Jump to content


Photo

konkretno pitanje!


  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1 AleksandarG

AleksandarG
  • Members
  • 3 posts

Posted 09 October 2014 - 06:17 PM

hoću da kupim polovan bicikl. Probao sam neke i jedan mi se i dopao - sram x7 napred, x9 pozadi, rock shox xc amort, nemački ram cycle wolf - sve je ukjucujuci i cenu vise nego OK. Jedna stvar me zbunila pokušao sam nešto čime smo u moje vreme isprobavali bicikle -  da ga vozim bez ruku - i nisam uspeo - ni metar. Nemojte pogrešno da me razumete - ne nameravam da tako vozim bicikl, ali tako smo ranije, pre 100 godina tako isprobavali da li je sa bajsom sve u redu, dal' "leži" kako treba. Ima li to ikakve veze? 


  • 0

#2 Psihopata

Psihopata
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 381 posts

Posted 09 October 2014 - 07:02 PM

Pa, objasni kako "ne mozes". Da li mislis da skrece u stranu sam? Ako je tako, moze biti problem u mnogim stvarima.


  • 0

#3 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Posted 09 October 2014 - 07:15 PM

Moze biti od izduvane gume do krivog rama, a mozda samo treba dotegnutu viljusku, kriva osovina na nabli, tocak nije dobro centriran, tocak nije dobro pozicioniran u viljusci, kriva viljuska, losa guma ili nije dobro namestena... 

Prvi put cujem za sve ove godine na biciklu da se bajs proverava tako sto vozis bez ruku... sta rade onda oni koji ne znaju da voze bez ruku?


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#4 Belgarath

Belgarath
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1507 posts
  • LocationVrsac

Posted 09 October 2014 - 07:36 PM

Oni koji ne znaju da voze bez ruku probaju pa posle voze bez zubu :D
  • 1

#5 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Posted 09 October 2014 - 07:45 PM

Oni koji ne znaju da voze bez ruku probaju pa posle voze bez zubu :D

hehehehehe... znaci da si dobar majstor samo ako ti fali neki zub 


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#6 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4437 posts
  • LocationBeograd

Posted 09 October 2014 - 09:37 PM

 

Prvi put cujem za sve ove godine na biciklu da se bajs proverava tako sto vozis bez ruku... sta rade onda oni koji ne znaju da voze bez ruku?

 

Ja tako probam da li je sa biciklom sve u redu.. pustim upravljač. Ako je sve OK ne sme da vuče u stranu. Ako vuče obavezno zaobidjem takav bajs.


  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#7 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Posted 09 October 2014 - 09:40 PM

Ja tako probam da li je sa biciklom sve u redu.. pustim upravljač. Ako je sve OK ne sme da vuče u stranu. Ako vuče obavezno zaobidjem takav bajs.

Covek svakodnevno nauci nesto novo, a skoro 20 godina sam na biciklu :) 


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#8 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8906 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Posted 09 October 2014 - 09:47 PM

Covek svakodnevno nauci nesto novo, a skoro 20 godina sam na biciklu :)

Pre zaobilaska vredi pogledati je li sic centriran. Par stepeni u stranu daje utisak kao da je pokrivljen i ram i vila. :)


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#9 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Posted 09 October 2014 - 10:10 PM

Pre zaobilaska vredi pogledati je li sic centriran. Par stepeni u stranu daje utisak kao da je pokrivljen i ram i vila. :)

Upala srednjeg uha moze da proizvede isti efekat :) 


  • 1

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#10 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8906 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Posted 10 October 2014 - 05:53 AM

Ovo što kažem se ne vidi uvek odmah golim okom, a može odbiti čoveka od sasvim ispravnog bajsa. 


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#11 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4437 posts
  • LocationBeograd

Posted 10 October 2014 - 06:09 AM

Pre zaobilaska vredi pogledati je li sic centriran. Par stepeni u stranu daje utisak kao da je pokrivljen i ram i vila. :)

Ako sic nije centriran onda se telo malo naginje.. ali, ako nešto nije u redu sa ramom ili vilom takav bajs neće ići pravo već će vući u stranu (uvijen ram koji se golim okom ne može videti, uvijena vila na spoju vrata i štapova).

Verovatno ste videli nekad neki bicikl koji nakon prolaska kroz vodu ostavlja 2 traga iako ide pravolinijski.. kod udarenih viljuški, posebno ako je točak bio zaokrenut pod većim uglom i pritom udaren u rupu, ivičnjak.. tad dolazi do malog poremećaja u osi viljuške i točkovi prave 2 traga.

Jednostavno treba zaobići tako nešto.


  • 1
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#12 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Posted 10 October 2014 - 06:21 AM

Ako sic nije centriran onda se telo malo naginje.. ali, ako nešto nije u redu sa ramom ili vilom takav bajs neće ići pravo već će vući u stranu (uvijen ram koji se golim okom ne može videti, uvijena vila na spoju vrata i štapova).

Verovatno ste videli nekad neki bicikl koji nakon prolaska kroz vodu ostavlja 2 traga iako ide pravolinijski.. kod udarenih viljuški, posebno ako je točak bio zaokrenut pod većim uglom i pritom udaren u rupu, ivičnjak.. tad dolazi do malog poremećaja u osi viljuške i točkovi prave 2 traga.

Jednostavno treba zaobići tako nešto.

Bajs koji ostavlja dva traga moze to da radi i  iz banalnosti koju sam ima relativno skoro na jednom bajsu, covek jednostavno mislio da je spejser na nabli visak pa ga skinuo i umesto njega stavio dve tanke podloske.... vracanjem spejsera sve se vratilo u normalu...


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#13 AleksandarG

AleksandarG
  • Members
  • 3 posts

Posted 10 October 2014 - 07:25 AM

Dakle ljudi, mislio sam da ćete me ispljuvati zbog pitanja, ali sasvim sam zadovoljan odgovorima! Hvala i idem dalje da tražim bajs!


  • 0

#14 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Posted 10 October 2014 - 07:35 AM

Dakle ljudi, mislio sam da ćete me ispljuvati zbog pitanja, ali sasvim sam zadovoljan odgovorima! Hvala i idem dalje da tražim bajs!

Bas smo se dogovarali da te "ispljujemo" ali si nas preduhitrio sa zahvalnicom :) 

P.S. Ako planiras da i dalje probas bajseve bez ruku prvo nabavi kacigu :)


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#15 jablan

jablan
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 326 posts
  • LocationBeograd, Karaburma

Posted 10 October 2014 - 08:27 AM

Ne znači da nešto nije u redu sa bajsom ako se teže vozi bez ruku. Sposobnost držanja pravca puno zavisi od geometrije bicikla, posebno ugla headtube-a i udaljenja ose prednje nable od ose headtube-a.

 

http://calfeedesign....-bike-handling/

 

Tako da ne bih ja tek tako otpisivao taj bicikl.


  • 0
Ulice za bicikliste - uzb.rs FB

#16 folcika

folcika
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 418 posts

Posted 10 October 2014 - 09:28 AM

Moj primer je bio:

Uzeo bajs probao bez ruku i uopste nije islo,non stop levo,desno... bukvalno ni 2metra bez ruku ali posle nekoliko voznji i nekog vremena provedenog na bajsu,uz put bela linija se drzala po nekoliko km bez problema... Tako da ima i u navici dosta,nov bajs,malo navikavanja...to je bilo kod mene problem... :) 


  • 0

#17 folcika

folcika
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 418 posts

Posted 10 October 2014 - 09:31 AM

Moj primer je bio:

Uzeo bajs probao bez ruku i uopste nije islo,non stop levo,desno... bukvalno ni 2metra bez ruku ali posle nekoliko voznji i nekog vremena provedenog na bajsu,uz put bela linija se drzala po nekoliko km bez problema... Tako da ima i u navici dosta,nov bajs,malo navikavanja...to je bilo kod mene problem... :)

Nemoj da ti to bude mera,mozda kao sto je i receno,gume dosta uticu na voznju bez ruku... Np: Na motor kada se promene gume retko kome moze da ide pravo bez ruku(cisto na malim brzinama da neshvati neko pogresno)guma je obla,nema svoje gaziste...sve se promeni posle nekoliko predjenih km kada sve dodje na svoje mesto....

 

izvinjavam se citirao sam sebe umesto Uredi da sam clik...


  • 0

#18 kasalovic1996

kasalovic1996
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1240 posts

Posted 10 October 2014 - 09:48 AM

Па овај систем пробавања без руку би могао бити један од начина да се провери бајс,али не би требао бити једини на бајсу треба још штошта да се провери пре куповине и наравно за оне који не знају добро да возе без руку ни на свом бајсу не би требало ово да покушавају ни на другом јер се вероватно неће добро завршити.


  • 0

#19 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8906 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Posted 10 October 2014 - 12:21 PM

Ako sic nije centriran onda se telo malo naginje.. ali, ako nešto nije u redu sa ramom ili vilom takav bajs neće ići pravo već će vući u stranu (uvijen ram koji se golim okom ne može videti, uvijena vila na spoju vrata i štapova).

Verovatno ste videli nekad neki bicikl koji nakon prolaska kroz vodu ostavlja 2 traga iako ide pravolinijski.. kod udarenih viljuški, posebno ako je točak bio zaokrenut pod većim uglom i pritom udaren u rupu, ivičnjak.. tad dolazi do malog poremećaja u osi viljuške i točkovi prave 2 traga.

Jednostavno treba zaobići tako nešto.

Upravo tako. U svakom slučaju kad ne ide lako i kad se ne da kontrolisati bez ruku, to je znak da nešto nije kako treba. Samo treba proveriti je li neka sitnica, ili nešto ozbiljnije. Pored toga što bajs ide pravo, trebalo bi da može i da se levo-desno kontroliše bez ruku, da ne beži kako on hoće (loš ležaj viljuške, ili pretegnut...). 


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#20 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4437 posts
  • LocationBeograd

Posted 10 October 2014 - 05:43 PM

Kao što je FalloutBoy napisao. ispravan bAcikl mora pravolinijski da ide bez držanja ruku.. naravno, nema potrebe podići ruke gore i tako izazvati pad. Dovoljno je malo odvojiti ruke od upravljača i proveriti ponašanje bajsa. 

 

Jablan@ kakva god da je geometrija ispravan bicikl mora držati putanju bez ruku.

 

AleksandarG nije uspeo da ga vozi ni jedan metar bez ruku.. treba pogledati detaljnije bicikl. Ako nema vidljivih smetnji onda sa nim verovatno nešto nije u redu. Lakše je potražiti drugi nego kupiti taj sumnjiv koji će se još teže prodati i pri tom biti na finansijskom gubitku.

Ako ništa drugo, oglasi su puni raznih bicikala te nije teško pronaći nešto za sebe.

To je moje mišljenje a na Aleksandru ostaje da odluči šta će uraditi.


  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users