Jump to content


Fotografije

Hidraulicne kocnice


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
897 odgovora na ovu temu

#321 Reloaded92

Reloaded92
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 178 posts

Postavljeno 28 January 2016 - 10:24 PM

Ok, onda cu probati cisto iz radoznalosti. Hvala Grbicu za brz odg kao i uvek ;-)

Sent from my LG-D290 using Tapatalk
  • 0

#322 Sharance

Sharance
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 598 posts
  • LocationObrenovac

Postavljeno 09 March 2016 - 02:56 PM

Treba da odzračim hidrauliku tačnije i da zamenim kompletno ulje u sistemu. U sistemu je šimanovo mineralno ulje crvene boje, ja ću sipati Totalovo LHM mineralno ulje. da ne bi mešao ta dva ulja u sistemu treba da ispustim ulje koje je trenutno u kočnicama.
755b3981695c078a8f4fc5a68033087c.jpgOd opreme imam sve. Odzračiću kočnice po tutorijalu sa neta vidim da nije nikakav problem.

Jedino me interesuje na koji način da ispustim postojeće ulje iz sistema. Ono što sam ja razmišljao je da na ručicu zavijem levak i da u njega ne sipam ulje nego sa donje strane(sa čeljusti) da sa špricem ubacujem novo ulje? Ili da sipam ulje u Levak na odzračnom ventilu da namontiram crevo sa kesom i da tako ispustim ulje. Koja je varijanta bolja od ove dve? Posle toga odzraku ću odraditi po uputstvu sa video snimka.


  • 0

#323 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 09 March 2016 - 06:27 PM

Ne gledajuci temu poslao sam ti pp, ali nek pise i ovde.

Postavi se sve u polozaj za odzracivanje( podrazumeva se rucica okrenuta u ravan polozaj sa podlogom, postavljeno crevo sa kesicom na celjust) Kad je sve spremno odvrne se suplji sraf za odzracivanje na celjustima i skine sraf na rucici. Tako ce ulje izaci u kesicu. Kad se puni sistem novim ulje onda napuniti levak, suplji sraf za odzracivanje postaviti na malo iznad minimuma propusnosti i pustiti da se sistem lagano napuni, bitna stavka je lagano kuckanje po crevu i celjustima da bi sto vise vazduha izaslo dok se sistem puni. Kad je sistem napunjen moze se odzraciti, ima dosta video klipova na tu temu.
  • 1

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#324 Sharance

Sharance
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 598 posts
  • LocationObrenovac

Postavljeno 09 March 2016 - 06:34 PM

Hvala Grbiću :) sutra uveče krećem u akciju.
  • 0

#325 Sharance

Sharance
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 598 posts
  • LocationObrenovac

Postavljeno 11 March 2016 - 01:17 PM

Vredi li uzeti ovaj alat za podešavanje pločica? 

http://planetbike.rs...-TP12-476/2704/


  • 0

#326 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 11 March 2016 - 01:52 PM

Vredi li uzeti ovaj alat za podešavanje pločica?
http://planetbike.rs...-TP12-476/2704/


Moze da posluzi ali po mom skromnom misljenju je bacanje para.
  • 1

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#327 Sharance

Sharance
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 598 posts
  • LocationObrenovac

Postavljeno 11 March 2016 - 04:20 PM

Do sada mi ni jednom nije uspela ona taktika kada vraćam točak da popustim šrafove, stegnem ručicu i ponovo stegnem šrafove na kleštima, zato sam se i razmišljao o kupovini ovoga. 


  • 0

#328 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 11 March 2016 - 05:22 PM

Kad vracas tocak na vec namestenu celjust

- Vratis tocak u viljusku

- Namesti zavarac u polozaj za zatvaranje

- Pritisni rucicu kocnice

- Preklopi zatvarac


  • 5

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#329 gordan

gordan
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 517 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 12 March 2016 - 07:51 AM

Kad vracas tocak na vec namestenu celjust

- Vratis tocak u viljusku

- Namesti zavarac u polozaj za zatvaranje

- Pritisni rucicu kocnice

- Preklopi zatvarac

Od 2008. godine koristim hidraulične kočnice i od početka mi je bila misterija kako to da nakon vraćanja točka u ranije centriranu čeljust rotor počne da češe pakne. Sve dok pre izvesnog vremena (godinu dana?) na ovom forumu nisam pročitao ovaj tvoj savet. Primenjujem ga i nema više takvih problema :)
Propustio sam da ti se zahvalim tada na podeljenom znanju, pa to činim ovom prilikom :)


  • 0
--

#330 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 12 March 2016 - 04:43 PM

Tu smo da se pomazemo i podelimo znanje. Nema na cemu ;)


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#331 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 12 March 2016 - 04:44 PM

Strugar mi napravio cepove za CL, mehanizam kupljen kod kineza...
Zakljucak: Kazaljke se ne bune sto je rotor kriv :)

535134_594494307370322_528348305451051271936296_594494247370328_5632183956610508
  • 1

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#332 sajlonac

sajlonac
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 678 posts
  • LocationNiš

Postavljeno 12 March 2016 - 05:49 PM

Kako znas koliko je sati?
  • 0

#333 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 12 March 2016 - 09:00 PM

Pa pogledam a telefon  n2:Heristical


  • 1

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#334 Sharance

Sharance
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 598 posts
  • LocationObrenovac

Postavljeno 15 March 2016 - 09:58 AM

Odzračio sam juče kočnice i zamenio kompletno ulje u sistemu po grbićevom uputstvu. Odzračio sam ga baš muški :) Medjutim efekat kočenja potpuno isti pošto verovatno znači da mi je sistem i bio odzračen iako sam skraćivao creva. Mada ne može da škodi :)


  • 0

#335 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 15 March 2016 - 02:07 PM

Odzračio sam ga baš muški :)

Da se zakljuciti da si zadovoljan sa izvedbom ;)

 

 

Medjutim efekat kočenja potpuno isti pošto verovatno znači da mi je sistem i bio odzračen iako sam skraćivao creva. Mada ne može da škodi :)

Mir u glavi nema cenu ;)


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#336 niipheus

niipheus
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 894 posts

Postavljeno 01 April 2016 - 12:22 PM

Potrebna pomoc! Juce zamenim ulje u kocnicama, SLX 675, i sve odradim po proceduri, klipovi vraceni do kraja (i to ne njihovim alatom koji dolazi uz kocnice, nego jos sirim koji vraca klipove skroz do kraja), zamenjeno ulje isto po njihovoj proceduri, kocnice rade kako valja, ali je problem u tome sto ima jako malo prostora izmedju plocica i diskova. Ne znam sta da im radim vise, podmazivao sam i klipove ali nije do toga oni rade jako lepo i nema problema sa vracanjem, jednostavno se ne povlace dovoljno kao da ima visak ulja, a ja ne razumem kako. Da li smem da ispustim malo ulja na donji sraf?


  • 0

#337 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 01 April 2016 - 12:42 PM

Stavi rucicu u horizontalan polozaj i odvrni sraf za odzracivanje. Nemoj pritiskati rucicu. Ako ima viska ulja izaci ce. Ukoliko ne upali stavi crevo na suplji sraf (celjust), pradhodno vrati na rucici sraf za odzracivanje sasvim lagano i za 1mm povuci rucicu (tek da izadju dve kapi) i zategni opet suplji sraf dok jos uvek drzis rucicu da ti ne povuce ulje koje je u crevu i eventualno vazduh.

Mada pre bih rekao da nisi odzracio kako treba, jer ako si stavio bleed block siri od 1cm (shimano mera) onda je sistem trebao da primi manju (neznatno) kolicinu ulja. 


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#338 sajlonac

sajlonac
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 678 posts
  • LocationNiš

Postavljeno 01 April 2016 - 12:44 PM

Da ne lupam previse ali mozda da probas da otvoris poklopac gore na rucici (u horizontalnom polozaju naravno) i onda da utisnes klipove malo nekim alatom. Trebalo bi da izlije malko ulja iz rezervoara koji posle samo zatvoris. Mada ima ovde dosta iskusnijih po tom pitanju pa da sacekamo :)

Edit : eto i Grbic u isto vreme :)
  • 0

#339 niipheus

niipheus
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 894 posts

Postavljeno 01 April 2016 - 01:21 PM

Mada pre bih rekao da nisi odzracio kako treba, jer ako si stavio bleed block siri od 1cm (shimano mera) onda je sistem trebao da primi manju (neznatno) kolicinu ulja. 

 

Ne razumem sad ovo? Kakve veze ima sto su vraceni klipovi do kraja i primljena je manja kolicina nego sto bi bila da nisu vraceni skroz? Zar to onda ne bi trebalo da bude povoljnije u ovoj situaciji? Bas zato sam ih i vratio do kraja. Klipovi su mozda usli jos po pola milimetra u odnosu na fabrickih 10mm.

 

 

Da ne lupam previse ali mozda da probas da otvoris poklopac gore na rucici (u horizontalnom polozaju naravno) i onda da utisnes klipove malo nekim alatom. Trebalo bi da izlije malko ulja iz rezervoara koji posle samo zatvoris. Mada ima ovde dosta iskusnijih po tom pitanju pa da sacekamo  :)

Edit : eto i Grbic u isto vreme  :)

 

 

Ovo sam i uradio i izasla je mala kolicina, ali i dalje isto s***e. :)


  • 0

#340 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8906 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 01 April 2016 - 01:36 PM

Potrebna pomoc! Juce zamenim ulje u kocnicama, SLX 675, i sve odradim po proceduri, klipovi vraceni do kraja (i to ne njihovim alatom koji dolazi uz kocnice, nego jos sirim koji vraca klipove skroz do kraja), zamenjeno ulje isto po njihovoj proceduri, kocnice rade kako valja, ali je problem u tome sto ima jako malo prostora izmedju plocica i diskova. Ne znam sta da im radim vise, podmazivao sam i klipove ali nije do toga oni rade jako lepo i nema problema sa vracanjem, jednostavno se ne povlace dovoljno kao da ima visak ulja, a ja ne razumem kako. Da li smem da ispustim malo ulja na donji sraf?

Hidraulične kočnice se same šteluju - membrana se nategne koliko može i onda ih vrati. Ulja sigurno nema previše s obzirom na metod odzračivanja koji si koristio. Možda je ušlo malo vazduha negde ipak pa to zeza? 

 

Da li pakne češu disk?


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png





2 članova čita ovu temu

0 članova, 2 gosta, 0 anonimnih korisnika