Jump to content


Fotografije

Izbor guma


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
935 odgovora na ovu temu

#481 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4644 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 25 March 2016 - 04:22 PM

Ne će da menjaju gume, bar meni nisu hteli. Ja sam gume kupio u Planet Bjaku za treking, marta 2014. bile 3400 komad.
Nove tek namontirane
DSCN0120.jpg
Kraj sezone
IMG_20140718_094302.jpg
Odj***li me na keca. Gume su i dalje na bajsu i voze se bez ikakvih problema al sramota da ovakve gume ispucaju za nekoliko meseci.

Mislio sam na normalnu zemlju i normalne ljude. Ovde moraš sve preko suda sa isteruješ, da su normalni ne bi pravili problem, pogotovo da imaju malo jaču konkurenciju.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
  • 0

#482 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 25 March 2016 - 04:27 PM

Vrlo su mi interesantne ove dve vrste guma..Medjutim kaze prodavac ispucale od stajanja?Posto znam prodavca,znam od kad mu ove gume stoje..otprilike 8-9 godina u radnji..Znam da auto gume imaju problem kad im istekne rok trajanja,da li to isto vazi i za gume za bajk?I koliko su sigurne za voznju?

 

http://www.2bike.rs/...00#.VvUHkSKZH08

 

http://www.2bike.rs/...tb#.VvUHZSKZH08

 

Dal` bi kupio puknuto jaje na pijaci?


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#483 Djone

Djone
  • Members
  • PipPip
  • 55 posts
  • LocationJarkovac(Banat)

Postavljeno 25 March 2016 - 05:00 PM

Ne bih ja nikad kupio gume u takvom stanju,kazem da su mi samo interesantne te dve vrste,narocito mischelinke:)

Nego me cisto zanimalo vase misljenje,jer se radi o robi koja kosta puno a ne vredi nazalost sad nista radi ostecenja..Znaci da ni jednu sezonu ne bi izgurale?


  • 0

#484 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4644 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 25 March 2016 - 05:03 PM

To niko ne zna, mogu mozda i pet da izguraju, opet za koju su namenu napravljene, offroad voznja, ne bih ja to kupovao.
Ako imaš 50e kupiš, probaš pa nam javiš koliko su izdržale. Mada ne savetujem.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
  • 0

#485 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8922 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 25 March 2016 - 06:29 PM

Ispucalost guma:

Ako nemaju "jaje" da iskoči, da se vidi ispupčenje, znači da platneni "kavez" koji ih drži nije ispucao. Ako imaju - hitna zamena - takva guma može eksplodirati svakog momenta. Mada i sama ispucalost gume znači da će vlaga i sunce dovesti do truljenja platnenog kaveza koji drži gumu, ali ako se bicikl ne vozi zimi i po kiši puno, to nije toliko kritično. Opet, teško je proceniti koliko je kavez istrulio, pa barem prednju ne bi bilo loše zameniti, jer ako iznenada pukne prednja guma, ravnoteža se gubi i može se pasti.


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#486 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3257 posts

Postavljeno 26 March 2016 - 12:00 AM

Danas stigle Conti ultra race 25mm. Narucio bih rado i 28 ali se plasim da ne bih mogao da je stavim od selne prednjeg menjaca...
Inace,ovo mi je prvi dodir sa Continental gumama i plasim se da necu biti u prilici da ih posteno iztestiram jer ce krajem leta moj Firebird sa kojim se druzim vec 2. godine izgleda morati na dobos. Izvozacu ove gume nadam se nekoliko hiljada i podeliti iskustva. Da li ih je neko ranije koristio?
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#487 axynikolic

axynikolic
  • Members
  • PipPip
  • 44 posts
  • LocationNis

Postavljeno 10 April 2016 - 09:47 PM

Pozdrav ljudi, posto nemam predstavu koje gume da kupim obracam vam se sa nadom da cete me prosvetliti :) inace, sto se tice voznje to bi bilo recimo nekih 80% posto po asfaltu i 20% po nekim seoskim makadamima ali nista blato, kaljuga itd. i to bi uglavnom bilo po suvom vremenu. Inace felna je 26-ica. Hvala


  • 0

#488 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1899 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 10 April 2016 - 10:26 PM

Axy, из мог искуства, већина људи подразумева да по асфалту желиш да возиш што је могуће брже и препоручиће ти скоро па слик гуме. Вероватно до ширине 1,75. Што не значи обавезно ништа лоше. Ево, данас је вожена трка Париз-Рубе, на оној лошој калдрми и било је изненађујуће мало дефеката. Истина, нису то те гуме које ти купиш овде, али је чињеница да ће данас практично свака иоле квалитетна гума послужити и за вожњу ван асфалта, чак и ако је скроз ћелава, када је у питању бушење.

