Jump to content


Fotografije

razlike izmedju MTB 26 i 29


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
24 odgovora na ovu temu

#21 brko83

brko83
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2939 posts
  • LocationKV !!!

Postavljeno 23 May 2012 - 12:33 AM

Nego koja je razlika cica sa trojkom i peticom...

Znas kako, bolje da ljulja nego da zulja :D




+100000000000000
  • 0
Kupujem avid arch rival jednu ili obe celjusti!

Kupujem jedan xtr paralelogram u ocuvanom stanju(bez lufta)!

#22 brutuskrombi

brutuskrombi
  • Members
  • PipPip
  • 58 posts

Postavljeno 24 May 2012 - 11:12 AM

[quote="gamzzy"}
Prvom trkom ovogodišnjeg svetskog kupa se u Swiss Power Team-u pojavio novi 650b standard. To mu dođe 27,5" za koji Nino Schurter i Thomas Frischknecht tvrde da je dobar kompromis u smislu da je slična kontrola kao na 29er-ima a da ima upravljivost kao standardni MTB.[/quote]

650b nije nikakav novi standard kano ni 29". 650b tockovi su se jos pocetkom proslog veka koristili na touring, randoneur i tandem biciklima, a sto se tice 29" pitanje je sta se prvo pojavilo kao tocak za mtb, 29" ili 26", ali eto ljudi su mosavno prihvatili 26".....
  • 0

#23 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5498 posts

Postavljeno 24 May 2012 - 03:30 PM

gamzzy kaze:
Prvom trkom ovogodišnjeg svetskog kupa se u Swiss Power Team-u pojavio novi 650b standard. To mu dođe 27,5" za koji Nino Schurter i Thomas Frischknecht tvrde da je dobar kompromis u smislu da je slična kontrola kao na 29er-ima a da ima upravljivost kao standardni MTB.

dok ce brutuskrombi na to:
650b nije nikakav novi standard kano ni 29". 650b tockovi su se jos pocetkom proslog veka koristili na touring, randoneur i tandem biciklima, a sto se tice 29" pitanje je sta se prvo pojavilo kao tocak za mtb, 29" ili 26", ali eto ljudi su mosavno prihvatili 26".....


Slazem se da su se 650b tockovi koristili, naravno,
ali ne verujem da su korisceni sa kramponskim gumama sirine 2,5 cola
a skoro definitivno sam siguran da do skora nisu postojali kramponski tabulari za obruc 650b,
stoga se ova pojava (u svoj stranoj literaturi na koju sam naisao)
ipak naziva "novi standard" jer je pitanje koliko su delovi kompatibilni.

Isto tako se slazem da je velika verovatnoca da su se na nekim od prvih pokusaja da se
napravi planinski bicikl koristili tockovi velicine 700c/etrto 622/28"/29" jer (legenda kaze da) je "standardna" felna nastala upravo kada je 1984 legendardni Keith Bontrager isekao deo sa 8 rupa MAVIC MA2 TANDEM felne za 40 zbica i "presavio" je na meru koja je dala doskorasnji "MTB standard" dimezija 26"/etrto 559. Iako je mozda i postojao neki izbor kramponskijih i sirih guma za "trekking" ipak je (re)dizajniranje ramova za 29"MTB, (koji za razliku od opsterasirenog misljenja nisu samo uvecani klasicni 26"MTB ramovi ali ni ugojeni i ojacani 28" trekking ramovi) da bi sa ovim velikim (u odnosu na 26" MTB) tockovima odrzali (za MTB) ogovarajuce vozne karakteristike, uslovilo da se (ponovo se pozivam na stranu terminologiju) u tom trenutku govorilo o "novom MTB standardu".

Po mom tumacenju "novi standard 27,5"/650b" ne podrazumeva iskljucivo tockove vec gledam to mnogo sire i tako da se apsolutono slazem sa Gamzzyjem i mislim da kolega BrutusKrombi gresi samo sto je stvar sveo samo na tocak/obruc.
  • 0

#24 nomad

nomad
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 723 posts
  • LocationIzrael

Postavljeno 23 September 2012 - 03:12 PM

Samo mala ispravka, 650b uopste nije novi standard, samo je novo to da sada ulazi u modu, pa vec mnogo lakse mozete da nadjete pristojnu vilu za njega, izbor ramova se povecava, guma, itd.

PS: 29tku ja koristim iskljucivo kao prevozno sredstvo, za CX ili kao "agresivni drumas".
Za "gazenje pravog terena" cu poceti da ih uzimam u obzir tek kada 29tka pobedi na svetskom DH prvenstvu. Do tada, stara dobra 26-ca ili eventualno 27.5 (650b).
  • 0

#25 nomad

nomad
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 723 posts
  • LocationIzrael

Postavljeno 23 September 2012 - 03:15 PM

Sto se ramova tice, meni sve 29ke manje vise slicno izgledaju


Meni bas i ne lice jedan na drugi, evo vidi ovoga:

Attached Thumbnails

  • tallboy.jpg

  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika