Jump to content


Photo

Kaciga


  • Please log in to reply
246 replies to this topic

#101 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Posted 26 August 2013 - 01:31 PM

Ja sam koristio zimus obicnu jeftinu Prowell kacigu, koja jeste neudobna leti jer je vruce, ali je zimi taman, eventualno stavim tanku windstoper navlaku ispod i to je to.
  • 0

#102 djape48

djape48
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1050 posts

Posted 26 August 2013 - 03:22 PM

Znaci staje Lens na semafor zaboravio da izvadi nogu i prospe se po asfaltu ali srecom ima kacigu na glavi. Zato sluze biciklisticke kacige.

Kakva glupost. Evo slucajno naleteh, a ima sigurno jos gomila takvih primera

  • 0

#103 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14911 posts

Posted 26 August 2013 - 04:02 PM

Uh ala ti plitko citas u dubinu, sad mozes da okacis neki video u kome je biciklista poginuo jer je udario u beton ili drvo i napises evo vidite dzabe nosite kacige. Ako neces da citas cele tekstove i to vise njih nego se samo uhvatis za neki pasus koji ti se ne svidja onda nemoj da komentarises.

The foreword to BSI Standard 6863:1987 read as follows: ‘It (the standard) specifies requirements for helmets intended for use by pedal cyclists on ordinary roads, particularly by young riders in the 5 years to 14 years age group, but which may also be suitable for off the road. It is not intended for highspeed or long distance cycling, or for riders taking part in competitive events. The level of protection offered is less than that given by helmets for motorcycle riders and is intended to give protection in the kind of accident in which the rider falls onto the road without other vehicles being involved.’
  • 0

#104 djape48

djape48
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1050 posts

Posted 26 August 2013 - 04:18 PM

Zasto bih napisao "dzabe nosite kacige"? Ako malo bolje procitas sta si napisao (ostatak posta koji nisam citirao), videces da porucujes vlasnicima "obicnih" kaciga da ih dzabe nose, jer im je namena da ih zastite prilikom pada na semaforu i slicno. Glupost. Dao sam ti jedan snimljen primer, a mozes ih naci jos puno. A i sa tim izguglanim tekstom realno nisi rekao nista bitno.
  • 0

#105 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14911 posts

Posted 26 August 2013 - 05:24 PM

Ja sam mislio da je svako intelegentan shvatio moju metaforu sa Lensom. Dobro je da iz mog teksta nisi zakljucio da je biciklisticka kaciga napravljena samo za Lensa ako stane na semaforu pa padne. Cini mi se da nisam upotrebio rec "obicna" sto bi opet mogao da bude dokaz da ne citas ceo tekst. Ovaj video sto si postavio je potvrda onoga sto je napisano u mom tekstu, pad pri maloj brzini, sad tebi je verovatno vazno sto je u nesreci ucestvovalo i drugo vozilo da bi dokazao kako sam ja pogresio, tj. da je biciklisticka kaciga napravljena za zastitu prilikom sudara sa drugim vozilima. A nije. Sto se tice tvog stava o Google-u i Copy/Paste znanju, retko ko od nas je izmislio nesto novo, od malih nogu ti se govori sta cemu sluzi i kako se koristi, tako si naucio slova, brojeve, strane jezike, da vozis bicikl itd... Na internetu postoje podaci, informacije su korisni podaci a neko je duhovito komentarisao da se danas inteligencija meri sposobnoscu da pronadjes informaciju u obilju (laznih) podataka.
  • 0

#106 djape48

djape48
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1050 posts

Posted 26 August 2013 - 05:55 PM

Ne moras se oslanjati na gomilu tekstova sa neta, upotrebi svoj mozak. To sto ne"normalne" (biciklisticke) kacige nisu namenjene sudarima sa drugim vozilima (dakle sudar sa drugim vozilom je samo onaj gde pad nije pri maloj brzini???), ne mora da znaci da nisu dobre u tim situacijama. Inace ne bi, po zakonu, bile obavezne na saobracajnicama Evrope. "Normalne" su svakako bolje, ali ne znaci da su ove lose. BSI Standard 6863:1987 u prevodu: da nas ne tuzi svaki biciklista sa razlupanom glavom.
  • 0

#107 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14911 posts

Posted 26 August 2013 - 06:18 PM

Pa svaka ispravna kaciga je bolja prilikom sudara od gole glave. Mozes i stiropor da obmotas oko glave sa selotejpom pa ces imati manje povrede nego bez kacige. Ne pravim ja kacige i ne testiram ih, moram da procitam sta o tome kazu oni kojima je to posao. BSI/EU standard kaze da kaciga mora da zadovolji te minimalne norme koje su propisali, sad mrzi me da dajem 100 evra da mi posalju taj deo zakona koji regulise te propise koje su sile u pitanju itd. Nigde ja nisam napisao da ne nosite kacige, bilo koje. Sam kazes da su "normalne" bolje tako da ako bi te neko pitao koja je od te dve vrste losija po bezbednost morao bi da pokazes na biciklisticku. Ajde da cujem tvoju verziju zasto BMX/skejteri ne nose biciklisticke kacige kad valjaju, nego ponekad i fullface, nije valjda zato sto misle da ce ih udariti auto?
  • 0

#108 djape48

djape48
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1050 posts

Posted 26 August 2013 - 06:50 PM

Ne pravim ja kacige i ne testiram ih, moram da procitam sta o tome kazu oni kojima je to posao.

Cuj cito, drzo u ruci. Inace Ivan_xcv je pitao za pravilno prijanjanje kacige na glavu, a ti si mu odgovorio sve osim toga i poceo pricu o BMX i fullface kacigama. Bici kacige su namenjene da prime jedan udarac, nakon cega ih treba zameniti. Ne znam kakve su po tom pitanju BMX kacige, da li mogu da im ustede novac samim tim sto nisu za "jednokratnu" upotrebu. Mada ne znam zasto poredis babe i zabe, stilovi voznje su nebo i zemlja
  • 0

#109 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14911 posts

Posted 26 August 2013 - 07:38 PM

Pa odgovorio sam mu, nisi pojmio kako treba. Napisao sam mu da udari pesnicom po kacigi dok mu je na glavi pa ako ga zaboli ne valja, za ostalo neka ne brine jer je takva kaciga napravljena da (sad moram siroooko da objasnjavam je cini mi se da te ovaj deo zbunjuje) izdrzi silu udara o kacigu koja se javlja kod nesrece pri malim brzinama, kao recimo Lens na semaforu. Tebi izgleda nije jasno da se termin "mala brzina" odnosi na brzinu udara kacige o cvrsto telo, a ne kojom se brzinom biciklista krece. Biciklista moze da padne i pri 100 km/h pa opet da mu glava udari o cestu brzinom kao kad Lens pada sa bicikla u mestu, ono kao razlaganje vektora brzine na horizontalnu i vertikalnu komponentu.
  • 0

#110 djape48

djape48
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1050 posts

Posted 26 August 2013 - 08:24 PM

Zbunjen si ti samim sobom. Inace i da stavi kacigu 2 broja vecu, opet ga ne moze boleti kad udari pesnicom po njoj dok je na glavi. Postoji korisnicko uputstvo u kome je objasnjen nacin podesavanja, nije mi jasno sta znaci "ima mali luft od 0.5-1cm kad je maximalno podinem (kad krenem da je cupam iz glave :D )", ali svakako veze nema sa pesnicenjem
  • 0

#111 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14911 posts

Posted 26 August 2013 - 09:27 PM

Ajde podeli uputstvo ovde sa ostalima, a i tu kacigu 2 broja vecu slobodno zvekni sa strane iznad uha pa da vidis da li boli ili ne.
  • 1

#112 djape48

djape48
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1050 posts

Posted 26 August 2013 - 09:56 PM

Ma udri u zid, pusti pesnicu =D> Uputstvo je na papiru, a sigurno moze da se skine sa neta
  • 0

#113 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14911 posts

Posted 26 August 2013 - 10:16 PM

Ajde bar ga prepricaj svojim recima ako neces da google/copy/paste. Ostavljas ljude na cedilu.
  • 0

#114 mOral

mOral
  • Members
  • PipPipPip
  • 131 posts
  • LocationBG

Posted 27 August 2013 - 01:45 AM

http://www.helmets.org/stdcomp.htm

Evo vam tekst o standardima pa ko hoće da se zamajava s tim... :D

A inače niko vas ne sprečava da nosite moto kacige. Ove biciklističke su samo zgodne jer su lagane i nije vruće na glavi ali to je sve što je dobro.

A realno može i ovako

http://gallery.burro...f3d35a835c9037d
  • 0

#115 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14911 posts

Posted 27 August 2013 - 01:21 PM

Iako shvatam salu moram da kazem da ne moze tako. Raspisao sam se jer sam shvatio da vecina ne shvata kako kaciga spasava glavu, verujem da vecina zna da onaj "stiropor" unutar kacige sluzi da ublazi silu udara, ali izgleda da ne shvataju da taj sloj ublazava udar samo dok se ne sabije do odredjene debljine dalje preko toga kao da nemas kacigu. I to je trajanje u milisekundama, znaci udaris o nesto pri 20km/h glava ti se odbije od prepreke u roku od 50ms ziv si ali sa teskom povrede glave. One situacije kad biciklista padne udari glavom pa ustane i nastavi dalje se desavaju pri negativnom ubrzanju od 50g oko 5 puta manja vrednost nego pri brzini udara o kacigu od 20km/h. I to u slucaju da ti se glava odmah odbije od prepreke, ako direktno glavom udaris o prepreku, banderu, zid, autobus i taj udarac traje duze od 50ms nema spasa. Zato kaciga koja ima vecu kontaktnu povrsinu sa glavom (BMX) moze da bude oblozena meksim materijalom a da ispuni normu prilikom kompresije od negativnih 250g. I jos nesto kaciga nije pravljena da pukne prilikom nesrece, ta koja pukne a biciklista je nepovredjen ne valja. Ako ste shvatili kako funkcionise biciklisticka kaciga onda vam je jasno da onaj oklop na vitezu sluzi za zastitu od penetracije odnosno strela, maceva, sekira a da bi baja prilikom sudara bio u kontaktu ne sa drvetom nego sa metalom na sebi.
  • 0

#116 mOral

mOral
  • Members
  • PipPipPip
  • 131 posts
  • LocationBG

Posted 27 August 2013 - 02:46 PM

Baš si bukvalista. :mrgreen:

Sve što si rekao je ok. Mislim isto mu dođe da počneš da objašnjavaš čemu služe branici na kolima i airbag-ovi i zašto se treba vezivati. Sve je stvar slučaja. Isto se može primeniti za bilo šta na svetu. Recimo džabe nekom vojniku pancir ako stane na minu. I tenk je qrz ako padne s mosta i to naopako. I slon će se s*ebati ako ga udari grom. Eto to je to što ti govoriš. Sve je stvar slučaja opet. Ko neće bici kacigu, ima sto miliona drugih vrsta kaciga pa nek izvoli. :)

Nego čisto me zanima, kakvu kacigu ti imaš? I da li voziš bajs ili nešto drugo možda?
  • 0

#117 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14911 posts

Posted 27 August 2013 - 03:53 PM

Ne, opet pogresno tumacite, nigde nisam napisao da je stvar slucaja i zato pokusavam da objasnim, kada stavis biciklisticku kacigu stavljas je sa idejom bolje da imam nesto na glavi da me zastiti ako padnem, vojnik ne stavlja kacigu na glavu sa idejom e super ovo ce da me spase ako nagazim na minu. Upravo ta slucajnost je argument onima koji se zalazu da su kacige beskorisne, sta ce mi kaciga ako me udari grom? Kacigu treba da stavljas sa tacnom idejom za cega sluzi i kako pomaze. Ako znas da kocnice nisu svemoguce onda treba da znas da nije ni kaciga. Imam cetiri kacige, jedna biciklisticka, jedna skejterska, jedna snouborderska i jedna motorciklisticka fullface. Vozim bicikl i 99% od tih voznji nosim kacigu jedino ako idem do prodavnice koja je blizu onda ne stavljam kacigu.
  • 0

#118 mOral

mOral
  • Members
  • PipPipPip
  • 131 posts
  • LocationBG

Posted 27 August 2013 - 04:07 PM

Niti sam ja reakao da si ti rekao tim rečima. Ali to u prevodu znači ono što sam gore napisao, ipak složio se ti ili ne.
  • 0

#119 draka

draka
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1058 posts
  • LocationBeograd, Trosarina

Posted 27 August 2013 - 06:26 PM

Meni se svidja onaj model sto draka ima. Nije skroz zatvoren pa se ne bi kuvao :D



Pazi, model je jako dobar, dokaz o izdrzljivosti je da par najboljih solpestyle vozaca koristi bas tu kacigu (ko ne zna sta je slopestyle neka slobodno ukuca Red Bull Joyride pa da vidi od cega stite), mada moram priznati da bi ponekad kada krenem u planinu ipak pozeleo nesto otvorenije poput prave All Mountain kacge.


Ipak je bitno da ti imas kvalitetnu zastitu pogotovo na potiljku i sa strane glave. Ni jedna nazovi MTB kaciga kofu sam probao u slobodnoj prodaju kod nas nije to ispunila.

Moji favoriti su

Urge AM
http://www.urgebike....tt/all-mountain

Postavljena slika

ili Endur-O-Matic
http://www.urgebike....vtt/enduromatic

Postavljena slika
  • 0

ಠ_ಠ


#120 Marezz

Marezz
  • Members
  • PipPipPip
  • 154 posts
  • LocationBG

Posted 27 August 2013 - 08:51 PM

Koliko sam shvatio, te kacige iz boardshopa su za zimu? Jel postoje kacige u tom fazonu a da mogu da se nose i leti bez kuvanja? :D
  • 0
Zašto ne volim karbon ===> http://www.bustedcarbon.com/




1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users