Jump to content


Fotografije

Skidanje lanca


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
79 odgovora na ovu temu

#1 dennnic

dennnic
  • Members
  • PipPip
  • 43 posts
  • LocationBacka Topola

Postavljeno 24 April 2012 - 08:48 PM

Izvinjavam se ako vec postoji slicna tema, nisam naisao na nju.
Video sam neke cudne alatke za ovo, trebala mi kratka instrukcija za koriscenje. Moze li se tako skinut lanac nakon ciscenja opet montirati? Jel moguce nekako skinuti lanac bez tog cudnog alata, i bez ostecenja po mogucnosti?

Pozdrav!
  • 0

#2 Sirius9

Sirius9
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2511 posts
  • LocationStara Pazova

Postavljeno 24 April 2012 - 08:59 PM

Ja ne znam ali youtube zna :mrgreen:
[youtube_embed5][/youtube_embed5]

ili još bolje, kupiš spojnicu, odvezeš bajs do servisa, tamo ti skinu lanac za 50 dinži i miran si dok ne uzmeš novi lanac...
  • 0

profilepic.gif


#3 Sirius9

Sirius9
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2511 posts
  • LocationStara Pazova

Postavljeno 24 April 2012 - 09:21 PM

Najbolje je krenuti odavde:
[youtube_embed5][/youtube_embed5]

pa onda nastaviti :mrgreen:

[youtube_embed5][/youtube_embed5]

[youtube_embed5][/youtube_embed5]

[youtube_embed5][/youtube_embed5]

[youtube_embed5][/youtube_embed5]

http://www.youtube.c...8/bicycle-chain
  • 0

profilepic.gif


#4 dennnic

dennnic
  • Members
  • PipPip
  • 43 posts
  • LocationBacka Topola

Postavljeno 25 April 2012 - 08:33 PM

Pomoglo, hvala na brzim odgovorima! :)
  • 0

#5 dennnic

dennnic
  • Members
  • PipPip
  • 43 posts
  • LocationBacka Topola

Postavljeno 10 June 2012 - 08:27 PM

Ne znam kako je kod vas, ali onaj video gde se opisuje koliko dugacak lanac treba da bude je nebuloza.

Namestih ga tako i svaki put kad krenem malo jace da okrecem pedale ispusta interesantan i vrlo iritantan zvuk, kao da lanac zulja o nesto. Prilikom normalne opustene voznje se to ne cuje. Skratih ga za dve karike i problem je delom resen, mnogo se manje cuje. E pa sad, da li da ga skracujem za jos dve ili sta da radim?! Ako ga skratim za jos dve, to ce biti 4 karike manje od kako bi navodno trebalo biti po tom videu. Sta bude ako je prekratak?

Druga stvar, lanac je nov, zadnji zupcanici su novi, srednji pogon ima dve godine. I redovno kada lanac stoji na drugom krugu zupcanika srednjeg pogona pri jacem verglanju pocne da preskace. Kao da ne legne dobro, jako pukne, bude malo slobodnog hoda pri pedaliranju dok lanac opet ne uhvati ili sta li se vec desi. Jako me vec nervira i ne znam sta vise da mu radim. Sto vise delova promenim, nastane i vise problema. :evil:
  • 0

#6 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3435 posts

Postavljeno 18 August 2012 - 11:36 AM

Hoću da stavim xt lanac sa MTB-a(klasičan odnos zuba na pogonu, 9brzina), na treking pogon . Koliko mi treba spojnica da dobijem pravu dužinu?
  • 0

#7 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4286 posts

Postavljeno 18 August 2012 - 12:20 PM

@dennic
Verovatno ti je taj lancanik previse propao pa lanac preskace. Preskakanje lanca nema veze sa njegovom duzinom.

@omega
Treba ti onoliko karika vise koliko treking pogon ima vise zuba od mtb pogona.
  • 0
.

#8 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 18 August 2012 - 01:05 PM

A bre, mistifikujete. Ne provlačeći lanac kroz zadnji menjač, nabaciš ga na velike lančanike napred i pozadi, pa gde se spoje + 2 karike.

