Jump to content


Fotografije

Problem jednog pocetnika - PLEASE don't shoot


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
61 odgovora na ovu temu

#1 d3x

d3x
  • Members
  • PipPip
  • 66 posts

Postavljeno 30 April 2013 - 02:41 PM

Capriolo Anolis (sedmofaz 3x7)

Uložci srednjeg pogona:
THUN - ROCKY - 117.5 mm, shell: BSA 68mm

Srednji pogon:
TRUVATIV - E300 3.0, SQ 175mm, BLACK 42-32-22

Prednji menjač:
SHIMANO - FD-TZ30,TOURNEY - down-swing, top-route band type(31.8mm) cs-angle: 66-69, for 42T

Zadnji menjač:
SRAM - X3 medium cage 8-speed, direct attachment

Ručica menjača:
SRAM - 3.0 index front / 7 speed rear

Zupčanici:
SHIMANO - multiple freewheel sprocket MF-TZ21 7-speed 14-16-18-20-22-24-28T brown

Lanac:
KMC - Z-50 - 1/2”x3/32” (114 links) (7 speed)




Pozdrav svima.

Tekst je kao sto vidite jako dugacak. Ako (kao sto pretpostavljam) nemate strpljenja da ga citate onda je bolje da odmah predjete na neke druge teme i ne gubite vreme sa mojim problemima. :)


Ovo gore navedeno je ono sto je doslo uz Capriolo Anolis koji sam kupio prosle godine. Imam problem sa bitnim delovima bicikla, koji cu probati da opisem, i treba mi dosta (dobrih) saveta, kako bih te probleme otklonio sa sto manje ulaganja s'obzirom da su mi finansije (extremno) ogranicene. Molim vas, nemojte me kritikovati ako neko od vas misli da je bolje da sam uzeo nesto drugo (ili polovan bicikl) umesto Anolisa. Pocetnik sam i ne mogu sve znati odjednom. Hvala unapred na ponudjenim savetima i odgovorima!

Reci cu sta je problem i navesti par mojih 'ideja' kako sam mislio da ih resim:


Problem:
Rucice menjaca (Sram 3.0 GriftShift) i menjaca (ovaj krsh Shimano FD-TZ30) ne saradjuju kako treba. Kada se menjaju brzine, lanac nekada nece lako da prebaci, a i kada to uradi i dalje se cuje kako 'ceshe' unutrasnjom ivicom prednjeg menjaca. Bicikli je po kupovini prosle godine odradnjen nulti servis u Capriolu u Beogradu. Provozao sam par krugova na parkingu Capriolo servisa. I tada se culo to ceshanje lanca, ali kako mi je majstor rekao da se ne menjaju sve brzine da se ne bih ostetio lanac (to do tada nisam znao jer bicikl nisam vozio preko 20 god). Ok, zato sam sam pomislio da sam to ja nesto lose shaltao dok sam isprobavao bicikl.
Elem, nije bilo do mene. Brzine sam nakon povratka iz servisa menjao po PS-u. Posto se nista nije promenilo, odneo sam bicikl kod majstora na Banovom Brdu (Zrmanjska ulica). Covek pogledao, pola sata mi podesavao prednji menjac (ja sve to isprobavao po ulici) i na kraju je covek rekao: "Bolje od ovoga ne moze. Da ne bi sada bacao pare, vozi ovako dok se nesto ne sjebe ili dotraje, pa onda menjaj". Kako sam ja nastavio da se vozikam, to cangrljanje/cesanje lanca me sve vise nerviralo. Na stranu to sto mi se ove Sram rucice menjaca (GriftShift) ni malo ne svidaju, jer nikada nece da prebaci posle odredjenog broja 'cak-a' vec svaki put moram da gledam dole i vidim gde se lanac nalazi. Kada sam kupio bicikl, GriftShift rucice mi se ni tada nisu svidjale, a evo i sada nekon sto sam se malo vozikao. Prosle godine mi se desilo da mi se na relativno prometnoj ulici u Zelezniku lanac zaglavi prilikom menjanja brzine na usponu pa nisam bio u stanju (logicno) ni pedale da obrcem.

Cilj: Zelim da se po svaku cenu resim Sram opreme. Hocu shimano rucice menjaca i to ove sa 'papucicama' (ili kako se vec zovu), gde prstima 'okidam' kada zelim promenu brzine. Zelim da svako 'okidanje' menja brzinu, i ne zelim da zevam u pogon dok vozim bicikl ulicom, umesto da mi je pogled na drum ispred mene.


Eto to je bio opis problema. Evo sta sam ja razmisljao:

(Budzet mi je extremno ogranicen/ citaj nezaposlen)


===========================================================================================

Ideja br.1:

Kako sam procitao Sram menjaci ne mogu sa shimano rucicama menjaca, i obrnuto (osim u par slucajeva). Sram ima neki odnos povlacenja sajle i pomeranja menjaca 1:1, dok Shimano ima 2:1. Medjutim, sram kasete mogu da se mixaju sa shimano opremom.

Prva ideja je bila da kada vec menjam, napravim od sedmofaza, shimano devetofaz, kupovinom polovne opreme. Medjutim kao pocetnik tu su iskrsli problemi u vidu toga da ja ne znam to da namestim a zeleo bih da naucim. Medjutim moram da znam neke informacije kako bi znao sta mogu da kupim i sta sa cim moze da ide.

Npr.
Ako neko moze da odgovori na ovo:
- Da li mogu da uzmem Shimano Deore (ili Deore LX) prednji menjac, i da on radi na sedmofazu, posto sam negde procitao da je on namenjen za osmofaz ili devetofaz? Da li bi radio na mom 3x7 Anolisu?

-Da li mogu da uzmem npr. Deore zadnji menjac (koji takodje valjda nije namenjen za sedmofaz) a da taj zadnji menjac radi na sedmofazu ili ce preskakati zupcanike?

-Ako uzmem Shimano menjace, da li bih morao da menjam i pogon, posto je on TRUVATIV (a njega je napravio SRAM, bar tako pise na kurbli)

Ono cega se plasim kod Ideje br.1 je da ce mi na kraju kupovina polovnih delova da bih napravio Shimano devetofaz ipak izaci skupo. Trebao bih (po mom razmisljanju) da zamenim skoro sve, tj:

kasetu, lanac, zadnji menjac, prednji menjac, rucice menjaca i na kraju pogon.

Kod pogona me muci sto mi je majstor u Zrmanjsko objasnjavao to oko uloska srednjeg pogona. Koliko sam shvatio moram da znam duzinu i (valjda) precnik obima uloska kako bih znao da li to moze da se 'nagura' u Anolis ram.

Npr. Nasao sam na oglasima ovo:

Shimano Deore pogon FC-M430 3x9

model: Shimano FC-M430-S 3x9
tip: Octalink
spoljnji zupčanik: 44T čelik
srednji zupčanik: 32T čelik
unutrašnji zupčanik: 22T čelik
bolt circle diameter: 104/64mm
lanac: Super Narow HG
dužina kurble: 175mm
materijal tela: aluminijum


Buni me ovo: bolt circle diameter: 104/64mm

Posto je na mom Anolisu ulozak prednjeg pogona : 117.5 mm, shell: BSA 68mm

...plasim se da ja ne bih mogao da nabacim taj Deore pogon na moj Anolis (mada su mi jos u Capriolu rekli da se na bicikli sve moze promeniti). Znaci u ovom konkretnom slucaju da li bih mogao taj Deore pogon da stavim na moj Anolis? Ja se plasim da ne bih ali mi treba potvrda nekoga od vas i savet sta bi moglo da dodje na moj anolis ako bih hteo da napravim 3x9 bicikl umesto sadasnjeg 3x7.

Ako se neko od vas prilicno razume u cene da li moze da mi kaze Koliko bi me najjeftinije moglo (otprilike) prelazak na 3x9 sa shimano opremom kupovinom polovne opreme. Znam da je sve relativno ali bar mi dajte neki okvir. (Problem je da su mi sredstava bas-bas ogranicena i ne znam kada ce biti bolje. Hteo bih da se bar ove godine vozim kada vec prosle nisam mogao zbog problem opisanog na pocetku.


===========================================================================================

Ideja br. 2

Posto se plasim da bi mi kupovina polovnih Shimano delova kako bih napravio devetofaz (3x9) ipak izasla skupo, razmisljao sam da se samo koncentrisem da ovom mom sedmofazu stavim shimano rucice menjaca (sa 'papucicama') i da mu stavim bolji prednji menjac. Medjutim kako (u vecini slucajeva) shimano rucice menjaca ne bi radile sa SRAM zadnjim menjacem koji dolazi uz moj bicikl, bio bih primoran da i zadnji menjac promenim. Nada se da bi pogon mogao da osten isti (TRUVATIV) posto kasete ili lacni od shimano mogu da se mixaju sa SRAM opremom, pa nekako izvlacim zakljucak da se mixanje odnosi i na pogon? (Jesam li u pravu?)

Znaci ovo su delovi o kojima sam razmisljao:

- Shimano DEORE LX prednji menjač Dual Pull - 31.8mm
http://www.totalbike... ... pull-318mm

(ovde ne znam da li je to za predji pogon koji ima 2 ili 3 zupcanika? I ne znam da li je ovo za devetofaz ili moze i na sedmofaz?)


- Zadnji menjač - Shimano ALTUS RD M310 DL
http://www.totalbike... ... rd-m310-dl


- Ručice menjača - Shimano STEF-310 7 brzina
http://www.totalbike... ... 0-7-brzina


(sve pocinje od rucica menjaca, jer ne zelim GriftShit rucice vec ove gde se okidanjem prstima menjaju brzine i gde jedno okidanje pomera lanac da susedni zupcanik umesto kao kod GriftShifta gde se nikada ne zna koliko mora da se 'obrce' rucica da bi se brina promenila. Znaci hocu rucice sa 'okidanjem' gde jedno okidanje menja brzinu.)

Od svih Shimano rucica jedino za ove pise da su za sedmofaz. Negde sam an youtube-u video da mogu da se na sedmofaz nameste rucice za devetofaz i da to moze da radi bez problema, ali kako ja nemam iskustva, ako neko zeli moze i ovo da mi potvrdi ili demantuje.


Delove koje kupim bih sam (polako) ugradio jer zelim da nesto i naucim a i nisam u mogucnosti nikako da bicikl 'odvezem' do bilo kog majstora.
===========================================================================================

Eto to je moj ogroman problem. Leto ide i sve sam nervozniji jer ne zelim da mi leto prodje a da mi bicikl stoji u garazi nevozen. :(

Budzet je jako ogranicen. Nategao bih 3.500-4000, pa i 4500 din (ako bas mora), ali sve preko toga jaaaako tesko. :(




Jos jednom se izvinjavam svima koji su procitali ovako dug text. Nadam se da im je ostalo nesto snage i da mi odgovore, a da taj odgovor ima upotrebnu vrednost za mene. Ako je ikako moguce, nemojte me kritikovati ako sam kritiku zbog necega zasluzio (a verujem da jesam), posto me glava vec uveliko boli citav april jer ne znam kako da izadjem iz ovog 'blata'.

Hvala na odgovorima!
  • 0

#2 djape48

djape48
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1050 posts

Postavljeno 30 April 2013 - 03:33 PM

Aj malo po malo.

Kako cese, uvek u bilo kojoj brzini? Mada razumem da hoces da imas polozaje 1, 2 i 3 za prednji menjac, to podrzavam.

Pogon nema veze, mozes da ga menjas kako hoces, ali Truvativu bas nista ne fali.

A da li mozes da uglavis devetofaz u zadnju viljusku za sedmofaz? Ja mislim da bi to tesko islo. Nagurao sam sedmofaz u celicni ram za sestofaz i sad cu opet da vratim na sestofaz zbog par jakih razloga.

Zadnji menjac ide od - do onako kako ga povlaci rucica menjaca i do granica odredjenih srafovima (da ne spadne sa prvog ili poslednjeg zupcanika. Ne znam koliko moze da smeta razlika u debljini lanca za koji su namenjeni. Rucice su te koje treba uklopiti sa kasetom.

Na starom biciklu imam Altus zadnji, Torney prednji menjac i rucice ST-EF50 (nisu ti ono jedine za 3x7 imas i drugih tamo gde si gledao, npr. http://www.totalbike... ... us-v-brake itd.) i preciznost menjanja brzina je skoro besprekorna. Zato ne razumem kenjanja o preciznosti menjaca vise klase (naglasavam preciznosti), kao da su njihovi pretodni jefitniji menjaci podesavani nogama.

Ne znam kakvi su ovi http://www.totalbike... ... dex-trig37 ali ti rece da po svaku cenu zelis da se otarasis SRAM-a
  • 0

#3 d3x

d3x
  • Members
  • PipPip
  • 66 posts

Postavljeno 30 April 2013 - 04:41 PM

Kako cese, uvek u bilo kojoj brzini? Mada razumem da hoces da imas polozaje 1, 2 i 3 za prednji menjac, to podrzavam.

Pogon nema veze, mozes da ga menjas kako hoces, ali Truvativu bas nista ne fali.


Hvala djape48 na odgovoru i zelji da pomognes.

Sto se ceshanja tice... kada je prednji menjac 'podesen' najcesce cese kada je na njamanjem zupcaniku prednjeg pogona. Onom najblize ramu. Lanac cesha unutrasnju stranu prednjeg menjaca. Njegov levi unutrasnji levi 'zid' (blizi ramu).
Digao sam zadnji tocak bicikle na stalak, i okretao pedale (kada sam pokusao da otkrijem sta pravi problem). Culo se cesanje. Zatim sam skroz usporio okretanje pedala i pazljivo gledao odozgo. Jedan deo lanca cesha a jedan ne cesha. Kao da sam pogon nekako 'leluja' levo desno pa samim tim i 'zanosi' lanac. Ono sto mi je palo na pamet je da mozda sam pogon nije dobro podesen pa je malo 'iskrivljeno' zavrnut (verovatno lupam gluposti ali ne znam sta bi moglo biti). Bicikla nije nikda pala ili udarena. Brzine nisam nikada menjao tako da linija lanca ide ukoso u odnosu na prednje i zadnje zupcanike. Rekao bih da ni lanac ne bi bio problem. (osim ako nisam dobio biciklu sa vec shebanim lancem ili necim drugim, jer se to ceshanje culo jos na nultom servisu ali sam tada mislio da sam ja nesto lose skapirao pa sam cutao da se ne bih pravio pametan).

A da li mozes da uglavis devetofaz u zadnju viljusku za sedmofaz? Ja mislim da bi to tesko islo. Nagurao sam sedmofaz u celicni ram za sestofaz i sad cu opet da vratim na sestofaz zbog par jakih razloga.

Pa Anolis ima aluminijumski ram, i sam zadnji menjac se ne srafi u ram direktno vec ima onaj 'nosac' menjaca (ili kako se vec kaze). Evo upravo sam slikao zadnji menjac na bicikli:

Postavljena slika

Postavljena slika

Zato sam mislio da moze da se napravi devetofaz od mog sedmofaz Anolisa. Posto zadnji menjac se pricvrscuje na nosac zadnjeg menjaca a ne direktno na ram. Jesam li dobro zakljucio ili sam i ovde pogresno razmisljao?

-----
EDIT:
Ah, upravo sam ponovo procitao tvoje pitanje u vezi 'uglavljivanja' devetofaza'. Mislim da sam ovoga puta ukapirao pitanje :) Ne znam. Secam se da sam nesto jos prosle godine zagledao devetofaz kasete...zar nisu zupcanici 'tanji' kod devetofaza? (izvini ako lupetam). Pitam jer, mi se cini da je lanac za devetofaze nekako 'tanji'. Tj. 'pljosnatiji' nego kod lanca na sedmofazu. Bar sam ja tako zakljucio pa sam mislio da je to zbog toga sto su i sami zupcanici (9 zupcastih ploca/krugova) tanje i da se ukupna sirina koju zauzimaju devetofazne kasete naspram sirene sedmofaznih kaseta zapravo ne menja. Izgleda da sam i ovde imao jedno krivo razmisljanje? :(
-----

Zadnji menjac ide od - do onako kako ga povlaci rucica menjaca i do granica odredjenih srafovima (da ne spadne sa prvog ili poslednjeg zupcanika. Ne znam koliko moze da smeta razlika u debljini lanca za koji su namenjeni. Rucice su te koje treba uklopiti sa kasetom.


Pa ne znam. Od ovih sram delova na anolisu, stvarno nemam zamerke upravo jedino na taj zadnji SRAM menjac. On stvarno menja kako treba (jedino sto mi se ne svidja, a to je vezano za rucice, sto mora nekoliko puta da se 'cakce' dok se ne prabaci lanac, ali kada zadnji menjac prebaci lanac to 'radi' )
Ako ne bih morao da menjam zadnji menjac (kod ideje br.2) pa da samo stavim prednji Shimano menjac i obe rucice menjaca od Shimana (a da bude okidanje brzina prstima) to bi mi bilo jos jeftinija varijanta. Ali bih da budem siguran, posto kupovinom nekog dela da bih isprobao (a da to posle ne radi) takodje se rasipa novac. :(

Na starom biciklu imam Altus zadnji, Torney prednji menjac i rucice ST-EF50 (nisu ti ono jedine za 3x7 imas i drugih tamo gde si gledao, npr. http://www.totalbike... ... us-v-brake itd.) i preciznost menjanja brzina je skoro besprekorna. Zato ne razumem kenjanja o preciznosti menjaca vise klase (naglasavam preciznosti), kao da su njihovi pretodni jefitniji menjaci podesavani nogama.

Te rucice su skoro iste (iz mog ugla) kao i ove sto sam ja planirao (pod ideja br.2). Samo su crne a i vise mi se svidjaju. Ne bih imao bas nikakve zamerke na taj tip menjaca, posto sam jedne takve rucice osetio pod rukom dok sam u Capriolu cekao da majstor zavrsi nulti servis.

Ne znam kakvi su ovi http://www.totalbike... ... dex-trig37 ali ti rece da po svaku cenu zelis da se otarasis SRAM-a


Ove sam i sam ranije video ali ih nisam zeleo. Mozda gresim jer se sa slike ne vidi skroz jasno, ali bih da imam na rucicama ispisano koja je brzina 'trenutna'. (znam da ce dosta vas reci da im je to nepotrebno, i verovatno ce i meni nekada biti, ali za sada bih i to da imam). Na stranu da zelim da se definitivno resim SRAM opreme (gde god mogu, a uzimajuci moju trenutnu finansijsku situaciju).



-------------

Ne znam sta da radim za prednji menjac (za ideju br.2). Jel moze tu neki polovan Deore ili Deore LX posto imam sedmofaz? Hoce li praviti problem ili mu se 'setanje' moze ograniciti pomocu 'low' 'high' srafova pa da (iako je mozda namenjen za 8-9-faz, radi posao i na sedmofazu)?

Jos jednom hvala djape48 na odgovoru!
  • 0

#4 djape48

djape48
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1050 posts

Postavljeno 30 April 2013 - 06:40 PM

Nisam mogao sam da stavljam tocak u viljusku, morao je neko da je razvuce dok ne namestim, a skoro je nemoguce centrirati tocak tako da ne lanac ne cese ram kad je u sedmoj brzini. Mislim da ces imati problema sa stavljanjem devetofaza u ram za sedmofaz, ali mora ti reci neko ko je probao, jer ja nisam.

Ne mozes kombinovati taj zadnji menjac sa Shimano rucicama, nece raditi. Znaci cese samo u toj situaciji? Ako sam dobro razumeo, cini mi se da to mozes podesiti preko srafa sa oznakom L na prednjem menjacu, dozvoli menjacu da ide jos malo blize ramu. Ako spadne lanac prilikom prebacivanja, onda malo vrati
  • 0

#5 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 30 April 2013 - 08:54 PM

U ranim danama mix&match-ovanja opreme na trekeru sam imao strašan problem s prednjim menjačem (LX, ni manje ni više). Koliko god odvrtao H, nije mogao da izađe u stranu koliko treba i morao sam i da nađem vrlo usku patronu i pogon koji ima lančanike nekako... bliže ramu od Shimanovog pogona koji je došao na njemu.

Inače, treker je došao kao sedmofaz. Mislim da na toj kaseti nije ni oko zgrade okrenuo, odmah je dobio točak sa 9faz kasetom. Nikad problem. Kol'ko mene pamet služi, širine nabli su standard.

Dakle, konverzija na devetofaz, treba ti nabla+kaseta+lanac ili gotov zadnji točak+kaseta+lanac. To je oko 50€. Točak možeš i uzeti polovan, al' kasetu i lanac nemoj.

Dalje, zadnji menjač+ručke 30-40, kako ti uleti... + majstor + zezanje...

Ako još nešto mora da se čačka oko tog nesretnog prednjeg menjača (moj ti je savet da turiš sram X-5, taj jede malu decu, ma šta ti mislio o sramu :P ), čitaj, da se menja ovo i ono, pitanje je koliko je tebi isplativije da se zezaš s tim a koliko da predviđenu kintu za budž skupiš na gomilu, prodaš taj bajk i s tim parama uzmeš polovnjaka :)
  • 0

#6 djole1997

djole1997
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1103 posts
  • LocationBgd-Blokovi

Postavljeno 30 April 2013 - 09:18 PM

Ako još nešto mora da se čačka oko tog nesretnog prednjeg menjača (moj ti je savet da turiš sram X-5, taj jede malu decu, ma šta ti mislio o sramu :P ), čitaj, da se menja ovo i ono, pitanje je koliko je tebi isplativije da se zezaš s tim a koliko da predviđenu kintu za budž skupiš na gomilu, prodaš taj bajk i s tim parama uzmeš polovnjaka :)

+1000
  • 0
Our needs are few,our wants are many.

#7 d3x

d3x
  • Members
  • PipPip
  • 66 posts

Postavljeno 30 April 2013 - 09:23 PM

Hvala na odgovoru djape48.

Nisam mogao sam da stavljam tocak u viljusku, morao je neko da je razvuce dok ne namestim, a skoro je nemoguce centrirati tocak tako da ne lanac ne cese ram kad je u sedmoj brzini. Mislim da ces imati problema sa stavljanjem devetofaza u ram za sedmofaz, ali mora ti reci neko ko je probao, jer ja nisam.

Ako je tako onda steta, izgleda da cu neko vreme biti vezan za sedmofaz. Ako bih ga bar osposobio da radi kako treba pa da se malo 'smirim'.

Ne mozes kombinovati taj zadnji menjac sa Shimano rucicama, nece raditi. Znaci cese samo u toj situaciji? Ako sam dobro razumeo, cini mi se da to mozes podesiti preko srafa sa oznakom L na prednjem menjacu, dozvoli menjacu da ide jos malo blize ramu. Ako spadne lanac prilikom prebacivanja, onda malo vrati


Pa, cese otprilike samo u toj situaciji. Ali kada sam probao da ga 'fino' doteram i kada konacno menjac prebaci lanac na najmanji zupcanik, onda nastaje problem kod nabacivanja lanca na onaj najveci zupcanik jer nece ga ga prebaci. Secam se, stalno sam imao osecaj da je ovaj shimano menjac koji je dosao uz anolis nekako 'preuzak' za ono sto bi tebao da radi. Kao da treba shirine. Zato sam jos prosle godine razmisljao ovako: Ako su menjaci za devetofaze shiri, mozda je bolje uzeti takav pa mu kretanje (ka ramu i od rama) ograniciti tim L i H srafofima.

Znaci moj odgovor, je ne, fino podesavanje na L srafu nece nista promeniti. Cak i ono podesavanje na buziru okratanjem onog zavrtnja kod rucica menjaca, opet nista ne popravlja. :(



Hvala na odgovoru mixitron!

U ranim danama mix&match-ovanja opreme na trekeru sam imao strašan problem s prednjim menjačem (LX, ni manje ni više). Koliko god odvrtao H, nije mogao da izađe u stranu koliko treba i morao sam i da nađem vrlo usku patronu i pogon koji ima lančanike nekako... bliže ramu od Shimanovog pogona koji je došao na njemu.

Mozda gresim ali moguce da ja bar delimicno imam slican problem. Tj. meni srafovi za podesavanje koliko moze da prednji menjac da 'seta' takodje ne pomazu nista. Taman srede jedan zupcanik da radi a rasteluju drugi zupcanik. I sam je majstor petljao sa time prosle godine (Banovo Brdo, Zrmanjska). Covek se bas potrudio jedno pola sata i problem se nije mogao otkloniti. Cak je na kraju pokusao da sam prednji menjac malo nategne/rasiri. Delovalo je pocetku da je nesto time postigao ali se ubrzo sve vratilo na staro.
Znaci i ja bih mogao imati problem sa LX prednjim menjacem? (doduse kod mene je pogon sramov truvativ)

Inače, treker je došao kao sedmofaz. Mislim da na toj kaseti nije ni oko zgrade okrenuo, odmah je dobio točak sa 9faz kasetom. Nikad problem. Kol'ko mene pamet služi, širine nabli su standard.

Dakle, konverzija na devetofaz, treba ti nabla+kaseta+lanac ili gotov zadnji točak+kaseta+lanac. To je oko 50€. Točak možeš i uzeti polovan, al' kasetu i lanac nemoj.

Dalje, zadnji menjač+ručke 30-40, kako ti uleti... + majstor + zezanje...

Ok, ako sam te dobro razumeo, prelaz sa sedmofaza na devetofaz je moguc? Takodje posto mi treba druga nabla, to bi automatski znacilo da se zice za zadnji tocak moraju ponovo 'isplesti' ?(opet, izvinjavam se ako lupetam).

Hvala za savet oko polovnih kaseta i lanaca. Znaci nikako ih ne uzimati preko oglasa. OK.

Ako još nešto mora da se čačka oko tog nesretnog prednjeg menjača (moj ti je savet da turiš sram X-5, taj jede malu decu, ma šta ti mislio o sramu :P ), čitaj, da se menja ovo i ono, pitanje je koliko je tebi isplativije da se zezaš s tim a koliko da predviđenu kintu za budž skupiš na gomilu, prodaš taj bajk i s tim parama uzmeš polovnjaka :)


Eh... :)
Ja sam gledao i prednje sram menjace. Ok, nije da tu ne bi bilo izbora. Ali meni je cilj da se po svaku cenu resim Grip Shift rucica menjaca, a pogledao sam (na totalbike-u) i sram bas i nema neki izbor rucica menjaca za sedmofaz a da je sa okidanjem brzina i da ima ispisano koja je trenutna brzina. Ima jedne u ponudi koje je i djape48 linkovao ali mi one nekako ne ostavljaju dobar utisak. Ove druge su drasticno skuplje a i ne znam jesu li za sedmofaz posto verujem da su samo za devetofaz. A i razlog zbog koga bih se skroz prebacio na shimano je i taj sto je mnogo veca ponuda polovne shimano opreme, pa bih kasnije imao laksu opciju da zamenim neki dotrajali deo ili da odradim upgrade.

Ovaj tvoj zadnji predlog da prodam anolisa i dodam lovu pa kupim polovnjaka...nazalost ne mogu sada da izvedem. Ja sam mnogo 'zelen' sto se bicikli tice. Kada sam vec kupio Anolisa (prosle godine placen 22.500 din), rekoh daj bar nek mi on bude za 'ucenje', ako me razumes. Kasnije kada povatam sta je sta, znacu i kako da kupim dobrog i kvalitetnog polovnjaka tj. znacu sta tacno zelim i da li su delovi na polovnjaku ok.


+1000


Hvala djole i za tvoj komentar, ali kao sto vec rekoh to sada ne bih mogao da odradim. Kasnije kada nesto i naucim i budem imao sredstava, verovatno.
  • 0

#8 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4654 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 30 April 2013 - 10:23 PM

Toliko ste već nahvalili taj X5 u zadnje vreme da ću morati onda njega da kupim :)
Prošle godine sam uzeo zadnji m761 u odličnom stanju i pošto sam jako zadovoljan mislio sam da i prednji bude neki xt iz te starije generacije za 10-15e ali verujem da je za te pare onda bolji izbor nov X5, prednji menjači se ipak lakše rasklimataju.
Samo ne kontam zbrku oko njih, jel to onaj od hiljadu dindži u capriolo katalogu, šifra 195359? Pošto ima druga dva isto x5 ali koštaju čak 3-4 puta više?! Na totalbike sajtu nema x5 samo x7 koji je hiljadu i po, pretpostavljam da je i on barem jednako dobar, nisam ih još video uživo.
Za osmofaz mi treba, i samo asfalt vožnje pa verujem da će svaki dobro da radi.
  • 0

#9 lesa

lesa
  • Members
  • PipPip
  • 68 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 01 May 2013 - 06:21 AM

Reci cu ti i ja svoje misljenje.
Taj analis te je doveo do ludila.
Umesto da se vozas i da uzivas,ti pravis sulude kombinacije.
Nemoj da budzis drugu opremu na analisa.
Prodaj analisa,i nemoj da te grize savest da si prevario tog kupca,jer vozacu analisa ne smeta to sto lanac cese ram.
Prati berzu,naletece neki bajs za tebe.Ja sam prosle godine zamenio bajs.Naleteo je jedan sto mi se dopada i kupio sam ga.Veruj mi muku sam mucio da dobijem 150 evara za bajs koji sam do tada vozio.E taj bajs koji sam jedva prodao za 150 evara je imao maltene sve brendirane delove na sebi,naravno u nekoj srednjoj rekreativnoj klasi,dakle deore siftere i prednji menjac,xt zadnji(devetofaz),deore nable,tektro v-brake kocnice,ritchey korman i sticnu ...sve fabricko 2007 godiste.
Kakav bre analis i budzenje analisa?!

I jos jedan savet,kad se osvestis,shvatis da je svako budzenje tvog bajsa promasena investicija i resis da promenis bajs a imajuci u vidu da ti je cilj da prodjes sto jeftinije,mozda nije lose da u obzir uzmes i nekog polovnog osmofaza.On bi i u kupovini,i kasnije u odrzavanju bio jeftiniji od devetofaza?
  • 0
saleobradinovic

#10 d3x

d3x
  • Members
  • PipPip
  • 66 posts

Postavljeno 01 May 2013 - 03:30 PM

Hvala lesa na komentaru.

Slazem se sa tobom da zbog Anolisa ludim. Nije bickl generalno los (za mene kao pocetnika). Nemam tu bas neke zamerke. Ali me ovaj 'dole' mehanizam (prednji menjac i rucice) izludjuju.
Ne mogu sebi da priustim sada da prodajem. Ne mogu da cekam hoce li se prodati ili nece brzo. Prosle godine je placen kada je bio popust 22.500 dinara. To sada ne bih mogao da dobijem ni u ludilu. Plus nemam para da dodajem da bih uzeo nekog OK polovnjaka. Plus ja sam 1.70, pa se bajs sa 17" generalno teze nalazi. Leto je vec pocelo. Anolis je maltene nov. Stvarno malo vozen prosle godine. Ne znam da li je presao 150-200 km.

Nije mi ideja u startu bila da budzim bajs kako bih od njega napravio devetofaz. Prva ideja je bila da ga osposobim da radi 'ko sat' i da mu promenim ove (za mene glupe) Grift Shiftere sa nekim rucicama na 'okidanje' Medjutim kako su ljudi iz Capriola izmixali SRAM i shimano opremu stavili su me u tezu situaciju. Sram bas i nema neki preterani izbor rucica menjaca sa 'okidanjem' u nizem cenovnom rangu (bar ja nisam nasao tamo gde sam gledao). Sa druge strane Shimano opreme ima svuda. Ali 'problem' kod te shimano opreme je da ona koja se najvise nudi, uglavnom je za devetofaze (eventulano za osmofaze). Odatle je i krenula ta ideja da budzim bajs sa sedmofaza na devetofaz.

Ako uspem i ovaj sedmofaz da sredim da radi, bicu i sa tim zadovoljan neko vreme (dok ne dodjem do neke love). Medjutim ovaj sedmofaz 'mora' imati rucice menjaca sa okidacima (a ne Grift Shift ) i 'mora' imati shimano menjace (jednostavno zbog vece zastupljenosti medju polovnom opremom, a radi kasnije eventualne lakse zamene nekog dotrajalog ili unistenog dela).

Kasnije kada i ja steknem neko iskustvo i budem bio u mogucnosti ($) lako cu realizovati kombinacije tipa 'prodaj Anolisa --> dodaj lovu --> kupi dobrog polovnjaka.
  • 0

#11 lesa

lesa
  • Members
  • PipPip
  • 68 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 01 May 2013 - 04:49 PM

Ok,zadrzaces ga jos neko vreme. Ne ulazi nista u delove,to se ne isplati. Pokusaj da ga nastelujes u servisu koliko je moguce i vozi. Bolje je i jednog dana kad ga budes prodavao da ga prodas u originalnom stanju. Ceo taj bajs ne zasluzuje dodatna ulaganja. Njemu je i sve ostalo u klasi sa stim menjacima. Ne zaludjuj se,izvozaj jos ovu sezonu,stekuj malo kinte i na jesen kupi drugi bajs.
  • 0
saleobradinovic

#12 d3x

d3x
  • Members
  • PipPip
  • 66 posts

Postavljeno 01 May 2013 - 07:51 PM

Ok,zadrzaces ga jos neko vreme. Ne ulazi nista u delove,to se ne isplati. Pokusaj da ga nastelujes u servisu koliko je moguce i vozi. Bolje je i jednog dana kad ga budes prodavao da ga prodas u originalnom stanju. Ceo taj bajs ne zasluzuje dodatna ulaganja. Njemu je i sve ostalo u klasi sa stim menjacima. Ne zaludjuj se,izvozaj jos ovu sezonu,stekuj malo kinte i na jesen kupi drugi bajs.


Nazalost, bicikl je vec nosen kod drugog majstora jos prosle godine (nakon sto je prvo bio u Capriolu na nulti servis). Sa delovima koji su na njemu, ne moze se nastelovati. Trenutno bicikl nije uopste u voznom stanju (bukvalno). Tako da ga ne mogu 'izvozati' ove sezone pa kasnije menjati jer se ne moze 'voziti'. Slican predlog sam dobio i prosle godine gde su mi rekli 'izvozaj do kraja ove sezone pa sledece menjaj'. E, evo dosla je ta 'sledeca sezona' i sada hteo ne hteo moram da menjam ako hocu uopste da se vozim. :)




Nego...nesto gledam ovaj planetbike-ov site i neke delove. Evo o cemu razmisljam i sta me zbunjuje ako neko moze da pomogne da razjasnim sta je sta:


Sto se tice prednjeg menjaca, posto vidim da je bilo problema kod nekih clanova sa stavljanjem Deore (LX) prednjeg menjaca na sedmofaz, sada razmisljam o ovome:


Postavljena slika

Shimano Altus FD-M311 - 1.140 din (planetbike)

Specifikacija:

model: Shimano Altus FD-M311
Šifra artikla: EFDM311X6
tip: Down swing
broj brzina: 7 / 8
maximalni zupčanik: 42-48T
montaža na ugao sedalne cevi: 66-69°
linija lanca: 47.5/ 50mm
montaža na sedalnu cev: Ø 34.9mm + adapteri za 31.8mm/28.6mm
povlačenje sajle: dual-pull / obostrano
materijal: aluminijum / čelik



ili

Postavljena slika

Shimano Alivio FD-M412 - 1.670 din (planetbike)

Specifikacija:

model: Shimano Alivio FD-M412
Šifra artikla: EFDM412X6
tip: Top swing
broj brzina: 7 / 8
maximalni zupčanik: 42-48T
montaža na ugao sedalne cevi: 66-69°
linija lanca: 47.5/ 50mm
montaža na sedalnu cev: Ø 34.9mm + adapteri za 31.8mm/28.6mm
povlačenje sajle: dual-pull / obostrano
materijal: aluminijum / čelik


Sta me buni u specifikaciji kod ova dva prednja menjaca?

1.
Jedan je Down swing, a drugi Top swing. Da li na to trebam da obratim paznju tj. hocu li imati nekih problema sa montiranjem?

2.
Oba su dual-pull, sto bi ako sam dobro shvatio, znacilo da sajla moze da ide i sa donje i sa gornje strane. Medjutim (cisto da znam za ubuduce), ako menjac takav da sajla moze ici samo sa donje strane, sta moj ram mora da zadovolji da bi se na njega mogao montirati takav menjac. (ovo pitanje je trenutno nebitno za moj problem, pa ako neko ima bas zelju i na njega da odgovori, extra hvala)




Sto se tice zadnjeg menjaca gledao sam ovo:

Postavljena slika

Shimano Altus RD-M310-L - 1.779 din (totalbike) , 1.920 din (planetbike)


Specifikacija:

Šifra artikla: ERDM310DL
model: Shimano Altus RD-M310-L
MTB / Top Normal
broj brzina: 7 / 8
maximalni zupčanik: 34
minimalni zupčanik: 11
materijal tela: aluminijum
boja: crna


ili

Postavljena slika

Shimano Acera RD-M360-L SGS - 2.200 din (planetbike)

Specifikacija:

Šifra artikla: ERDM360SGSL
model: Shimano Acera RD-M360-L
MTB / Top Normal
dužina kaveza: SGS / dugačak kavez
broj brzina: 7 / 8
maximalni zupčanik: 34
minimalni zupčanik: 11
materijal tela: aluminijum
boja: crna



Sta me zanima kod ova dva modela zadnjih menjaca?

1.
U specifikaciji za oba pise pod minimalni/maximalni zupcanik 11/34. Kaseta na mom biciklu ima ove zupcanike: 14-16-18-20-22-24-28
Da li to znaci da cu moci da stavim bilo koji od ova dva zadnja menjaca i da oni rade bez problema sa mojom kasetom? TJ. da li oznaka min/max = 11/34 znaci da je najmanji MOGUCI zupcanik sa 11 a najveci MOGUCI sa 34 zupca, ili moja kaseta MORA imati najmanji zupcanik sa 11 a najveci sa 34 zupca?

2.
Za ovaj drugi model zadnjeg menjaca u specifikaciji pise "dužina kaveza: SGS / dugačak kavez". Sta to znaci? Sta mu dodje 'kavez' i to 'dugacki'? Gledao sam nesto po netu i (valjda) ovo prvo S iz oznake SGS znaci 'shadow'. Cuo sam taj naziv jos prosle godine da se vezuje za neke modele zadnjih menjaca ali pojma nemam sta tacno znaci shadow kod zadnjih menjaca? U svakom slucaju da li mi neko moze reci da li neki specificni deo na mom biciklu mora da ispunjava odredjeni uslov da bi se na njega montirao ovaj "Shimano Acera 'SGS / dugačak kavez' " ?


Eto, uspeh da skockam konacno ovaj post. Nadam se da ne zamerate sto sam postavljao slike i specifikacije, ali to je uradjeno da bi sve bilo dostupno na jednom mestu onima koji budu zeleli da odgovore, i da ne moraju zbog mene da shetaju po sajtovima kako bi mi dali odgovor. :)

Hvala unapred na pomoci!
  • 0

#13 lesa

lesa
  • Members
  • PipPip
  • 68 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 02 May 2013 - 06:26 AM

Srecno.
  • 0
saleobradinovic

#14 mircilooo

mircilooo
  • Members
  • PipPip
  • 38 posts

Postavljeno 06 May 2013 - 12:28 AM

Brate.. Vidi se da si covek od akcije. Moj savet,ako vec nema nista od prodavanja : odmakni se od bajsa 2 metra,uzmi papir i olovku,pazljivo ga posmatraj,zapisi sve sto te nervira na tom bajsu,rastavi CEO(bukvalno ceo) bajs u delove,sve delove sa papira probaj da prodas. Kad prodas(ako prodas),kupi delovi koje mislis/cujes da ce ti biti ok. Sastavi sve,nije to svemirski brod a mozes i ovde dosta da pitas. Imaces bajs kao bombona. Ili to ili da ga stavljas na dobos. Moj neki savet mada ja nisam ni blizu strucnjaka za davanje saveta. Ovde imas puno ljudi koji ce dobrim savetima rado da pomognu. Srecno :)
  • 0

#15 djape48

djape48
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1050 posts

Postavljeno 06 May 2013 - 04:57 PM

Moj savet,ako vec nema nista od prodavanja :
...
delove sa papira probaj da prodas

kakva kontradikcija
  • 0

#16 mircilooo

mircilooo
  • Members
  • PipPip
  • 38 posts

Postavljeno 06 May 2013 - 05:18 PM

MIslio sam na prodavanje celog bajsa,ako nece ceo bajs neka proda neke delove samo,to sam mislio :)
  • 0

#17 brko83

brko83
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2939 posts
  • LocationKV !!!

Postavljeno 07 May 2013 - 01:54 AM

Moj savet,skini zadnji i prednji menjac i siftere i pobacaj u kantu....

Polovan deore ili lx zadnji menjac (bolje lx)10-12 evra.
Sifteri 3*7-8 oko 8-12 evra
Nov prednji altus i terajjjjjjjj!
  • 0
Kupujem avid arch rival jednu ili obe celjusti!

Kupujem jedan xtr paralelogram u ocuvanom stanju(bez lufta)!

#18 d3x

d3x
  • Members
  • PipPip
  • 66 posts

Postavljeno 26 May 2013 - 07:43 PM

Ok, evo me da javim novosti. :)

Pre otprilike 2 nedelje dodjoh do dodatnih par hiljada dinara, pa sam mogao da kupim (i kupio) sledece:

Postavljena slika

Shimano Alivio FD-M412 - 1.670 din (Planet Bike)

Specifikacija:

model: Shimano Alivio FD-M412
Šifra artikla: EFDM412X6
tip: Top swing
broj brzina: 7 / 8
maximalni zupčanik: 42-48T
montaža na ugao sedalne cevi: 66-69°
linija lanca: 47.5/ 50mm
montaža na sedalnu cev: Ø 34.9mm + adapteri za 31.8mm/28.6mm
povlačenje sajle: dual-pull / obostrano
materijal: aluminijum / čelik




Postavljena slika

Shimano Acera RD-M360-L SGS - 1.800 din (Pro Bike)

Specifikacija:

model: Shimano Acera RD-M360-L
Šifra artikla: ERDM360SGSL
MTB / Top Normal
dužina kaveza: SGS / dugačak kavez
broj brzina: 7 / 8
maximalni zupčanik: 34
minimalni zupčanik: 11
materijal tela: aluminijum
boja: crna



Postavljena slika

Shimano Altus STI ST-EF51 3x7 - 2.400 din (Pro Bike)

Specifikacija:

model: Shimano Altus STI ST-EF51
Šifra artikla: ESTEF51P7AL
rucice menjaca/kocnica EZ-fire plus
broj brzina nazad: 7
broj brzina napred: 3
dužina rucice kocnice: za 2 prsta
za tip kocnice: V-brake
materijal: aluminijum
boja: crna



KMC Lanac Z-51 (sa spojnicom) - 590 din (Planet Bike)



Nakon sto sam ovo kupio, odlucio sam na kraju da se ne zezam i dam majstoru da mi ovo podesi (plaseci se da cu nesto shebati prilikom montaze ili da necu znati, pa bih onda u svakom slucaju zavrsio sa bajsom kod majstora)

Bicikl sam odvezao u Planet Bike servis na Dunavskom Keju.

Kod mastora iskrslo je par problemcica. Jedan je taj da ove rucice menjaca Shimano ST-EF51 dolaze sa mnogo kracim buzirom za zadnju kocnicu nego sto je kod mene trebalo da budu. Majstor mi je objasnio da su u Shimanu mislisli da ce buzir ici niz 'donju cev' rama a ne preko sticne. Stvarno kada sam pogledamo moji stari beli buziri su bili mnogo duzi od onoga sto su u Shimanu spakovali sa ovim 'rucicama menjaca/kocnicama'. Zato sam uzeo i par crnih buzira sto me je kostalo 300 din.

Zatim prilikom montaze tih rucica menjaca, ostao je 'prazan prostor' na mestu gde dolaze rucke volana, posto sam ja imao sramov gripo shift ciji menjac vec zauzima deo rucke. Kada su te sramove rucice uklonjene, i vracene originalne rucke ostalo je jos oko 3 cm prazne cevi sto je delovalo ruzno, pa sam uzeo i rucke volana. To me je kostalo jos 605 din.

Montiranje i podesavanje delova kostalo je 1710 din. U to je uslo:

Zamena rucice menjaca - 400 din
Zamena Menjaca/kom - 450 din (ovde mi je majstor izasao u susret i naplatio mi za zamenu oba menjaca cenu zamene jednog)
Zamena lanca - 300 din (moj stari lanac KMC Z-50 je bio u redu ali sam ja odlucio da ga zamenim za KMC Z-51 koji je isti samo dolazi sa spojnicom, da bih kasnije sam mogao da skidam lanac umesto da izbijam pin na starom Z-50)
Podesavanje prednjeg menjaca - 280 din
Podesavanje zadnjeg menjaca - 280 din



Da sumiram:

Prednji menjac - 1670 din
Zadnji menjac - 1800 din
Rucice menjaca/rucice kocnica - 2400 din
Lanac - 590 din
Buziri (za par) - 300 din
Rucke volana - 605 din
Majstor (ugranjda & podesavanje) - 1710 din
-----------------------------------------------------------
9075 din

Ostavio sam bicikl kod majstora u sredu i dosao 2 dana kasnije (u petak) da ga pokupim.

Bicikl sam probao odmah na Dunavskom Keju i odmah se videla razlika. Sada polako vozikam u kraju da bih stekao najosnovniju kondiciju i zaista razlika izmedju onog krsh sramovog grip shifta (Sram 3.0) i krsh tourney prednjeg menjaca (koje sam dobio pri kupovini Capriolo Anolisa) u odnosu na ovaj Alivio prednji menjac i ST-EF51 rucica su nebo i zemlja. Prebacivanje prednjeg menjaca iz polozaja 2 u 3, i obrnuto iz 3 u 2 radi kao sat. Dok mi se kod prebacivanja iz polozaja 2 u 1 desilo da mi spadne lanac na jednoj uzbrdici. Verujem da sam ja tu mozda vise pritisnuo palcem okidac na rucici menjaca pa sam naterao menjac da 'gurne' lanac vise u stranu nego sto treba. Ove integrisane rucice menjaca/kocnica Shimano ST-EF51 bas lagano prebacuju pa im nije potrebno preterano pritiskanje (kao sto sam navikao kod onih sram grip shiftera).

Eto to bi bilo to. :)

Pohvale majstoru u Planet Bike servisu na Dunavskom Keju.

Hvala svima koji su imali volje da citaju moje 'kratke' postove i koji su na kraju smogli snage da na njih i odgovore. :)
  • 0

#19 djape48

djape48
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1050 posts

Postavljeno 26 May 2013 - 09:12 PM

Ala dere taj mastor sa cenama :shock: A i ti ne mozes bar sam da postavis rucice na korman...
  • 0

#20 d3x

d3x
  • Members
  • PipPip
  • 66 posts

Postavljeno 26 May 2013 - 09:25 PM

:)

Ma mogao sam da ih 'stavim' na korman ali to bi bilo sve. Da sam menjao jedan deo pa bih probao sam. Ovako, maltene promenih skoro sve i to sam imao na gomili, pa me uhvatila nervoza jer sam hteo sto pre da vozim, i pomislih da mi to nece dati mira da podesim sve kako treba (ako bih uopste i uspeo sve da podesim, posto nikada to nisam radio).

Frka je nastala oko toga sto moj stari lanac Z-50 koji je dolazio bez spojnice bih morao da skinem izbijajuci jedan pin, i sto bih trebao da zamenim zadnji menjac. Od svih starih delova koje sam promenio jedino se nisam zalio na zadnji Sramov menjac. Iako plastika menjao je ok. Ali mi ipak deluje kao slozenija 'skalamerija' nego prednji menjac (koji me je toliko nervirao da nema reci. Toliko sam puta pokusao sam da ga podesim ali nije hteo da 'saradjuje').

Bas pre sat vremena pogledah cene servisranja u 'Pro Bike-u' i ovaj majstor na Dunavskom keju je jeftiniji. Ne volim da placam za nesto sto bih i ja sam mogao da uradim, ali kako sam pocetnik a zeljan da se vozim, ovoga puta sam morao da platim jer sam bio prilicno nestrpljiv a i cale je uskoro planirao odlazak do sela pa onda ne bih imao ko da mi odveze bajs do majstora ukoliko bih ja nesto zabrljao prilikom montaze. Tako da je sada moralo ovako. Za ubuduce planiram da naucim neke delove sam da montiram/podesavam kako bih izbegao dodatne troskove.

Posto si vec napisao da je za tebe ovaj majstor skup, hajde napisi koliko bi trebalo da kosta (po stavkama) ovo sto sam ja platio, posto ja do sada nisam znao cene jer je ovo bio prvi put da placam mastora.
  • 0




1 članova čita ovu temu

0 članova, 1 gosta, 0 anonimnih korisnika