 faz ali 6icu imaju u radnji video sam juce kod njih.

Ja bih zamenio i sajlu prednjeg menjaca kad sam vec u toj akciji. Pored radapcigera, trebace ti imbus 5, secice, kljuc u zavisnosti koju glavu ima radapciger francuz zavrsava posao.


  • 1

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#5 ivandecofun

ivandecofun
  • Members
  • PipPip
  • 43 posts

Posted 03 March 2015 - 10:04 PM

7 faz bi bio bolji izbor sigurno, da joj manje fali brzina, uz nove siftere. Ovaj bi joj baj prijao sa ovih 14-34. Reci mi, ako te ne smaram, oko sajle, da l da menjam posto bicikla nije presla vise od 300km? Krajem kisnog leta nabavljena bicikla.


  • 0

#6 vivicav

vivicav
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 567 posts
  • LocationПанчево

Posted 03 March 2015 - 10:10 PM

Замена сајле је препоручена од стране колеге зато што одпуштањем и померањем мењача на ниже, место на ком је предходно била стегнута сајла, остане ослабљено. Најчешње пукне једна или више жица из плетенице. Додатни разлог је што буде и ружна, деформисана, на том месту. Километража нема никакве везе са овим проблемом.
  • 1

#7 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4654 posts
  • LocationBeograd

Posted 03 March 2015 - 10:15 PM

Mislim da je ono isti radapciger koji sam ja imao, kupio sam ga bio sa sajta delovizabicikle. Uglavnom nisam bio zadovoljan pa ga ne preporučujem ukoliko ga i dalje rade tako da u startu dođe sa velikim luftom u navojima pa možeš rukom dosta da ga klackaš levo desno. NIsam siguran ali ako se dobro sećam mislim da mi je i bio oblajznuo navoj odmah posle prve-druge upotrebe. Posle sam na strugu narezao drugi zavrtanj koji se tesno zavrtao bez lufta, kako i treba, i od onda služi. Mada ga nisam mnogo ni koristio.


  • 1

#8 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Posted 03 March 2015 - 10:23 PM

Za svaki dobar posao treba dobar alat... http://www.uniortool...0266&prod=19534 oko 20-ak evra kosta


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#9 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4654 posts
  • LocationBeograd

Posted 03 March 2015 - 11:40 PM

Jes vala, nema gore frustracije nego kad nešto radiš lošim alatom i onda baš zapne negde pa krene kako ne treba. Marfi uvek vreba takve prilike :)

Uglavnom može i sa jeftinim alatkama većina stvari da se odradi i uštedi kinta, uz malo više pažnje ili malo manje komfora.

 

Konkretno za radapciger, onaj iz planet bajka nisam video ali sa slike verujem da je dosta dobar. Ali je i duplo skuplji od onih najjeftinijih, pa svako nek bira. Ako će se više puta koristiti svakako da vredi, a ako je za jednokratnu upotrebu verujem da je isplativije da se u nekom servisu zameni.


  • 0

#10 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4654 posts
  • LocationBeograd

Posted 04 March 2015 - 12:08 AM

A što se tiče teme sad malo detaljnije pogledah, mislim da se ne isplati ulaganje u taj bajs u vidu apgrejda na 7faz, šifteri, pogon... Sad na brzinu ne videh nigde šestofaz 14-34 ali ako stvarno imaju to u radnji kao što reče Grbić mislim da je to najbolje i najjeftinije. Pa posle lako može i pogon po potrebi. Ali sa 28 na 34 je veliki skok, moguće da će i to biti dovoljno olakšanje.

Inače podrška za majstorisanje i zajednično bicikliranje n2:thumbsup


  • 0

#11 ivandecofun

ivandecofun
  • Members
  • PipPip
  • 43 posts

Posted 04 March 2015 - 12:08 PM

Hvala ljudi na savetima i podrsci. Upravo narucih pogon, kasetu (7faz) 12-32 i siftere uz pratece sitnice i alat. Znam da u ovu biciklu ulaganje nece moci eventualnom prodajom da se opravda al kako je bajs nov a mi tek poceli i navukli se, nadam se da ce se sve to na drugi nacin isplatiti, bar osvojenim brdima:) Mislim da ce zeni u svakom slucaju svanuti sa 22/32 odnosom. I ne mogu a da ne dodam da cela operacija upgradeovanja modestija kosta koliko i kilo prsute i malo cvaraka:)


  • 0

#12 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Posted 04 March 2015 - 12:15 PM

Hvala ljudi na savetima i podrsci. Upravo narucih pogon, kasetu (7faz) 12-32 i siftere uz pratece sitnice i alat. Znam da u ovu biciklu ulaganje nece moci eventualnom prodajom da se opravda al kako je bajs nov a mi tek poceli i navukli se, nadam se da ce se sve to na drugi nacin isplatiti, bar osvojenim brdima:) Mislim da ce zeni u svakom slucaju svanuti sa 22/32 odnosom. I ne mogu a da ne dodam da cela operacija upgradeovanja modestija kosta koliko i kilo prsute i malo cvaraka:)

Da se ne isplati, ne isplati se... Ali ako prodas to sto skines mozes povratiti nesto novca :)

Da ce zeni "svanuti" to hoce. 

Alat... hmmm... obzirom da skidas racnu treba ti kljuc za nju... jesi i njega narucio?


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#13 ivandecofun

ivandecofun
  • Members
  • PipPip
  • 43 posts

Posted 04 March 2015 - 12:57 PM

Jesam, njega, radapciger, alat za lanac nisam imao....ma meni samo da zena moze u breg, tesko joj bilo bas bas, tek naucila u 47oj, a u nas samo planine. Nas 7,8 mahom starija garda (cak i preko 70) i par klinaca poceli da vozimo i bas je ovaj modesty bio hendikepiran za ove nase uslove. Kad kupovah i nisam se nesto ni interesovao ne znajuci da l ce zena uopste da nauci i prihvati voznju te ispade da ga novog prepakujem.


  • 0

#14 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4654 posts
  • LocationBeograd

Posted 04 March 2015 - 01:01 PM

Čekaj, kažeš poručio si kasetu 12-32? Tebi treba račna na navoj, kaseta ne može da se montira na taj sadašnji točak.

Proveri to, ako sam u pravu zovi menjaj porudžbinu dok možeš. Za kasetu mora da se menja i zadnja glava što dodatno komplikuje i poskupljuje sve ovo...


  • 0

#15 ivandecofun

ivandecofun
  • Members
  • PipPip
  • 43 posts

Posted 04 March 2015 - 01:30 PM

http://www.oldsite.v...delovi/3230100/


  • 0

#16 ivandecofun

ivandecofun
  • Members
  • PipPip
  • 43 posts

Posted 04 March 2015 - 01:30 PM

zajebah stvar, srecom ujutru placam, zvacu te otkazati, a lepo mi Grbic objasni i gde i sta:)


  • 0

#17 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4654 posts
  • LocationBeograd

Posted 04 March 2015 - 01:39 PM

U zavisnosti odakle poručuješ, ovo ti treba:

http://www.totalbike...arange-7-brzina

http://planetbike.rs...zupčanici/6108/

http://planetbike.rs...zupčanici/6109/

Ima i za manje para

http://www.delovizab...ega-drive-14-34

ali bolje uzmi šimanovu jer no name umeju da otkažu, pa ostaneš negde na putu bez pogona, tj vrtiš u prazno :)


  • 0

#18 ivandecofun

ivandecofun
  • Members
  • PipPip
  • 43 posts

Posted 04 March 2015 - 01:41 PM

Hvala puno, koji alat ide za skidanje racne, verovatno sam i to "nako" narucio?


  • 0

#19 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Posted 04 March 2015 - 01:45 PM

Koji si kljuc porucio za kasetu?
I kako ti je gadjan rekao, nikako kineze, tajvance i ostale... Samo shimano za racne, nije ni neka razlika u ceni
  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#20 vivicav

vivicav
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 567 posts
  • LocationПанчево

Posted 04 March 2015 - 01:51 PM

Треба ти ово: http://www.capriolo....racne-shimano-0

Изгледа овако ако тражиш у локалним продавницама, пошто оно на слици са линка изнад изгледом баш и није то :):
 

41mPVujvxeL._SY355_.jpg


  • 0




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users