 

Дакле, битно је рећи прецизније да ли ти је брзина важна (не би се рекло ако возиш МТБ, али и то може бити само околност) и какав је тај сеоски офроад, јер има их разних. Нпр, за утабану и претежно равну земљу, по којој ћеш возити лагано, стварно није важно, бар када је суво. За растреситу површину, са доста неравнина/џомби и скретања, крампони добијају на значају. А повећањем брзине кретања по таквом терену тај значај експоненцијално расте.

 

Ипак, "хватање" подлоге није једина улога крампона, него и заштита од бушења, да осетљиви делови гуме буду што даље од подлоге. Због тога је битно и какви су асфалтирани путеви којима возиш, јер и њих има заиста разних. Уколико је пуно стаклића, трња и рупа, али и песка, опет расте значај крампона. Ако тако сагледаш ствари, лако ћеш и сам закључити каква ти гума одговара. Гледано по просеку, највероватније би био најмирнији са гумама које у средини имају што мање прекинуту шару, а са стране нешто крампона, širine 1,75-1,90. Ако ти звучи да се уклапаш, евентуално питаш за неки предлог добре такве гуме до одређене цене. Ако се више проналазиш у нечем другом, онда објасниш и питаш за то. Наравно, имај у виду да ништа није савршено, а избор ће зависити и од твог стила вожње, али и тежине (коју ниси поменуо). Чак и од ширина које фелна подржава, мада је мало вероватно да испадаш из стандарда. Углавном, мораш бити спреман и на то да различити људи имају различита искуства, што значи да ти на крају одлучујеш и да се може десити да тај избор не буде баш најбољи или да сутра пробаш бицикл неког пријатеља и да закључиш да су његове гуме оно што ти желиш. Па дођеш овде да се пожалиш зашто ти нико није поменуо њих, а онда се испостави да су двапут скупље од твог буџета. :)

 

Укратко - реци и ти шта мислиш да ти одговара према квалитету подлоге на којој стандардно возиш - слик, полуслик или крампон - па онда још додај своју тежину и да ли возиш агресивно или пензионерски и колики ти је буџет и сигурно ћеш добити одличне препоруке, а и нама ће бити лакше.


  • 0

#489 axynikolic

axynikolic
  • Members
  • PipPip
  • 44 posts
  • LocationNis

Postavljeno 10 April 2016 - 11:16 PM

Hvala na ovako iscrpnom odgovoru :) Pokusacu da dam nesto blize odrednice. Sto se tice puteva to ce biti uglavnom ovi nasi regionalni putevi, koji znas i sami kakvi su, i ponekad neki seoski put recimo neki malo hrapaviji put sa kamenjem i izbocinama, tako da mislim da tu znacaj krampona raste. Inace vozim MTB pa bih i radi estetike stavio neke malo manje krampone. Brzina mi nije toliko bitna, ono sto jeste je da me guma ne koci tj da ne pravi preveliki otpor (ako to nije povezano jedno sa drugim) i na kraju, tezak sam oko 80kg. Sto se tice voznje, nije penzionersko pedalanje ali nije ni bog zna sta agresivna voznja, dakle neka sredina. Nadam se da sam uspeo da objasnim i ako sam u tekstu negde sam sebi protivrecio to je zbog neiskustva :)

Sent from my SM-G900V using Tapatalk
  • 0

#490 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8922 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 11 April 2016 - 04:54 AM

Ako off road nije po blatu, nego makadam, utabana zemlja i slično, onda bih, zbog onog 80% asfalt, gledao gumu sa "gradskom" šarom. Ovako nešto:

 

http://planetbike.rs...KOMMUTER/22589/

 

 

Ako ima i blata, onda ovo:

 

http://planetbike.rs...lovi/Gume/2169/

 

 

Gume koje po sredini budu ravnije, a po obodu imaju krampone su po meni i za mene najgori mogući izbor za bilo koju namenu. Mislim da sam ranije baš u ovoj temi obrazložio zašto.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#491 axynikolic

axynikolic
  • Members
  • PipPip
  • 44 posts
  • LocationNis

Postavljeno 11 April 2016 - 07:48 AM

Ako off road nije po blatu, nego makadam, utabana zemlja i slično, onda bih, zbog onog 80% asfalt, gledao gumu sa "gradskom" šarom. Ovako nešto:

http://planetbike.rs...KOMMUTER/22589/


Ako ima i blata, onda ovo:

http://planetbike.rs...lovi/Gume/2169/


Gume koje po sredini budu ravnije, a po obodu imaju krampone su po meni i za mene najgori mogući izbor za bilo koju namenu. Mislim da sam ranije baš u ovoj temi obrazložio zašto.

Jedini razlog zbog kog mi se gume sa "dradskom" sarom ne stavljaju na MTB je izgled. I vise bih voleo da stavim neke gume koje mogu da vozim i po malo surovijim uslovima ako "zakasam" sto bi se reklo.

Sent from my SM-G900V using Tapatalk
  • 0

#492 darkod75

darkod75
  • Members
  • PipPipPip
  • 115 posts

Postavljeno 11 April 2016 - 08:44 AM

Da li kod guma od 29" ima širina manjih od 2,0? Gledam na planet bike , uopšte nema užih guma u ponudi. Ima li smisla tražiti uže gume?

 

Nešto se zanosim da tražim bajk sa 29" točkovima, ali isključivo za gradsku vožnju pa da dobijem na brzini


  • 0

#493 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1899 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 11 April 2016 - 08:45 AM

Е, видиш у чему је проблем - имаш потребе за једним типом гума (мањи крампони, мањи отпор при котрљању), али желиш нешто друго због имиџа. Односно, ја бих рекао да су твоје потребе типично трекинг и да ти одговара прва шара коју је Фолаут линковао (а и ширина). С друге стране, трекинг обично подразумева прелазак пуно километара (зато се тражи што лакше котрљање) што код тебе можда није случај? Елем, пошто су ти потребе и жеље супротстављене (ништа необично, немој мислити да си једини, а ти бар храбро признајеш), онда мораш да правиш неки компромис. Или спорије котрљање, или мање "кул" изглед. Ти знаш шта ти је битније, ја се нећу мешати. Ипак, имиџ за МТБ можеш да поправиш задржавајући исту или сличну шару, али повећањем ширине гуме. Нпр, нешто као Schwalbe CX Comp или Schwalbe Land Cruiser. Напомињем да их нисам пробао, само причам о шари која се боље котрља, али гума делује више МТБ.

 

Опет, ја возим Schwalbe Black Jack, само у ширини 2,1 (велика је разлика у односу на 2,0). Она има само крампоне и то доста њих, али су у средини прилично збијени, чак можда и више него код Continental Race King коју је линковао Фолаут. Вероватно возим барем 80 % асфалт као и ти. Зашто онда не возим другачије гуме, више за асфалт? Зато што кад нисам на асфалту возим заиста по свему и свачему. Од утабаних шумских стаза (нажалост, њих је најмање), преко трновитих и труцкавих беспућа до жестоких камењара (не волим их, али тако се деси). А чак и на асфалту буде труцкаво (нпр, спуст са Авале) и путеви су нам често пуни стаклића и (оштрог) отпада, а налетим и на блато и воду. Некако сам са оваквим гумама мирнији, а иако волим дугачак спуст, не занима ме да идем што брже. А опет, некада возим мало агресивније. Ипак, гледано само према процентима (асфалт и офроад), оваква гума је... необичан избор и сигурно ти је нико не би препоручио. Поготово за војвођанску равницу и оне путеве са правцима којима као да нема краја, а ветар те убија у појам. :) Но, мени савршено одговарају, јер сам мирнији и знам да у било ком тренутку током вожње могу да кренем било којим путем, без обзира на терен. Али ја не возим само по свом крају. И возим ширину 2,1 која је шира од 2,0 нешто мање од 1 цм, а визуелно барем 2.

 

Дакле, сад ти реци каква ти се гума највише свиђа. Можда би ти и она Race King супер служила, а има и других марки. Ја помињем Швалбе само зато што ја њих купујем, па мало боље познајем понуду и где да нађем линкове, ништа друго. Углавном, паметан избор би ти била гума за асфалт, а евентуално већом ширином поправиш визуелни утисак "љуте машине". С друге стране, неће свет престати да постоји ако купиш гуме за тешки офроад (мада, можда и хоће, нисмо пробали ;)), али онда нема сврхе да питаш овде за савет, јер ти то нико саветовати неће. :) Такође, неће ти много помоћи да гледаш испумпане гуме, јер без искуства нећеш моћи да замислиш како изгледају напумпане. И купи што ти срцу драго. На крају крајева, гуме се мењају, није забрањено. Само знај да ће се "набилдованија" шара увек спорије котрљати. Ја то не бих дефинисао као отпор, него мања контактна површина са подлогом значи да се мање снаге преноси из твојих ногу и са педала на само кретање. Зато у Ф1 и мото тркама користе слик гуме (кад је суво). Разлика може бити и велика, али колика је тачно између две одређене гуме/шаре тешко да ико може да ти дочара без пробе. А наравно, споријем окретању свакако доприноси и друга лоша опрема на бициклу. Нпр, лош погон, ланац, мењач, касета, мекани амортизери, итд.

 

Иначе, мислим да сам пропустио поруку где је Фолаут објаснио зашто мисли да су лоше те "универзалне" гуме са малом шаром у средини и крампонима са стране, али можда има ту нешто.


  • 0

#494 draka

draka
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1058 posts
  • LocationBeograd, Trosarina

Postavljeno 11 April 2016 - 08:49 AM

Da li kod guma od 29" ima širina manjih od 2,0? Gledam na planet bike , uopšte nema užih guma u ponudi. Ima li smisla tražiti uže gume?

 

Nešto se zanosim da tražim bajk sa 29" točkovima, ali isključivo za gradsku vožnju pa da dobijem na brzini

 

 

Stavi obicne 28" gume. Opasu na 29er tockove. Sve su to 622 tockovi. Tako da neces imati problema.


  • 0

ಠ_ಠ


#495 darkod75

darkod75
  • Members
  • PipPipPip
  • 115 posts

Postavljeno 11 April 2016 - 09:02 AM

Stavi obicne 28" gume. Opasu na 29er tockove. Sve su to 622 tockovi. Tako da neces imati problema.

 

Ne mislim da stavljam na 28" gume 29" nego pitam za potpuno drugačiji bajs. Kolega kupuje MTB većeg rama sa 29" točkovima, pa smo se raspitilvali da li ima užih guma i nisam naišao na ponudu. Hteo sam pitati da li uopšte ima takvih užih guma?

 

Inače probali smo Ghoust sa ramom od 21" i tačkovima 29". Kako to čudo ide cccc n2:redbull


  • 0

#496 draka

draka
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1058 posts
  • LocationBeograd, Trosarina

Postavljeno 11 April 2016 - 10:01 AM

Ne mislim da stavljam na 28" gume 29" nego pitam za potpuno drugačiji bajs. Kolega kupuje MTB većeg rama sa 29" točkovima, pa smo se raspitilvali da li ima užih guma i nisam naišao na ponudu. Hteo sam pitati da li uopšte ima takvih užih guma?

 

Inače probali smo Ghoust sa ramom od 21" i tačkovima 29". Kako to čudo ide cccc n2:redbull

 

 

to hocu da ti kazem.

 

Obicno uze gume od 2.0 su deklarisane kao 28" gume.

 

ali ako pogledas evropsku oznaku to su sve 622 gume.

 

http://www.schwalbet...athon_plus_tour

 

Npr, Marathon Plus tour dolaze u razmeri 28x1.75 ili 47-622

 

dok su npr,

http://www.schwalbet...d_tires/big_one

 

Schwalbe Big one u dimenziji 29x2.35 ili 60-622

 

 

obe mogu da se namontiraju na 29er tockove.

 

 

Moja preporuka kao dobar balans za gradski touring su Schwalbe Hurricane

http://www.schwalbet...tires/hurricane

 

 

29x2.0 jako se lepo kotrljaju i prizaju mali otpor. Dugotrajne su i imaju dobru zastitu protiv busenja. Imam ih na jednom od bajseva vec 4+ godine i prezadovoljan sam s njima.

 

najverovatnije cu uzeti jedan par za novi bajs pored offroad guma.


  • 0

ಠ_ಠ


#497 Qzma

Qzma
  • Members
  • PipPipPip
  • 141 posts
  • LocationSD

Postavljeno 11 April 2016 - 10:11 AM

#darko75

Evo još malo dimenzija.

http://www.sheldonbr...ire-sizing.html


  • 0

#498 sajlonac

sajlonac
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 678 posts
  • LocationNiš

Postavljeno 11 April 2016 - 10:14 AM

Samo obrati paznju da felna prihvata uzu gumu.
+1 za harikena iako ih odavno vise ne vozim, zbog offroada...
  • 0

#499 draka

draka
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1058 posts
  • LocationBeograd, Trosarina

Postavljeno 11 April 2016 - 10:18 AM

Najverovatnije je felna u rangu 17-19mm tako da sasvim lepo prihvata bilo sta iznad 30mm sirine.

 

http://www.schwalbe....eifenmasse.html

 

 

ako je 17mm unutrasnja mera, prihvata iznad 25mm

 

ako je 19mm prihvata sve iznad 28mm


  • 0

ಠ_ಠ


#500 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4644 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 11 April 2016 - 11:25 AM

Ne mislim da stavljam na 28" gume 29" nego pitam za potpuno drugačiji bajs. Kolega kupuje MTB većeg rama sa 29" točkovima, pa smo se raspitilvali da li ima užih guma i nisam naišao na ponudu. Hteo sam pitati da li uopšte ima takvih užih guma?

Inače probali smo Ghoust sa ramom od 21" i tačkovima 29". Kako to čudo ide cccc n2:redbull

To su napravili da zbune ljude, 29" ne postoji, to je ustvari 28"...

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
  • 0




2 članova čita ovu temu

0 članova, 2 gosta, 0 anonimnih korisnika