Jump to content


Fotografije

lanac lose nailazi na zadnji menjac..


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
48 odgovora na ovu temu

#1 ilicn

ilicn
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 201 posts

Postavljeno 13 January 2013 - 09:22 PM

desava mi se kad je na srednjem prednjem zupcaniku da mi lanac lose nailazi na donji zupcanik menjaca... to nije non stop ali se desava.. pa npr na uzbrdici mi se desi i "skace" onda moram da vratim malo unazad pedale on naidje kako treba i do sledeceg puta je ok..

da ne bi objasnjavao evo slike gde sam ja to namestio rukom mozda malo i pretarao da se shvati o cemu se radi..
u cemu je tu problem
Postavljena slika

Postavljena slika

jos nesto ovaj donji zupcanik mi je istrosenii nego gornji da li to treba da promenim..
Postavljena slika
ovo je kad ga vrtim unazad, nije da miruje malo se pomera ali mi to nije problem :)
[youtube_embed5][/youtube_embed5]
  • 0

#2 pri3rak

pri3rak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3504 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 13 January 2013 - 10:14 PM

u cemu je tu problem

Kuka menjaca ti je kriva.
  • 0
Postavljena slika

#3 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 13 January 2013 - 10:17 PM


u cemu je tu problem

Kuka menjaca ti je kriva.

+1
  • 0
puno znoja,malo krvi

#4 ilicn

ilicn
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 201 posts

Postavljeno 13 January 2013 - 10:23 PM

sta je to... meni zupcanik na kojem je lanac i ova dva zupcanika menjaca se nalaze u ravni.. nije mi kriv menjac...
lanac kad mi dolazi od prednjeg srednjeg zupcanika lose naice na prvi ovaj zupcanik kao da je on sam kriv ili osovinica po kojoj se on vrti.. kad je na najvecem i najmanjem prednjem mi se nikad ne desi..

i to se desi nekad... znaci danas dok sam se peo par puta zaredom, onda okrenem pedale malo unazad (sto je na brdu haos) i posle jos 40km uopste se nije desilo.. desi mi se isto u gradu neki put kad skocim sa ivicnjaka...

hvala...
  • 0

#5 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 13 January 2013 - 10:34 PM

Mozda je u ravni ali da nije u osi.Mozda su zubi okrenuti vise ka unutra.
  • 0
puno znoja,malo krvi

#6 pri3rak

pri3rak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3504 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 13 January 2013 - 10:50 PM

sta je to... meni zupcanik na kojem je lanac i ova dva zupcanika menjaca se nalaze u ravni...


Postavljena slika

Na njoj ti visi menjac.

Ako te ne mrzi baci menjac u polozaj napred najmanja/pozadi najmanja pa ces videti da ti kavez bezi u stranu (prema tocku?) Da ne bi uzalud tupili, ovo je i sa slikama nezahvalno za 100% ppouzdanu dijagnozu. Vozi ga kod nekog krstenijeg servisera i to ce ti resiti u okviru par minuta :) Naprosto imaju alat za ispravljanje kuke, koji sem sto sluzi za ispravljenja dusu je dao i za pouzdanu dijagnostiku ovoga o cemu pricamo ...
  • 0
Postavljena slika

#7 ilicn

ilicn
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 201 posts

Postavljeno 14 January 2013 - 08:27 AM

aha dobro to je kuka :) naucio sam nesto...
evo kako to izgleda kad se vozi
Postavljena slika
a ovo je u tom nekom polozaju sa najmanjim zupcanicima (to je verovatno za primer tako nikad nisam vozio) vidi se odlicno kako lanac nece lepo na taj mali zupcanik..
Postavljena slika

nije mi jasno kako je kriva kad nije udarana niti naslanjano na nju... to je kao fabricka cube kuka...
znaci ne moram da uzimam novi menjac posto je sad na akciji 6000din samo moram da zapalim za bg verovatno do partizana da ovo isprave (nadam se bez nekog lupanja cekicem :D )

hvala drustvo puno.. :wink:
  • 0

#8 pri3rak

pri3rak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3504 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 14 January 2013 - 08:35 AM

Sa slika se lepo vidi da je uvijena i vuce menjac ka tocku. Cekica nece biti, skida se menjac, i namesto njega se srafi jedna poveca poluga koja obigrava oko tocka, serviser gleda gde je i koliko pobegao pa onda metodom "osecaj za feeling" ispravi. U gro slucajeva radi perfektno, ali postoje i oni gde kuka pukne jer je isuvise krta. No bilo kako bilo ova akcija ti je neizbezna pa samo napred :)

Sem toga lici i da imas problem sa tockicem, tj osovinom. Donji tockic to ne lezi saosno sa kavezom.

Inace sa takvim polozajem lanca se naravno ne vozi, ali je svakako koristan iz dva razloga:
1. tako se bicikl ostavlja da prezimi zimu, ili odstoji neko duze vreme bez akcije (sprecava se
nepotrebno istezanje menjackih sajli)
2. brza dijagnostika u slucajevima poput tvog

edit: pretece me vorda.. Meni ne lici da kavez bezi vec da ima problem sa osovinom donjeg tockica, Sasvim moguce da je odsrafljen, jer ne vidim nacina da se izlomi, sem toga i povecani razmak kaveza na donjem tockicu bi se time dao lako objasniti.
  • 0
Postavljena slika

#9 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 14 January 2013 - 08:37 AM

Ovde koliko se moze videti nije samo kuka u pitanju vec neso drugo.Jako je kavez menjaca uvijen ka spolja.Jel ima mozda donja rolnica luft.
  • 0
puno znoja,malo krvi

#10 ilicn

ilicn
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 201 posts

Postavljeno 14 January 2013 - 08:38 AM

^^hvala :wink:
mm je l treba da uzimam nov menjac :) ono da spremam lovu za prolece..
  • 0

#11 ilicn

ilicn
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 201 posts

Postavljeno 14 January 2013 - 08:45 AM

Jel ima mozda donja rolnica luft.

ne znam sad kako da procenim, pa u odnosu na gornju ova malo "radi" posto gornja stoji cvrsto...
  • 0

#12 pri3rak

pri3rak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3504 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 14 January 2013 - 08:46 AM

Ne. Probaj da skines donji tockic, pregledaj osovinu pa lepo vrati i stegni. I odnesi bicikl da se proveri geometrija kuke.
  • 0
Postavljena slika

#13 ilicn

ilicn
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 201 posts

Postavljeno 14 January 2013 - 09:00 AM

skinuo sam ga.. osovina na koju ide zupcanik lepo seta.. a malo seta i lager bez osovine to se ne vidi na snimku...
kad sam vec skinuo je l moze ovo da se podmaze necim ili ne treba..
[youtube_embed5][/youtube_embed5]
  • 0

#14 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 14 January 2013 - 09:18 AM

HMMM,deluje ok.Nema potrebe podmazivati.Nista drugo nego pravac servis.Ipak je jedno ekran a drugo uzivo.
  • 0
puno znoja,malo krvi

#15 ilicn

ilicn
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 201 posts

Postavljeno 14 January 2013 - 04:26 PM

Sem toga lici i da imas problem sa tockicem, tj osovinom. Donji tockic to ne lezi saosno sa kavezom.

sad provaljujem sto si mislio da tockic nije ok.. mozda je oko prevario lanac koji ne dolazi kako treba... crveno su zupci..
ja ovako (najmanji/najmanji) i kad bi hteo ne bi mogao da vozim jer previse lose dolazi i zakacinje menjac..
bike spreman (opran :) ) za servis.. nadam se da ce resiti a ako ne, nikako ne mogu da nadjem lika na oglasima koji je napisao da moze preko njega da se naruci cube delovi drop out #123
Postavljena slika
  • 0

#16 bant013

bant013
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1168 posts

Postavljeno 14 January 2013 - 06:18 PM

Ako nije kriva kuka i nije otišao ležaj tj osovinica pully-ja(točkića), postoji mogućnost da je kriv kavez menjača odnosno da iz nekog razloga nije u osi. Moj prijatelj imao je indentičan problem sa tim istim menjačem prouzrokovan njegovim padom gde nije pukla kuka već se iskrivio kavez.
Gledajući fotografije to nije lako utvrditi i jedno od rešenja bi moglo bi da bude da pozajmiš od nekoga bilo koji zadnji menjač i namontiraš ga kako bi bio 100% siguran u čemu je problem.
  • 0
"I've had enough, I've seen enough, I've had it all, I'm giving up I won the race, I broke the cup, I drank it all, I spit it up" (R.E.M)

*KUPUJEM GIRVIN VECTOR ILI NOLEEN SUSPENZIJU

#17 ilicn

ilicn
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 201 posts

Postavljeno 14 January 2013 - 06:32 PM

na znam sta da kazem... ja prodjoh oko 1000km od oktobra bez problema i bez pada onda je iz cista mira jedno vece poceo da se cuje.. posto se ne razumem u materiju ja sam mislio da se rastelovao menjac, pa u mraku dotezi i otpustaj sajlu pa nista ne dobi, onda sam se po danu pozabavio i provalio sta je..
ide u servis i to je to.. ako je do menjaca to mi je lakse da kupim ako je kuka i ne moze da se ispravi nju ko zna kako cu nabavati..
hvala..
  • 0

#18 MstrD_02

MstrD_02
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 409 posts

Postavljeno 21 January 2013 - 12:43 PM

na znam sta da kazem... ja prodjoh oko 1000km od oktobra bez problema i bez pada onda je iz cista mira jedno vece poceo da se cuje.. posto se ne razumem u materiju ja sam mislio da se rastelovao menjac, pa u mraku dotezi i otpustaj sajlu pa nista ne dobi, onda sam se po danu pozabavio i provalio sta je..
ide u servis i to je to.. ako je do menjaca to mi je lakse da kupim ako je kuka i ne moze da se ispravi nju ko zna kako cu nabavati..
hvala..


Druze, jel si uspeo nekako da resis problem, sta je bilo u pitanju? izgleda da je i kod mene ista situacija, meni se menjac ili kuka najverovatnije ostetili u transportu kad sam kupio bajs.. :cry:
  • 0

#19 brko83

brko83
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2939 posts
  • LocationKV !!!

Postavljeno 21 January 2013 - 01:52 PM

na znam sta da kazem... ja prodjoh oko 1000km od oktobra bez problema i bez pada onda je iz cista mira jedno vece poceo da se cuje.. posto se ne razumem u materiju ja sam mislio da se rastelovao menjac, pa u mraku dotezi i otpustaj sajlu pa nista ne dobi, onda sam se po danu pozabavio i provalio sta je..
ide u servis i to je to.. ako je do menjaca to mi je lakse da kupim ako je kuka i ne moze da se ispravi nju ko zna kako cu nabavati..
hvala..


Druze, jel si uspeo nekako da resis problem, sta je bilo u pitanju? izgleda da je i kod mene ista situacija, meni se menjac ili kuka najverovatnije ostetili u transportu kad sam kupio bajs.. :cry:



Najpametnije i najsigurnije rešenje kada se kupi nov ili polovan bajk....Kompletan servis kod majstora od poverenja i to tako da sediš i gledaš šta radi.....

Isto kao kada kupiš polovan auto iz inostranstva,obavezan veliki servis.Majstor ce ti bez problema vratiti kuku u pravi položaj....
  • 0
Kupujem avid arch rival jednu ili obe celjusti!

Kupujem jedan xtr paralelogram u ocuvanom stanju(bez lufta)!

#20 MstrD_02

MstrD_02
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 409 posts

Postavljeno 21 January 2013 - 04:10 PM

Znam brko, ali vec smo pricali o tome kakva je dole situacija sa majstorima i servisima..ovde svi gledaju ko ce besniji audi ili bmw da vozi, za bicikl retko ko je cuo..i da ima nekog "majstora", razume se k'o marica u kriv k...
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika