Jump to content


Photo

ISKUSTVO NOVOPEČENOG VOZAČA DRUMSKOG BICIKLA


  • Please log in to reply
114 replies to this topic

#81 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4654 posts
  • LocationBeograd

Posted 27 August 2014 - 08:43 PM

Potpis za ovo iznad, rupčage krateri trava od dva metra...


  • 0

#82 kasalovic1996

kasalovic1996
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1240 posts

Posted 27 August 2014 - 08:51 PM

И ја сам из Баната тако да се савршено разумемо.


  • 0

#83 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Posted 27 August 2014 - 10:39 PM

Dobro sad, u Belgiji je popularan ciklokros :P. Nije nemoguće voziti drumaša po takvom miksu terena, ali ako ćemo realno, za tako nešto je udobniji nekakav treking.

Potpuno se slažem, standardni drumaš nije idealan za vožnju van asfalta. To ne znači da ne može tako da se vozi ako zatreba, ili radi promene. Da ne mogu da izadjem na šljunak s vremena na vreme svojim drumašem, menjao bih ga za bicikl koji to može.

Istina je da u Srbiji ima puteva koji su mučenje na drumskom biciklu (ima ih i drugde), ali daleko od toga da su takvi putevi u većini.
  • 0

#84 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8906 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Posted 28 August 2014 - 04:58 AM

Pa fde ti u novom sadu imas los asfalt? Svuda su bici staze sve sredjeno. Ajde da si negde iz srbije dole iz nekog sela gde ni nema put pa da te razumem. (Nije mi bio cilj da uvredim srbijance). Na primer ja sa grbavice kod tehnicke skole da odem do mog brata koji je kod bulevara evrope ne silazim ni jednom sa bici staze. Jedini deo koji je frekventan a nema bici staza je kod sajma prema bolnici. Vec kod futoskog puta ima bici staza. A i ovde kod sajma kada nestane one bici staze od crvene cigle, kod salona namestaja vektor trotoar je toliko sirok da nemas potrebe silaziti sa njega. Isli smo za vikend kod kovacevica na klopu i vino u irig, vecinu velikih rupa na vencu je pokrpljeno put je odlican. Ja stvarno ne vidim gde bi neko imao problem u novom sadu sa losim putevima. Mozda da se ode tamo negde na detelinaru u neke uvucene ulice ali u globalu preko 80% grada je pokriveno bici stazama.

I tebi iskreno zavidim i ne mogu se složiti da su kod nas dobri putevi u većini.

 

Nasip ka Futogu je pun šljunka i sitnog oštrog kamenja, tu mi se više puta bušila tanka guma. Onda ima kratkih (ali na 23kama veoma neprijatnih) delova s kaldrmom (Radnička ulica i spuštanje s keja ka Ribarskom ostrvu), biciklistička staza duž Futoške, onda sama Futoška ulica gde mi je poslednji put pukla žbica, naleteo na neki krater na sred trake za autobus - bio mrak i padala kiša...  Da ne pričam o pešacima, motorima, kolima, kevama s kolicima koji izlaze bez gledanja na biciklističku (koju si kao dužan koristiti po zakonu), pa moraš smotati preko bankine da ih izbegneš  - samo planinski za opuštenu vožnju po gradu. Od semafora do semafora čak i nije sporiji.  Drumaš mi je izbor za preko 5 km razdaljine, van grada, kao i rekreativne vožnje asfaltom, ali i to sa 28 mm gumama - 23ke su katastrofa.

 

Takvo je bar moje iskustvo. Vidim da dosta ljudi vozi te drumaše s tankim gumama - al' nije to za seljaka.  Doduše, isto tako vidim da baš jako paze i obilaze/preskaču svaku veću neravninu. Nema gledanja prirode, šume, dupeta, neee, samo paziš na put.  :)   


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#85 Belgarath

Belgarath
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1507 posts
  • LocationVrsac

Posted 28 August 2014 - 07:11 AM

Ja do ove godine nikada nisam imao mtb. U novom sadu nikada nisam imao problem sa drumasem, vozio ga najnormalnije i bio mi je prevozno sredstvo. Guma mi je par puta pukla. Drugar je sa drumasem isao do turnseverina to je oko 600km tura ima slika ovde na dorumu drumas sa full bisagama napred i nazad paktreger na sticni nije mu tokom puta ni jednom pukla guma. Da li sam ja navikao na drumasa i amortizujem rupe rukama, imam srece itd ne znam. Ovde u vrscu svi vozimo drumase niko nema problema sa gumama i neravninama. Ok desi se defekt ali nije ni to da svake nedelje nekome pucaju gume i da moraju da se menjaju.
  • 0

#86 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8906 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Posted 28 August 2014 - 07:40 AM

Voze ljudi svašta. Drumaš je manje praktičan za nošenje tereta, posao kuća, svaki dan i slično. Po ceni para prosečnih šamaraljki kupim ceo MTB - u voznom stanju. Što je razdaljina veća, to manje dolaze do izražaja mane, a više dolazi do izražaja brži i (barem meni) udobniji položaj za duge vožnje po asfaltu.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#87 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4437 posts
  • LocationBeograd

Posted 28 August 2014 - 09:15 AM

Da ne mogu da izadjem na šljunak s vremena na vreme svojim drumašem, menjao bih ga za bicikl koji to može.

Istina je da u Srbiji ima puteva koji su mučenje na drumskom biciklu (ima ih i drugde), ali daleko od toga da su takvi putevi u većini.

 

Ne znam kako izgleda vožnja drumaša po šljunku...ako su 23-ke to po rastrešenom šljunku ne može (guma se jednostavno ukopa u šljunak).

Što se tiče okoline Smedereva..prilično su loši putevi za drumaše a uz to i dosta brdoviti pa je u svakom slučaju treker ili MTB bolja varijanta za bicikliranje u okolini Smedereva.


  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#88 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Posted 28 August 2014 - 02:08 PM

To stoji, nije svaki šljunak isti. Mislim prvenstveno na utaban sitan šljunak, za ozbiljnije su ipak neophodne šire gume.

Za brda ne mogu nikako da se složim. Mnogo je veće uživanje voziti uspone na laganom drumašu sa odgovarajućim prenosom, nego na trekeru ili MTB. Spust valjda ne moram ni da pominjem :-)
  • 0

#89 damir78

damir78
  • Members
  • PipPipPip
  • 156 posts

Posted 07 October 2014 - 11:15 AM

U subotu sam usprešno izvezao Brevet.
Bilo mi je prvi put da vozim 200km bajkom, još drumašem. Iskreno,   pomalo me je hvatao strah kako će mi biti nakon 150-og km, i da li će ruke, noge, ledja i zadnjica izdržati, i da li je dovoljno udobno ići drumašem na takvu vožnju?

 

Medjutim, nakon 200+ km, nikakvih problema nije bilo, nisam osetio bolove ni na jednom delu tela, čak iako je deo rute bio po veoma lošem asfaltu.

Tako da nakon ovog testa ja zaključujem da je drumaš dovoljno udoban za duže ture, pored toga što je brz.


  • 0

#90 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4654 posts
  • LocationBeograd

Posted 07 October 2014 - 02:05 PM

A koje sedište imaš? Jesi li imao problema sa sedenjem?

Mogao bi još neko da podeli svoja iskustva sa sedištima, ako ima ovde dugoprugaša. Interesuju me isključivo iskustva na vožnjama 200+ km pošto manje od toga može da se preživi sedeći na bilo čemu.

Na berzi ima toliko različitih sedišta, ja stvarno nemam predstavu šta da kupim. A nemam finansije da kupim 10 komada pa posle ostalih 9 prodam ili nikad ili u bescenje.


  • 0

#91 damir78

damir78
  • Members
  • PipPipPip
  • 156 posts

Posted 07 October 2014 - 02:40 PM

Sedište selle italia, došlo na bajsu. Imao sam problem da se naviknem na njega samo u prvih par vožnji, pošto je značajno tvrdje od sedišta koje sam imao na starom biciklu. Inače visok sam 178, a ram je 56 i odgovara mi.

 

Razmišljao sam da predjem na karbonsko sedište sličnog obllika kao postojeće, pošto mi se ljudi kunu da su ona najudobnija za duge voznje, ali mi je nekako žao da zamenim nešto što mi odgovara, i još da rizikujem da mi to novo neće odgovorati (a tek na stranu finansije?), tako da ne menjam ništa dok mi je sve potaman.


  • 0

#92 Belgarath

Belgarath
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1507 posts
  • LocationVrsac

Posted 07 October 2014 - 05:14 PM

Koristim isto sele italija. Nije sve ni do sedista ima dosta doga i koje bici vozis i koliko dugo. Proizvodjaci pantalona uvek napiso koliko otprilike ulozak vrsi funkciju posle toga mu efikasnost opada. Ja na primer nemam nikakvih problema ni sa sedistem ni sa pantalonama. Evo za vikend bio brevet guzica bolela standardno kao i uvek posle predjenih 200km.
  • 0

#93 damir78

damir78
  • Members
  • PipPipPip
  • 156 posts

Posted 08 October 2014 - 05:39 AM

Kod mene brevet prosao bezbolno,malo su poceli misici na nogama da stezu rumi na k4, ali mi jebtu cika Spasa uleteo sa jednim brufenom i nakon toga samvbio kao nov...
  • 0

#94 Belgarath

Belgarath
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1507 posts
  • LocationVrsac

Posted 08 October 2014 - 07:35 AM

Ja sam se smorio tesko. Oni pravci bez igde icega sa vetrom u faci.... Do beocina je jos i bilo ok ali posle.... Uspon pa pravac sa vetrom i kamionima pa opet. Da nije bilo onih uspona odustao bih sigurno koliko bi se smorio
  • 0

#95 draganninkovic

draganninkovic
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 380 posts

Posted 08 October 2014 - 08:05 AM

Pozdrav svima,

ja sam u biciklizmu ozbiljnije od početka ove godine.Dugo nisam mogao da nađem bicikl koji bi mi odgovarao.Tragao sam za biciklom sa alu-ramom,točak 28",ram oko 56 cm,da bude solidna oprema,da ne bude težak jer moram da ga penjem na IV sprat bez lifta:-).Bio sam u dilemi da li da gledam polovne bicikle ili da se opredelim za novi.Budžet mi je bio oko 200 -230€.Hteo sam da koristim bicikl za jutarnje treninge,počeo sam sa 20 -tak kilometara,sada prelazim u jutarnjem treningu 30 km a vikendom kada imam više vremena 40-tak.Na kraju sam kupio nov Scout Discoveri,21s,22",28točak,skromna Shimano oprema.Pošto mi je vremenom ta oprema pravila probleme(prednji menjač,kačio lanac kavez),zadnji menjač nije dobro hvatao najveće brzine.....promenio sam i stavio solidnu Deore LX varijantu.Sada sam zadovoljan bajkom,ali u svakom slučaju ću gledati da u sledećem periodu uzmem neki bolji drumaš.Mislim da je vožnja drumašima  odlična,osim na putevima koji su u jako lošem stanju,posebno krajevi puteva(to je u Vojvodini čest slučaj).Bilo bi mi od velike koristi ako bi me posavetovali oko izbora bajka,to uopšte nije lako.Imam i jedno loše iskustvo sa nabavkom SPD pedala preko sajta KP,čovek (Dejan,KG)mi je poslao neupotrebljive pedale:-(....Ovo je neiscrpna,ali prelepa tema:-)

Veliki pozdrav svim biciklistima!!Doca 021


  • 0

#96 draganninkovic

draganninkovic
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 380 posts

Posted 08 October 2014 - 08:19 AM

U subotu sam usprešno izvezao Brevet.
Bilo mi je prvi put da vozim 200km bajkom, još drumašem. Iskreno,   pomalo me je hvatao strah kako će mi biti nakon 150-og km, i da li će ruke, noge, ledja i zadnjica izdržati, i da li je dovoljno udobno ići drumašem na takvu vožnju?

 

Medjutim, nakon 200+ km, nikakvih problema nije bilo, nisam osetio bolove ni na jednom delu tela, čak iako je deo rute bio po veoma lošem asfaltu.

