Jump to content


Photo

Izbor guma


  • Please log in to reply
935 replies to this topic

#421 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8922 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Posted 29 January 2016 - 10:20 PM

Švalbe gumu u Srbiji ne bih kupovao. Rubenu bih zaobišao svugde - nisu što su bili pre 20 godina.

 

Kenda su dosta dobre gume - puno bolje, nego što koštaju.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#422 Glox

Glox
  • Members
  • PipPipPip
  • 129 posts
  • LocationObrenovac

Posted 30 January 2016 - 02:11 AM

Ako vozis 100% asfalt i ne prelazis vise od 3000km godisnje mislim da se isplati rubena cobra, koju sam dugo vozio. Uzeo sam je u capriolu u resavskoj i zadovoljan sam kvalitetom. Van asfalta dosta proklizava i tone u blato ili pesak. Dosta se trosi, pa na svako jace kocenje ostavlja trag, i na asfaltu, a i na gumi.

 

Razmisli i o kendi kross plus, nju trenutno testiram i za sada se fino pokazala.


  • 0

#423 wucho

wucho
  • Members
  • PipPip
  • 38 posts

Posted 30 January 2016 - 07:50 AM

Vozim i van asfalta tako da mi ta rubena ne bi odgovarala, a uzecu u obzir i ovu Kendu. Kakva je ona van asfalta?


  • 0

#424 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8922 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Posted 30 January 2016 - 08:33 AM

Vozim i van asfalta tako da mi ta rubena ne bi odgovarala, a uzecu u obzir i ovu Kendu. Kakva je ona van asfalta?

Ima dosta tema na forumu za preporuku guma. Predlažem da prvo probaš sa pretragom foruma (gore desno polje), a ako ne nađeš odgovor koji tražiš, da kažeš kakvu vrstu vožnje planiraš, kakve terene, pa ćeš dobiti verovatno bolju preporuku za gumu.

 

Ovo je van asfalta:

mountain-biking-mud-4.jpg

 

I ovo:

mountain-biking-montana.jpg

 

A i ovo:

trail-001.jpg


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#425 wucho

wucho
  • Members
  • PipPip
  • 38 posts

Posted 30 January 2016 - 08:38 AM

Vazi pretrazicu forum, a sto se tice voznje van asfalta teren sa poslednje slike.


  • 0

#426 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8922 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Posted 30 January 2016 - 08:46 AM

Vazi pretrazicu forum, a sto se tice voznje van asfalta teren sa poslednje slike.

Za takav teren, kad je suvo, još ako se ne vozi previše agresivno, šara kao na poni biciklu je sasvim OK. Ovako nešto, puna kapa:

 

s-l225.jpg

 

 

Ako je vožnja više po asfaltu, a off road je kao sa pomenute slike, po suvom, ovakva šara najzahvalnija. Ukoliko je pola/pola, ili ima više off roada, onda neka guma sa izraženijim kramponima. Moj favorit (a po preporuci i dobrim iskustvima kolega s foruma) je Continental Race King:

 

32-290-C1217040-1.jpg

 

Ima o njoj dosta već napisano na forumu.

 

Ponoviću još jednom: Rubenu bih izbegavao svugde, bilo koji model gume, a Schwalbe u Srbiji ne bih kupovao.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#427 wucho

wucho
  • Members
  • PipPip
  • 38 posts

Posted 30 January 2016 - 09:06 AM

A zbog cega je Schwalbe kod nas toliko losa?


  • 0

#428 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8922 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Posted 30 January 2016 - 09:58 AM

A zbog cega je Schwalbe kod nas toliko losa?

To bih i ja voleo da znam. Pisao sam i direktno švabama na švapskom pre par godina, pisao na engleskom, no reply. Znam da skuplje, bolje gume stoje bukvalno godinama u servisu, ne prodaju se - nemaju ljudi kod nas novaca. Tako da se niko ne opterećuje zbog tržišta od 10 guma godišnje. Da li nam namerno šalju škarti, ili uvoznik namerno traži škart sa dobrim popustom, da bar nešto zaradi - ne znam.

 

Unutrašnje gume Schwalbe su i kod nas ubedljivo najbolje - samo njih uzimam. Samo sa spoljnim problemi.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#429 wucho

wucho
  • Members
  • PipPip
  • 38 posts

Posted 30 January 2016 - 10:06 AM

Nista onda ili Continental ili Kenda, videcu u zavisnosti od finansija.


  • 0

#430 leopoldbloom

leopoldbloom
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 351 posts

Posted 30 January 2016 - 10:09 AM

Neko moje iskustvo.Scwalbe marathon oriđinale,skinute sa "uvoznog" bajsa.Izvozao nekih 10000km,po različitim terenima,prešao Beljanicu i sl.Prednja guma u ok stanju,zadnja za pemziju,pošto je krenulo ono čuveno pucanje sa strane.Sad jurim neki oriđinale primerak,ali to samo od proverenog čoveka,neću da pilićarim na berzi.Za domaće Scwalbe sam čuo da su loše,a kao objašnjenje,uvoznici uvoze one komade koji Švabama vise po magacinima plus četiri pet godina.Ne znam da li to ima smislia,i ne zanima me.Od nekih drugih marki,definitivno Kenda,a Rubena za izbegavanje.Moje iskustvo.


  • 1

#431 Sharance

Sharance
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 598 posts
  • LocationObrenovac

Posted 30 January 2016 - 10:58 AM

Ja sam za trekinga kupio Continental country plus gume u PB platio ih 3400 din. komad. Posle samo par meseci po obodu gume pojavile su se sitne pukotinice. To je isto i problem sa Schwalbe gumama. Gume su odlične ali najverovatnije bajate, teže dolaze do kupaca u Srbiji stoje dugo po magacinima i verovatno loše odlagane. Vozio ne vozio gumi vreme prolazi :)
  • 0

#432 wucho

wucho
  • Members
  • PipPip
  • 38 posts

Posted 30 January 2016 - 11:09 AM

Sve u svemu sta god uzmes rizikujes, nemas pojma koliko je dugo ta guma stajala po magacinima, kako je skladistena :)


  • 0

#433 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8922 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Posted 30 January 2016 - 11:10 AM

Ne bi smele ispucati ni posle godinu dana. Sa Schwalbe su problem veće pukotine, tipa odvajanje šara sa osnove gume. 

 

Gume kad se skladište u dobrim uslovima ne bi smele da imaju problema ni posle 5 godina. 

 

 

Ako se javi defekt, trebalo bi da se zameni sa fiskalnim računom. Jedino što kod Schwalbe postoji nekih 30ak posto šanse da i zamenska guma bude falš... i sledeća... i sledeća. Mislim da je Conti malo bolji po tom pitanju. Za Kendu sam jedino siguran kad se kupi kod nas da valja.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#434 Sharance

Sharance
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 598 posts
  • LocationObrenovac

Posted 30 January 2016 - 11:27 AM

Pneumatik je pnaumatik bilo za kola, motor ili bicikle. Na auto forumu možeš da nadješ više iskustava u vezi pneumatika i tih pukotinica, šta je to bajata guma i kako se gume pravilno odlažu kada su namontirane na felnu ili bez felne. Neće onaj ko uvozi ogromne količine guma da ih propisno sladišti kao ja kada ih kupim, ko zna kako one stoje po magacinima. Plus tu je problem skupih guma u Srbiji one mnogo duže stoje u magacinima jer teže dolaze do kupaca. Guma nema rok trajanja ali se ne preporučuje kupovina gume starije od 5 godina, ako je neka guma odložena loše i tako stajala bar dve godine rezultat toga je ono što sam ja dobio na gumi. Druga je priča sa gumama bez žice koja se pakuje u kutije, a potpuno druga koja ima žicu, za takvu gumu postoji propisano odlaganje, a sumnjam da se radnici tih uvoznika ophode prema njima kako treba. Tako odlagane jeftine gume i nisu nikakav problem jer se brzo prodaju problem su ove skuplje što tako čame u magacinu, pa kada se nađe neki ludak da ih kupi i misli da je uzeo kvalitet dobije mošu bajatu gumu. I sa tim pukotinicama ja gumu vozim nema nikakvih problema to je samo estetski deo gume, i sve zavisi kakve si sreće možda ubodeš i gumu novije proizvodnje. Ako kupuješ gume od 1200-1300 din tu se ne beri brigu takve gume verovatno idu kao alva i teško da dugo stoje u magacinu. Nije mi samo jasno zašto ne stavljaju DOT na gumi ili ja ne mogu da ga nadjem?


  • 0

#435 wucho

wucho
  • Members
  • PipPip
  • 38 posts

Posted 30 January 2016 - 11:36 AM

 Tako odlagane jeftine gume i nisu nikakav problem jer se brzo prodaju 

 

U pravu si, i sigurnije je uzeti jeftiniju gumu bar sto se tice datuma proizvodnje. I da steta je sto nema DOT.

Za gume na automobilima znam da je rok upotrebljivosti do 6 godina. A problem sa odlaganjem za gume za bicikle je sto njih mozes nabacati tamo negde, gume za auta ipak moras nekako sloziti.


  • 0

#436 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8922 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Posted 30 January 2016 - 11:58 AM

Vlažnost, temperatura, svetlo - to su sve stvari na koje se mora obratiti pažnja pri skladištenju. Ako guma nije skladištena u dobrim uslovima, propašće za godinu dana. Ako su uslovi skladištenja dobri, ni posle pet godina neće biti problema. 

 

Što se švalbe tiče, čak i jeftine gume, tipa 900 dinara komad, budu falične - nema pravila. Kod nas kad se kupuju.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#437 Sharance

Sharance
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 598 posts
  • LocationObrenovac

Posted 30 January 2016 - 12:05 PM

Fallaut jel znaš kako se pravilno odlaže guma koja ima žicu u sebi i šta povremeno treba da se radi sa takvom gumom a da nije na felni? Ako uzmemo u obzir da su uslovi skladištenja dobri.

 



U pravu si, i sigurnije je uzeti jeftiniju gumu bar sto se tice datuma proizvodnje. I da steta je sto nema DOT.

Za gume na automobilima znam da je rok upotrebljivosti do 6 godina. A problem sa odlaganjem za gume za bicikle je sto njih mozes nabacati tamo negde, gume za auta ipak moras nekako sloziti.

Kupiš ovakvav tip gume i nemaš brige kako je bila u magacinu ;)

P_20160122_133152.jpg


  • 0

#438 wucho

wucho
  • Members
  • PipPip
  • 38 posts

Posted 30 January 2016 - 12:08 PM

Znam za automobilske gume pravilno odlaganje ako guma nije na felni je vertikalno, da stoji na gaznoj povrsini.


  • 0

#439 Sharance

Sharance
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 598 posts
  • LocationObrenovac

Posted 30 January 2016 - 01:35 PM

Evo slučajno sam izbunario slike.

Ovo je slika nove gume kupljena u martu 2014 u PB

DSCN0120.jpg

A ovo je posle nekoliko meseci iste godine

IMG_20140718_094302.jpg


  • 0

#440 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8922 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Posted 30 January 2016 - 02:10 PM

Katastrofa.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png





3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users