Jump to content


Fotografije
- - - - -

Рефлектујући прслук


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
350 odgovora na ovu temu

#161 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2437 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 04 February 2015 - 06:08 PM

Ja ne nosim reflektujuci prsluk, ali svetla, kacigu, i druge reflekt povrsine na odeci, biciklu se podrazumevaju.


  • 0

#162 Noves

Noves
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 308 posts

Postavljeno 04 February 2015 - 06:08 PM

Pitam da bih saznao razlog zasto ga nosis.

 

Da li ga preporucujes drugima i zasto ?


  • -1

#163 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5502 posts

Postavljeno 04 February 2015 - 06:15 PM

Dakle, mnogo toga korisnog imamo nauciti iz iskustva ovih pametnih Vikinga, a jos vise svojih ostrumnih i zdravorazumnih predaka, a sve za licno i opste dobro. 

a jel u Vikinglandu obavezno nosenje reflektivno-farbanih-smecarsko-policijskih prsluka tokom voznje bicikla i pod kojim uslovima?

Moj ni jedan predak nije nosio takav prsluk, sto ne znaci da je lose nositi takav prsluk, zar ne?


  • 0

#164 Noves

Noves
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 308 posts

Postavljeno 04 February 2015 - 06:22 PM

a jel u Vikinglandu obavezno nosenje reflektivno-farbanih-smecarsko-policijskih prsluka tokom voznje bicikla i pod kojim uslovima?

Moj ni jedan predak nije nosio takav prsluk, sto ne znaci da je lose nositi takav prsluk, zar ne?

 

Ako "nije lose" tj.iz nekih svojih razloga se ne usudjujes da kazes "Dobro je i korisno po licnu bezbjednost da se nosi",

 

Zasto ga tako i ne preporucujes drugim ljudima ?


  • -1

#165 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5502 posts

Postavljeno 04 February 2015 - 06:24 PM

Pitam da bih saznao razlog zasto ga nosis.

 

Da li ga preporucujes drugima i zasto ?

odgovoricu ti kad ti meni odgovoris na moje pitanje vezano za tvoj post broj 126, onaj sa BRE!-ovima, jel posteno?

Moze i na pp :)


  • 0

#166 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5502 posts

Postavljeno 04 February 2015 - 06:32 PM

Ako "nije lose" tj.iz nekih svojih razloga se ne usudjujes da kazes "Dobro je i korisno po licnu bezbjednost da se nosi",

 

Zasto ga tako i ne preporucujes drugim ljudima ?

a ko je to tebi rekao da ja ne preporucujem?

Nadji mi u mom postu gde ja to ne preporucujem.

Bilo bi super kada bi se drzali napisanog, OK?

 

nadam se da si svestan da su "preporucujes" i "obavezujes" su 2 razlicite reci u srpskom jeziku,

kao i 2 razlicite zakonsko-pravne kategorije

i vecina diskusije ovde je bila u tom smislu. E, onda si se pojavio ti.

 

Takodje se nadam da shvatas da ovo nije Danska

i da motivi uvodjenja ovakve obaveze Srbiji ne moraju da budu i najvevatnije nisu isti kao u Danskoj

a jos se vise nadam da ako to ne shvatas, da onda bar shvatas da ima ljudi koji to shvataju.

Ako ni to nije slucaj onda je to "slucaj" a nikako slucajnost. Znam da me razumes  n2:naughty


  • 0

#167 Noves

Noves
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 308 posts

Postavljeno 04 February 2015 - 07:30 PM

@IgorN, post broj 126 je pisan sa Bre sa naglaskom da svi koji iz lazno estetskih razloga, koje nemusto kriju, ali su sasvim ocigledni, umjesto Licne sigurnosti i Opste bezbjednosti u saobracaju odbijaju da prihvate Obavezno nosenje ref. Prsluka na otvorenom putu, ignorisuci sve razloge koje sam opsirno pobrojao.

Prethodno sam iskreno opisao svoju gresku i prvo a i poslednje lose iskustvo sa biciklistom, upravo da bih svojim primjerom jasno pokazao da mmnogi vozaci koje poznajem i vidim na slican nacin zanemaruju prava i prednosti biciklista, i valjda je svima jasno da se svojom greskom nijesam hvalio vec druge upozoravao da se malo toga generalno promjenilo i da budu oprezni i prije svega dobro uocljivi.

 

Ja drugima preporucujem da pod obavezno na otvorenom putu nose prsluke, a ujedno sam i za to da budu na otvorenom putu Zakonski Obavezni, do daljnjeg.

 

Ja se nadam da ti shvatas razloge zasto mi nismo uznapredovali na mnogim poljima kao Danska, i da jedan ovakav Vikingland podrazumjeva postovanje svojih predaka i visevjekovne tradicije uz nadogradnju s novim korisnim spoznajama, i sve ono sto mi u Srbilendu odavno ne cinjenesmo i uz to naopako cinjenesmo i cinimo sve u korist svoje stete kako nam pokazuje novija i malo starija istorija, unistavajuci one najbolje medju sobom, dizuci revolucije za tudje interese, spaljujuci svoje Bozje hramove pa cak sahranjujuci i samog Boga Tvorca, koji je zapravo neunistiv, al mi tako sahranismo svoju perspektivu, a i dalje mnozina u tome istrajava izgleda misle do samounistenja, pa zato osim sopstvenih velicanstvenih predaka imamo sta nauciti i od aktuelnih savremenika iz Vikinglenda.

 

A do takvog uzora je dug i tezak put jer se moramo mentalno povratiti i potom uznapredovati, jer nije zivot jeftin i besmislen humor iz Alan Forda.

 

Dakle, ja bih prvo Zakonski Obavezao bicikliste po ovom pitanju, a isto tako i vozace, pa ko zakaci tako dobro oznacenog biciklistu, bolje da je sebe usmrtio.

Ne moze se ovdje s nama kakvi jesmo sada, bez zakonske prisile i ostrih sankcija, a uz to ide i edukacija sa javnom i stalnom propagandom, da bi se sve vremenom i navikama, tj. dobrom tradicijom sve to uoblicilo u jedan postojan i trajan mentalitet kroz vise generacija, bas kao u Vikinglendu, pa ce onda vjerovatno nasi unuci moci da voze bickikla u kupacim gacama a da drugi nasi unuci u prevoznim sredstvima vode podjednako racuna o njima ka o sebi.

 

E sad mi, ako to ne smatras za zapovjed, no prijateljsko i dobronamjerno pitanjanje, objasni sta tebi licno smeta da prsluk neko vrijeme bude zakonski obavezan za tebe i sve bicikliste na otvorenom putu ? 


  • -1

#168 konzervativan

konzervativan
  • Members
  • PipPipPip
  • 145 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 04 February 2015 - 08:04 PM

.......................................................sa naglaskom da svi koji iz lazno estetskih razloga, koje nemusto kriju, ali su sasvim ocigledni, umjesto Licne sigurnosti i Opste bezbjednosti u saobracaju odbijaju da prihvate Obavezno nosenje ref. Prsluka na otvorenom putu, ignorisuci sve razloge koje sam opsirno pobrojao.

 

 

Da li znas koja je tema ?  n2:kava

 

Da li si procitao neciji post do sada ?  n2:kava

 

Da li si procitao neke odredbe ZOBS-a ?  n2:kava

 

Da li si bio na linkovima biciklistickih udruzenja ?  n2:kava

 

pade mi na pamet...da nije ovo Piletovo kafance.... n2:read  


  • 0

#169 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5502 posts

Postavljeno 04 February 2015 - 08:27 PM

...Dakle, ja bih prvo Zakonski Obavezao bicikliste po ovom pitanju, a isto tako i vozace, pa ko zakaci tako dobro oznacenog biciklistu, bolje da je sebe usmrtio...

e sad smo dosli na pravo mesto.

 

A sta sa onim automobilistom sto zakaci biciklistu bez prsluka?

Taj ostaje na slobodi jer...biciklista je kriv jer...nije imao prsluk?

To hoces da kazes? Mozda nisi svestan ali tako meni (i nekima kolegama) zvucis :(


  • 0

#170 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5502 posts

Postavljeno 04 February 2015 - 08:33 PM

...Dakle, ja bih prvo Zakonski Obavezao bicikliste po ovom pitanju, a isto tako i vozace, pa ko zakaci tako dobro oznacenog biciklistu, bolje da je sebe usmrtio...

 

U zakonu u Srbiji kao i u Danskoj vec postoji odredba da ako zakacis biciklistu bolje sebe da si usmrtio (kako si ti lepo opisao/docarao)

problem je taj sto se ta odredba u Danskoj sprovodi dok se u Srbiji ne sprovodi (i sam si to priznao u nekom predjasnjem postu)

a problem se resava tako sto nateras sluzbe da sprovode zakon a ne da dodatno obavezujes bicikliste da nose prsluk

jer ce neciji sin u dzipu da zakaci biciklistiu u reflektivnom prsluku sa sve rotacijom na glavi i proci ce nekaznjeno...jer se zakon ne sprovodi.

A da se zakon sprovodi ne bi mu palo na pamet da ga zakaci ni da ko od majke rodjen gologuz vozi bicikl.

 

Nadam se da si sad shvatio koji je moj (a cini mi se jos nekih kolega na forumu) pogled na tematiku.

Msms da je ovaj predlog zamena teza a ne o sprovodjenje zakona o bezbednosti i povecanje stepena bezbednosti ucesnika u saobracaju

stoga sam protiv obaveze a svako nek se maximalno zastiti shodno ukusima, zeljama, uslovima, potrebama i sl.


  • 0

#171 Noves

Noves
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 308 posts

Postavljeno 04 February 2015 - 08:41 PM

Ajd i ovo da pitam, jesu li sva biciklisticka udruzenja saglasna sa Zakonski Obaveznim nosenjem R.prsluka na Otvorenom putu ? (u gradu Ne)

 

I da onda postavim stvari u perspektivi ovako: Uvede se Zakonska obaveza na otvorenom putu, a onda se prvo mladim vozacima dok polazu jasno objasni i naglasi da je tako oznaceni biciklista "svetinja" koja je svima jasno uocljiva i koju moraju najopreznije zaobici ili mu ukazati prednost, a uz to se trubi u svim javnim glasilima i svim vozacima daje isto ovo do znanja i ujedno priprecuje najstrozijim kaznama, jer onda nemaju nikakvo opravdanje da biciklistu nisu uocili, uz napomenu da ih svaki biciklista moze prijaviti policiji uz eventualno dodatno svjedocenje ocevidaca i time si svakom vozacu prvo utjerao strah u kosti, pa oni koji nece da vode racuna o tudjoj glavi ce poceti da ozbiljno vode racuna zbog svoje guzice, prosto ali precizno receno, a ovako to svugdje funcionise, ako se snakcije sprovode efikasno.

 

Ja sam licno za boravka u Danskoj imao strah, ne da sam povrijedim biciklistu, nego da mu dam priliku da se namjerno cukne s mojim autom, sto znaci da sam s posebnom paznjom cuvao sebe od neugodnosti i sankcija, jer mi je nakon objasnjenja bilo jasno da su "svetinja" i u svakoj prednosti, i to tako kod vecine funkcionise, a isti ili slican efekat ce imati i ovdje, posebno kod mladih napaljenih vozaca, a sa godinama se kod vecine ukorijenjuje ta navika i stalna obzirnost. 


  • 0

#172 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5502 posts

Postavljeno 04 February 2015 - 08:42 PM

Ako "nije lose" tj.iz nekih svojih razloga se ne usudjujes da kazes "Dobro je i korisno po licnu bezbjednost da se nosi",

 

Zasto ga tako i ne preporucujes drugim ljudima ?

"mali" OT:

a jel nosis ti kacigu?

Ako da, kad?

Ako ne onda zasto?

Po meni je kaciga mnogo vise utice na moju bezbednost u saobracaju nego prsluk

 

Eh, da, i dalje nisi odgovorio na gomilu mojih pitanja

al mi se nsto cini da to i nije cilj tvoje ovdasnje pojave

vec da saspes sta imas, pokoris protivnike i..ne znam sta dalje planiras


  • 0

#173 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5502 posts

Postavljeno 04 February 2015 - 08:54 PM

...jer onda nemaju nikakvo opravdanje da biciklistu nisu uocili,..

a ovako imaju opravdanje, zakonsko, jel da?

Ne znam gde zivis, al u Novom Sadu vazi zakon koji sve to sto ti spominjes vec sadrzi ali se ne sprovodi.

 

Cini mi se da je tvoja logika da ako se zakon ne sprovodi treba ga izmeniti u neki koji ce da se sprovodi, pa ako treba promeniti i taj u neki sledeci

a nikako naterati organe da ga sprovode i primenjuju.

 

Prijatelju, Danska ne bi stigla dovde da je isla tom logikom.

Oni idu logikom imas zakon sprovodis ga, krsis zakon najebo si ga, nisi uhvacen u krsenju zakona provukao si se do sledece prilike. Nema dalje.

Sto ne das takav predlog? Nego prvo prsluk pa cemo onda kao nesto da sprovodimo.

Verovatno ces i iz tih odredbi da izuzmes omrazene drumase-helankashe sto se cool-foliraju (izostavio si da se depiliraju!!!!)

pa ce na njih da bude otvorena sezona lova cim polozis za kola :)


  • 0

#174 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 04 February 2015 - 08:54 PM

Ajd i ovo da pitam, jesu li sva biciklisticka udruzenja saglasna sa Zakonski Obaveznim nosenjem R.prsluka na Otvorenom putu ? (u gradu Ne)

Opet si promasio temu...

Da li kapiras da je tema otvorena zbog reflektujuceg prsluka sa upotrebom u gradu... Niko osim tebe nije pomenuo koriscenje istog na otvorenom putu.  Dosao si neinformisan i uneo zbrku


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#175 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5502 posts

Postavljeno 04 February 2015 - 08:57 PM

Ajd i ovo da pitam, jesu li sva biciklisticka udruzenja saglasna sa Zakonski Obaveznim nosenjem R.prsluka na Otvorenom putu ? (u gradu Ne)

 

I da onda postavim stvari u perspektivi ovako...

a kako su stvari sada postavljene po tvom vidjenju? Ko nema prsluk moze slobodno da bude pregazen?


  • 0

#176 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5502 posts

Postavljeno 04 February 2015 - 08:59 PM

da se podsetimo kako je sve krenulo:

Ajmo misljenja. I ako je moguce sa se izbegne rasprava jer smo svi u istom kosu.
Novosadska Biciklisticka inicijativa je pozvala sve bicikliste da dodju u sto vecem broju na javnu raspravu po pitanju nacrta zakona.
http://www.nsbi.org....a-biti-obavezno

Odgovor Da/Ne uz objasnjenje.


  • 0

#177 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 04 February 2015 - 09:01 PM

al mi se nsto cini da to i nije cilj tvoje ovdasnje pojave

vec da saspes sta imas, pokoris protivnike i..ne znam sta dalje planiras

Lici na to...


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#178 konzervativan

konzervativan
  • Members
  • PipPipPip
  • 145 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 04 February 2015 - 09:38 PM

S vremena na vreme Pile navrati na forum...i tako to... n2:hahaha


  • 0

#179 Noves

Noves
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 308 posts

Postavljeno 04 February 2015 - 09:38 PM

e sad smo dosli na pravo mesto.

 

A sta sa onim automobilistom sto zakaci biciklistu bez prsluka?

Taj ostaje na slobodi jer...biciklista je kriv jer...nije imao prsluk?

To hoces da kazes? Mozda nisi svestan ali tako meni (i nekima kolegama) zvucis :(

 

Ne ostaje na slobodi ako se utvrdi vozaceva krivica (a nije kriv ako mu biciklista svojom greskom podleti ili zakuca u auto) ali po uvodjenju Zakonske Obaveze da biciklista na otvorenom putu Mora da nosi prsluk, onda se podrazumjeva da dio krivice snosi biciklista, sto ujedno znaci da vozac ima olaksavajucu okolnost, a procjena, vjestacenje i presudjivanje je ovdje diskutabilno, ali se zna sta Mora biciklista i sta Mora vozac.

 

 

U zakonu u Srbiji kao i u Danskoj vec postoji odredba da ako zakacis biciklistu bolje sebe da si usmrtio (kako si ti lepo opisao/docarao)

problem je taj sto se ta odredba u Danskoj sprovodi dok se u Srbiji ne sprovodi (i sam si to priznao u nekom predjasnjem postu)

a problem se resava tako sto nateras sluzbe da sprovode zakon a ne da dodatno obavezujes bicikliste da nose prsluk

jer ce neciji sin u dzipu da zakaci biciklistiu u reflektivnom prsluku sa sve rotacijom na glavi i proci ce nekaznjeno...jer se zakon ne sprovodi.

A da se zakon sprovodi ne bi mu palo na pamet da ga zakaci ni da ko od majke rodjen gologuz vozi bicikl.

 

Nadam se da si sad shvatio koji je moj (a cini mi se jos nekih kolega na forumu) pogled na tematiku.

Msms da je ovaj predlog zamena teza a ne o sprovodjenje zakona o bezbednosti i povecanje stepena bezbednosti ucesnika u saobracaju

stoga sam protiv obaveze a svako nek se maximalno zastiti shodno ukusima, zeljama, uslovima, potrebama i sl.

 

 

Mislim i za to sam da se biciklisti Prvo moraju Obavezati, pa onda zahtjevati da se i svima priprijeti uz Zakonsku obavezu, jer se ovako vrtimo u krug, dakle svi biciklisti komplet oznaceni pa potom zasticeni ka bjeli medjedi, a korumpiranost i sporo sankcionisanje je sledeci povod za borbu do sto vece Pravde, jer neko mora Prvi da se obaveze, a i sam za to da budem ja taj kao biciklista, jer i sad dok se kompletno oznacavam u slucaju da prezivim nezgodu imam pravo na sva usta da zahtjevam izvrsenje Pravde.

 

Nosim kacigu cim sam na otvorenom putu, po gradu ne i okolnim planinskim putevima.

 

Niste vi moji protivnici, vec samo i jedino biciklisticko bratstvo, i sve ovo sto napisah kao savjet iz licnog iskustva je samo i jedino dobronamjerno.

Tesko ce na ovim prostorima i s ovakvim ljudima sve ovo brzo i efikasno ici, pa mi je zelja da svi sacuvamo svoje glave i razmjenjujemo lijepa iskustva.

Nisam na ovom forumu slucajno jer ste svi dobronamjerni i uglavom veoma upuceni u biciklizam, i veoma sam zahvalan na svim uputstvima, a na CG forumima nisam ni ulazio, znam mentalitet, ima tu mnogo cega sto mi ni duhovno ni intelektualno ne odgovara, a ovdje mi je ugodno i korisno, samo ne volim fraze i usputna cesto plitka komentarisanja radi nekog fazona, al vi ste odje uglavnom poznanici i stari vuci pa je i to OK, a ja sad razmisljama i potrebu imam za cestim turama jer mi se ukazo luft bez vecih obaveza, al nakon ove ture po evropskoj obali moracu da legnem na rudu, pa ponovo teglim ka konj, rastu mi sinovi a sve im je tanja perspektiva pa bar njima da omogucim zanimljivu mladost i dalje uspone, a sebe vec naucih da se zadovoljavam spartanski s malo, al mi biciklo pruza izuzetna zadovoljstva, pa cak vjerujem da me sami Bog uputi na ovo jer zahtjeva nesto slobodnog vremena, moju volju i malo para, a za uzvrat mi pruza svu Ljepotu.

 

Ne zamjerite kad pretjerujem, nekad samo cvrsto definisem svoje stavove, a od svih vas mogu samo da naucim mnogo toga nepoznatog i pazljivo ucim.

 

Pozdrav tebi i svom bratstvu, a dje mislim da sam sposoban da nesto objasnim nastavicu svaki dijalog !


  • 0

#180 Noves

Noves
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 308 posts

Postavljeno 04 February 2015 - 10:47 PM

Ovo je sve opravdano u Naseljenim Mjestima, ni sam ga ne stavljam nit vidim potrebu, a podrazumjeva se i da se vozaci moraju kretati primjerenom brzinom i paznjom u NM.

http://www.nsbi.org....a-biti-obavezno

 

S obzirom da veoma rijetko vozim po svom gradu, Berane je malo mjesto s izuzetnom okolinom u svim pravcima, uglavnom i daleko po okolini pjesacim, a bajs mi sluzi za dnevne ture izvan grada i visednevna putovanja uglavnom uz more.

 

Sada sam za Pravoslavni Bozic, vozio Lola Anacondu po dolasku iz CG u NS, od 6h ujutru do podneva, i mozda jedini u tom dijelu dana, bjese jako hladno ali vedro i provozao sam skoro cjelim gradom, a izlazak sunca docekao na PV Tvrdjavi, bajs ispeo stepenicama izvozao okolinu pa sisao tunelom pod jelenima, malo do muz.skole i spustio na cestu pa na kaficu preko Duge u drugi lokal lijevo ispod mosta s pogledom na tvrdjavu i onda ostalo kejom pa preko Slobode iznova kruzio po okolini, a NS ima tu sirinu i komociju za bicikliranje, medjutim gradovi mi odavno nisu zanimljivi osim u prolazu, dok divlje prirode, planina i mora ne mogu da se zasitim pa je sve usmjereno na takve ture.

 

Svakako da treba svim sredstvima stvoriti sto povoljnije uslove za bicikliste u gradskim uslovima, a apelovati da na otvorenom putu budu ka Bozicne jelke i prvo svojim oznacavanjem smanje rizik od udesa na najmanju mjeru, a sve ovo sa zakonom, sprovodjenjem i navikavanjem vozaca ce ici dugo i sporo, al nek samo ide, a sto se mene tice ne pripadam nit me interesuju bici-udruzenja u CG, jer sam solista inace, kad naumim ja odjezdim, nakacim sve oznake i zastitu da sve sljasti ka ciganski svat, pomolim se Bogu i vozim dok ima para i ja mogu, pa mislim da su me zimus vise vidjali po putevima no sve bicikliste skupa u CG, a usput sam edukovao mnoge vozace otresitim stavom u voznji i privukao paznju mnogih prolaznika, pa vjerujem da sam poseban doprinos dao popularizaciji biciklizma u ovim krajevima, onako usput, jer nit se uzdam u drzavu nit mislim da su ovdasnji ljudi sposobni i hrabri da nesto ozbiljnije ucine, sve je to uglavnom potkupljeno od bijednika sto vladaju i sramote svu istoriju CG, al nemam kad vise da se time bakcem i gubim svoje dragocjeno vrijeme, vec se na putovanja upustama bez dileme "biti il ne biti", vec kako to jednostavno razrijesi Njegos..."neka bude sto biti ne moze"...a evo mi sada moze, pomozi mi i hvala ti Boze.

 

Uz pozdrav, da nam Bog pomogne i mi sami istrajemo !


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika