Jump to content


Fotografije

Cipele ili ti sprinterice za biciklu!


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
235 odgovora na ovu temu

#121 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4286 posts

Postavljeno 07 March 2015 - 10:56 PM

Pa nije to bas tako prosto kao sto izgleda :). Sustina je u prenosu snage na pedale. A tu obicne patike nemaju sta da traze pored sprinterica. Pa ni sve sprinterice nisu iste po tom pitanju. Zato postoje razlicite klase sa razlicitim "cvrstocama" od onih za pocetnike pa do onih za profesionalce. 


  • 0
.

#122 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 07 March 2015 - 11:03 PM

sa sprintericama patikama i vuces i guras (kurblu) dok sa obicnim patikama samo guras i noga je uvek na istom mestu ......

kratko i jasno


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#123 Druid

Druid
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 668 posts
  • LocationSvilajnac

Postavljeno 19 March 2015 - 10:36 PM

Ne secam da je kod nas ikada bilo novih sprinterica u prodavnici (a i na oglasima) za manje od 60-tak evra. Kakve god da su, za te pare su odlicne. DMT je poznato ime tako da ne verujem da bi tu moglo biti nekih problema. 

kupio ja :)

 

DMT = Northwave po kvalitetu


  • 0
Potpis

#124 Nion

Nion
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1715 posts

Postavljeno 20 March 2015 - 07:44 AM

DMT jako lose,par  triatlonaca su ih uzimali(100e+)nisu bili zadovoljni 


  • 0

5500km-2010
6400km-2011
3800km-2012
6080km-2013
7660km-2014

8500km-2015

5000km-2016
Moj zanat mi je dao vrh sa koga ću pasti“... Ako ste dostigli vrh, onda i pad može da bude veličanstven!“ D.V


#125 Druid

Druid
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 668 posts
  • LocationSvilajnac

Postavljeno 24 March 2015 - 07:06 AM

ja uzeo ove na akciji na oglasima i prezadovoljan sam, cena je 50 evra.


  • 0
Potpis

#126 laci86

laci86
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 229 posts
  • LocationKovin

Postavljeno 25 March 2015 - 01:24 PM

@ Nion
Ne bi bilo loše da napišeš čime nisu bili zadovoljni. Možda su sprinterice dobre, ali iz nekog razloga ne odgovaraju triatoloncima.
Uživo sam video neke modele i odlično su izgledali, čak ih neke kolege na Brevetu nose.

Da napišem svoje iskustvo...
Pre oko godinu dana sam kupio Scottove sprinterice za mtb (ima krampone) i jedina bitna razlika između ponuđenih modela je po rečima prodavca bila čvrstoća sprinterica. Moje su čvrstoće 8 i nisam imao apsolutno nikakav period privikavanja. Zimi koristim debele pamučne čarape, leti duple nazuvke.
Da bi se koristio pun potencijal sprinterica mora se malo navići na povlaćenje na gore, ali meni to nije nešto bitno osim u retkim sprintovima.
Znači mi to što imam potpuno kontolu nad biciklom pri skakanju na ivičnjake i preskakanju rupa/spojeva na mostovima, ali i činjenica da noga nikada ne može da sklizne u kritičnom trenutku.


  • 0

#127 Noves

Noves
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 308 posts

Postavljeno 25 March 2015 - 03:18 PM

Da bi se koristio pun potencijal sprinterica mora se malo navići na povlaćenje na gore, ali meni to nije nešto bitno osim u retkim sprintovima.
Znači mi to što imam potpuno kontolu nad biciklom pri skakanju na ivičnjake i preskakanju rupa/spojeva na mostovima, ali i činjenica da noga nikada ne može da sklizne u kritičnom trenutku.

 

Ali moze u kriticnom trenutku da ti noga ostane pricvrscena za pedalu, kad ti hitno i momentalno treba oslonac na istu, pa samo pljustis po asfaltu, sa ko zna kakvim mogucim posledicama, je li ovo cesta mogucnost ? 

 

Vrijedi li ovo uzimati za cikloture dje stajem svakicas i uzivam u predjelima, a takodje cesto i setajuci ?

 

Postoje li uopste biciklisticke kavlitetne patike sa vrhunskim djonom u koji su uvucene plocice za SPD pedale, a kada se zeli hodati u ovim bici-patikama da se samo vrate poklopci na djonu gdje su plocice, prisarafe se poklopci i tako se zastiti unutrasnjost, a onda ove SPD Patike mogu da sluze za dugotrajno hodanje isto kao i bilo koje druge kvalitetne i udobne patike, ima li sta ovako, a da je veoma kvalitetno i lijepo, i da se moze kupiti do 100e  ?


  • -1

#128 laci86

laci86
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 229 posts
  • LocationKovin

Postavljeno 25 March 2015 - 03:30 PM

Ali moze u kriticnom trenutku da ti noga ostane pricvrscena za pedalu, kad ti hitno i momentalno treba oslonac na istu, pa samo pljustis po asfaltu, sa ko zna kakvim mogucim posledicama, je li ovo cesta mogucnost ? 

Verovatno se svima desi da padnu, ili da su vrlo blizu padanju, u periodu navikavanja.
Meni je vrlo malo falilo tri puta i zadnjom prilikom mi je bicikl pao. Na pedalama se podešava sila kojom je potrebno povući nogu da bi se izvukla pločica i kod početnika bi trebalo podesiti na najmanju (odviti šraf/minus znak).

 

Za laganu vožnju uz razgledanje prirode su sprinterice krajnje nepraktične.

 


  • 0

#129 LordSoru

LordSoru
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 358 posts

Postavljeno 25 March 2015 - 03:45 PM

Ne mora da se padne. Ja sam prešao oko 500km (dakle još uvek nov na spd-u) i nisam pao. Par puta sam bio blizu ali uvek se iskopčam. Pre ćeš pasti ako ti sklizne noga s pedale prilikom uspona/spusta nego zbog iskopčavanja na spd-u.
  • 0

~be here now~


#130 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8906 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 25 March 2015 - 06:15 PM

Pridružujem se kolegi Pješak1972 - voleo bih da spustimo svi loptu.

 

Podeliću svoje iskustvo: posle godina vožnje sa SPD i običnim pedalama:

 

SPD je super za vožnju po drumu. Bezbedan je potpuno - noga se sama otkopča mahinalno, ako je neka rizična situacija. Barem sa Shimano MTB SPD sistemom, ako se dobro podesi. 

+Prednost SPD-a je što omogućava bolju vezu sa biciklom - lakše se skače, može se vući i gurati u isto vreme što pomaže na kratkim, a veoma strmim uzbrdicama. Oseća se neka vrsta povezanosti sa biciklom.

 

-Mana SPD-a je što traži posebne patike. Zato je nepraktičan, barem meni, za svakodnevne stvari - posao, pijaca, radnja i slično. Ne mogu nositi cipele za posao, moram se prezuvati. Isto tako SPD ne bih preporučio za agresivan off road. Nisam profi, pa ovo treba uzeti s rezervom, ali pedale sa onim šrafovima, kao za BMX su mi najsigurnije za off road. Ipak se tu još lakše noga skine s pedale, a posle vrati bez brige o ukopčavanju. Kad je teren neravan, lako se u krivini bajs obori, dok si ti uspravan, a unutrašnja noga se može isturiti da pomaže pri balansiranju ako bajs počne previše kliziti. 

 

 

Na kraju ostaje svakom da izvaga prednosti i mane i odluči za sebe. 


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#131 laci86

laci86
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 229 posts
  • LocationKovin

Postavljeno 25 March 2015 - 06:52 PM

-Mana SPD-a je što traži posebne patike. Zato je nepraktičan, barem meni, za svakodnevne stvari - posao, pijaca, radnja i slično. Ne mogu nositi cipele za posao, moram se prezuvati. Isto tako SPD ne bih preporučio za agresivan off road. Nisam profi, pa ovo treba uzeti s rezervom, ali pedale sa onim šrafovima, kao za BMX su mi najsigurnije za off road. Ipak se tu još lakše noga skine s pedale, a posle vrati bez brige o ukopčavanju. Kad je teren neravan, lako se u krivini bajs obori, dok si ti uspravan, a unutrašnja noga se može isturiti da pomaže pri balansiranju ako bajs počne previše kliziti. 

Kombinovane pedale rešavaju problem korišćenja bicikla u svrhe koje si nabrojao.
Za offroad mislim da si u pravu, ali je verovatno i stvar navike. Nedavno sam nabavio upravo ovakve pedale koje ću staviti na mtb, pa javljam utiske. Par puta mi je skliznula noga sa običnih pedala pri manjim skokovima i osim udarca pedale u cevanicu nisam imao posledica.
Siguran sam da je moguće u istoj meri kontrolisati mtb koristeći platforme (pedale za mtb za šrafovima), ali mislim da zahteva daleko više umeća od SPD pedala.
Bilo bi lepo da se uključe kolege koje imaju iskustva sa obe vrste.


  • 0

#132 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5498 posts

Postavljeno 25 March 2015 - 07:11 PM

...Siguran sam da je moguće u istoj meri kontrolisati mtb koristeći platforme (pedale za mtb za šrafovima), ali mislim da zahteva daleko više umeća od SPD pedala...

kako mislis da vuces kurblu gore (u istoj meri) bez SPDa ili klipsera ili slicnih resenja vezivanja? Msm da je tehnicki nemoguce.


  • 0

#133 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8906 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 25 March 2015 - 07:20 PM

Kombinovane pedale rešavaju problem korišćenja bicikla u svrhe koje si nabrojao.


Ne dopadaju mi se. Mrzim da gledam koja strana pedale je okrenuta. Ili platforme, ili kopčanje. Znam da ima ljudi koji ih koriste, ali meni je to nekako srednje loše rešenje za sve. Stvar ukusa valjda.


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#134 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5498 posts

Postavljeno 25 March 2015 - 07:41 PM

Kombinovane pedale rešavaju problem korišćenja bicikla u svrhe koje si nabrojao.

ni meni se ne dopada medjuresenje. Ili-ili


  • 0

#135 Noves

Noves
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 308 posts

Postavljeno 25 March 2015 - 07:43 PM

Podeliću svoje iskustvo: posle godina vožnje sa SPD i običnim pedalama:

 

SPD je super za vožnju po drumu. Bezbedan je potpuno - noga se sama otkopča mahinalno, ako je neka rizična situacija. Barem sa Shimano MTB SPD sistemom, ako se dobro podesi. 

+Prednost SPD-a je što omogućava bolju vezu sa biciklom - lakše se skače, može se vući i gurati u isto vreme što pomaže na kratkim, a veoma strmim uzbrdicama. Oseća se neka vrsta povezanosti sa biciklom.

 

-Mana SPD-a je što traži posebne patike. Zato je nepraktičan, barem meni, za svakodnevne stvari - posao, pijaca, radnja i slično. Ne mogu nositi cipele za posao, moram se prezuvati. Isto tako SPD ne bih preporučio za agresivan off road. Nisam profi, pa ovo treba uzeti s rezervom, ali pedale sa onim šrafovima, kao za BMX su mi najsigurnije za off road. Ipak se tu još lakše noga skine s pedale, a posle vrati bez brige o ukopčavanju. Kad je teren neravan, lako se u krivini bajs obori, dok si ti uspravan, a unutrašnja noga se može isturiti da pomaže pri balansiranju ako bajs počne previše kliziti. 

 

Na kraju ostaje svakom da izvaga prednosti i mane i odluči za sebe. 

 

@FalloutBoy, valja li ovaj SPD cemu za cikloture bre, ne zanima me da jurcam ka kiborg s biciklom, niti da skakucem po sumama i stijenama ka maloumni , nego da bicikliram i po drumovima i planinama sa merakom i uzivanjem u prirodnoj okolini, sto podrazumjeva cesta stajanja i pjesacenja, zato me interesuje samo i jedino ima li nekih PATIKA sa SPD a da mogu ujedno da sluze ka i sve druge kvalitene i obicne PATIKE za HODANJE...

 

...ako znas da ima, ili neko drugi zna Hvala na korisnom odgovoru !

 

(ne zanima me cemu to sluzi za takmicare, kiborge, adrenalinske ovisnike i sve ostale, samo i jedino za cikloturing) 


  • -1

#136 laci86

laci86
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 229 posts
  • LocationKovin

Postavljeno 25 March 2015 - 07:47 PM

kako mislis da vuces kurblu gore (u istoj meri) bez SPDa ili klipsera ili slicnih resenja vezivanja? Msm da je tehnicki nemoguce.

Nisam spominjao vucenje kurble, vec kontrolisanje bicikla. Koliko sam primetio pri akrobacijama i dh vozaci koriste platforme. Takodje rade bunny hop sa spustanjem pete ispod nivoa pedale...
Doduse bajsevi su mahom full sus, pa se pri pumpanju zadnji deo bicikla se podize (skace) i olaksava bunny.
To sto ja nisam tako nesto vezbao i ne umem ne znaci da je nemoguce.

Pri pisanju mislio na stav da je spd nepraktican za svakodnevno koriscenje, ne na to da li se pedale nekome svidjaju ili ne.
Negde se mora napraviti kompromis, osim ako imas 2+ bicikla.
  • 0

#137 Druid

Druid
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 668 posts
  • LocationSvilajnac

Postavljeno 25 March 2015 - 07:55 PM

Samo jos nesto bih se nadovezao na odlicno objasnjenje Falloutboy-a, Look, look keo i spd sl su malo drasticnija varijanta za pesacanje i sve real life aktivnosti ali su za bajs super stvar. 

 

Ja eto prodjoh do sada oko 10 000 km sa svim mogucim varijantama i za voznju je najbolji po meni look, drumska voznja u pitanju a najzahvalnija je spd varijanta ako se i seta malo.

 

Najgora po meni je kombinacija obicnih patika sa mekanim djonom i spd plocicama, tada se snaga ne prenosi kako treba i uvija se patika.


  • 0
Potpis

#138 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5498 posts

Postavljeno 25 March 2015 - 08:32 PM

Najgora po meni je kombinacija obicnih patika sa mekanim djonom i spd plocicama, tada se snaga ne prenosi kako treba i uvija se patika.

msm da je ova kombinacija negativni sampion svakome


  • 0

#139 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 25 March 2015 - 08:35 PM

Danas bilo veselo ovde  n2:swoon

Noves je opet uspeo da zarati sa pola foruma 


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#140 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8906 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 25 March 2015 - 08:36 PM

@FalloutBoy, valja li ovaj SPD cemu za cikloture bre, ne zanima me da jurcam ka kiborg s biciklom, niti da skakucem po sumama i stijenama ka maloumni , nego da bicikliram i po drumovima i planinama sa merakom i uzivanjem u prirodnoj okolini, sto podrazumjeva cesta stajanja i pjesacenja, zato me interesuje samo i jedino ima li nekih PATIKA sa SPD a da mogu ujedno da sluze ka i sve druge kvalitene i obicne PATIKE za HODANJE...

...ako znas da ima, ili neko drugi zna Hvala na korisnom odgovoru !

(ne zanima me cemu to sluzi za takmicare, kiborge, adrenalinske ovisnike i sve ostale, samo i jedino za cikloturing)


Ljudi voze ciklo ture sa i bez SPD. Postoje sandale, kao i patike koje su pristojne za pešačenje, a imaju pločicu za SPD (barem za Shimano MTB SPD standard).

Meni se ne sviđaju takve patike jer ipak nisu tako dobre kao obične, niti mogu zameniti obične, pa mi je to dodatni par patika. Da je SPD odličan, lep, udoban i bolji za vožnju po asfaltu: JESTE, 100%. Ipak, kad izvagam sve prednosti i mane, za mene su bolje rešenje obične platforme, sa šrafovima (idealno - lepe se za cipele). Doduše i te pedale imaju manu: ne mogu se voziti bosim nogama, ali to ne praktikujem, pa, opet meni, lično, nije nedostatak.

 

P.S. Ovo sve uzmi s rezervom - to je moje iskustvo, lični stav, spram mojih potreba i ukusa. Možda se oduševiš SPD-om kad probaš, daleko od toga da je loš. Daleko od toga da su SPD MTB patike baš loše za pešačenje. Da ne kažem što sam ja baš takmičar, i da se takmičimo u govno ja volim da pobedim, a i ovisnik sam o adrenalinu (kao Gru, adrenalin džanki! :)  ). 


  • 2

bikegremlin-logo-250x80-1.png





0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika