Jump to content


Fotografije

LANAC


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
370 odgovora na ovu temu

#261 veljo1981

veljo1981
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 830 posts

Postavljeno 25 August 2019 - 02:43 PM

Iz istog razloga zasto ne ulje za dvotakne motore, testerol, pur pena i slicno :). Dobri su za ono za sta su namenjeni ali nisu dobri za lance.

Ja sam do sad podmazivao s njim i sa 5-30 uljem, to sam imao pri ruci. Ljepse mi je na wd40, samo klizi po kaseti, ne stedim ga jedino, sve natopim pa moram poslije voznje da brisem zadnju felnu. Ovaj dry lube nisam ni vidio da ima negdje, moracu naruciti da imam

Poslano sa mog KING_KONG_3 koristeći Tapatalk
  • 0

#262 Markoris

Markoris
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 244 posts

Postavljeno 25 August 2019 - 03:12 PM

Ja podmazujem sa 5W30 castrol edge  n2:naughty  ma ostane mi od auta, plus nafta.

nanesem ulje provrtim malo lanac i obrisem, to obicno uradim navecer. Ujutru ponovo dobro obrisem i zadovoljan sam.

Prije toga naravno lanac skinem i operem.


  • 0

#263 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8906 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 25 August 2019 - 05:44 PM

Moje pisanije na temu:

 

https://www.bikegrem...-lanac-bicikla/


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#264 markhizio

markhizio
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 252 posts
  • LocationRuma

Postavljeno 02 September 2019 - 06:25 PM

Da li je neophodno pri prelasku sa pina na brzu spojnicu skinuti jednu kariku kako bi bila ista dužuina lanca? U pitanju je 3x7. 


  • 0

#265 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3208 posts

Postavljeno 02 September 2019 - 06:29 PM

Jel po vama greška koristiti WD40 sprej za odmašćivanje lanca? Dakle samo da se naprska na krpu pa da se krpom skine staro ulje i prljavština sa lanca, a onda naravno čistim uljem podmazati? 


  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#266 Markoris

Markoris
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 244 posts

Postavljeno 02 September 2019 - 06:31 PM

Svakako moras izbiti vanjsku kariku da bi mogao staviti brzu spojnicu. Brza spojka mjenja vanjsku kariku.

Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
  • 1

#267 Ludisha

Ludisha
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 258 posts
  • LocationObrenovac

Postavljeno 02 September 2019 - 06:33 PM

Ne znam koliko uspesno mozes da ocistis lanac samo krpom da prevuces, pritom wd je skuplji od nekog uljanog razredjivaca ili nafte.


  • 0

#268 Markoris

Markoris
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 244 posts

Postavljeno 02 September 2019 - 06:35 PM

Jel po vama greška koristiti WD40 sprej za odmašćivanje lanca? Dakle samo da se naprska na krpu pa da se krpom skine staro ulje i prljavština sa lanca, a onda naravno čistim uljem podmazati?

Naravno da nije greska al je to skupo veselje.
Uljani razredjivac ili nafta ce odlicno ocistiti lanac a mnogo je jeftinije.
Jos ako mozes skinuti lanac i potopit ga u naftu to je izvrsno ciscenje. A istu naftu mozes ponovo koristiti.
Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
  • 0

#269 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3208 posts

Postavljeno 02 September 2019 - 07:31 PM

Na drumskom biciklu ako se ne vozi offroad se krpom ocisti skroz zadovoljavajuce. Ne perfektno ali 80%. Da svaki put skidam lanac mrzi me, pogotovo kad zapekne brza spojnica.
Naftu bih izbegavao jer smrdi ko otrov
:) Probacu sa uljanim razredjivacem...
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#270 Markoris

Markoris
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 244 posts

Postavljeno 02 September 2019 - 07:50 PM

Uljani razredjivac isto smrdi. ;)
Ja vozim MTB al bas po svakakvom trenu tako da lanac bude bas prljav.
Ja skinem lanac , imam plasticnu bocu sa velikim cepom stavim lanac u nju i potopim naftom. Dobro promuckam i istesem naftu i drugu posudu. Zatim dodam neko jako srestvo za cicenje , opet protresem pa dodam vodu.
Isperem tako lanac nekoliko puta sa vodom i vise be smrdi a bude ko nov.
Okacim ga da se osusi, vratim na bike i podmazem.
Naftu kad se slegne pravstina na dno naspem ponovo u bocu za novo ciscenje.

Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
  • 0

#271 markhizio

markhizio
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 252 posts
  • LocationRuma

Postavljeno 02 September 2019 - 08:06 PM

Svakako moras izbiti vanjsku kariku da bi mogao staviti brzu spojnicu. Brza spojka mjenja vanjsku kariku.

Послато са SM-G975F помоћу Тапатока

 

Rastavio sam lanac. Da li treba da skidam još jednu kariku da bi umesto nje stavio brzu spojnicu? Za sada sam samo jedan pin izbio.


  • 0

#272 niipheus

niipheus
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 894 posts

Postavljeno 02 September 2019 - 08:16 PM

Rastavio sam lanac. Da li treba da skidam još jednu kariku da bi umesto nje stavio brzu spojnicu? Za sada sam samo jedan pin izbio.


Jel moguce da prostom logikom ne mozes da dodjes do zakljucka na svoje pitanje?
  • 2

#273 Markoris

Markoris
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 244 posts

Postavljeno 02 September 2019 - 08:17 PM

Izbi 2 pina izbaci vanjsku kariku , sa obe strane lanca treba da imas unutrasnje karike i njih spojis brzom karikom
Evo i slika
Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
f4460c977db21fe8989f358f31137dee.jpg
  • 0

#274 markhizio

markhizio
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 252 posts
  • LocationRuma

Postavljeno 02 September 2019 - 08:35 PM

Jel moguce da prostom logikom ne mozes da dodjes do zakljucka na svoje pitanje?

 

Zaključio sam i pre ovog ironičnog odgovora, ali s obzirom da želim da proverim zato i pitam. 


  • 2

#275 markhizio

markhizio
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 252 posts
  • LocationRuma

Postavljeno 02 September 2019 - 08:36 PM

Izbi 2 pina izbaci vanjsku kariku , sa obe strane lanca treba da imas unutrasnje karike i njih spojis brzom karikom
Evo i slika
Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
f4460c977db21fe8989f358f31137dee.jpg

 

Hvala. Htedoh da proverim, negde na netu sam pročitao da ljudi samo rastave lanac i ubace spojnicu.


  • 0

#276 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2436 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 03 September 2019 - 10:01 AM

Jel po vama greška koristiti WD40 sprej za odmašćivanje lanca? Dakle samo da se naprska na krpu pa da se krpom skine staro ulje i prljavština sa lanca, a onda naravno čistim uljem podmazati?

Nije greška, slobodno ga tako čisti.

A možeš i četkicom da naneses uljani razredjivac ili naftu pa posle ispred vodom pod pritiskom, naravno ako imaš uslova za to.

Skidanje lanca da bi ga očistio?
ja sam to video samo ovde na forumu. Brza spojnica služi da bi lakše stavio novi lanac a ne za pranje.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
  • 0

#277 Markoris

Markoris
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 244 posts

Postavljeno 03 September 2019 - 11:22 AM

Nije greška, slobodno ga tako čisti.

A možeš i četkicom da naneses uljani razredjivac ili naftu pa posle ispred vodom pod pritiskom, naravno ako imaš uslova za to.

Skidanje lanca da bi ga očistio?
ja sam to video samo ovde na forumu. Brza spojnica služi da bi lakše stavio novi lanac a ne za pranje.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Gdje si jos gledao kako se cisti lanac pa si samo ovdje video da se skida?

Vodom pod pritiskom se apsolutno nista ne pere na biciklu !!!

Za sta sluzi ova spojnica? http://www.kmcchain....reusable</span>

Ja sam za skidanje lanca prilikom ciscenja video ovdje:

https://www.youtube....qu4tNGHLA&t=97s


  • 0

#278 Ludisha

Ludisha
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 258 posts
  • LocationObrenovac

Postavljeno 03 September 2019 - 11:57 AM

Ja lanac kad zurim cistim u lokalnoj samousluznoj perionici, izvrtim i ispuskiram ga, nasamponam i opet isperem i bude stvarno cist, ali samo lanac bukvalno na delu od pogona do menjaca da ne bi ostale delove napunio vodom.

 

Kad sam dokon, uz onu masinicu za pranje, sipam u nju uljani razredjivac i tako 3-4 puta isperem sa njim, potom malo sampona provrtim zadnji put, cetkom ocistim kasetu i pogon i sve to isperem vodom. Dosadno mi smao sto posle cekam da se osusi, nemam uvek kompresor tu da sve izduvam i ubrzam proces. Nisam nikad skidao lanac da bi ga muljao u teglici, to mi deluje kao mozda dugotrajnija varijanta. Mada ko zivi u zgradi pa nema gde da opere za njega je ovo mozda najbolje resenje.

 

razredjivac se oseca malo samo dok ga koristim posle toga i ispari a lanac sa njim prilicno dobro bude ociscen.

 

Cak nekad i bez ispiranja i nekog samponanja izvrtim to par puta samo sa razredjivacem i lanac ostane cist kao suza. Ali svaki put prospem razredjivac i sipam malo novog.

 

od mene + za razredivac, sa njim sam najvise zadovoljan

 

wd40 vise mi deluje kao nesto sa cim bi podmazao lanac nego ga koristio za pranje, ali kratkotrajno posto brzo izgubi dejstvo.


  • 2

#279 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2436 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 03 September 2019 - 02:04 PM

Gdje si jos gledao kako se cisti lanac pa si samo ovdje video da se skida?
Vodom pod pritiskom se apsolutno nista ne pere na biciklu !!!

Napisao sam da se vodom pod pritiskom ispere a ne pere...

 

reusable spojnica ne postoji za 11s a i da postoji to opet ne znaci da treba skidati lanac i prati ga toliko, nisu to gace.

I lepo ti pise na tom KMC linku:
 

Cleaning

  • Clean your chain after every ride, especially after riding in the wet.
  • Always use a piece of dry cloth to clean the chain.
  • Do not forget the sprockets, front changer and derailleur pulleys.
  • To remove mud or sand, use the bristle brush (which comes with every 120ml packing of KMC’s chain lube Pro), use light soapy warm water, if necessary.
  • Do not use acidic or alkali based detergents (such as rust cleaners), these can damage the chain and may cause breakage.
  • Do not dip your chain in (aggressive) degreasers - they remove the remaining grease from the chain’s bearings, and may cause cracks. They are also bad for our environment.
  • If the chain is really dirty and difficult to clean, besides using a brush for the inside, try putting some solvent on a cloth and use it to clean the chain’s exterior.
  • Try to avoid a so-called ‘chain washing machine’ in combination with solvent. This will instantly ruin your chain.
  • Some lubricant brands advise you to completely degrease the chain, KMC does not recommend this.

 

  •  

  • 0

#280 niipheus

niipheus
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 894 posts

Postavljeno 03 September 2019 - 02:10 PM

Dobar je razredjivac, ali meni se neretko desava da iako ostavim lanac da lepo odstoji u njemu i onda ga ostavim da visi na terasi i da se dobro prosusi, u njemu ipak ostane dosta prljavstine, peska i brloga koji se cuje kako krcka dok uvijam lanac. Sa tim se nisam sretao otkako sam probao Piturin. Ne znam koja je magija u onoj flasi, ali lanac izlazi komplet cist bez trunke krckanja prljavstine u njemu. Ko cisti razredjivacem ili naftom, preporucujem da proba ovo sredstvo.

Ciscenje vodom kao bazom ne volim, lanac dugo ostane mokar unutra jer se prljavstina u lancu nakvasi i razblati i nista se ne dobije osim spoljne cistoce koja je osim vizuelno, nebitna.
  • 1




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika