Jump to content


Fotografije

Pumpanje gume


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
238 odgovora na ovu temu

#21 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 26 January 2015 - 10:21 PM

Ova je bolja, ali malu pumpu mozes da nosis na voznju za slucaj busenja gume. Tako da je stvar izbora. Za 2000 mozes da uzmes odlicnu pumpu za poneti koja pumpa do 7 bara.
  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#22 ramo92

ramo92
  • Members
  • PipPipPip
  • 143 posts

Postavljeno 26 January 2015 - 10:52 PM

Zar stvarno ove mini pumpe pumpaju do 8 bara?Pa ja imam neku Krypton,al kad napumpam imam osjecaj da je napumpala do max 4 bara?Vidio sam u Planetbike,neke male pumpaju navodno do 8 bara,al reko lazu,samo da prodaju n2:Heristical  Zato me zanima,,jel ko kupio u Planetbike kakve mini pumpe al sa onim barometrom ako imaju,cini mi se da su imali sa barometrom,ne vrijedi mi pumpa koja pumpa  do 4 bara,kad mi se probusi guma na drumasu.Usput,da pitam,jel neko zna zasto ne radi sajt Planetbike?Kad kliknes da udjes,automatski prebaci na neki sajt sa ragbi odjecom


  • 0

#23 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 26 January 2015 - 11:01 PM

Imam tu malu giyo micro propeler, moze da napumpa 7 bara ali treba vremena.
  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#24 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2436 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 26 January 2015 - 11:08 PM

 

Jel pamtnije uzimati malu pumpu ili ovu nožnu?

Ako imas presta ventil bolje je imati veliku pumpu, (sa malim pumpama je to maltretiranje) ako imas auto ventil to mozes naduvati bilo gde i dovoljna ti je i mala pumpa  :)

 

I jos nesto, ako kupis "veliku" pumpu, svakako moras kupiti i malu za ne daj boze ako probusis gumu, a za to moze i neka najjeftinija da posluzi.


  • 0

#25 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8904 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 27 January 2015 - 05:28 AM

Nožna za kod kuće, sa manometrom, a mala za usput, ako pukne guma.

 

Gume od 28mm i šire se ne moraju duvati preko 6 bara, što je radost. :)  


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#26 kasalovic1996

kasalovic1996
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1240 posts

Postavljeno 27 January 2015 - 08:36 AM

Са друге стране,ако ти је пуно да дајеш паре за две пумпе,онда узмеш лепо ову малу,носиш је на бајсу за недај боже и користиш код куће.


  • 0

#27 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 27 January 2015 - 12:49 PM

Dok je vulkanizera na svakom cosku mislim da je pumpa osim male prenosne trosak...Ne kazem da je lose imati je... Za 2000 moze se kupiti nesto drugo od opreme, Mala prenosna pumpa moze da spasi u svakoj situaciji.
  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#28 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4654 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 27 January 2015 - 01:02 PM

Meni je floorstand pumpa nezamenljiva ne zbog zamena/krpljenja što je relativno redak slučaj nego zbog dopumpavanja što je dosta često.

Može i sa malom da se nabije visok pritisak ali je to mučenje, samo kad baš mora na putu. Posle pumpanja imam osećaj kao da sam odradio nekoliko serija za biceps i grudi :mrgreen:


  • 0

#29 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8904 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 27 January 2015 - 01:25 PM

Uvek smo u kući imali jednu tu veliku pumpu, za kod kuće. Mada smo svi vozili bicikle. Nije to tako skupo. Mala pumpa za usput isto nije preskupa, sem ako se vozi drumaš, baš tankih guma, pa se mora nabijati visok pritisak. Ovako, do 4 bara će napumpati i pumpa od 300 - 400 dinara.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#30 kasalovic1996

kasalovic1996
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1240 posts

Postavljeno 27 January 2015 - 02:29 PM

Dok je vulkanizera na svakom cosku mislim da je pumpa osim male prenosne trosak...Ne kazem da je lose imati je... Za 2000 moze se kupiti nesto drugo od opreme, Mala prenosna pumpa moze da spasi u svakoj situaciji.

 

То можда код вас по градовима,али код нас на селу их баш и нема на сваком ћошку,зато је пумпа и потребна.А поготово када си ван насеља па пукне гума.


  • 0

#31 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 27 January 2015 - 03:02 PM

Posle pumpanja imam osećaj kao da sam odradio nekoliko serija za biceps i grudi :mrgreen:

I posle kazu biciklizam ne razvija celo telo  n:download

 

Uvek smo u kući imali jednu tu veliku pumpu, za kod kuće. Mada smo svi vozili bicikle. Nije to tako skupo. Mala pumpa za usput isto nije preskupa, sem ako se vozi drumaš, baš tankih guma, pa se mora nabijati visok pritisak. Ovako, do 4 bara će napumpati i pumpa od 300 - 400 dinara.

Moze i ta od 300-400 kinti, ima  Woby house za 190...


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#32 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 27 January 2015 - 05:02 PM

Po mom mišljenju, ko ima gume ispod 25 mm treba da ima i veliku pumpu . Takve gume treba da se pumpaju pre svake vožnje, glupo je mučiti se mini pumpom.
  • 0

#33 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 27 January 2015 - 05:44 PM

Šta kažete na Giyo nožna pumpa GF-42G PVC crna. Nešto ispod 2000 dinara, a duva na 11 bara.


Super pumpa, koristio sam je godinu dana za drumaša bez zamerki, a primetio sam i da takve koriste u Planet Bike prodavnicama za svoje potrebe. Bolje se pokazala za visoke pritiske nego metalna Giyo GF-33P.
  • 0

#34 darkod75

darkod75
  • Members
  • PipPipPip
  • 115 posts

Postavljeno 27 January 2015 - 08:05 PM

Super pumpa, koristio sam je godinu dana za drumaša bez zamerki, a primetio sam i da takve koriste u Planet Bike prodavnicama za svoje potrebe. Bolje se pokazala za visoke pritiske nego metalna Giyo GF-33P.

E konačno pravi odgovor. Sutra je naručujem n2:redbull


  • 0

#35 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2436 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 27 January 2015 - 08:57 PM

Po mom mišljenju, ko ima gume ispod 25 mm treba da ima i veliku pumpu . Takve gume treba da se pumpaju pre svake vožnje, glupo je mučiti se mini pumpom.

Zavisi na koji pritisak se duvaju...

Po nekom mom iskustvu ako se gume duvaju na vise od 7bara, onda se moraju stalno doduvavati, ako je 7 bara dovoljno obicno guma drzi toliki pritisak pa je dovoljno tek ponekad prekontrolisati.


  • 0

#36 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 29 January 2015 - 10:09 AM

Zavisi i kolika ti je tolerancija, a i koliko često voziš ;-)

Ja prednju na primer pumpam na 6.3-6.5 bara. Ne volim da je ispod 6 bara, a na toliko padne posle otprilike dva dana. Znači, ako vozim baš svaki dan, mogao bih da pumpam na svake dve vožnje. S da mi treba pola minuta da proverim i dopumpam obe gume, ako i toliko, ne vidim razlog da to ne radim pre svake vožnje. (Zadnju pumpam malo više, a malo sam tolerantniji na niži pritisak, ali nema razloga da nju preskačem ako pumpam napred.) A realno vozim jednom-dvaput nedeljno, pa gume svakako više ispuste do sledeće vožnje.

Uz to, po mom iskustvu, za pritiske preko 6 bara se ne treba uzdati u osećaj pod rukom, teba proveriti manometrom. Ako već proveravam, mogu i da dopumpam, svejedno se u proveri izgubi malo vazduha.
  • 0

#37 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4654 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 29 January 2015 - 11:21 AM

E sad pola minuta?! Možda ako imaš kompresor. Sa pumpom mene jako smara da dopumpavam, dok namestim ventile "na 9 sati" pa skinem kapice pa odvrnem ventile i nikad nije dovoljno da stisnem iglicu jednom već više puta jer jako zalepi, pa praktično moram na pola da izduvam gumu. Ako to ne uradim onda treba da legnem na pumpu svom težinom i nabijem 10 bara da probije i krene. Tako da nikad ne znam sa kog pritiska sam krenuo tj koliko ispusti za koje vreme. Za to bi mi trebao neki manometar koji može da se navije i tek onda njime tj nekim dugmetom/okidačem da utisnem iglicu.

E da i plus uvek malo šišti na spoju glave i ventila ako crevo nije pod idealnim uglom i to me nervira ali ne daje mi se hrpa para za neku svemirsku pumpu zbog toga. Ali voleo bih i smatram da tako treba normalna pumpa da radi, znači stavim crevo zaključam glavu na ventil i onda čak i da drmusam crevo ne sme da pušta ni malo.

I da završim ovaj rant :), dok se zavrnu ventli vrate kapice i uračuna donošenje i vraćanje pumpe na mesto bez nekoliko minuta ne prolazim :)


  • 0

#38 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2436 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 29 January 2015 - 11:58 AM

Zavisi i kolika ti je tolerancija, a i koliko često voziš :wink:

Ja prednju na primer pumpam na 6.3-6.5 bara. Ne volim da je ispod 6 bara, a na toliko padne posle otprilike dva dana. Znači, ako vozim baš svaki dan, mogao bih da pumpam na svake dve vožnje. S da mi treba pola minuta da proverim i dopumpam obe gume, ako i toliko, ne vidim razlog da to ne radim pre svake vožnje. (Zadnju pumpam malo više, a malo sam tolerantniji na niži pritisak, ali nema razloga da nju preskačem ako pumpam napred.) A realno vozim jednom-dvaput nedeljno, pa gume svakako više ispuste do sledeće vožnje.

Uz to, po mom iskustvu, za pritiske preko 6 bara se ne treba uzdati u osećaj pod rukom, teba proveriti manometrom. Ako već proveravam, mogu i da dopumpam, svejedno se u proveri izgubi malo vazduha.

Vozim otprilike najmanje 2x nedeljno, pa sam i pisao na osnovu svog iskustva.

Obicno duvam na 7 bara, jer tvrdje od toga ne volim, a i brate brzo to ispusti a smara me da ih stalno pumpam i podizem pritisak, pa sam zakljucio da mi je najprakticnije da ih ostavim na 7 bara i prakticno mozda jednom u 3 nedelje prekontrolisem  pritisak.

 

Inace po onim kalkulatorima pritiska trebao bih da ih duvam na 10-11bara za moju tezinu, sto mi je apsolutna glupost.


  • 0

#39 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 29 January 2015 - 12:46 PM

Po mom iskustvu, za dve-tri nedelje pritisak će da padne za ceo bar. Meni je to previše, zato kažem da zavisi i od tolerancije :-)


E sad pola minuta?! Možda ako imaš kompresor. Sa pumpom mene jako smara da dopumpavam, dok namestim ventile "na 9 sati" pa skinem kapice pa odvrnem ventile i nikad nije dovoljno da stisnem iglicu jednom već više puta jer jako zalepi, pa praktično moram na pola da izduvam gumu. Ako to ne uradim onda treba da legnem na pumpu svom težinom i nabijem 10 bara da probije i krene. Tako da nikad ne znam sa kog pritiska sam krenuo tj koliko ispusti za koje vreme. Za to bi mi trebao neki manometar koji može da se navije i tek onda njime tj nekim dugmetom/okidačem da utisnem iglicu.
E da i plus uvek malo šišti na spoju glave i ventila ako crevo nije pod idealnim uglom i to me nervira ali ne daje mi se hrpa para za neku svemirsku pumpu zbog toga. Ali voleo bih i smatram da tako treba normalna pumpa da radi, znači stavim crevo zaključam glavu na ventil i onda čak i da drmusam crevo ne sme da pušta ni malo.
I da završim ovaj rant :), dok se zavrnu ventli vrate kapice i uračuna donošenje i vraćanje pumpe na mesto bez nekoliko minuta ne prolazim :)

Ne držim kapice na ventilima, ne služe ničemu. Koristim Giyo GF-12, ima glavu koja automatski pritisne iglicu. Znači odvrnem ventil, prikačim pumpu, pritisnem jednom do dvaput, otkačim pumpu, zavrnem ventil. Deset-petnaest sekundi po gumi. Nije mi nešto više trebalo ni sa GF-42G, dodatnih sekundu-dve da se otpusti malo vazduha da bi se otvorio ventil.
  • 0

#40 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8904 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 29 January 2015 - 01:58 PM

Po mom iskustvu, za dve-tri nedelje pritisak će da padne za ceo bar. Meni je to previše, zato kažem da zavisi i od tolerancije :smile:


Ne držim kapice na ventilima, ne služe ničemu. Koristim Giyo GF-12, ima glavu koja automatski pritisne iglicu. Znači odvrnem ventil, prikačim pumpu, pritisnem jednom do dvaput, otkačim pumpu, zavrnem ventil. Deset-petnaest sekundi po gumi. Nije mi nešto više trebalo ni sa GF-42G, dodatnih sekundu-dve da se otpusti malo vazduha da bi se otvorio ventil.

Kapice na ventilima su dobre ako voziš po blatnjavim putevima, ili po blatu.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png





1 članova čita ovu temu

0 članova, 1 gosta, 0 anonimnih korisnika