Jump to content


Fotografije

Uparivanje zadnjeg MTB menjača sa tiagra šifterom


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
13 odgovora na ovu temu

#1 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4445 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 05 September 2014 - 09:15 PM

Da li je moguće uparti neki zadnji MTB menjač na 10 speed tiagra šifter i ultegra drumsku kasetu?

Stigao mi je odličan bicikl sa 2x10 pogonom ali bez zadnjeg menjača pa me zanima da li je moguće uparivanje ili ću morati da potražim zadnji drumski menjač za 10 brzina.


  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#2 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4445 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 05 September 2014 - 09:17 PM

Slučajno sam duplirao temu.. nek admin izbriše jednu od ove 2.


  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#3 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 05 September 2014 - 10:12 PM

Shimano MTB zadnji menjači za devet brzina ili manje rade sa bilo kojim Shimano drumskim ručicama za deset brzina ili manje. Shimano MTB menjači za deset brzina rade sa Shimano drumskim ručicama za jedanaest brzina.

 

Znači možeš da uzmeš neki Shimano MTB menjač za devetofaz ili osmofaz i radiće bez problema.


  • 1

#4 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4644 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 05 September 2014 - 10:25 PM

Zanimljivo... jos nesto novo nauceno, jel probano ovo u praksi?
  • 0

#5 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4445 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 06 September 2014 - 06:25 AM

Shimano MTB zadnji menjači za devet brzina ili manje rade sa bilo kojim Shimano drumskim ručicama za deset brzina ili manje. Shimano MTB menjači za deset brzina rade sa Shimano drumskim ručicama za jedanaest brzina.

 

Znači možeš da uzmeš neki Shimano MTB menjač za devetofaz ili osmofaz i radiće bez problema.

E,ovo nisam znao..znači MTB menjač sa 1 brzinom manje od šiftera za drum!!!

 

Nisam naveo u prvom postu: u pitanju je hibrid sa ravnim kormanom. Potrebno je naći zadnji menjač za 10 brzina ali ga trenutno nema na oglasima. Proban je sa dynasis MTB menjačem za 10 brzina i nije radio dobro.

Ako se za dan-dva ne nadje drum menjač stavićemo MTB za 9 brzina.

 

I još jedno pitanjce: da li će raditi posao (pretpostavljam da hoće) rapid rise MTB za 9 brzina..i da li dužina kaveza ima neki uticaj (čini mi se da je na drumskom menjaču kraći kavez-ili možda grešim)?

 

Dugo vozim treking sa rapid rise menjačem pa bi bilo dobro ako može i ova solucija..u ponudi naoglasima već ga ima   http://www.2bike.rs/...30#.VAqpmlffiuE


  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#6 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8922 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 06 September 2014 - 05:25 PM

Zna li neko kako drumski desetofaz radi u kombinaciji sa drumskim osmofaznim menjačem (šamaraljkom)?


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#7 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4445 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 06 September 2014 - 08:50 PM

Našli smo menjač.. 105-icu tako da nema potrebe za eksperimentima.


  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#8 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 07 September 2014 - 06:53 PM

Shimano zadnji drumski menjači do deset brzina imaju istu geometriju paralelograma kao MTB menjači do devet brzina. Znači bilo koja kombinacija će raditi što se tiče indeksiranja - može sedmofazna ručica na desetofazni menjač, može devetofazna ručica na osmofazni menjač, bitno je jedino da kaseta odgovara broju brzina na ručici. Jedini problem može da nastane ako se recimo desetofazni zadnji menjač koristi sa ručicom i kasetom od osam brzina i ako se na to stavi lanac za osam brzina, jer je kavez desetofaznog menjača malo uži, pa se može desiti da ga lanac tu i tamo dokačinje. U takvoj situaciji može da se stavi devetobrzinski ili desetobrzinski lanac i opet će sve raditi dobro.

 

Za MTB menjače za deset brzina, geometrija je malo promenjena, menjači više ne vuku istu dužinu sajle za isti pomeraj. Zbog toga ne može da se kombinuje desetofazni MTB sa desetofaznim drumskim. Za drumske menjače za jedanaest brzina se koristi ista geometrija kao za MTB desetofaze, zato oni sad mogu da se kombinuju međusobno, ali ne mogu sa starijim generacijama.

 

U praksi, ja sam vozio Tiagra devetofazni zadnji menjač u kombinaciji sa 105 desetofaznim ručicama, sve je lepo radilo. Nisam isprobavao MTB menjače, ali znam da ih za jaka brda ponekad koriste na drumašima u kombinaciji sa MTB kasetom. Na primer: http://blog.artscycl...road-cassettes/


  • 0

#9 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4644 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 07 September 2014 - 07:03 PM

Znači mogu i devetofazni drumski menjači da rade sa desetofaznim drumskim šamaraljkama, ne odnosi se samo na MTB menjače, i radiće samo kao devetofaz sa devetofaznom kasetom, ukine se jedna brzina na šamaraljki, štelovanjem hoda menjača, ako sam dobro shvatio...

 

A da li može da se na devetofaz menjač stavi desetofazna kaseta i  desetofazne šamaraljke pa da radi kao desetofaz, tj. da preformulišem, na komplet destofaznu grupu kad ti crkne menjač, da li može da se stavi 9faz menjač i da sve radi kako treba? Ja sam ukapirao iz gore navedenog da je ta kombinacija neodgovarajuća, ali ipak da pitam da li sam dobro shvatio?


  • 0

#10 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4445 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 07 September 2014 - 07:51 PM

 

 

Za MTB menjače za deset brzina, geometrija je malo promenjena, menjači više ne vuku istu dužinu sajle za isti pomeraj. Zbog toga ne može da se kombinuje desetofazni MTB sa desetofaznim drumskim. Za drumske menjače za jedanaest brzina se koristi ista geometrija kao za MTB desetofaze, zato oni sad mogu da se kombinuju međusobno, ali ne mogu sa starijim generacijama.

 

A mi smo upravo to i probali.. dynasis 10 speed na drumski šifter 10 speed i nije dobro radio. Trebalo je samo staviti menjač za 9 brzina. Medjutim,naišli smo sčučajno na 105-icu i sad sve fercera k'o zmaj.


  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#11 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 09 September 2014 - 09:58 PM

Znači mogu i devetofazni drumski menjači da rade sa desetofaznim drumskim šamaraljkama, ne odnosi se samo na MTB menjače, i radiće samo kao devetofaz sa devetofaznom kasetom, ukine se jedna brzina na šamaraljki, štelovanjem hoda menjača, ako sam dobro shvatio...
 
A da li može da se na devetofaz menjač stavi desetofazna kaseta i  desetofazne šamaraljke pa da radi kao desetofaz, tj. da preformulišem, na komplet destofaznu grupu kad ti crkne menjač, da li može da se stavi 9faz menjač i da sve radi kako treba? Ja sam ukapirao iz gore navedenog da je ta kombinacija neodgovarajuća, ali ipak da pitam da li sam dobro shvatio?

Nisi dobro shvatio, izvini ako sam previše zakomplikovao :-)

Menjač ne pita koliko ima brzina (dok se osnovna geometrija poklapa). Broj brzina zavisi samo od ručice, pa koliko brzina ima ručica, toliko treba da ima kaseta. Tako sam i napisao gore: " bitno je jedino da kaseta odgovara broju brzina na ručici".

Znači devetofaz menjač, desetofaz šamaraljke, desetofaz kaseta, to radi. Upravo takvu kombinaciju sam imao pre neku godinu.
  • 0

#12 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4644 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 09 September 2014 - 10:18 PM

Hm, bio sam ubedjen da takva kombinacija ne radi...
  • 0

#13 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4445 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 10 September 2014 - 05:56 PM

Fiery@ ako sam dobro shvatio.. šifteri ili šamaraljke moraju biti u paru sa kasetom a zadnji menjač sa 1-om brzinom manje od njih.


  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#14 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 12 September 2014 - 08:59 AM

Sve sam napisao u onom osmom postu gore - ne mora da bude sa jednom brzinom manje, samo ne može DynaSys sa ne-DynaSys. Može devetobrzinski MTB na osmobrzinske šamaraljke, može desetobrzinski drumski menjač na devetobrzinski MTB (rade ljudi i to, u kombinaciji sa drumskom kasetom, za uštedu težine).


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika