Jump to content


Fotografije

Hidraulicne kocnice


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
897 odgovora na ovu temu

#161 nesh_pa

nesh_pa
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 244 posts

Postavljeno 30 June 2015 - 11:28 AM

O performansama ne znam, ali znam da je DOT otrovan i skida boju sa bajsa i nagriza i bog te pitaj sta sve ako ga prospes :D

Mineralno ulje ne unistava :D


  • 0

#162 niipheus

niipheus
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 894 posts

Postavljeno 30 June 2015 - 02:13 PM

Izvinite nov sam ovde. Cuo sam da postoje vise vrsta plocica, tipa: Meki, srednje tvrdi i tvrdi. Koji su najbolji za koriscenje? Hvalaaa!  :mrgreen:

 

Sta je sa gramatikom? n2:Heristical

 

Plocice koje se koriste za disk kocnice se ne dele na meke i tvrde vec na organske i metalne (sinterovane). Postoji i varijanta koja je izmedju te dve vrste (polumetalne plocice).

 

Organske plocice se koriste po suvom vremenu i u uslovima koji ne preopterecuju kocnice (XC) dok se sinterovane plocice koriste za mokro vreme ali i za uslove teske eksploatacije kocnica (downhill). Glavna razlika je u tome sto su sinterovane plocice porozne pa zbog toga mogu da upiju vodu kako bi se kocenje obavljalo nesmetano u mokrim uslovima. Druga prednost sinterovanih plocica je ta sto propustaju toplotu za razliku od organskih, pa se prekomerna toplota odvodi preko celjusti dok organske plocice sprecavaju protok toplote i time pregrevaju rotor zbog cega dolazi do slabljenja kocne moci (brake fade). Glavne mane sinterovanih su veca tvrdoca pa vise trose rotor kao i to da moraju da se dovedu na radnu temperaturu kako bi se iskoristio sav njihov potencijal.

 

Plocice se biraju prvenstveno prema stilu voznje i uslovima u kojim se vozi a ne prema trosenju rotora.


  • 2

#163 Naum_Dextazy

Naum_Dextazy
  • Members
  • 4 posts

Postavljeno 30 June 2015 - 04:30 PM

Sta je sa gramatikom? n2:Heristical

 

Plocice koje se koriste za disk kocnice se ne dele na meke i tvrde vec na organske i metalne (sinterovane). Postoji i varijanta koja je izmedju te dve vrste (polumetalne plocice).

 

Organske plocice se koriste po suvom vremenu i u uslovima koji ne preopterecuju kocnice (XC) dok se sinterovane plocice koriste za mokro vreme ali i za uslove teske eksploatacije kocnica (downhill). Glavna razlika je u tome sto su sinterovane plocice porozne pa zbog toga mogu da upiju vodu kako bi se kocenje obavljalo nesmetano u mokrim uslovima. Druga prednost sinterovanih plocica je ta sto propustaju toplotu za razliku od organskih, pa se prekomerna toplota odvodi preko celjusti dok organske plocice sprecavaju protok toplote i time pregrevaju rotor zbog cega dolazi do slabljenja kocne moci (brake fade). Glavne mane sinterovanih su veca tvrdoca pa vise trose rotor kao i to da moraju da se dovedu na radnu temperaturu kako bi se iskoristio sav njihov potencijal.

 

Plocice se biraju prvenstveno prema stilu voznje i uslovima u kojim se vozi a ne prema trosenju rotora.

Hvala puno!  :mrgreen:


  • 0

#164 vmarkovic35

vmarkovic35
  • Members
  • Pip
  • 10 posts
  • LocationParacin

Postavljeno 02 July 2015 - 09:17 AM

Pozdrav svima! Hteo bih da uradim zamenu ulja ali nisam to nikad radio pa evo 2 pitanja (inace imam Magura Julie kocnice):

 

1) video sam vise objasnjenja kako menjati ulje i to je sve jasno. Ali u svakom postupku procedura je da se npr sa donje strane (na ventilu na na celjustima) jednim

spricom ubrizgava ulje na gore (prema rucici), a sa gornje strane drugim spricem se izvlaci. Moje pitanje je da li mogu da jednostavno ispraznim ceo sistem tako sto npr dole na celjustima izvucem svo ulje (npr pritiskanjem rucice ili izvlacenjem spricom), tako da ceo sistem ostane prazan. Onda sa donje strane opet upumpavam ulje dok se napuni nivo u rezervoaru na rucici?

 

2) Na ventilu na celjustima, gde se ubacuje ulje, jel moze samo da se gurne ono plasticno crevo kroz otvor za sraf, ili bas mora onaj nastavak za crevo koji se usrafi?

 

Hvala unapred.


  • 0

#165 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 02 July 2015 - 10:01 AM

Ako nemas adapter nemoj ni zapocinjati posao koji neces zavrstiti.

 

Pozeljno je izvuci staro ulje da ne bi kontaminirao novo. Nije poenta samo "upumpati" ulje do nivoa rucice vec izbaciti vazduh iz sistema.


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#166 vmarkovic35

vmarkovic35
  • Members
  • Pip
  • 10 posts
  • LocationParacin

Postavljeno 02 July 2015 - 11:47 AM

1) Znaci vezano za potupno ibacivanje ulja, tako da sitem ostane prazan - to je ok? Ako jeste, kako da na kraju, kad napunim do nivoa rucice, da izbacim vazduh? Inace na samom rezervoaru na rucici nemam poseban otvor za izvlacenje, kao sto sam video na nekim shimano modelima, vec samo ona kapica koja se skida torex kljucem.

 

2) Ok znaci, ako sam dobro razumeo, adapter je onaj nastavak za crevo koji se srafi u celjust, znaci bez njega nikako. Gde to ima da se kupi, ili bolje reci naruci, jer u Paracinu tesko da ima?


  • 0

#167 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 02 July 2015 - 01:51 PM

1. Pogledaj na YT ima dosta klipova vezanih za bledovanje magure, spada u prostiju kategoriju

 

2. Adapter kao adapter nema, samo u bleed kit-ovima

http://www.chainreac...-kit/rp-prod208

http://www.epicbleed...c/complete-kit/ itd...


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#168 vmarkovic35

vmarkovic35
  • Members
  • Pip
  • 10 posts
  • LocationParacin

Postavljeno 16 July 2015 - 07:49 AM

E ljudi, jel neko rasturao same celjusti (npr radi ciscenja)? Jel to nesto sto je "ok, slobodno moze" ili "ne raditi ni pod razno da ne bi bespovratno nesto zeznuo"?


  • 0

#169 jakota

jakota
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 589 posts
  • LocationNovi Sad - Kikinda

Postavljeno 16 July 2015 - 08:01 AM

Sve moze da se rastavi ali ne znam zasto bi to radio. Ako mi slis da ima prasine ili nesto onda na kompresor pa izduvas. Ali nije preporucljivo. Najbolje da udes u servis da ti se to sredi nego sam da diras. 


  • 0

#170 vmarkovic35

vmarkovic35
  • Members
  • Pip
  • 10 posts
  • LocationParacin

Postavljeno 16 July 2015 - 08:05 AM

Na prednjoj kocnici jedan klip se nekako i pomera kad stiskam rucicu, ali drugi nikako nece. Posto je to vozeno godinama a verovatno ni kad nista nije cisceno (uzeo sam polovan bajs), kontam da je zapeklo i da bi trebalo da se ocisti od sve te prljavstine.


  • 0

#171 Allex

Allex
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1475 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 16 July 2015 - 08:08 AM

Ja jesam,avid juicy 3.. Nikakva nauka,imas dva imbus srafa da odvrnes i eto ti...samo gledaj da ne stisnes rucicu..al ko sto covek napisa nema razloga da to radis...isto mozes da uradis kompresorom...sad jedino ako si perfekcionista pa bi da ih izglancas i iznutra..
  • 0

#172 vmarkovic35

vmarkovic35
  • Members
  • Pip
  • 10 posts
  • LocationParacin

Postavljeno 16 July 2015 - 08:14 AM

OK, hvala...pa nesto me tera da ipak rasturim :) Probam pa cemo da vidimo.

A jel mogu skroz da skinem celjusti, tj da izvadim i ono crevo koje ulazi u njih? mislim verovatno nema potrebe, ali sam nov sa hidraulikom pa me interesuje (znaci skroz skinem, odem za sto sednem i cistim :) )


  • 0

#173 Allex

Allex
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1475 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 16 July 2015 - 08:24 AM

Nikako nemoj crevo ni sa jedne strane da skidas! Iscurice ti ulje.. Ako bas insistiras da rasklapas celjust,jedna strana celjusti ti je prikacena za adapter koji je usrafljen na ram ili vilu,nju ne skidaj sa adaptera,nema potrebe,dok je na drugoj prikaceno crevo.. Odvrenes imbuse,i rastavis celjust,jedna ti strana ostaje na adapteru,drugu lagano pridrzavas jer je na crevu ali se odvojila od ove prve...ocistis unutra,nema bog zna sta,malo prljavstine ,zasarafis i vratis.. Nema potrebe da radis to,jedino ako te dupe svrbi pa bi da vidis sta je unutra,ali imas to i na guglu ;)
  • 0

#174 vmarkovic35

vmarkovic35
  • Members
  • Pip
  • 10 posts
  • LocationParacin

Postavljeno 16 July 2015 - 08:35 AM

OK, hvala ljudi!


  • 0

#175 Allex

Allex
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1475 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 16 July 2015 - 08:55 AM

Na prednjoj kocnici jedan klip se nekako i pomera kad stiskam rucicu, ali drugi nikako nece. Posto je to vozeno godinama a verovatno ni kad nista nije cisceno (uzeo sam polovan bajs), kontam da je zapeklo i da bi trebalo da se ocisti od sve te prljavstine.

Ja tek sad video ovaj post??? Pazi ,jedan klip i treba da se pomera (onaj deo celjusti u koji ide crevo) dok je drugi fiksiran..taj sto se pomera pritiska plocicu uz disk sa onim drugim..bar je tako kod mene. Sad ako imas problem neki sa klipovima,cisto sumnjam da je to zbog prljavstine,osim ako nije bas toliko zamusavilo da ne moze da se pomera..
  • 0

#176 vmarkovic35

vmarkovic35
  • Members
  • Pip
  • 10 posts
  • LocationParacin

Postavljeno 16 July 2015 - 09:06 AM

Ja imam Magura Julie, e sad dal je to, sa pomeranjem samo jednog klipa, tako na svim modelima kocnica, ne znam...ali ako jeste onda znaci da je to ok. Eto vidis, nisam znao da je tako nesto mozda i ocekivano.

Generalno ja sam imao problem sto su mi klipovi bili previse izasli, i primetio sam da paknovi pipaju disk, pa sam nekako vratio klipove skroz unutra, i sad vidim da se ne pomeraju ravnomerno, pa sam tako dosao do ovoga gde sam sada...

U svakom slucaju, prilicno je bilo sve zaprljano u celjustima, ocisticu koliko mogu, vratim sve kako je bilo pa cemo da vidimo sta se desava


  • 0

#177 Allex

Allex
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1475 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 16 July 2015 - 09:38 AM

Mozda ti ovo bude od pomoci:

http://www.2bike.rs/...7-magura-julie/

Sad kad razmislim malo i taj drugi klip trebalo bi da ima neki hod,moze biti da sam bio brzoplet u prethodnom postu...pazi mozes ti da ih ocistis,to je najmanji posao,ali sacekaj da se javi jos neko od kolega ovde,sigurno je neko imao slican problem,pa moze biti vise od pomoci od mene :)
  • 0

#178 niipheus

niipheus
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 894 posts

Postavljeno 16 July 2015 - 12:58 PM

Rasturanje celjusti samo sa svim priborom koji ti treba za to, i voljom i zeljom. I guglom. Ako otvaras celjust tu nema nikakve nauke, ulje se mora ispustiti, tako da i tu imas dodatni posao koji zahteva dodatni pribor. Oba klipa se moraju pomerati jer celjust nije plivajuca kao na kolima vec se plocice primicu hodom klipova. Disk takodje nije plivajuci, osim ako nije Hope, tako da neki problem ima, i ne bi bilo lose da ih otvoris i proveris. Moguce da su gumice oko klipova propale, a mozda je klip samo prljav pa gumica ne moze da ga uhvati da tako kazem i vrati unutra, te stoji u jednom mestu. To se resava bez otvaranja, ciscenjem sa etilen alkoholom.


  • 0

#179 vmarkovic35

vmarkovic35
  • Members
  • Pip
  • 10 posts
  • LocationParacin

Postavljeno 01 August 2015 - 08:19 PM

Jedan od klipova ne mogu nikako da vratim do kraja unutra, i zbog toga ne mogu da namestim nove pakne.

Otvorim poklopac na rezervoaru, kad pritiskam rucicu jedan klip izlazi, i vrlo lako ga vracam nazad srafcigerom. Drugi klip izlazi, i mogu da ga vratim vrlo malo ali nikako do kraja, znaci nema sanse. Jel ima neko ideju, sta da radim?


  • 0

#180 bataSale

bataSale
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 185 posts

Postavljeno 01 August 2015 - 11:51 PM

Jedan od klipova ne mogu nikako da vratim do kraja unutra, i zbog toga ne mogu da namestim nove pakne.

Otvorim poklopac na rezervoaru, kad pritiskam rucicu jedan klip izlazi, i vrlo lako ga vracam nazad srafcigerom. Drugi klip izlazi, i mogu da ga vratim vrlo malo ali nikako do kraja, znaci nema sanse. Jel ima neko ideju, sta da radim?

Naso si oko cega ces da se zezas, najbitnijeg dela bicikla :P
to sto ne mozes da vratis jedan klip je verovatno zato sto si jednu stranu klipa napeo previse pa sam klip neravnomerno ulazi tako da pogledaj da li je vrh klipa paralelan sa rupom u koju ulazi i napni stranu koja je vise izbacena, ili pak ne moras ni da gledas, samo naizmenicno guraj jednu pa suprotnu ivicu klipa. Kada je klip malo izbacen, stavi kap ulja pa razradi, guraj pa vadi klip i kad razradis, obrisi alkoholom sve lepo. Koje kocnice imas?


  • 0




1 članova čita ovu temu

0 članova, 1 gosta, 0 anonimnih korisnika