Jump to content


Fotografije

Inverzni menjač (kontraš)


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
21 odgovora na ovu temu

#1 mantena

mantena
  • Members
  • PipPip
  • 50 posts

Postavljeno 04 January 2015 - 12:46 AM

Pozdrav!

 

Interesuje me kakva je prednost (ako postoji) imati menjač kontraš? Gde se u vožnji ta prednost što opuštanjem na trigeru idete ka najvećem zupčaniku oseti? Da li je ovakav menjač bolji za XC staze? Zamolio bih za iskustva korisnika ovakvih menjača.

 

Hvala unapred na odgovorima!POzzMI

 

 

 

Miloš


  • 0

#2 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14861 posts

Postavljeno 04 January 2015 - 02:48 AM

Mana im je sto prebacuju jedan klik na jedan veci zupcanik, sto znaci da kad dodjes do vece uzbrdice moras nekoliko puta da kliknes da prebacis u odgovarajucu brzinu, dok kod "normalnog" menjaca moze po dva-tri veca zupcanika jednim klikom. Takodje ako kupis polovan sa oslabljenom oprugom onda lose menja brzine. Ako je teren po kome vozim takav da mi se ne trese mnogo volan volim grip-shift rucice jer mogu brzo da dodjem do potrebne kombinacije. Ali grip-shift ne pasuje sa svakom rucicom kocnice.


  • 1

#3 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5498 posts

Postavljeno 04 January 2015 - 11:07 AM

@mantena

pricas o prednjim ili zadnjim menjacima?

S obzirom da je i jedna i druga koncepcija napustena ne verujem da postoji bilo kakva prakticna prednost, inace bi princip zaziveo bar u nekom obliku.

 

Teoretska prednost je bila ta sto za "dizanje" na veci lancanik, sto se vodi kao "teze" prebacivanje od "spustanja" na manji lancanik, potrebna veca sila (u rukama) pa su hteli da taj "tezi" posao odradi opruga. Samo sto je ta opruga morala da bude ojacana da bi postigla taj novi, tezi zadatak. Samim tim za spustanje na manji lancanik trebalo je savladiti jacu oprugu pa se zapravo svelo sve na isto, samo obrnuto :( Osim sto je princip zahtevao odredjeno vreme za navikavanje i sto je bilo zeznuto u "isto" vreme voziti bicikl sa inverznim i "normalnim" menjacem, tipa race i trening, MTB i drum/CX i slicno.

 

@dusan011

predpostavljam da pricas o shimano rapidrise tehnologiji zadnjih menjaca?

Zar "klikovi" nisu u rucici a ne u menjacu?

Zar broj "aktiviranih" stepena prenosa ne zavisi od rucice a menjac samo sledi komandu?

Zar "ne-inverzni" menjac takodje ne menja sporije/losije kad ima istrosenu/oslabljenu oprugu, samo na drugu stranu?


  • 1

#4 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14861 posts

Postavljeno 04 January 2015 - 12:23 PM

Jesu klikovi u rucici ali uglavnom rade tako da u smeru gde opruga gura menja za jedan zupcanik a gde vuce sajla moze vise njih. Sto se jacine opruge tice lanac lakse silazi sa veceg na manji zupcanik nego sto se penje, kad se penje mora da se zakaci o podizace i plus da nateze oprugu koja zateze lanac da ne landara dok kad silazi samo se strmelja na nizi.


  • 0

#5 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4437 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 04 January 2015 - 01:28 PM

Ja već treću godinu vozim XT rapid rise menjač (mantena je verovatno mislio na rapid rise zadnji menjač). Meni se svidja jer na uzbrdici sa minimalnim okidanjem menjač podiže lanac na sledeći zupčanik. Potrebno je malo privikavanja na taj sistem, jeste malo nezgodno ako se vozi još jedan bajs sa klasičnim sistemom šaltanja. Meni nije problem.. jedan je sa rapid rise menjačem a drugi je klasičan i nemam problema sa mešanjem komandi na okidačima (šifterima).

 

Da bi menjač perfektno funkcionisao potrebno je da bužiri budu u savršenom stanju inače od pravilnog menjan ja brzina nema ništa. Prebacivanje menjača na veći zupčanik na usponu je znatno brže sa rapid ris menjačem i tu je glavna prednost.


  • 1
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#6 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4437 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 04 January 2015 - 01:31 PM

 

Zar broj "aktiviranih" stepena prenosa ne zavisi od rucice a menjac samo sledi komandu?

Zar "ne-inverzni" menjac takodje ne menja sporije/losije kad ima istrosenu/oslabljenu oprugu, samo na drugu stranu?

Menjanje na usponu je moguće samo 1 po 1 mada okidanje ide dosta brzo pa se može jako brzo prebacivati.

 

Ne-inverzni će takodje praviti greške ako su u lošem stanju samo u obrnutom smeru. U svakom slučaju ne znam koji smer šaltanja više nervira na lošem menjaču.. jednostavno nervira.


  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#7 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5498 posts

Postavljeno 04 January 2015 - 01:36 PM

Menjanje na usponu je moguće samo 1 po 1 mada okidanje ide dosta brzo pa se može jako brzo prebacivati.

 

koju rucicu koristis?

 


  • 0

#8 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5498 posts

Postavljeno 04 January 2015 - 01:41 PM

Jesu klikovi u rucici ali uglavnom rade tako da u smeru gde opruga gura menja za jedan zupcanik a gde vuce sajla moze vise njih...

npr SRAMov model obrtnih rucica ROCKET za 9 brzina bi trebalo da radi u oba smera po ceo opseg ili...?

 

jel to znaci da zavisi od rucice menjaca a ne od menjaca?


  • 0

#9 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5498 posts

Postavljeno 04 January 2015 - 01:46 PM

Ja već treću godinu vozim XT rapid rise menjač (mantena je verovatno mislio na rapid rise zadnji menjač). Meni se svidja jer na uzbrdici sa minimalnim okidanjem menjač podiže lanac na sledeći zupčanik...Prebacivanje menjača na veći zupčanik na usponu je znatno brže sa rapid ris menjačem i tu je glavna prednost.

sta je sa spustanjem lanca na mani lancanik? Posto paralelno vozis oba sistema, kolika je razlika u toj operaciji?


  • 0

#10 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14861 posts

Postavljeno 04 January 2015 - 01:50 PM

Imajte na umu da je pitao za XC stil voznje, menjac ko menjac nista mu ne fali, neki se kunu u njega neki ga ne vole. Ako chamade ima taj menjac na trekking biciklu onda ne salta toliko cesto kao XC vozac. Sve se moze, ne znam samo uz koji model rucica Shimano prodaje taj rapid rise menjac.


  • 0

#11 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4437 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 04 January 2015 - 02:00 PM

 

koju rucicu koristis?

 

Deopre šifteri 3x9

 

sta je sa spustanjem lanca na mani lancanik? Posto paralelno vozis oba sistema, kolika je razlika u toj operaciji?

Sa rapid rise palcem (donja poluga) lanac spustaš na manji zupčanik. Kad kreneš recimo naglo nizbrdo možeš lanac odjedanput prebaciti niže na 3-ći zupčanik.

 

Imajte na umu da je pitao za XC stil voznje, menjac ko menjac nista mu ne fali, neki se kunu u njega neki ga ne vole. Ako chamade ima taj menjac na trekking biciklu onda ne salta toliko cesto kao XC vozac. Sve se moze, ne znam samo uz koji model rucica Shimano prodaje taj rapid rise menjac.

Kao što je Dule011 napisao.. za XC vožnju je možda povoljnije rešenje standardni menjač jer ako se sajla uroni u blato može doći do kašnjenja sa prebacivanjem lanca na veći zupčanik. Za vožnju po asfaltu ako je ispravan je sasvim OK, za OFF je možda ipak sigurnije rešenje klasika.

Ja ga imam na trekingu a taj bicikl uglavnom vozim na turama gde je dosta natovaren.. šalta se dosta često posebno ako su učestala goredoliranja.

Šifter radi kao što inače radi samo menjač radi obrnutim redosledom.. opruga se otpusta i pritom lanac podiže na veći a natezanjem opruge lanac se spusta na manji. Ima neka fora u toj opruzi koja se otpusti i menjač pomera ka točku.


  • 1
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#12 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4437 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 04 January 2015 - 02:03 PM

npr SRAMov model obrtnih rucica ROCKET za 9 brzina bi trebalo da radi u oba smera po ceo opseg ili...?

 

jel to znaci da zavisi od rucice menjaca a ne od menjaca?

Nema to veze sa dvosmernim šalterima.. jednostavno rapid rise se kažiprstom povlači na veće zupčanike a palcem na manje. Isto je i sa običnim i sa novim dvosmernim ručicama.


  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#13 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5498 posts

Postavljeno 04 January 2015 - 02:31 PM

Nema to veze sa dvosmernim šalterima.. jednostavno rapid rise se kažiprstom povlači na veće zupčanike a palcem na manje. Isto je i sa običnim i sa novim dvosmernim ručicama.

Ne govorim o SHIMANO DUAL RELEASE rucicama, onim kod kojih zatezes sajlu palcem a otpustas ili palcem ili kaziprstom. :)

 

Ja sam pitao za SRAMove OBRTNE (GripShift) rucice menjaca (kompatibilne sa SHIMANO SIS) tipa ROCKET/ATACK za 9 brzina?

 

Obrtanjem u jednu stranu zatezu sajlu a drugu otpustaju, i to ceo raspon od 9 prenosnih odnosa (brzina)

Standardni menjac ide u jednu a inverzni u suprotnu stranu, ali u celom rasponu prenosnih odnosa?

Da li u tom slucaju stoji da inverzni menjac menja samo po jedan lancanik na vise (sa manjeg na veci)?


  • 0

#14 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5498 posts

Postavljeno 04 January 2015 - 02:43 PM

chamade, on 04 Jan 2015 - 3:03 PM, said:

Sa rapid rise palcem (donja poluga) lanac spustaš na manji zupčanik. Kad kreneš recimo naglo nizbrdo možeš lanac odjedanput prebaciti niže na 3-ći zupčanik.

nisam probao RapidRise

ne znam kako drugima,

ali meni se i na tradicionalnom sistemu desava da lanac ne stigne da se spusti na zeljeni lancanik

vec znatno kasni za rucicom menjaca tako da mi to ne zvuci kao neka posebna prednost :(


  • 0

#15 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4437 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 04 January 2015 - 03:25 PM

Ne govorim o SHIMANO DUAL RELEASE rucicama, onim kod kojih zatezes sajlu palcem a otpustas ili palcem ili kaziprstom. :)

 

Ja sam pitao za SRAMove OBRTNE (GripShift) rucice menjaca (kompatibilne sa SHIMANO SIS) tipa ROCKET/ATACK za 9 brzina?

 

Obrtanjem u jednu stranu zatezu sajlu a drugu otpustaju, i to ceo raspon od 9 prenosnih odnosa (brzina)

Standardni menjac ide u jednu a inverzni u suprotnu stranu, ali u celom rasponu prenosnih odnosa?

Da li u tom slucaju stoji da inverzni menjac menja samo po jedan lancanik na vise (sa manjeg na veci)?

E ne znam za ovo.. pretpostavljam da menjač samo sluša komandu šiftera. Ako može na šifteru da radi klasični menjač radiće i rapid samo u obrnutom smeru (tako mi kaže logika).

 

Ako klasični menjač radi uredno pretpostavljam da ne treba eksperimentisati jer rapid traži i malo privikavanja. Ja sam ga dobio sa biciklom kad sam ga kupio, nisam hteo u tom trenutku da ulažem u klasični menjač, u medjuvremenu se navikao pa mi se još i svidelo.. i eto, ostade   :)


  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#16 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5498 posts

Postavljeno 04 January 2015 - 04:41 PM

Mana im je sto prebacuju jedan klik na jedan veci zupcanik, sto znaci da kad dodjes do vece uzbrdice moras nekoliko puta da kliknes da prebacis u odgovarajucu brzinu, dok kod "normalnog" menjaca moze po dva-tri veca zupcanika jednim klikom. Takodje ako kupis polovan sa oslabljenom oprugom onda lose menja brzine. ..

 

Menjanje na usponu je moguće samo 1 po 1 mada okidanje ide dosta brzo pa se može jako brzo prebacivati.

 

samo sam hteo da naglasim da je gore navedeno ogranicenje/mana (po jedan klik) zapravo ogranicenje sistema i najvise zavisni od rucice menjaca

a ne ogranicenje/mana zadnjeg menjaca tipa RapidRise.

 

Moze li neko da se seti kako su radile XTR samaraljke? Potezom rucice na dole, sajla se zatezala do 3 (ili 4) stepena prenosa (brzine). Potezom na gore otpusta sajlu za jednu brzinu. Ugradnjom "trigger" rucice od dole omogucava se otpustanje sajle na klasican nacin, pitanje je koliko klikova?


  • 0

#17 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4437 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 04 January 2015 - 05:13 PM

samo sam hteo da naglasim da je gore navedeno ogranicenje/mana (po jedan klik) zapravo ogranicenje sistema i najvise zavisni od rucice menjaca

a ne ogranicenje/mana zadnjeg menjaca tipa RapidRise.

 

Moze li neko da se seti kako su radile XTR samaraljke? Potezom rucice na dole, sajla se zatezala do 3 (ili 4) stepena prenosa (brzine). Potezom na gore otpusta sajlu za jednu brzinu. Ugradnjom "trigger" rucice od dole omogucava se otpustanje sajle na klasican nacin, pitanje je koliko klikova?

Menjač zapravo nema manu. Konstruisan je da sa uz Deore šifter jednim klikom kažiprsta dosta brže digne lanac od klasičnog dok sa palcem može odjednom lanac prebaciti na 3-ći zupčanik naniže.

Kažu da još idealnije radi sa šamaraljkama s' tim da XT šamaraljke imaju malo veći hod ručice dok je na deore LX šamaraljkama taj hod znatno manji  (tako sam ja čuo - ako nije ovo tačno nek me neko ispravi).

XTR šamaraljke još će bolje raditi posao.


  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#18 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14861 posts

Postavljeno 04 January 2015 - 05:29 PM

Nema tu mnogo mudrosti, onaj pokret rucice menjaca koji je stalno pod kontrolom sake, prstiju, prsta moze da prebacuje vise zupcanika odjednom, neki i ceo rang. Tu spadaju grip shift, twist shift, frikcioni menjaci i triggeri u onom pomeranju kada vuku sajlu, jednostavno pokrenes rucicu menjaca i posto je sajla uvek zategnuta mozes da kontrolises koliko zupcanika ces da menjas. Sa druge strane trigger menjac ne moze da prebacuje vise zupcanika kad sajla nije zategnuta zbog same konstrukcije, pritiskom na rucicu menjaca ti oslobodis sajlu i pod dejstvom opruge zadnjeg menjaca krene da se menja brzina. Kad ne bi bilo indeksiranog zuba unutar rucice menjaca da uhvati sajlu opruga bi odgurala zadnji menjac u krajnji polozaj. Ako bi napravili da je sajla stalno nategnuta to bi bio frikcioni menjac ili neki tvist pa su dzabe trosili pare na pravljenje sitnih zuba i mehanizma unutar rucice. Zato trigger rucica u potezu kada opruga gura menjac prebacuje samo po jedan zupcanik.


  • 0

#19 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4437 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 04 January 2015 - 05:38 PM

I na kraju odgovor manteni bio bi: ako je za XC možda je bolje da ne eksperimentiše sa rapid ris menjačem jer ako mu se ne svidi svakako će ga teže prodati od klasičnog + zahteva period privikavanja a ako vozi 2 ili više bajseva imaće verovatno problem sa kontrolom prilikom šaltanja jer će jedan biti ovako a drugi onako.

Ako vozi treking biće malo elegantnije privikavanje ali u suštini nema potrebe za tim.. i jedan i drugi rade istu stvar.


  • 1
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#20 carobnica

carobnica
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 566 posts

Postavljeno 04 January 2015 - 06:29 PM

Jedna od prednosti kontra menjaca je kada se penjes uz veliki uspon gde prakticno milis okidanje kaziprstom ti garantuje da ce lanac bez problema da se popne na veci lancanik. Kod "normalnog" menjaca postoji mogucnost da palcem ne gurnes dovoljno ili gurnes previse rucicu siftera i lanac pocne da krklja i da pri toj brzini bicikl stane, mozda izgubis ravnotezu i ne mozes da se iskopcas i td.


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika