Jump to content


Fotografije

Felna!


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
56 odgovora na ovu temu

#21 ramo92

ramo92
  • Members
  • PipPipPip
  • 143 posts

Postavljeno 21 February 2015 - 10:45 PM

Zasto kod mene,ja mogu zadnju felnu da pomjeram dok stoji u ramu,tj zadnjoj viljusci?Ona stoji ravnomjerno u ramu,al ja mogu rukom da je pomjeram lijevo-desno?


  • 0

#22 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 21 February 2015 - 10:51 PM

Zato sto imas lufta i nabli (osovini)


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#23 kasalovic1996

kasalovic1996
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1240 posts

Postavljeno 22 February 2015 - 09:01 AM

Ево ако хоћеш сам да радиш:

 

 

Поред овога на видео,требало би да преконтролишеш осовину да ли је крива,преконтролишеш шоље у каквом су стању,конуси,замениш куглице кад већ отвараш.


  • 0

#24 ramo92

ramo92
  • Members
  • PipPipPip
  • 143 posts

Postavljeno 23 February 2015 - 11:26 AM

Ovo je za prednju felnu,a kod mene je problem zadnja felna.Jeste ovakav problem isti kod mene,ovakav problem imam na zadnjoj felni i na MTB i na drumasu.Nije mi jasno,sta je uradio pa popravio?Povadio dijelove i samo zamjenio one metalne kuglice i namazo onom nekom masti?Kod mene je zadnja nabla ona na brzo skidanje,nije kao ova na klipu


  • 0

#25 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4644 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 23 February 2015 - 11:48 AM

Nisi pažljivo gledao, promenio je kuglice i konuse jer su bili oštećeni tj. pojedeni.

Luft se eliminiše stezanjem konusa, samo što je to delikatan proces, radi se na osećaj.

Ne postoji neko uputstvo koliku silu treba da primeniš već jednostavno to treba da osetiš pod rukom, jer ako ih stegneš previše opet će stradati konusi i kuglice, ako ih premalo stegneš točak će imati lufta, znači stegneš probaš, ako ne valja, ponovo uradiš isto, i tako dok ne ubodeš da se točak lagano vrti, a da pritom nema lufta. .

Nekad moraš 10 puta da otpustiš i stegneš konuse i proveriš točak pre nego što ubodeš pravu dozu stezanja, jer su male tolerancije. 

Najbolje da odeš kod nekoga ko zna šta radi da ti pokaže i da osetiš pod rukom  kako izgleda kada je pravilno namešteno da ne bi nešto pokvario...


  • 0

#26 ramo92

ramo92
  • Members
  • PipPipPip
  • 143 posts

Postavljeno 23 February 2015 - 11:55 AM

Hvala vidak na odgovoru.Pa jel i ja trebam zamjeniti kuglice i konuse?Mozda samo trebam to da se zategnu konusi?


  • 0

#27 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4644 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 23 February 2015 - 12:17 PM

Pa to treba pregledati, kuglice menjam prilikom redovnog servisiranja, jer su jeftine, kupio sam set od 144 komada u capriolu, za nekih 200 din.  tako da jednom godišnje podmazujem nable i tada zamenim i kuglice, čisto da ne razmišljam.

Konuse ne menjaš ako su dobri tj, nisu pojedeni, ali ako si vozio sa tolikim luftom u točku, predpostavljam da su konusi za bacanje, mala je šansa da su čitavi.

Proveri ili ako nisi siguran skini pa postavi slike, vidi se to odmah da li su dobri ili za bacanje.


  • 0

#28 kasalovic1996

kasalovic1996
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1240 posts

Postavljeno 23 February 2015 - 12:31 PM

Ево ти за задњи точак,онакав какав ти имаш.Од алата ти је потребан кључ за рачну,пошто и њу мораш да скинеш,видећеш на видеу.Што се тиче масти,да заменио је маст.У питању је товатна маст,моја ти је препорука домаћа литијумска маст фам,није скупа.Поред тога узмеш куглице и конусе,све лепо замениш кад већ растураш.А што се тиче штеловања како каже колега по осећају,точак мора да се лепо окреће,а да притом нема луфта.

 


  • 0

#29 ramo92

ramo92
  • Members
  • PipPipPip
  • 143 posts

Postavljeno 23 February 2015 - 01:12 PM

Hvala puno na odgovorima vidak i kasalovic,moracu to kod majstora srediti,jer nemam kljuc za racnu.A vozio sam ovako,kada se tocak pomjera i primjetio neki dan,da nesto nije kako treba,odnosno da mogu pomjerati tocak lijevo,desno dok stoji u viljusci.A ne znam da li ste pratili forum,kod mene je nabla bila duza od zadnje viljuske,tako da sam pomocu one metode sa maticama,rasirio ram.Prije nego sto sam rasirio ram,nije bilo ovih problema sa pomjeranjem tocka.Tek sad kad sam rasirio ram,pojavio se ovaj problem sa nablom.Da li to sto sam rasirio ram,ima veze sa ovim sto se sad desava,ovo sto se pomjera felna u ramu?

Attached Thumbnails

  • blog 010.jpg

  • 0

#30 kasalovic1996

kasalovic1996
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1240 posts

Postavljeno 23 February 2015 - 01:59 PM

Не би требало да има везе са тим,једноставно делови су дотрајали или су се шрафови олабавили и настао је луфт у набли.


  • 0

#31 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4644 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 23 February 2015 - 09:12 PM

Skini tocak pa probaj da pomeras osovinu i vidi gde je luft, ali najbolje da odes kod majstora i da ti on sredi tocak nije to skupa intervencija
  • 0

#32 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 23 February 2015 - 09:13 PM

Hvala puno na odgovorima vidak i kasalovic,moracu to kod majstora srediti,jer nemam kljuc za racnu.A vozio sam ovako,kada se tocak pomjera i primjetio neki dan,da nesto nije kako treba,odnosno da mogu pomjerati tocak lijevo,desno dok stoji u viljusci.A ne znam da li ste pratili forum,kod mene je nabla bila duza od zadnje viljuske,tako da sam pomocu one metode sa maticama,rasirio ram.Prije nego sto sam rasirio ram,nije bilo ovih problema sa pomjeranjem tocka.Tek sad kad sam rasirio ram,pojavio se ovaj problem sa nablom.Da li to sto sam rasirio ram,ima veze sa ovim sto se sad desava,ovo sto se pomjera felna u ramu?

A jesi li ispravio dropove?


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#33 ramo92

ramo92
  • Members
  • PipPipPip
  • 143 posts

Postavljeno 23 February 2015 - 09:41 PM

E vidis kolega grbicu,to sam ispo konj.Zaboravio sam na dropove,tek danas sam primjetio da na lijevoj strani,ide prema unutrasnjosti,logicno jer sam ja rasirio viljusku,ona cijev donja od viljuske je otisla malo napolje iz viljuske,a drop je garant ostao na istom mjestu gdje je i bio prije nego sto sam rasirio ram.Zato sam gore u jednom postu napisao da nema veze sa onim sto sam rasirio ram,to sto je otisla zadnja felna ili nabla.Dok nisam rasirio ram,odnosno zadnju viljusku,nabla i tocak su bili ok,cim sam rasirio ram,odmah problemi,nekako drugaciji osjecaj kada vozim,stojeci kada vozim,kao da me nesto vuce u lijevu stranu,bas na onu stranu gdje je kriv jedan drop,sta sad da radim?Ili da nadjem dobrog majstora?


  • 0

#34 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 23 February 2015 - 09:45 PM

Pogledaj ovde, ako ti izgleda komplikovano onda pravac kod majstora koji ima alat za ispravljanje


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#35 ramo92

ramo92
  • Members
  • PipPipPip
  • 143 posts

Postavljeno 23 February 2015 - 10:43 PM

Glup sam.Ne razumijem,postavio onu istu sipku sa navojima sto sam ja koristio da rasirim ram,al dodao jos nekoliko matica,podloski i sarafa,stavio sa jedne i druge strane dropova i odmah se pokazalo da su dropovi krivi i samo rukama ispravio?Zar ne treba da se ona dva sarafa sastave u sredini viljuske?

Attached Thumbnails

  • xcvxcvxc.jpg

  • 0

#36 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 23 February 2015 - 11:23 PM

Sa prirucnim alatom je skoro nemoguce potpuno ispraviti. Najbolje da odes do servisa da ti to odradi neki majstor.


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#37 Trifke98

Trifke98
  • Members
  • Pip
  • 25 posts

Postavljeno 24 February 2015 - 01:19 PM

Treba mi pomoc, kupio sam felne. I vec dva puta sam kupovao unutrasnje gume ni jedne mi ne ogovaraju. Na felnama mi pise 19x559.. pitam u prodavnici niko nema te gume. Sta da radim?? merio sam sublerom felna mi je siroka 19mm


  • 0

#38 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 24 February 2015 - 01:20 PM

A spoljna guma ti je?


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#39 Trifke98

Trifke98
  • Members
  • Pip
  • 25 posts

Postavljeno 24 February 2015 - 03:02 PM

Nisam jos kupio spolje, da nadjem prvo unutrasnje. 


  • 0

#40 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 24 February 2015 - 03:06 PM

Pa da bi kupio unutrasnje trebao bi da znas dimeziju spoljnih na primer 26x2.0 ide unutrasnja 26x1.75-2.25, za 26x1.75 ide unutrasnja do 1.75... Sto bi znacilo da sirina felne nema ulogu u kupovini unutrasnje gume vec dimenzija spoljne.


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.





0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika