Jump to content


Fotografije

Hidraulicne kocnice


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
897 odgovora na ovu temu

#241 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14861 posts

Postavljeno 24 December 2015 - 09:52 PM

Verovatno vise nego kad ti pomazes http://www.2bike.rs/...ni/#entry192129


  • 2

#242 Reloaded92

Reloaded92
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 178 posts

Postavljeno 25 December 2015 - 02:14 PM

Ljudi pomagajte, kupio sam zadnju Shimano m505 kocnicu, i posto je imala dosta hoda, odzracio sam je. Vratio klipove skroz unutra, blokirao ih i sipao ulje u rezervoar, drukao, povremeno na nipli ispustao, uspeo sam da dobijem tvrdocu, nalio rezervoar i zatvorio, posto nisu klipovi jednako izlazili, odlucio sam da ih ocistim, isterao ih do neke mere, i ocistio sa mineralnim uljem pomocu stapica za usi i cetkice za zube. Malo sam uspeo da isteram vise jedan pa sam ponovio odzracivanje, opet sam dobio tvrdocu, i podjednako izlaze ali kad ubacim tocak i klipove priblizim, hvata ali tek pri samom dnu, kao da se klipovi jako vrate unutra i imaju veliki hod dok pakne ne zagrizu disk. Probao sam da stisnem jednom bez diska ali opet isto. Kocnica jako slabo koci jer nema jak pritisak. Da li su mozda gumice prljave i vracaju puno klipove nazad, da li da rastavim celjost i ocistim. Prednju sam namestio u roku od 5 min, a zadnja me vec dva dana zeza. Mozda ima jos vazduha ali ne verujem, jer sam dugo odzracivao i nije bilo vazduha koji izlazi.

Sent from my LG-D290 using Tapatalk
  • 0

#243 Sharance

Sharance
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 598 posts
  • LocationObrenovac

Postavljeno 25 December 2015 - 02:35 PM

Ne znam koliko ti je bilo pametno što si mazao klipove sa uljem.
  • 0

#244 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8906 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 25 December 2015 - 02:39 PM

1: čisti klipovi i odmašćeni diskovi, čiste, dobre pakne.

2: podešavanje po uputstvu:


3: odzračivanje i zamena ulja po uputstvu za model kočnica

Za izbijanje baš svih mehurića, barem za DOT kočnice, ne znam kako radi sa Shimano sistemom jer koristi mineralno ulje:

dobra fora je da se, ako ništa ne pomogne, stisne ručica kočnice, uveže nekom trakom, gumom, kanapom - da ostane stisnuta preko noći. Visok pritisak ume da ubedi mehuriće da se "sjedine" sa uljem, izađu gore u kočioni sud na kormanu.
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#245 Reloaded92

Reloaded92
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 178 posts

Postavljeno 25 December 2015 - 02:40 PM

procitao sam da moze da ocisti uljem koje te kocnice i koriste, naci mineralno lhm+ sto je i u kocnicama. Posle sam ocistio klipove krpom.

Sent from my LG-D290 using Tapatalk
  • 0

#246 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14861 posts

Postavljeno 25 December 2015 - 02:40 PM

Dolij jos malo ulja u sistem.


  • 0

#247 Reloaded92

Reloaded92
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 178 posts

Postavljeno 25 December 2015 - 02:49 PM

Fallout, mislim da je jedini problem sto su klipovi tj pakne dosta odmaknuti od diska i prilikom kocenja moraju da predju duzi put da bi zagrizli i samim tim rucica ima dug hod, probacu da izbijem klipove vise i da probam da ostavim manje prostora izmedju paknini diska. To mi se samo namestilo na prednjoj. Kocnica kad je zagrizla vratila se tik toliko da rotor ne cese. Ako ostavim kocnicu stisnutu, da li ostavim i rezervoar otvoren ili tek sutra otvorim i pustim napolje dolijem ulje i zatvorim?

Sent from my LG-D290 using Tapatalk
  • 0

#248 Reloaded92

Reloaded92
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 178 posts

Postavljeno 25 December 2015 - 02:51 PM

Dusane nakon sto sam dobio tvrdocu vec na prvoj cetvrtini hoda rucice, dolio sam ulje tako da se prelije kad ubacim gumeni mehur i poklopac.

Sent from my LG-D290 using Tapatalk
  • 0

#249 mixXx

mixXx
  • Members
  • Pip
  • 23 posts

Postavljeno 25 December 2015 - 02:53 PM

Onda ce ti se desiti kad temperatura poraste da kocnice zablokiraju. Ulje se raširi, diskovi se prošire... I nikud s mjesta. To se meni desilo. Obavezno poravnaj klipove u ležište pri sipanju ulja i ozracavanju.

Sent from my D6503 using Tapatalk
  • 0

#250 Reloaded92

Reloaded92
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 178 posts

Postavljeno 25 December 2015 - 02:59 PM

upravo to, klipovi su vraceni skroz u leziste, blokirani i tad je napunjen sistem, tako da kada klipovi izadju ima prostora. Mislim da se mineralno manje siri nego dot ulje.

Sent from my LG-D290 using Tapatalk
  • 0

#251 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 25 December 2015 - 03:01 PM

procitao sam da moze da ocisti uljem koje te kocnice i koriste, naci mineralno lhm+ sto je i u kocnicama. Posle sam ocistio klipove krpom.

Sent from my LG-D290 using Tapatalk

Na netu moze svasta da se procita, ali ne mora da znaci da je tako.

 

 

Dusane nakon sto sam dobio tvrdocu vec na prvoj cetvrtini hoda rucice, dolio sam ulje tako da se prelije kad ubacim gumeni mehur i poklopac.

Sent from my LG-D290 using Tapatalk

 

Po opisu kod tebe je problem nedovoljna kolicina ulja i jos uvek visak vazduha.

Burping , kako ga zovu, ili dolivanje ulja je tehnika koja nije bas tako jednostavna. Nekad je korisnije, citaj usteda vremena, ponovo odzraciti kocnice, ali ne na nacin koji si ti praktikovao jer nikad neces dobiti zeljeni efekat.

 

Dolivanje ulja kad su plocice potrosene vise od pola moze da uzrokuje visak ulja kad stavis nove plocice, pa si opet u problemu. Ja bih to uradio kako je proizvodjac savetovao a ne uz pomoc stapa i kanapa jer se moze desiti da te kocnica izda kad je najpotrebnija.


  • 2

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#252 Reloaded92

Reloaded92
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 178 posts

Postavljeno 25 December 2015 - 03:09 PM

nisam radio odzracivanje pomocu stapa i kanapa. Nisam ni radio sa pakanam, izvadio sam ih i stavio plastiku koja blokira klipove kada su vraceni. Niti sam radio burping, vec drukao, ostavio rucicu pod pritiskom i na kratko odvrnuo niplu, i tako ponavljao i dosipao u rezervoar, dok nisam dobio tvrdocu. Ne mogu sad da nadjem klip, ali ima ga ovde na forumu, kako se radi kad je rezervoar bez srafljenja onog plasticnog rezervoara. Ili da probam spricem od dole preko niple na gore da isterujem ulje a gore da ga kupim drugim spricem?

Sent from my LG-D290 using Tapatalk
  • 0

#253 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8906 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 25 December 2015 - 03:12 PM

Fallout, mislim da je jedini problem sto su klipovi tj pakne dosta odmaknuti od diska i prilikom kocenja moraju da predju duzi put da bi zagrizli i samim tim rucica ima dug hod, probacu da izbijem klipove vise i da probam da ostavim manje prostora izmedju paknini diska. To mi se samo namestilo na prednjoj. Kocnica kad je zagrizla vratila se tik toliko da rotor ne cese. Ako ostavim kocnicu stisnutu, da li ostavim i rezervoar otvoren ili tek sutra otvorim i pustim napolje dolijem ulje i zatvorim?

Sent from my LG-D290 using Tapatalk


Jesi probao par jačih kočenja, da sve legne? Kad pakne legnu dobro i do kraja, sam hod membrane na klipovima vodi računa o tome da se klipovi odmaknu taman koliko treba (ako je sve čisto i ako nema vazduha u sistemu).
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#254 Reloaded92

Reloaded92
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 178 posts

Postavljeno 25 December 2015 - 03:17 PM

To sam probao prvi put kada sam odzracio i nije pomoglo, znalo je da zablokira tocak naglim pritiskanjem kocnice ali tek na kraju gde rucica vec dodiruje korman. A sve pre toga ne koci nikako, mogu da okrecem pedale bez vecih problema, jer sam probao i tako da spalim ulje ako ga ima na paknama. Juce sam ipak na ringli spalio pakne dok ne izdime, ali i sad kad sam ocistio klipove jer nisu jednako izlazili, i dobio tvrdu rucicu, opet kad sve odradim i zatvorim rezervoar opet imam mekanu rucicu. Koji je najbolji sistem odzracivanja kocnica koje nemaju onaj kit? Jer izgleda da onda mozda ima jos uvek vazduha u sistemu, samo me buni sto je dosta tvrda kada drukam dok su klipovi blokirani i u toku bleedinga, samo kad sve zavrsim onda se tvrdoca izgubi

Sent from my LG-D290 using Tapatalk
  • 0

#255 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 25 December 2015 - 03:27 PM

opet kad sve odradim i zatvorim rezervoar opet imam mekanu rucicu.


Jer zarobis vazduh u rucici.

Meni kad ne ide odzracivanje ja skinem celjust, podignem predni kraj bicikla i pustim celjust da visi. Stavi bleed blok. Ulje kod tog tipa kocnica se sipa u sistem iz gorne tacke tj. kroz alat, shimano lonce. Donji sraf, nipla kako ti zoves, treba da ima crevo i kesicu na njemu. Otvoris sraf i gravitacija povuce ulje, kad je ulje proslo minimum 2 cm crva zatvaram sraf i drukam rucku, i tako dva tri puta. Ako nemas ko da ti pomogne kod drukanja uzmi nelokilo gumica za teglu i kad nadrukas rucku stavi gumicu i otvori ventil sraf.
Nakon ona dva tri puta drukanja uzmi bilo sta, pozeljno plasticno ili drveno, kucni celjust sa svih strana i nastavi da kuckas po crevu da bi vazduh koji se zadrzao otisao u rucku tj u lonce. Popustis selnu rucke i okrenes je 45 stepeni gore-dole da bi ulje uslo u rucku i zamenilo vazduh.

Shimano ima najprostiji sistem za odzracivanje. Cela procedura kod kocnice tvog tipa traje sa podesavanjem celjusti 10 min
  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#256 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8906 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 25 December 2015 - 03:34 PM

Uputstvo za Shimano:


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#257 Reloaded92

Reloaded92
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 178 posts

Postavljeno 25 December 2015 - 03:35 PM

Kako mislis da zarobim vazduh ako napunim rezervoar i zatvorim ga tako da prelije vumisak ulja kad se zatvori. Isto to sam uradio, pustio celjost dole, kuckao gumenim srafcigerom od celjosti oreko creva do rucice. I prilikom drukanja se vidi da izlazi vazduh i sve manje i manje dok ga nema uopste. Ali nisam imao crevo i kesicu na nipli, moguce da tu gresim. Ali nisam imao ni na prednjoj pa sam uspe. Probacu kasnije sve skolski i po redu. Pa da vidim hocu li dobiti nesto bolju rucicu i kocenje

Sent from my LG-D290 using Tapatalk
  • 0

#258 mixXx

mixXx
  • Members
  • Pip
  • 23 posts

Postavljeno 25 December 2015 - 03:39 PM

Suprotno... Mineralno se ulje vise širi.

Sent from my D6503 using Tapatalk
  • 0

#259 Reloaded92

Reloaded92
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 178 posts

Postavljeno 25 December 2015 - 03:41 PM

fallout
Nemam rupu za uvrtanje za plastixni rezervoar, ali nema veze, ostavicu nek se ulje preliva, mineralno je nece biti nista farbi.
Mixx
Nisam znao, izgleda da sam pobrkao, onda bese da dot vise upija vlagu. Zaboravio sam vec

Sent from my LG-D290 using Tapatalk
  • 0

#260 mixXx

mixXx
  • Members
  • Pip
  • 23 posts

Postavljeno 25 December 2015 - 04:21 PM

Ja sam prošle godine po kupovini bicika muku mučio... Kocnice katastrofa... Kod mene je tektro draco 2 twin pistons...
Po pretpostavci da je zrak u sistemu problem... Mijenjao ulje... Sreca pa sam kupio litar LHM+... jer sam prosuo 2dl bespotrebno 😂
Improvizovao alat za zamjenu ulja, ozracivao... Bezuspješno.
U meduvremenu narucio druge pločice...
Dok mi neko ovdje nije savjetovao da spalim pločice na ringli da jer su zagađene/zaprljane...
To sam i uradio i pri prvom kocenju zamalo pao s bicikla ne ocekicajuci to sto sam dobio. Stopanje u mjestu.
Onda sam sve ponovio, vidio da nema neke mudrosti u zamjeni ulja i ozracavanju. A posto mi kocnica hodala duboko... Dug hod klipa... Klipove ostavio da strse van ležišta i bilo ekstra do prvih viših temperatura.
Sjeo na bicikl, da krenem a tockovi ni makac... Blokada.
Samo sam malo otvrnuo sarafe na rezervoaru izaslo malo ulja i to je to.
Kada su tigle nove pločice, ponovo sam morao ispuštati ulje da poravnam klipove, dosuo ulja u rezervoar, zavrnuo sarafe. I to je to.
Sad kad je vrijeme hladnije, malo je dublji hod ručice kocnice ali na kraju kad uhvati, nema da dalje propada i da je potrebna sila da zakoci.
To je valjda normalno!
Pozdrav 🙆

Sent from my D6503 using Tapatalk
  • 0




3 članova čita ovu temu

0 članova, 3 gosta, 0 anonimnih korisnika