Ja na treker (48/34) bez merenja stavim ceo lanac.
  • 0

#9 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3435 posts

Postavljeno 19 August 2012 - 07:45 AM

Sad ste uspeli da me zbunite...moj pogon je 28-38-48...a lanac je klasi;nog mtb pogona...koliko yaista treba karika i gde da ih nabavim, da li su to one takozvane karike ya brzo skidanje ili neke drugacije? Probao sam sa jednom takvom za brzo skidanje ali ne moye da stane jer je iste sirine kao i ostale, trebaju mi onakve kao na lancu-jedna sira, jedna uza.....
  • 0

#10 pri3rak

pri3rak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3504 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 19 August 2012 - 08:09 AM

koliko yaista treba karika

114.5

i gde da ih nabavim

u prodavnicama auto delova, trazi uljne karike :D

Sad ozbiljno. Sta te boli uvo koliko ti karika treba? Za zivota nisam cuo nekog da broji karike po meri velicine zadnje viljuske i pogona ...

Uzmi lanac montiraj ga na bicikl, baci menjace napred na babu, pozadi na najmanji, provuci lanac kroz menjace i preko ovih sajbni i skrati ga tako da ti zadnji menjac lezi vodoravno. Ako nemas dovoljnu duzinu lanca onda ili ostavi to koliko imas pod uslovom da ti menjac nije bas nategnut, ili kupi drugi lanac . Imas i vec iznet drugi kriterijum za secenje pa ti odaberi koji ti se vise svidja. Dodatne karike se ne kupuju niti ti to iko prodaje.

rebaju mi onakve kao na lancu-jedna sira, jedna uza.....

Karika za brzo skidanja, medju seljanima poznata kao spojnica, dodje bas onako kako je isus zapovedio, daklem ne fali joj nikakvo parce, ne treba da bude sira, pa uza, vec se lanac "sece" na specifican nacin pa onda ona legne k'o bebina bulja na nosu ...

Postavljena slika

Postavljena slika
  • 0
Postavljena slika

#11 Sirius9

Sirius9
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2511 posts
  • LocationStara Pazova

Postavljeno 19 August 2012 - 08:50 AM

Sad ste uspeli da me zbunite...moj pogon je 28-38-48...a lanac je klasi;nog mtb pogona...koliko yaista treba karika i gde da ih nabavim, da li su to one takozvane karike ya brzo skidanje ili neke drugacije? Probao sam sa jednom takvom za brzo skidanje ali ne moye da stane jer je iste sirine kao i ostale, trebaju mi onakve kao na lancu-jedna sira, jedna uza.....


#-o ](*,)

Ok, aj idemo uz pomoć logike: ako je tvoj pogon veći od klasičnog mtb pogona (što si i sam zaključio) to znači da ti treba duži lanac nego što imaš jel tako? Karika za brzo skidanje lanca služi za brzo skidanje a ne za brzo produžavanje lanca i ona se računa kao jedna OD karika u lancu a ne kao jedna PLUS (tj. skratiš lanac napotrebnu meru pa onda još dodaš kariku) zar ne? Takođe, karika postoji samo u jednom formatu, uvek je u pitanju spoljašnji link (i naravno postoje različite širine za različito široke lance)...
Uglavnom, ako imaš kraći a treba ti duži lanac logično je da možeš da ga produžiš samo onim delom koji si skinuo kada si kupio nov lanac i stavio ga na mtb, varijanta 2 je da kupiš nov lanac i varijanta 3 je da obilaziš servisere i zamoljevaš ih da ti daju one ostatke od lanaca koje su skraćivali i da dobro gledaš da ubodeš isti lanac u smislu širine ali s obzirom koliko nov lanac košta ja se sa trećom varijantom uopšte ne bi blamirao...
  • 0

profilepic.gif


#12 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3435 posts

Postavljeno 19 August 2012 - 09:34 AM

Sad ste uspeli da me zbunite...moj pogon je 28-38-48...a lanac je klasi;nog mtb pogona...koliko yaista treba karika i gde da ih nabavim, da li su to one takozvane karike ya brzo skidanje ili neke drugacije? Probao sam sa jednom takvom za brzo skidanje ali ne moye da stane jer je iste sirine kao i ostale, trebaju mi onakve kao na lancu-jedna sira, jedna uza.....


#-o ](*,)

Ok, aj idemo uz pomoć logike: ako je tvoj pogon veći od klasičnog mtb pogona (što si i sam zaključio) to znači da ti treba duži lanac nego što imaš jel tako? Karika za brzo skidanje lanca služi za brzo skidanje a ne za brzo produžavanje lanca i ona se računa kao jedna OD karika u lancu a ne kao jedna PLUS (tj. skratiš lanac napotrebnu meru pa onda još dodaš kariku) zar ne? Takođe, karika postoji samo u jednom formatu, uvek je u pitanju spoljašnji link (i naravno postoje različite širine za različito široke lance)...
Uglavnom, ako imaš kraći a treba ti duži lanac logično je da možeš da ga produžiš samo onim delom koji si skinuo kada si kupio nov lanac i stavio ga na mtb, varijanta 2 je da kupiš nov lanac i varijanta 3 je da obilaziš servisere i zamoljevaš ih da ti daju one ostatke od lanaca koje su skraćivali i da dobro gledaš da ubodeš isti lanac u smislu širine ali s obzirom koliko nov lanac košta ja se sa trećom varijantom uopšte ne bi blamirao...

Onaj prvi deo mi je bio jasan, a da karika ima samo u jednom formatu priznajem da nisam...recimo da imam i lanac viska, kako se skidaju i stavljaju obicne karike, odnosno one koje ne mogu alatom da se rastave?
  • 0

#13 Sirius9

Sirius9
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2511 posts
  • LocationStara Pazova

Postavljeno 19 August 2012 - 09:52 AM

kako se skidaju i stavljaju obicne karike, odnosno one koje ne mogu alatom da se rastave?


Sve karike na originalnim lancima se skidaju/stavljaju alatom za to, nema jednostavnog načina sem eventualno da primeniš brutal force pristup i razvaljuješ ekserom ali to nikako ne bi preporučio. Serviseri obično naplaćuju 50tak dinara za ovo a tebi ruke ostanu čiste...
  • 0

profilepic.gif


#14 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 19 August 2012 - 10:15 AM

Idi bre u servis ako ti i dalje nije jasno, pa gledaj šta će da urade i pamti.
  • 0

#15 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3435 posts

Postavljeno 19 August 2012 - 10:38 AM

Kod mene nema servis...mislio sam da shimano lanci imaju samo jednu kariku koja se skida onim alatom...onu sa drugacijim nitnama i koji izlaze kada se upotrebi lanac
  • 0

#16 pri3rak

pri3rak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3504 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 19 August 2012 - 11:01 AM

http://lmgtfy.com/?q...ain replacement
  • 0
Postavljena slika

#17 djape48

djape48
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1050 posts

Postavljeno 19 August 2012 - 11:35 AM

Sto nisi lepo pogledao one video tutorijale sa pocetka teme? Ako sam te dobro razumeo, potrebno je da izbacis jos jednu kariku, kako bi mogao da stavis brzu spojnicu (pravilo je: duzina lanca preko najvecih sajbni + 2 ili 1 karika + spojnica)
  • 0

#18 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3435 posts

Postavljeno 19 August 2012 - 11:41 AM

vizuelno:kada stavim ta dva lanca jedan pored drugog , lanac koji mi je sada na trekingu 28-38-48 je duzi za 4 karike...kako da postignem istu duzinu? mogu li da upotrebim karike sa jednog lanca na drugi?kako da stavim karike ako ne ide sa alatom, ne izlaze iglice iz karika? dosad nisam uspeo da vas shvatim :oops: :oops: :oops:
  • 0

#19 sveta344

sveta344
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1673 posts

Postavljeno 19 August 2012 - 12:49 PM

Kupi dve SRAM spojnice http://www.totalbike...pojnica-lanca-1
Odnesi lanac u neki sevis da ti izbiju ravan pin,i obavezno i pin sa druge strane sada vec rastavljenog lanca,da krajevi izgledaju ovako http://99bikes.com.a...0-8-speed-chain,isti krajevi treba da budu i na delu lanca koji ubacujes,zatim to sve lepo spojis i to je to.
  • 0

#20 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3435 posts

Postavljeno 19 August 2012 - 02:21 PM

Kupi dve SRAM spojnice http://www.totalbike...pojnica-lanca-1
Odnesi lanac u neki sevis da ti izbiju ravan pin,i obavezno i pin sa druge strane sada vec rastavljenog lanca,da krajevi izgledaju ovako http://99bikes.com.a...0-8-speed-chain,isti krajevi treba da budu i na delu lanca koji ubacujes,zatim to sve lepo spojis i to je to.


e ovo vec razumem! hvala..... :D jedino sto nema servis... :( :(
  • 0




1 članova čita ovu temu

0 članova, 1 gosta, 0 anonimnih korisnika