Jump to content


Fotografije

Izbor guma


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
935 odgovora na ovu temu

#461 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14911 posts

Postavljeno 21 February 2016 - 06:44 PM

Ako ces da budes profesionalac kupis mini strec foliju (link) pa udri (link)


  • 0

#462 darkod75

darkod75
  • Members
  • PipPipPip
  • 115 posts

Postavljeno 21 February 2016 - 07:05 PM

Ako guma pušta, mora se videti na lavoru, ne može da pušta, a da nema mehurića. Proveri je li ventil stegnut kako treba.
 
 
Inače, unutrašnje gume su sve dobre. Švalbe ima najbolji ventil, pa zato njih biram.
 
Ako se probuši, ili je problem pri montiranju, ili čak pre montiranja: ostao trn u spoljnoj, parče žice, stakla, loša traka za felnu, loša felna i sl.


Rupa je mikronska. Naduvam na 6 bara i tek sutra pusti. Moraću ponoviti lavor tretman.
Inače nisam je ja montirao nego momak iz Fanatika i trebalo bi da je dobro uradio. Uglavnom kupio sam novu i montirao, opet Švalbe zbog duzine ventila.

Imate li iskustva sa produžecima ventila? Dva koštaju oko 800 din, ona od 2cm. Ima li smisla to kupovati jer nove gume sa kraćim ventilima su jeftinije, a i ima više izbora?
  • 0

#463 Architect92

Architect92
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 610 posts

Postavljeno 21 February 2016 - 07:09 PM

Rupa je mikronska. Naduvam na 6 bara i tek sutra pusti. Moraću ponoviti lavor tretman.
Inače nisam je ja montirao nego momak iz Fanatika i trebalo bi da je dobro uradio. Uglavnom kupio sam novu i montirao, opet Švalbe zbog duzine ventila.

Naduvaj gumu na veći pritisak pa je stavi u lavor, meni se desilo jednom da nisam mogao da pronađem rupu dok nisam naduvao na veći pritisak i potopio pod vodu. Kada sam je pritisnuo na jednom mestu počeli su balončići da izlaze.


  • 1

#464 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8922 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 22 February 2016 - 07:09 AM

Naduvaj gumu na veći pritisak pa je stavi u lavor, meni se desilo jednom da nisam mogao da pronađem rupu dok nisam naduvao na veći pritisak i potopio pod vodu. Kada sam je pritisnuo na jednom mestu počeli su balončići da izlaze.

Unutrašnja se izvadi, pa se naduva tako da se raširi, ali ne previše da ne pukne. Onda MORA da se vidi mehur ako ima rupu.

 

Isto ventil - mora praviti male mehuriće.

 

 

Ako je presta ventil Schwalbe, treba možda dotegnuti samo jezgro ventila:

 

presta-valve-remove.png

 

Samo stegnuti malim ključem (mislim da je 6, ili 7), ili čak nekim kleštima, i rešen problem.

 

 

Ako su gume širine 23, ili čak 28 mm, pa se duvaju na 6 bara, trebalo bi barem nedelju dana da ne spadnu ispod 5 bara.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#465 darkod75

darkod75
  • Members
  • PipPipPip
  • 115 posts

Postavljeno 22 February 2016 - 08:08 AM

Ok hvala. Probaću.

 

Prošla kinezara se ni jednom nije izbušila za celu sezonu, a ova nova Schwalbe za nedelju dana. Maler


  • 0

#466 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8922 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 22 February 2016 - 08:56 AM

Ok hvala. Probaću.

 

Prošla kinezara se ni jednom nije izbušila za celu sezonu, a ova nova Schwalbe za nedelju dana. Maler

Upravo tako - bušenje nema veze sa kvalitetom gume. Malo sreća, malo gledanje kuda se vozi.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#467 darkod75

darkod75
  • Members
  • PipPipPip
  • 115 posts

Postavljeno 14 March 2016 - 08:51 AM

Saga sa bušenjem guma se nastavlja, ovoga puta je problem zadnja guma. Nije to ni bitno nego nikako da ukapiram zašto se buše.

 

Na predhodoj unutrašnjoj koja se probušila nisam uspeo da pronađem rupu, pa sam je naduvao previše. Pukla je n2:redbull . Sad opet imam isti mikronski problem i počinje da me nervira.

 

Vrlo je moguće da je problem "snake bite" jer sam par puta naseo na bankinu.  Sa širinom gume 23 nisam uopšte imao tih problema, a sad sa 28 već druga izbušena za četri nedelje. Jel moguće da je preširoka guma za moju felnu?

 

Razmišljam da menjam felnu i stavim širu jer kako stvari stoje moraću mesečno za unutrašnje da dajem po 10e (jedna Švalbe sa ventilom od 6cm košta oko 600) ili da smanjim širinu gume na 25mm što bi opet bilo jeftinije rešenje na duži rok

 

Uglavnom zapeo sam za šire gume jer bi malo da dobijem na udobnosti, ali izgleda to ne može sa ovim bajkom što ima (taj na avataru) već da uzmem neki turing? Treba mi za gradsku vožnju


  • 0

#468 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8922 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 14 March 2016 - 09:10 AM

Saga sa bušenjem guma se nastavlja, ovoga puta je problem zadnja guma. Nije to ni bitno nego nikako da ukapiram zašto se buše.

 

Na predhodoj unutrašnjoj koja se probušila nisam uspeo da pronađem rupu, pa sam je naduvao previše. Pukla je n2:redbull . Sad opet imam isti mikronski problem i počinje da me nervira.

 

Vrlo je moguće da je problem "snake bite" jer sam par puta naseo na bankinu.  Sa širinom gume 23 nisam uopšte imao tih problema, a sad sa 28 već druga izbušena za četri nedelje. Jel moguće da je preširoka guma za moju felnu?

 

Razmišljam da menjam felnu i stavim širu jer kako stvari stoje moraću mesečno za unutrašnje da dajem po 10e (jedna Švalbe sa ventilom od 6cm košta oko 600) ili da smanjim širinu gume na 25mm što bi opet bilo jeftinije rešenje na duži rok

 

Uglavnom zapeo sam za šire gume jer bi malo da dobijem na udobnosti, ali izgleda to ne može sa ovim bajkom što ima (taj na avataru) već da uzmem neki turing? Treba mi za gradsku vožnju

Snake bite pravi dve jasno vidljive rupe/rasekotine na unutrašnjoj - tada guma momentalno ispusti.

 

Ovde imaš objašnjeno šta da meriš na felni i tabelu koja širina felne je optimalna za koji opseg širina spoljnih guma:

http://www.bikegreml...dimenzije-guma/

 

 

Što se same rupe koju sad imaš tiče, ja bih uradio sledeće:

 

Rupu nađeš u lavoru, uz pomoć vode, koliko god mala bila. Isto važi u slučaju da je ventil problematičan. Moraš videti gde je probušena. Ako je sa unutrašnje strane (ka felni), tada nešto oštro ima na felni (opiljak od bušenja rupa za žbice, ili ventil na felni, ili neki staklić, parče žice i sl.). Možda je loša traka za felnu?

 

Ako je rupa sa spoljne strane, ka gumi, treba dobro pregledati spoljnu gumu. Okrenuti je na naličje i videti da li je ostalo nešto u njoj što buši unutrašnju.

 

Inače, bušenje gume je dobrim delom sreća - nekad prođe i godina bez bušenja, nekad zna da se zaređa na svakih 500 metara. Što je guma šira, što je niži pritisak, to je manja šansa da se probuši, da se nešto zabode u nju.

 

 

Inače, na felnama sa 13,5 mm (unutrašnjim) prečnikom sam furao od 23 do 28 mm gume bez problema. Sad sam stavio šire felne, 17 mm i tu je 28 mm neka donja granica - guma se gotovo poravna s felnom, pa cenim da je veća šansa da pri udaru o bankinu bude felna oštećena. 32 mm i šire lepo prave malo polukrug ka spolja (a i mogu ići na još niži pritisak i biti još udobnije).


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#469 darkod75

darkod75
  • Members
  • PipPipPip
  • 115 posts

Postavljeno 14 March 2016 - 09:25 AM

Znači prvo da nađem gde je rupa pa onda dalje?

 

Imam Rubena gume, nove su. Nemaju nikakvu zaštitu od bušenja, zato su i jeftine. Jel moguće da su lošije od kineza?


  • 0

#470 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8922 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 14 March 2016 - 09:37 AM

Znači prvo da nađem gde je rupa pa onda dalje?

 

Imam Rubena gume, nove su. Nemaju nikakvu zaštitu od bušenja, zato su i jeftine. Jel moguće da su lošije od kineza?

Ja ne kupujem Rubenu već godinama. Najtoplija preporuka za Kendu od jeftinijih.

 

Opet, zaštita od bušenja je dobra ako ne gledaš kud voziš. Inače otežava gumu i čini vožnju neudobnijom. Izbegavam takve gume. Pogotovo što ni ta zaštita nije 100% sigurna.

 

Dok se ne nađe gde je rupa teže se utvrdi uzrok bušenja (moguće uzroke sam opisao u prethodnom postu).


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#471 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1899 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 14 March 2016 - 10:04 AM

Слажем се са Фолаутом. Док не нађеш где гума пушта, нећеш знати ни приближан узрок, а док не знаш који је проблем, тешко ћеш наћи и решење. Тачније, можеш случајно да "убодеш" нешто што делује као решење, па на некој битној вожњи, далеко од куће и сервиса, у недељу поподне :) да откријеш да си се ипак зезнуо.


  • 0

#472 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8922 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 17 March 2016 - 05:07 AM

Kako krpiti probušenu gumu:

 

http://www.bikegreml...vka-busne-gume/

 

 

Kome treba pomoć, pre toga, kako skinuti točak sa raznih vrsta picikala:

http://www.bikegreml...skidanje-tocka/

 

Kako (najlakše) skinuti gumu sa felne i izvući unutrašnju:

http://www.bikegreml...nutrasnje-gume/


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#473 darkod75

darkod75
  • Members
  • PipPipPip
  • 115 posts

Postavljeno 17 March 2016 - 07:49 AM

Dobri linkovi FalloutBoy,

 

Mene je izgleda gremlin posetio kad su u pitanju gume. Pisao sam ranije da imam mikro rupe na unutrašnjoj, možda snakebite varijanta, ali ništa od toga.

 

Gumu sam naduvao u ponedeljak na 6bara (bila je skroz prazna). Posle duvanja evo drži četri dana, mada je pritisak pao na 3 bara. U isto vreme prednja je pustila na 4bar. Po meni to je sve normalno, odnosno guma nije bušna nego ventil zeza.

 

Jel moguće da kapica ventila, kad se jako zategne, može praviti problem? Gume su inače nove


  • 0

#474 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8922 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 17 March 2016 - 12:35 PM

Ako guma kad se potopi u lavor ne pravi mehuriće, onda nije bušna. Isto važi za ventil - ako ne pravi mehuriće, onda ne pušta. Kapica ne utiče na to da li pušta.

 

Schwalbe unutrašnje imaju jezgro ventila koje se steže. Moguće da se malo olabavio ventil. Ako je presta.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#475 Sharance

Sharance
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 598 posts
  • LocationObrenovac

Postavljeno 18 March 2016 - 10:15 AM

Ja se danas ponovio sa novim unutrašnjim gumama.
44d6f174d91f6b9daa833e74dedf7ef3.jpg
Kenda koja je trenutno na bajsu ostavljam za rezervu.
  • 0

#476 Djone

Djone
  • Members
  • PipPip
  • 55 posts
  • LocationJarkovac(Banat)

Postavljeno 25 March 2016 - 09:45 AM

Vrlo su mi interesantne ove dve vrste guma..Medjutim kaze prodavac ispucale od stajanja?Posto znam prodavca,znam od kad mu ove gume stoje..otprilike 8-9 godina u radnji..Znam da auto gume imaju problem kad im istekne rok trajanja,da li to isto vazi i za gume za bajk?I koliko su sigurne za voznju?

 

http://www.2bike.rs/...00#.VvUHkSKZH08

 

http://www.2bike.rs/...tb#.VvUHZSKZH08


  • 0

#477 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4644 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 25 March 2016 - 10:05 AM

Sam si sebi odgovorio... ako ne bi kupio ispucalu gumu za kola zasto bi kupovao ispucalu za bicikl?
Pogotovo sto cena od 50e za ispucale gume nije normalna, to bi trebalo da pokloni nekome... Imas za te pare da kupiš ispravne gume nemoj da razmišljaš o ovima.
Da dodam da ako ti u garantnom roku ovako ispucaju gume imas pravo na zamenu, a ovaj čovek prodaje već potpuno neispravne gume.
Jedino sto je pošteno u celoj priči je da je naglasio da su ispucale pa ko je blesav neka kupi, čovek ništa ne krije.


Sent from my SM-G900F using Tapatalk
  • 1

#478 Sharance

Sharance
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 598 posts
  • LocationObrenovac

Postavljeno 25 March 2016 - 03:25 PM

Ne će da menjaju gume, bar meni nisu hteli. Ja sam gume kupio u Planet Bjaku za treking, marta 2014. bile 3400 komad.

Nove tek namontirane

DSCN0120.jpg

Kraj sezone

IMG_20140718_094302.jpg

Odj***li me na keca. Gume su i dalje na bajsu i voze se bez ikakvih problema al sramota da ovakve gume ispucaju za nekoliko meseci.


  • 0

#479 Glox

Glox
  • Members
  • PipPipPip
  • 129 posts
  • LocationObrenovac

Postavljeno 25 March 2016 - 03:28 PM

Mozda mogu da isteraju istu kilometrazu kao i nove (zdrave :) ) ali je rizicno. Kad vec uzimas i placas vise onda cepidlaci i zagledaj.


  • 0

#480 Sharance

Sharance
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 598 posts
  • LocationObrenovac

Postavljeno 25 March 2016 - 03:30 PM

pa to je ispucao estetski deo gume, ali za 6200 din koliko ovaj traži za gume ne treba ni najmanje da razmišlja o njima.


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika