Jump to content


Fotografije
- - - - -

Zanimljivi tekstovi


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
1157 odgovora na ovu temu

#1041 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3435 posts

Postavljeno 26 January 2023 - 10:46 PM

U redu je, razumem vas, niste znatizeljni. Znanja-zeljni, shvatate.
@omega   Pogledao sam statistiku ove i prethodne stranice i u ovoj rubrici, u proseku, jedan link se pojavi na svakih pet dana, jedan link. Mrzi te da jednom u pet dana kliknes dva puta.
@milovuk1967  Zapitaj se kako znas da nesto volis... U sustini kada se pojavite na forumu to bi trebalo da znaci da ste spremni da procitate i sta je drugim ljudima zanimljivo a ne samo vama...

Изнео сам своје виђење ствари, могу да наставим само да га износим другим речима, што би само беспотребно продужило вртење у круг, а то не желимо :)
  • 3

#1042 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1433 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 27 January 2023 - 01:00 AM

https://www.sheldonb...atigue_test.htm


Evo, da zainteresujem čitaoce; testirali su izdržljivost 12 ramova raznih cenovnih rangova, materijala i proizvođača u laboratoriji koja se bavi baš takvim testovima (deluje da su nezavisni). Neočekivano, rezultati su pokazali da neki uvreženi stavovi nisu nužno tačni. Da, uzorak je premali za 'naučne' rezultate, ali način testiranja je brutalan pa lepo pokazuje šta se tu dešavalo... Devedeset sedme :D
  • 1
The sea, the sea

#1043 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3208 posts

Postavljeno 27 January 2023 - 06:47 AM

Jako zanimljiv test. Ono što me ne iznenađuje je da je CAAD3 bio najizdržljiviji lagani ram na testu. Ja sam imao više Cannondale bicikala (trenutno imam samo jedan) i mogu reći da oni prave izuzetno dobre aluminijumske ramove, toliko dobre da su njihovi vrhunski alu ramovi bolji od većine prosečnih karbonskih. Iako lagani, neverovatno su kruti i čak i u najjačem sprintu ili usponu fleksija rama je minimalna.

Trenutno imam jedan stari Cannondale ram iz čak 96' godine koji je neverovatno krut. Znači uživanje je gaziti ga na pedalama jer fleksije jednostavno nema, kao da je od stene, a opet je ram ispod 1300 grama što je za pojmove od pre 25 godine impresivno. Uz sve to je preživeo i jedan gadan pad, srećom ram se ni ogrebao nije. Pošto taj bajk ionako malo vozim, između 1000 i 1500 km godišnje imam neki osećaj da bi ovaj ram mogao da mi potraje ladno još 30 godina i da će mi pre dosaditi pa ću ga probati pre nego što mu dođe kraj.

Imam trenutno i jedan karbonski bajk, i iskren da budem, sam osećaj u vožnji i krutost rama na usponu je po meni identičan kao na Cannondalu, samo što je u pitanju prosečan karbonski ram, ništa ultra skupo.

Iskreno me malo čudi na testu da Klein nije bolje prošao, ja sam bio ubeđen da mora biti u vrhu odmah do Cannondalea ali prc.

A čelik SlX je razočaranje. Izdržao 4 puta manje maltretiranje od vrhunskih alu ramova i pukao. Bez obzira na sentimentalnu vrednost, tehnički gledano baš prevaziđeni ramovi...
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#1044 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3435 posts

Postavljeno 27 January 2023 - 09:20 AM

Evo, da zainteresujem čitaoce; testirali su izdržljivost 12 ramova raznih cenovnih rangova, materijala i proizvođača u laboratoriji koja se bavi baš takvim testovima (deluje da su nezavisni). Neočekivano, rezultati su pokazali da neki uvreženi stavovi nisu nužno tačni. Da, uzorak je premali za 'naučne' rezultate, ali način testiranja je brutalan pa lepo pokazuje šta se tu dešavalo... Devedeset sedme :D

Браво! Управо је то оно што сам мислио да би било добро. Лепо срочено и сажето у правој мери да заинтересује.


  • 0

#1045 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 27 January 2023 - 10:04 AM

Koje godine je bio taj test, kad su dobijeni ti rezultati o kojima pricate?


  • 0

#1046 Serbian_SPIRIT

Serbian_SPIRIT
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1079 posts
  • LocationMeckenheim

Postavljeno 27 January 2023 - 10:26 AM

Koje godine je bio taj test, kad su dobijeni ti rezultati o kojima pricate?

Text and photos by Robert Kühnen, from TOUR magazine 10/1997
Translation by John Allen

1997. Malko matoro, zar ne?

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
  • 0

And now something completely different
 

https://www.youtube....d8weJKBVCnAPfgx


#1047 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 27 January 2023 - 10:31 AM

Naravno, reko ukapirace sami.

 

Sto se tice celicnih ramova, odavno sam ja ovde pisao da nisu nikakva sreca i da nije to ni za sta. Tada kada nije bilo drugog materijala to je bilo ok, ali je smejurija spram danasnjih ramova.

 

 Sto se tice rezultata za aluminijum, to je vreme kada je to bio vrhunac tih ramaova, a karbonski , ne mogu reci tek u povoju, ali daleko od ovoga sto su danas.

Kada bi se ponovio test danas sa danasnjim ramovima, to bi isto bila neverovatna prednost u korist karbona.


  • 0

#1048 Nesoni

Nesoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 995 posts

Postavljeno 27 January 2023 - 11:12 AM

Woody, Woody, pa ti si brate neki USA špijun koji podmeće dezinformacije na portalu u cilju da prosečnom srpskom biciklisti koji uglavnom naginje na rusku stranu, pukne ram pre vremena i tako mu nanese materijalnu štetu, fizičku i duševnu bol. Srećom, BIA je na oprezu

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
  • 0

#1049 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3435 posts

Postavljeno 27 January 2023 - 11:40 AM

Naravno, reko ukapirace sami.
 
Sto se tice celicnih ramova, odavno sam ja ovde pisao da nisu nikakva sreca i da nije to ni za sta. Tada kada nije bilo drugog materijala to je bilo ok, ali je smejurija spram danasnjih ramova.
 
 Sto se tice rezultata za aluminijum, to je vreme kada je to bio vrhunac tih ramaova, a karbonski , ne mogu reci tek u povoju, ali daleko od ovoga sto su danas.
Kada bi se ponovio test danas sa danasnjim ramovima, to bi isto bila neverovatna prednost u korist karbona.

Пошто ми је познавање технологије материјала слабија страна, да питам - кад кажеш челик, да ли ту спадајуми хроммолибденски рамови?
  • 0

#1050 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 27 January 2023 - 11:55 AM

Пошто ми је познавање технологије материјала слабија страна, да питам - кад кажеш челик, да ли ту спадајуми хроммолибденски рамови?

Ma da , zargonski celik. Ti najbolji ramovi su pucali ko nista. Imam pisao sam 100 x iza kuce polomljenih tih ramova, a kostali bogastvo. Jednostavno pretanko, na varu i nisu tolko pucali, mada se  i to desavalo, nego pukne gde stigne. Jedino ako imas 50 kg. ili ga ne vozis,  s druge strane imao si one celicane, slicno Unisu, Rogu, to nije pucalo, ali cevi bile ko za ogradu, tesko i nikako.


  • 2

#1051 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3435 posts

Postavljeno 27 January 2023 - 12:03 PM

Ma da , zargonski celik. Ti najbolji ramovi su pucali ko nista. Imam pisao sam 100 x iza kuce polomljenih tih ramova, a kostali bogastvo. Jednostavno pretanko, na varu i nisu tolko pucali, mada se  i to desavalo, nego pukne gde stigne. Jedino ako imas 50 kg. ili ga ne vozis,  s druge strane imao si one celicane, slicno Unisu, Rogu, to nije pucalo, ali cevi bile ko za ogradu, tesko i nikako.


Да ли то важи и за туринг рамове, пошто су они углавном хроммолибденски, а намена им је вожња са теретом?
  • 0

#1052 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1433 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 27 January 2023 - 12:18 PM

Text and photos by Robert Kühnen, from TOUR magazine 10/1997
Translation by John Allen
1997. Malko matoro, zar ne?
Sent from my VOG-L29 using Tapatalk


Lepo rekoh da je tekst iz '97.
  • 0
The sea, the sea

#1053 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 27 January 2023 - 01:21 PM

Да ли то важи и за туринг рамове, пошто су они углавном хроммолибденски, а намена им је вожња са теретом?

Uradjeni su oni od debljih cevi. Problem su oni takmicarski gde su cevi bile 0.7 mm i tanje od toga. Dodje kom mene tada Montagnero, mozda 5 godina star najbolje sto su tada imali, pukla ona kosa cev kod rucica menjaca. Zameni se to tada. Posto su jos tada videli da nije bas to nesto jako, poceli da prave cevi od profilisanih cevi, kao deteline kada bi gusto naslagao jednu na drugu. Ne prodje par meseci, puce i ona gornja horizontalna cev. Ram od najboljih Columbus cevi tada.

Ajde sto je 0,7 mm, nego Italijani stari fuseri, izniklovali ram, pa ga ofarbali, on se presijava na suncu, lepota od rama. A unutra mucak. Zardjao da se ljuspa od rdje. Od onih 0,7 ne verujem da je ostalo 0,4 mm. Tako da su pravili sranja samo tako.

 

 

A onda primer neki moji drugari se tada sudare u Sumaricama, jedni se zaleteli nizbrdo kolko mogu, a ovaj jedan im izleti iz sporednog puta. Sudare se da su svi zavrsili u bolnici. Ta Uniska sto je direktno udarila ,obican tezak bicil, pukla viljuska, sto je normalno, ali gornja horizontalna cev se skroz iskrivila ali nije pukla. Jbg debele cevcuganje.


  • 1

#1054 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3435 posts

Postavljeno 27 January 2023 - 01:56 PM

Uradjeni su oni od debljih cevi.
 

Сконтао.
  • 0

#1055 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4654 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 27 January 2023 - 02:59 PM

3, 2, 1... čekamo komentar da su ti ramovi najbolji izbor za turnig jer se mogu zavariti u selu švajs aparatom :D


  • 0

#1056 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3208 posts

Postavljeno 27 January 2023 - 03:29 PM

BIlo bi jako zanimljivo ako bi neko negde mogao da nađe neki test gde se porede karbonski ramovi od pre recimo 20, 25 godina i ovi najsavremenij danas. Možda grešim, ali ja imam neki lični utisak da sem toga što danas bužiri prolaze kroz ram, što je ram prilagođen hidrauličnim diskovima i elektronskim menjačima, konstruktoriski i tehnološki gledano nema tu neke dan i noć razlike... Lično mislim da je daleko manja od onoga u šta bi želeli da verujemo.....


  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#1057 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3435 posts

Postavljeno 27 January 2023 - 04:02 PM

3, 2, 1... čekamo komentar da su ti ramovi najbolji izbor za turnig jer se mogu zavariti u selu švajs aparatom :D


Ово не контам :) мислио сам на то да су туринг бицикли скоро стопроцентно израђени од хром молибдена. А и ја имам такве, немој да ме штрецате с тим пуцањем и варењем :)
  • 0

#1058 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 27 January 2023 - 05:21 PM

BIlo bi jako zanimljivo ako bi neko negde mogao da nađe neki test gde se porede karbonski ramovi od pre recimo 20, 25 godina i ovi najsavremenij danas. Možda grešim, ali ja imam neki lični utisak da sem toga što danas bužiri prolaze kroz ram, što je ram prilagođen hidrauličnim diskovima i elektronskim menjačima, konstruktoriski i tehnološki gledano nema tu neke dan i noć razlike... Lično mislim da je daleko manja od onoga u šta bi želeli da verujemo.....

 

Ja nemam test, ali se secam tada prvih carbon ramova da sam video u ne malom broju polomljenih.  Najvise Cannondela to su bili neki crno -plavi ramovi, pa onda u bas velikom broju Cube ramova i drum i Mtb. Zatim prvi drumski Scottovi kod prednjeg menjaca.  E sada ti prvi ramovi ne znam tacno ali bili su dosta tezi nego ovi sada , u zavisnosti od namene i velicine i do 300-500 gr. Sada ovo unzad 10-15 god, em laksi em dugotrajniji. Tako da je napredak po meni ogroman.

Na kraju ja sam sam napravio sklopio dosta karbonskih bicikla i osim onog jednog sto je Nesa polomio njegovom greskom, svi se voze. Ima tome oko 10 godina.


  • 1

#1059 Serbian_SPIRIT

Serbian_SPIRIT
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1079 posts
  • LocationMeckenheim

Postavljeno 27 January 2023 - 05:49 PM



Ja nemam test, ali se secam tada prvih carbon ramova da sam video u ne malom broju polomljenih. Najvise Cannondela to su bili neki crno -plavi ramovi...


Cannondale, Crack-n-Fail, Creak-n-dale. Secret room of Cannondale.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
  • 0

And now something completely different
 

https://www.youtube....d8weJKBVCnAPfgx


#1060 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1433 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 27 January 2023 - 11:47 PM

Karbon je tada još bio 'mlad' u biciklizmu, a i u biciklističkom marketingu. AL je bio favorit, al' je bilo i onih što se ne slažu... Isto kao mi ovde :P


https://www.tomsaraz...frame-test.html
  • 0
The sea, the sea




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika