Jump to content


Photo

9/10 pogon u paru sa 8-faznom kasetom


  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1 telemark

telemark
  • Members
  • Pip
  • 29 posts

Posted 17 November 2014 - 04:26 PM

Dosta sam čitao o ovoj temi na stranim forumima a nigde nisam naišao da se o tome diskutuje na ovom forumu. Ukoliko postoji ovakva tema molim admina da briše. 

 

Da li može da funkcioniše sistem sa pogonom za 9 ili 10 brzina i osmofaznom kasetom. I koji lanac bi mogao da se koristi?

 

Čitajući razne forume neki pominju da pogon predviđen za 9 brzinski sistem bez problema može da se koristi sa 8-faznom kasetom i to sa 8 ili 9 brzinskim lancem. Dok sa 10-brzinskim pogonom mišljenja su dosta podeljena. Neki su čak navodili da ne postoji pogon za 8 9 ili 10 da je to samo marketinški trik proizvođača kako bi prodali celokupnu grupu komponenata. 

 

Kakva su ostala mišljenja i da li neko ima lična iskustva sa ovom problematikom?


  • 0

#2 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14861 posts

Posted 17 November 2014 - 05:13 PM

Stavi neindeksirane rucice menjaca i zavrsio si posao.


  • 0

#3 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Posted 17 November 2014 - 05:32 PM

Sve to radi, jedino sto prednji menjaci su za n broj zuba pa na to treba obratiti paznju kao i na duzinu patrone jer nisu svi pogoni isti. Lanac u skladu sa kasetom.


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#4 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Posted 17 November 2014 - 08:00 PM

Sve to radi, jedino sto prednji menjaci su za n broj zuba pa na to treba obratiti paznju kao i na duzinu patrone jer nisu svi pogoni isti. Lanac u skladu sa kasetom.

Kad nema edit
Dynasys ne bih brkao sa kompnentama ispod toga.
I sam sam vozio 9ku na 8faz 42/32/22 pogonu i nisam imao problema. Sad vozim u skladu sa shimano "pravilima" i generalno je isto. Ima ljudi koji voze svasta nesto pa cak i 48/38/28 sto je po nekoj klasifikaciji pogon za 6 i 7 na 9 pa opet nemaju problema. Generalno u svim pogonima postoje razlike, vise o tome mozes ovde da procitas
http://sheldonbrown.com/speeds.html
  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#5 bockokg

bockokg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1029 posts

Posted 17 November 2014 - 10:26 PM

Moraš napšisati šta želiš vpziti. Ja ti mogu napisati za drumaša. Nije marketinški tirk kada kažu pogon za 8-cu ili za 9 i 10?

Zašto? Zato što na pogonu za 8 je jedno rastojanje između lančanika na pogojnu, a kod 9 i 10 drugo (manje), pa će ti verovatno lanac krzati šajbne ako je isti za 8 faz.

 

Možeš probati i 8 faz pozadi, ali lanac za 9 i 10 pod obavezno kako ti ne bi se krzale lancem šajbne. Probaj pa ćeš videti da je ovako kao što napisah. Barem se meni to dešavalo.


  • 0

#6 telemark

telemark
  • Members
  • Pip
  • 29 posts

Posted 18 November 2014 - 03:40 PM

Mislio sam da uzmem neki kvalitetniji  pogon 9-ku  recimo ovo pogon.jpg pošto za osmicu nema ništa bolje od tourney i altusa ( možda i ima nisam naleteo) pogona koi je dosta loš brzo se istroši. A sa druge strane ne bih menjao kasetu pa šiftere jer ovo dosad radi perfektno i mislim da nema neke potrebe da se menja tim pre što je jeftinije za održavanje. 


  • 0

#7 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Posted 18 November 2014 - 04:04 PM

Taj pogon na slici je Acera http://planetbike.rs...vi/Pogoni/5760/ ili se varam
Inace imas i Aceru za 8-faz. Oznaka je FC-M361, ne fali joj nista. Te novce vredi.
http://planetbike.rs...vi/Pogoni/5758/
  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#8 telemark

telemark
  • Members
  • Pip
  • 29 posts

Posted 18 November 2014 - 04:49 PM

Jeste. Sad vidoh da ima i verzija za 8 ne znam kako mi je to promaklo, ali nema veze uglavnom poenta je bila da li mogu kvalitetniji pogoni da se u pare sa nižim klasama kaseta jer po meni pogon prvo strada ako izuzmemo lanac pa sve ostalo, dok recimo  kaseta može da traje dosta dugo ako se na vreme menja lanac. 


  • 0

#9 bockokg

bockokg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1029 posts

Posted 18 November 2014 - 05:02 PM

Kvaliteti nemaju nikakve veza sa uparivanjem, vec rastojanja lancanika. Sve sto je za 8cu ide, pa bilo XT da postoji, bilo acera.


  • 0

#10 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Posted 18 November 2014 - 05:06 PM

Moze da se upari, ali ne vidim svrhu toga. Recimo da imas pogon klase Deore, a sve ostalo altus, acera, tourney... 

Acera je odlicna klasa opreme, radi odlicno, pouzdana je... 


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#11 vivicav

vivicav
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 567 posts
  • LocationПанчево

Posted 18 November 2014 - 05:33 PM

+1
  • 0

#12 stefan10vb

stefan10vb
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 214 posts

Posted 26 November 2014 - 11:47 AM

Da ne otvoram novu temu, Da li mogu prednji menjac i pogon za 9-faz da se iskoriste da se iskombinuje 10-fazna grupa? Naravno sifteri, kaseta i z menjac 10faz


  • 0

#13 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Posted 26 November 2014 - 12:15 PM

Pogledaj tabelu
http://www.performan...iveTrainUpgrade
  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#14 stefan10vb

stefan10vb
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 214 posts

Posted 26 November 2014 - 12:57 PM

Hvala puno :)


  • 0




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users