Tako da nakon ovog testa ja zaključujem da je drumaš dovoljno udoban za duže ture, pored toga što je brz.

Svaka čast Damire,

ja sam razmišljao o Brevetu,ali mi se učinilo da je još rano obzirom na: moju kondiciju(prelazim u jutarnjem treningu oko 30-tak km) i  problematičan vetar koji ovih dana stalno duva uz Dunav.Nije baš laka deonica,svaka čast:-) Doca 021


  • 0

#97 kasalovic1996

kasalovic1996
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1240 posts

Posted 08 October 2014 - 08:20 AM

Bilo bi mi od velike koristi ako bi me posavetovali oko izbora bajka,to uopšte nije lako.

 

 

Имаш одељак за помоћ при куповини тамо можеш поставити тему.


  • 0

#98 damir78

damir78
  • Members
  • PipPipPip
  • 156 posts

Posted 08 October 2014 - 08:40 AM

@DOCA021

 

Hvala, i ja sam prošle godine bio na deonicama od 30-40-50, a 100 km mi je izgledalo kao put na Mesec, ali uz par meseci dužih vikend vožnji, 200km za 10 sati vožnje uz relativno normalne vremenske uslove i dobru ekipu uz sebe (ekipa je najvažniji faktor), uopšte nije preteško.

 

A što se kvaliteta bicikle tiče, nemoj se preterano opterećivati oko toga i nepotrebno izlagati besmislenim troškovima ukoliko to niste u stanju da ispratite. Dobro uštelovana oprema srednje klase (sora i tiagra) sasvim korektno odradjuju stvari, takodje dobro je imati karbonski ultralaki ram i ostale fancy delove, ali bez toga se itekako može. Po meni bitno je imati neistrošen bicikl, sa upotrebljivom opremom koja je uštelovana kako treba, ostalo je manje važno.

 

I za kraj što pre predjete na drumaša, manje će vam biti žao što to niste ranije uradili!


  • 1

#99 draganninkovic

draganninkovic
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 380 posts

Posted 09 October 2014 - 02:18 PM

@DOCA021

 

Hvala, i ja sam prošle godine bio na deonicama od 30-40-50, a 100 km mi je izgledalo kao put na Mesec, ali uz par meseci dužih vikend vožnji, 200km za 10 sati vožnje uz relativno normalne vremenske uslove i dobru ekipu uz sebe (ekipa je najvažniji faktor), uopšte nije preteško.

 

A što se kvaliteta bicikle tiče, nemoj se preterano opterećivati oko toga i nepotrebno izlagati besmislenim troškovima ukoliko to niste u stanju da ispratite. Dobro uštelovana oprema srednje klase (sora i tiagra) sasvim korektno odradjuju stvari, takodje dobro je imati karbonski ultralaki ram i ostale fancy delove, ali bez toga se itekako može. Po meni bitno je imati neistrošen bicikl, sa upotrebljivom opremom koja je uštelovana kako treba, ostalo je manje važno.

 

I za kraj što pre predjete na drumaša, manje će vam biti žao što to niste ranije uradili!

Hvala ti Damire,vidim da si potpuno ukačio moje dileme.Scout Disovery je neka varijanta drumaša(ima ravan volan,i to mi je krivo što nisam uzeo sa krivim volanom).Nadam se da ću stalnim treningom da sledeće godine odradim moj prvi Brevet.Što se tiče ekipe tu si potpuno u pravu.Još nisam našao ekipu u Novom Sadu koja je zainteresovana za ovu varijantu.

Veliki pozdrav svima


  • 0

#100 damir78

damir78
  • Members
  • PipPipPip
  • 156 posts

Posted 10 October 2014 - 10:48 AM

Što se tiče Scout Discoveria, šteta što nije sa drumskim volanom, ali koliko ja znam, to se da zameniti.

A naći društvo na brevetu i nije mnogo teško, zato što od 100+ ljudi koji startuju, uvek ima dovoljno njih koji se kreću tvojom brzinom, a svima je u interesu da voze u što većoj grupi (uostalom i zanimljivije je), tako da ćeš ekipu za vožnju svakako naći, čak iako startuješ sam.


  • 0




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users