Jump to content


Fotografije

Teska odluka: drumas, hibrid ili trekking?


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
58 odgovora na ovu temu

#21 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4634 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 12 May 2013 - 03:04 PM

Imedju ostalog zato sam i pokrenuo ovu temu, da ne bih posle par stotina km menjao komponente, jer znam da je to daleko od 5 min i 10 evra :) Fitness bike mi deluje kao ok resenje isto, to je mozda neka "najsrednjija" varijanta :) Ono sto me u stvari najvise nervira kod ravnih volana je to sto ja skoro stalno drzim ruke na rogicima i onda kad treba da kocim i menjam brzine stalno pomeram ruke, dok na drumasu gde god da stoje ruke, gore ili ispod, sve moze da se dohvati.

Ne moraš da skidaš ruke sa rogova ako namontiraš produžetke za ručice kočnica koje omogućavaju kočenje kad su ti ruke na rogovima i to je jeftina konverzija!
Ovako izgleda http://www.eurobike-... ... ode=detail ali ima još modela, ukucaj u google-u ,,brake lever extender'' i imaš slike različitih modela...
  • 0

#22 RRD

RRD
  • Members
  • PipPipPip
  • 124 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 12 May 2013 - 03:44 PM

Drumas ili cx.Na drumskom volanu imas mnogo vise pozicija,a ako cesto koristis rogove,onda definitivno jedan od ta dva.
  • 0

#23 brko83

brko83
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2939 posts
  • LocationKV !!!

Postavljeno 12 May 2013 - 04:17 PM

Pozdrav, posto vec vozis drumasa treking bi ti bio smor jer je prenos sa manje zuba i siroke gume sa vecim otporom kotrljanja...

Kod drumasa imas ubedljivo najvise pozicija,najbolji je po ceonom vetru,stare 1055 slr kocnice zaustavljaju lepo mene sa 110 kila pa ce i tebe lakseg neke modernije bolje zaustavljati,na drumasu je najbolji odnos ulozenog i dobijenog sto se tice snage, mozes menjati bezbroj pozicija na volanu kada se ruke umore sto dolazi do izrazaja na duzim turama......

Jedino bi 700*25 gume bile bolje resenje zbog gepeka i cikloturing nacina upotrebe......Mada msm da za 100-150km voznje sve moze stati u veliku torbicu za pojas na ledjima.....
  • 0
Kupujem avid arch rival jednu ili obe celjusti!

Kupujem jedan xtr paralelogram u ocuvanom stanju(bez lufta)!

#24 Rade_NS

Rade_NS
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 471 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 12 May 2013 - 06:38 PM

A sto se tice izdrzljivosti drumasa, isao sam preko Fruske gore sa drumasem pre 10-tak dana, imam preko 100 kila i svaku nizbrdicu sam molio boga da ne ostanem bez tocka, kakve su rupe... Na nekim mestima je put toliko propao da se ponekad zapitam kako oni na motorima tuda uspevaju da jurcaju... :)
Rezultat je da je sve u najboljem redu, cak se ni na tocku ne oseti da je isao po tolikim rupama.
Moj savet ti je samo da, ako se odlucis za drumasa, ne stedis na gumama i da kupis nesto malo kvalitetnije (sa zastitom od busenja) posto ima stakla i svacega po putu, pa da ti se ne busi guma... :)
  • 0
Vidimo se kad se vidimo, cujemo se kad se cujemo...

#25 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 12 May 2013 - 08:40 PM

Drumaši uopšte nisu tako osetljivi kao što se misli. Da ne razvlačim mnogo,

Što se tiče udobnosti, pozicije i širine guma, potpisujem sve što je zare rekao. Za kočenje, kupiti dobre paknove i neće biti nikakvih problema.
  • 0

#26 budza

budza
  • Members
  • PipPipPip
  • 112 posts

Postavljeno 12 May 2013 - 09:00 PM

Nisam razmatrao cx, danas sam gledao po netu, mada mi nije jasno kako je to uspravnija pozicija sedenja kad su ramovi koliko ja vidim iste geometrije (ili ne vidim dobro) i volan je drop bar... Valjda cu naici na nekog uzivo pa da bacim pogled.

na rogovima sam uglavnom jer mi je to nekako prirodniji polozaj ruke, i kada hodamo dlanovi su nam okrenuti ka telu a ne okrenuti za 90 stepeni na unutra kao kad se drze na ravnom volanu bicikla. Mada nisam siguran da mi je pozicija sigurno dobra, ne znam nekog iskusnijeg ko bi me ispravio. Sve hocu da se prijavim na neku last minute voznju ali jos nisam skupio hrabrosti :)

Ne planiram da skacem po ivicnjacima, samo me brinu rupe :)

Sto se stvari tice ne mogu bas nista na ledja jer se znojim uzasno cim mi je nesto prislonjeno uz mene.

Snimak je odlican, ali mislim da ce cika sponzori njima ipak dati nove bicikle posle onoga, a ja bih posle isao peske :)

Hvala svima na pomoci...
  • 0

#27 Rade_NS

Rade_NS
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 471 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 12 May 2013 - 09:38 PM

A odakle si??

Nije ni bitno toliko koji je bajs, nego kog kvaliteta su delovi na njemu... Dobar tocak i dobre gume ce izdrzati svasta, nije bitno koji je bajs.

Dok sam imao starog drumasa malo malo sam morao da centriram tocak posto se brzo deformisao, kupio sam kvalitetnije bandase, ne da se vise nisu krivili tockovi nego je preziveo i direktan sudar sa kolima da se nije ni pomerio, a vila otisla na otpad koliko se sjebala, a i sam ram se iskrivio... :D
  • 0
Vidimo se kad se vidimo, cujemo se kad se cujemo...

#28 budza

budza
  • Members
  • PipPipPip
  • 112 posts

Postavljeno 12 May 2013 - 09:59 PM

Iz Beograda. Pa da, tockovi znam da su najvazniji, ali kakav god je kvalitet deblja guma ce vise cuvati i felnu i viljusku, na to sam mislio.
Sto se tice te izdrzljivosti tu sam vec iz svih postova zakljucio da necu imati problema, stavim 25mm gume, dobri tockovi da budu i da pazim i bice ok. Jedino ostaje jos pitanje udobnosti na duzim turama ali eto moze se i to sve stelovati razlicitim lulama. Mada npr. pre neki dan sam kod nekog prodavca samo seo na jedan drumas tj nisam ga vozio Merida road race 901 XXL ram 60 cm (sto je po svim mogucim tabelama odgovarajuca velicina za mojih 191 cm, 90 cm) i bio sam previse nagnut napred cak i kada drzim ruke na samarljkama gore, a visina sedista mi je bila ok, bilo je poprilicno izvuceno. mada je imao lulu od bar nekih 12-13 cm ako ne i vise. Sad ne znam jel to normalno tako da budem nagnut jer ako jeste to mi je previse, ili je za mene ipak to preveliki ram tj treba XL.
  • 0

#29 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4286 posts

Postavljeno 12 May 2013 - 10:06 PM

Mozda je na tom drumasu bila prevelika razlika (za tebe) izmedju visine volana i sedista, veliki offset sticne a po meni i preveliki ram. Mozda ti i geometrija rama ne odgovara... Moze tu da bude mnogo stvari u igri.
Probaj sve sto mozes, samo tako se stice iskustvo. Po hiljaditi put pricamo iste price ali zaboravi te tablice za razne preporuke o velicini ramova.
  • 0
.

#30 stolegrom

stolegrom
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4578 posts

Postavljeno 12 May 2013 - 10:06 PM

Tebi bi taj ram pasovao u velicini L (56cm).
  • 0

#31 budza

budza
  • Members
  • PipPipPip
  • 112 posts

Postavljeno 12 May 2013 - 10:19 PM

@Zare Znam, i meni se vec smucilo da citam sve te rasprave oko velicine ramova a kamoli vama da to sve iznova pisete, ja sam i koristio te tablice i citao razne gluposti bas da ne bih smarao ljude oko toga, ali vidim da je to definitivno glupost i da jedino vredi lepo sesti na bajs i proceniti, tako da povlacim post sa pricom o velicini :) I hvala na trudu
  • 0

#32 pavaobg

pavaobg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1706 posts

Postavljeno 12 May 2013 - 10:30 PM

Tabelarna visina rama je ughlavnom korektna cifra, ali ostaje problem dužine, a tu se razlikuju, tj tu najviše dolazi do izražaja geometrija. Moj je visok 58, a dugačak 57 i na mojih 186 ponekad pomislim da bi bilo bolje da je malo duži.
Definitivno je jedini pravi recept sesti i probati.
  • 0

#33 Rade_NS

Rade_NS
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 471 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 12 May 2013 - 10:33 PM

I slusati savete drugih biciklista, nikako prodavaca (najvise mislim na one po radnjama) koji uvaljuju sta stignu i kako stignu posto je njima cilj da prodaju, ne i da kupac bude zadovoljan...
Ponekad pomislim da su oni pravili te razne tabele. :)
  • 0
Vidimo se kad se vidimo, cujemo se kad se cujemo...

#34 himzo

himzo
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1310 posts

Postavljeno 12 May 2013 - 10:59 PM

Nisam siguran da se ovde iko od nas na forumu profesionalno bavi bike fittingom, pa da možemo da sigurno kažemo veličinu, pa ni otprilike.
Ovi makar prodaju bicikle (možda na desetine mesečno?) i sastavili su ovaj kalkulator:
http://www.competiti... ... ATOR_INTRO
Možda nije baš precizan, ali daje dobru polaznu tačku. Koriste dosta mera, nije baš samo opkorači-toptube-do-mooda metod.
  • 0
Pozdrav

#35 Rade_NS

Rade_NS
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 471 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 13 May 2013 - 07:04 AM

Nisam mislio na to, tako nesto nece dobiti ni kod nas u radnji... Mislio sam vise savetima "ja sam priblizne visine i odgovara mi taj i taj ram".
Naravno da u svakom slucaju mora da proba da li mu odgovara, ali opet moze da ima neku predstavu sta bi moglo da mu odgovara. :)
  • 0
Vidimo se kad se vidimo, cujemo se kad se cujemo...

#36 himzo

himzo
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1310 posts

Postavljeno 13 May 2013 - 09:27 AM

Saveti su uvek dobrodošli, preporuke su ponekad previše samouverene. Samo da ne pređe tema u rat o veličini, ima ih već par na forumu :) .
Ja bih za tu namenu iz praktičnih razloga uzeo neki fitness (ili kako li se zove, bez suspenzija, ravan korman) kao među rešenje, zbog jeftinijeg održavanja i dostupnosti delova. Malo je udobniji, veći je i izbor guma koji može da se stavi, a pri manjim brzinama se neće mnogo osetiti mana ne-aero pozicije. Ali nije sve samo u praktičnim razlozima :lol: .
(U sebi se ipak mislim: "Uzmi drumaša, uzmi drumaša." :mrgreen: )
  • 0
Pozdrav

#37 budza

budza
  • Members
  • PipPipPip
  • 112 posts

Postavljeno 13 May 2013 - 09:49 AM

Definitivno nije bio cilj da se povede rat o velicini, sto kazu NEKE zene velicina nije presudna :)

Eto dobio sam i neke nove ideje kao sto su fitness i cx, sad cu da jurim prodavce pa da gledam sta mi najbolje lezi...
  • 0

#38 karpkg

karpkg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1810 posts

Postavljeno 13 May 2013 - 02:31 PM

Pa jes', ti si budža, zato nemaš problema sa veličinom.
Al' ipak uzmi ti neki CX, s njim ionako možeš da radiš šta hoćeš.
  • 0
"Nesposobni su jedino sposobni da onesposobe sposobne"

#39 budza

budza
  • Members
  • PipPipPip
  • 112 posts

Postavljeno 21 May 2013 - 07:26 PM

Razmisljao sam o svemu o cemu smo diskutovali i dolucih ce za cyclo cross. Mislim da mi je to najbolji kompromis. Isao sam kod coveka da vidim bajs i odlucio se da ga uzmem, treba sutra opet da odem, pa cisto da vas pitam sta vi mislite o ovom bajsu, meni deluje da je u super stanju, sve je 105 sem pogona koji je fsa compact 50/34 a mislim i da je cena ok? Glavna nedoumica mi je da li cu ako vremenom utvrdim da mi cx ipak iz nekog razloga ne odgovara moci da ga prodam za neku pristojnu cenu, tj da ne izgubim mnogo na njemu? Evo linka: http://www.cikloberz...w.php?id=106657
Pozdrav
  • 0

#40 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 21 May 2013 - 09:46 PM

Ako ti velicina odgovara tj nije preveliki, sa svetom nema greske tako da mislim i da je cena ok, naravno pitas ga da li je fiksna ukoliko si kratak sa novcem :)
Mislim da ces moci da ga prodas jer kao sto je neko rekao dosta ljudi se pojavljuje i na forumu sa CX biciklima tako da tu ne bi trebalo kasnije da imas problem.
  • 0




1 članova čita ovu temu

0 članova, 1 gosta, 0 anonimnih korisnika